Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προσοχή που βάζουμε LPG

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ Που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό tommygun » Τετ 25 Ιούλ, 2012 13:13

Sting έγραψε:
Giannis έγραψε:Εγώ έτσι, δεν βγάζω νόημα.
Δες πόσα κμ θα βγάλεις με τα 80λτ που έβαλες και θα είμαι σε θέση να βγάλω συμπέρασμα.
Τον μετρητή επίσης του jeep, δεν τον κοιτάω.
Διαιρώ χιλιόμετρα με λίτρα.
Πάντως κάποια εξήγηση θα υπάρχει..
Εγώ από πρατήριο σε πρατήριο, έχω διαφορετική χωρητικότητα, από 35 έως 47,8λτ.
Για να δούμε όμως..
Ενημέρωσέ μας.


Θα έλεγα πως το νόημα είναι προφανές.
420km με μέση κατανάλωση 17,5 l/100 και 72 l
450km με μέση κατανάλωση 13,6 l/100 και 80 l :oops: :((


μα τι λες τωρα?

με τα 72 λιτρα εκανες τα 450 χλ που ακολουθησαν του γεμισματος, οχι τα 420 που προηγηθηκαν
(και αυτο υπο την προυποθεση οτι το αφησες να αδειασει τελειως πριν πας να ξαναγεμισεις)

με τα 80 λιτρα ακομα δεν ξερουμε ποσα θα κανεις, μεχρι να αδειαζει τελειως το ντεποζιτο.

ετσι παει το υγραεριο, γεμιζεις και βλεπεις ποσα θα κανεις μεχρι να αδειασει τελειως.
οχι ποσα εκανες πριν, τι σχεση εχει αυτο?
ουτε μισογεμισματα-μισοαδειασματα.

δεν ειναι βενζινη το υγραεριο
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό Sting » Πέμ 26 Ιούλ, 2012 08:48

Τι να πω ρε παιδιά,

εγώ καταλαβαίνω ότι:
με καλύτερη κατανάλωση 4 λίτρα στα 100 χλμ, δηλαδή στα 450 χλμ που έκανα, 18 λίτρα οικονομία, σύμφωνα με τον μετρητή,
έβαλα 8 λίτρα παραπάνω.

ΑΡΑ?
Sting
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 24 Ιούλ, 2012 15:43

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό prometheas » Πέμ 26 Ιούλ, 2012 09:53

Νομίζω ότι πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας ότι διαφορές της τάξης των 5 λίτρων σε μεγάλες δεξαμενές (100άρες) και διαφορές της τάξης των 2-3 λίτρων στο γέμισμα μικρότερων δεξαμενών είναι αναμενόμενες.
Η κλίση του εδάφους και η θερμοκρασία δεξαμενής και καυσίμου μπορεί να μεταβάλλουν λίγο την ποσότητα που θα χρειαστεί για να γεμίσει η δεξαμενή.


Τα παραπάνω βέβαια σε καμία περίπτωση δεν σημαίνουν ότι δεξαμενή των 50 λίτρων μπορεί να πάρει 55 λίτρα για να γεμίσει.

Αν για παράδειγμα τη μια φορά η δεξαμενή δεν έβαλε το μέγιστο μίγμα (2 λίτρα λιγότερα πχ) και την επόμενη οι συνθήκες ήταν τέτοιες που η δεξαμενή πήρε το μέγιστο μίγμα (2 λίτρα περισσότερα πχ) τότε θα μας βγει ότι το αυτοκίνητο έκαψε 4 λίτρα περισσότερα ενώ στην πραγματικότητα έκαψε το ίδιο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν δεν ήταν τελείως κατανοητό το παραπάνω, ξαναδιαβάστε το!! :mrgreen:

Καλημέρα σε όλους
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 26 Ιούλ, 2012 14:11

Sting έγραψε:Τι να πω ρε παιδιά,

εγώ καταλαβαίνω ότι:
με καλύτερη κατανάλωση 4 λίτρα στα 100 χλμ, δηλαδή στα 450 χλμ που έκανα, 18 λίτρα οικονομία, σύμφωνα με τον μετρητή,
έβαλα 8 λίτρα παραπάνω.

ΑΡΑ?


η καταναλωση δεν βγαινει απο τον υπολογιστη ταξιδιου.
ουτε καθε φορα που γεμιζεις υγραεριο γεμιζεις μεχρι το ιδιο σημειο της δεξαμενης, οπως γινεται με τη βενζινη, υπαρχουν μεγαλες διαφορες.
ξεχνα αυτα που ηξερες με τη βενζινη.

μονος τροπος μετρησης για το υγραεριο ειναι: αδειαζω τελειως, φουλαρω ταδε λιτρα, τα καιω ολα μεχρι να ξαναδειασει τελειως και βλεπω ποσα χλμ εκανα.


αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό Sting » Δευτ 30 Ιούλ, 2012 16:50

tommygun έγραψε:
Sting έγραψε:Τι να πω ρε παιδιά,

εγώ καταλαβαίνω ότι:
με καλύτερη κατανάλωση 4 λίτρα στα 100 χλμ, δηλαδή στα 450 χλμ που έκανα, 18 λίτρα οικονομία, σύμφωνα με τον μετρητή,
έβαλα 8 λίτρα παραπάνω.

ΑΡΑ?


η καταναλωση δεν βγαινει απο τον υπολογιστη ταξιδιου.
ουτε καθε φορα που γεμιζεις υγραεριο γεμιζεις μεχρι το ιδιο σημειο της δεξαμενης, οπως γινεται με τη βενζινη, υπαρχουν μεγαλες διαφορες.
ξεχνα αυτα που ηξερες με τη βενζινη.

μονος τροπος μετρησης για το υγραεριο ειναι: αδειαζω τελειως, φουλαρω ταδε λιτρα, τα καιω ολα μεχρι να ξαναδειασει τελειως και βλεπω ποσα χλμ εκανα.


αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.



Ευχαριστώ φίλε tommygun για τις πληροφορίες.

Συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες βέβαια (είμαι δύσκολος ? :shock: )
Πριν αποφασίσω να βάλω LPG διάβασα απειρα FORUMS, όπου βέβαια ο καθένας λέει ότι θέλει και όπως το καταλαβαίνει.
Σχετικά με τον μετρητή κατανάλωσης δεν διάβασα πουθενά ότι η ένδειξή του είναι εντελώς λανθασμένη.
Η μέτρηση κατανάλωσης είναι μεν ενδεικτική από τον μετρητή αλλά δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Κοίτα αντίστoιχο post (http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=14&t=486)

Δεν επιμένω ότι κάτι "πονηρό" συμβαίνει εκεί αλλά
με μικρότερη ένδειξη ......περισσότερ λίτρα :( :evil: =((
Sting
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 24 Ιούλ, 2012 15:43

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό Tripan » Παρ 09 Νοέμ, 2012 17:06

tommygun έγραψε:
μονος τροπος μετρησης για το υγραεριο ειναι: αδειαζω τελειως, φουλαρω ταδε λιτρα, τα καιω ολα μεχρι να ξαναδειασει τελειως και βλεπω ποσα χλμ εκανα.
αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.


Πώς γίνεται αυτό φίλε αφού η δεξαμενή υγραερίου είναι ρυθμισμένη να κρατάει κάποια ποσότητα μέχρι να γυρίσει αυτόματα σε βενζίνη...τουλάχιστον στο δικό μου όπως μου είπε ο εγκαταστάτης πρπ 7-8lt...και πάλι έκανα μερικά χλμ μέχρι να μην με αφήνει να το γυρίζω πια στο lpg...
Πώς θα αδειάσεις τελείως??υπάρχει τέτοια ρύθμιση?
Είμαι καινούργιος γκαζάκιας οπότε συγχωρέστε μου την απορία... :angel:
Subaru Forester 2009 2.0 Tartarini Gas
Tripan
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 13:20

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό DIAMA1600ASTRA08 » Παρ 09 Νοέμ, 2012 17:35

Tripan έγραψε:
tommygun έγραψε:
μονος τροπος μετρησης για το υγραεριο ειναι: αδειαζω τελειως, φουλαρω ταδε λιτρα, τα καιω ολα μεχρι να ξαναδειασει τελειως και βλεπω ποσα χλμ εκανα.
αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.


Πώς γίνεται αυτό φίλε αφού η δεξαμενή υγραερίου είναι ρυθμισμένη να κρατάει κάποια ποσότητα μέχρι να γυρίσει αυτόματα σε βενζίνη...τουλάχιστον στο δικό μου όπως μου είπε ο εγκαταστάτης πρπ 7-8lt...και πάλι έκανα μερικά χλμ μέχρι να μην με αφήνει να το γυρίζω πια στο lpg...
Πώς θα αδειάσεις τελείως??υπάρχει τέτοια ρύθμιση?
Είμαι καινούργιος γκαζάκιας οπότε συγχωρέστε μου την απορία... :angel:


Με το που γυρναει την πρωτη φορα σε βενζινη κανε λιγα χλμ και πατα σε υγραεριο παλι, θα δεις οτι θα σου βγαλει λιγα χλμ ακομη. Επανελαβε το κανα 2 φορεσ ακομη, οχι παραπανω δεν ειναι παιχνιδι, και θα εχεις αδειασει σχεδον. Παντα ομως θα υπαρχει λιγη ποσοτητα στο συστημα αλλα δε θα μπορει να το δουλεψει.
ASTRA 1,6 '08/ZAVOLLI 5ης ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙΕΡΑ/55-60.000 ΜΕ LPG EΩΣ ΣΗΜΕΡΑ
DIAMA1600ASTRA08
 
Δημοσιευσεις: 64
Εγγραφή: Τρί 24 Μάιος, 2011 16:00

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό Tripan » Παρ 09 Νοέμ, 2012 17:40

DIAMA1600ASTRA08 έγραψε:
Tripan έγραψε:
tommygun έγραψε:
μονος τροπος μετρησης για το υγραεριο ειναι: αδειαζω τελειως, φουλαρω ταδε λιτρα, τα καιω ολα μεχρι να ξαναδειασει τελειως και βλεπω ποσα χλμ εκανα.
αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.


