Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 07 Ιούλ, 2012 23:49

σύμφωνα με πληροφορίες την επόμενη εβδομάδα το ΚΡΑΝΙΔΙ Πορτο χέλι κτλ θα έχουν υγραεριο ! AEGEAN Σταικος αναμένει το τελωνείο για να δωσει !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό lgp » Παρ 31 Αύγ, 2012 14:11

Έχω πληροφορίες και για δεύτερο πρατήριο στην παραλιακή Ναυπλίου -Νέας Κίου κοντά σε αυτό του Πουρούλα και μάλιστα με την ίδια τιμή.......
lgp
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 13 Οκτ, 2011 23:26

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 31 Αύγ, 2012 18:28

Όντως, το επιβεβαιώνω κι εγώ. Είναι της AVIN, πάνω στην παραλιακή της Νέας Κίου και αν δεν γνωρίζει κανείς που ακριβώς είναι το άλλο πρατήριο του Πουρούλα, μάλλον θα το περάσει γι αυτό. Είναι άλλωστε πάρα πολύ κοντά το ένα με το άλλο (του Πουρούλα είναι σχεδόν στην πίσω πλευρά, σε κάθετο δρόμο στην παραλιακή). Έχω την εντύπωση οτι το είχα δει καταχωρημένο στο gasprice πριν μερικούς μήνες...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό SEBO » Παρ 28 Σεπ, 2012 10:17

dathens έγραψε:σύμφωνα με πληροφορίες την επόμενη εβδομάδα το ΚΡΑΝΙΔΙ Πορτο χέλι κτλ θα έχουν υγραεριο ! AEGEAN Σταικος αναμένει το τελωνείο για να δωσει !!


εχουμε κανενα νεο για Πορτο Χελι ?
SEBO
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 08:55

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 04 Αύγ, 2017 18:42

Καλησπέρα,
Ξέρει κάποιος να προτείνει αξιόπιστο πρατήριο στην ευρύτερη περιοχή Άργους, Ναυπλίου;
Εδώ και πάνω από ένα χρόνο βάζω συνέχεια από ένα πρατήριο, αλλά επειδή τελευταία κάτι δεν μου κάθεται καλά με τις καταναλώσεις θα ήθελα να το τσεκάρω με κάποιο άλλο πρατήριο, αρκεί να ξέρω ότι είναι αξιόπιστο. 8-)
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 11 Αύγ, 2017 18:03

Σου απαντησα και σε αλλο θεμα , τερμα ασκληπιου , Α.Π, Καζαρας ονόματι ο ιδιοκτητης. Επισης εχω δοκιμασει και στο ΒΡ στο κουτσοποδι εξω απο το Άργος. Απο μια φορα εβαλα οπότε αποψη δεν εχω, παντως δεν παρατηρησα κατι μεμπτό .

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από tedd και Παρ 11 Αύγ, 2017 18:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 11 Αύγ, 2017 18:11

Σ' ευχαριστώ. Την είδα την απάντηση και στο άλλο θέμα. Είναι ΑΠ, ξέρεις ποιας εταιρίας υγραέριο έχει. Και τον γνωρίζεις ότι είναι αξιόπιστος;

EDIT:Τώρα είδα και τα συμπληρωματικά που έγραψες. Στο πρατήριο έξω από το Κουτσοπόδι, στον δρόμο που πάει για τον κόμβο Στέρνας βάζω εδώ και πάνω από ένα χρόνο τώρα. Επειδή τελευταία κάτι δεν μ' αρέσει με την κατανάλωση ψάχνομαι λίγο. Θέλω να το τσεκάρω!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 11 Αύγ, 2017 18:22

Οχι δεν ξερω τι υγραεριο εχουν, απο 1 φορα εβαλα περυσι επειδη ηταν πανω στο δρομο μου. Οποτε σχετικα με αξιοπιστια δεν μπορω να πω. Στα στατιστικα του φουελιο βλεπω στον Καζαρα να εχω απο τις καλυτερες καταναλωσεις αλλα δεν λεει και τοσο πολλα γιατι εξαρταται τι διαδρομη εκανες τι βαρος ειχες. Επισης αν καποιου η αντλια εχει μεγαλη ή μικρη πιεση χαλαει ή φτιαχνει τη μεση καταναλωση που θα υπολογισεις για το γεμισμα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 11 Αύγ, 2017 18:46

Για να βγάλεις κάπως ασφαλές συμπέρασμα για ένα πρατήριο θα πρέπει ή να κάνεις δύο τουλάχιστον συνεχόμενα γεμίσματα στον ίδιο, ή αν φουλάρεις μια φορά θα πρέπει να καταναλώσεις όλο το καύσιμο, ώστε να δεις πόσα λίτρα κατανάλωσες στα χιλιόμετρα που έκανες και μετά να φουλάρεις!!!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Αργολίδα - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 25 Αύγ, 2017 22:53

Ψάχνοντας για ενναλακτικό Πρατήριο δοκίμασα άλλα δύο.

Το πρώτο Aegean με petrogas λίγο πριν μπούμε στο Άργος ερχόμενοι από Κόρινθο. Με 44 λίτρα μου έβγαλε 500 χλμ, από τα οποία τα 125 περίπου με τρέιλερ (ένα 4μετρο φουσκωτό). Η διαφορά κατανάλωσης ανάμεσα στο trip και στο μέτρημα με το φουλάρισμα έπεσε στα 1,3 λίτρα/100 χλμ (7,5 έναντι 8,8), από περίπου 2 λίτρα που είχε πάει στο προηγούμενο πρατήριο.Οπότε νομίζω καλύτερα από το προηγούμενο πρατήριο.

Το δεύτερο πρατήριο που δοκίμασα είναι Avin με coral κοντά στην Νέα Κίο. Έκανα δυο συνεχόμενα γεμίσματα για να έχω πιο ξεκάθαρη άποψη.
Σήμερα έκανα το δεύτερο φουλάρισμα στην AVIN με το coral.
Είχα συμπληρώσει 498,5 χλμ και άρχισε να σφυράει ότι τελείωσε το υγραέριο. Από αυτά τα 250 ήταν με το τρέιλερ, οπότε υπολογίζοντας ότι θα φουλάρω με περίπου 44 λίτρα είπα μέσα μου καλά είναι. Όμως με περίμενε μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη. Ο τύπος μου έβαλε 49 λίτρα!!!! τρελάθηκα... Η δεξαμενή μου είναι 52 λίτρων οπότε με 80% θα έπρεπε να γεμίζει με 41,6 λίτρα, πράγμα βέβαια που στην πράξη ποτέ δεν έχει συμβεί. Αλλά στα 5,5 περίπου χρόνια που είμαι με υγραέριο η μεγαλύτερη ποσότητα που μου είχαν βάλει ήταν 46,3 λίτρα. Και η πίεση της αντλίας ήταν στο 10.
Οπότε τι να συμπεράνω για το συγκεκριμένο πρατήριο;;;

Από απόδοση δεν είδα κάποια διαφορά. Πιστεύω αν υπήρχε ευδιάκριτη διαφορά θα το καταλάβαινα.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 70 επισκέπτες