Πώς γίνεται αυτό φίλε αφού η δεξαμενή υγραερίου είναι ρυθμισμένη να κρατάει κάποια ποσότητα μέχρι να γυρίσει αυτόματα σε βενζίνη...τουλάχιστον στο δικό μου όπως μου είπε ο εγκαταστάτης πρπ 7-8lt...και πάλι έκανα μερικά χλμ μέχρι να μην με αφήνει να το γυρίζω πια στο lpg...
Πώς θα αδειάσεις τελείως??υπάρχει τέτοια ρύθμιση?
Είμαι καινούργιος γκαζάκιας οπότε συγχωρέστε μου την απορία... :angel:


Με το που γυρναει την πρωτη φορα σε βενζινη κανε λιγα χλμ και πατα σε υγραεριο παλι, θα δεις οτι θα σου βγαλει λιγα χλμ ακομη. Επανελαβε το κανα 2 φορεσ ακομη, οχι παραπανω δεν ειναι παιχνιδι, και θα εχεις αδειασει σχεδον. Παντα ομως θα υπαρχει λιγη ποσοτητα στο συστημα αλλα δε θα μπορει να το δουλεψει.


ακριβώς αυτό συνέβη φίλε και αυτό έκανα...και κάποια στιγμή πλέον δεν το γυρναγε σε υγραεριο...να υποθέσω δλδ ότι τότε είμαι "αδειος" :?: ή απλά έχω μια μικρή ποσότητα...
Subaru Forester 2009 2.0 Tartarini Gas
Tripan
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 13:20

Re: Προσοχή που βάζουμε LPG

Δημοσίευσηαπό indian » Σάβ 10 Νοέμ, 2012 22:26

Sting έγραψε:
tommygun έγραψε:
Sting έγραψε:Τι να πω ρε παιδιά,

εγώ καταλαβαίνω ότι:
με καλύτερη κατανάλωση 4 λίτρα στα 100 χλμ, δηλαδή στα 450 χλμ που έκανα, 18 λίτρα οικονομία, σύμφωνα με τον μετρητή,
έβαλα 8 λίτρα παραπάνω.

ΑΡΑ?


η καταναλωση δεν βγαινει απο τον υπολογιστη ταξιδιου.
ουτε καθε φορα που γεμιζεις υγραεριο γεμιζεις μεχρι το ιδιο σημειο της δεξαμενης, οπως γινεται με τη βενζινη, υπαρχουν μεγαλες διαφορες.
ξεχνα αυτα που ηξερες με τη βενζινη.

μονος τροπος μετρησης για το υγραεριο ειναι: αδειαζω τελειως, φουλαρω ταδε λιτρα, τα καιω ολα μεχρι να ξαναδειασει τελειως και βλεπω ποσα χλμ εκανα.


αυτα τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.



Ευχαριστώ φίλε tommygun για τις πληροφορίες.

Συνεχίζω να έχω κάποιες απορίες βέβαια (είμαι δύσκολος ? :shock: )
Πριν αποφασίσω να βάλω LPG διάβασα απειρα FORUMS, όπου βέβαια ο καθένας λέει ότι θέλει και όπως το καταλαβαίνει.
Σχετικά με τον μετρητή κατανάλωσης δεν διάβασα πουθενά ότι η ένδειξή του είναι εντελώς λανθασμένη.
Η μέτρηση κατανάλωσης είναι μεν ενδεικτική από τον μετρητή αλλά δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Κοίτα αντίστoιχο post (http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=14&t=486)

Δεν επιμένω ότι κάτι "πονηρό" συμβαίνει εκεί αλλά
με μικρότερη ένδειξη ......περισσότερ λίτρα :( :evil: =((

Λογω ίδιου αυτοκινήτου σου λεω οτι ο υπολογιστης ταξιδιου του αυτοκινητου λεει μπαρουφες!!!!Ειναι συνδεδεμενος με την υποπιεση της πεταλουδας του γκαζιου!!!Οτι και οσο πατας λεει.........οποτε βαλε χαρτι και μολυβι και υπολογισε με την απλη μεθοδο των τριων :crazy:
........ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ!!!!!
Jeep 3.7
indian
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 18:42
Τοποθεσία: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες