Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ευρύτερο κέντρο Αθήνας - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Απ: Ευρύτερο κέντρο Αθήνας - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 10 Δεκ, 2015 14:46

kostis έγραψε:
periklas723 έγραψε:Αν μπορείς,να μάθουμε κ εμείς...Μπορεί το υγραέριο που κυκλοφορεί να είναι μόνο σαν υποπροϊόν του πετρελαίου


Εγώ είμαι εγκαταστάτης αερίων καυσίμων αλλά σε μηχανήματα θέρμανσης ζεστού νερού,ατμού (λέβητες,καυστήρες,επίτοιχους λέβητες κτλ.)
Δεν εχω δει ποτέ μηχανήματα ή εγκαταστάσεις που να διαχωρίζουν προπάνιο ή βουτάνιο απο το,εισαγόμενο,φυσικό αέριο.Αν θυμάμαι καλά το φυσικό αέριο αποτελείται,ανάλογα την προέλευσή του, κυρίως απο μεθάνιο (πάνω απο 90%).Οπότε μου μοιάζει ασύμφορο να διαχωρίζεις το 2-4% του προπανίου-βουτανίου,αλλά συν των άλλων υποβαθμίζεις και την ποιότητα του φυσικού αερίου.Ξέρω οτι το Αλγερινό υγροποιημένο φυσικό αέριο που υπάρχει στις δεξαμενές στην Ρεβυθούσα είναι καλύτερης ποιότητας απο το Ρωσικό διότι έχει περισσότερο μεθάνιο και προπάνιο.Αλλά όπως προείπα δεν εχω δεί ποτέ να γίνετε διαχωρισμός του LPG απο φυσικό αέριο.
Αντιθέτως έχω δεί τα μηχανήματα συμπίεσης φυσικού αερίου για να υγροποιηθεί σε LNG.
Αυτά...


Ναι το υγραέριο είναι μόνο προϊόν της απόσταξης του πετρελαίου και είναι μείγμα προπανίου και βουτανίου τα οποία ήταν διαλυμένα στο αργό πετρέλαιο. Καμιά σχέση δεν έχει με το φυσικό αέριο το οποίο είναι 90% μεθάνιο και βγαίνει σε αέρια μορφή από το έδαφος.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Απ: Ευρύτερο κέντρο Αθήνας - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό periklas723 » Πέμ 10 Δεκ, 2015 15:07

labros έγραψε:
kostis έγραψε:
periklas723 έγραψε:Αν μπορείς,να μάθουμε κ εμείς...Μπορεί το υγραέριο που κυκλοφορεί να είναι μόνο σαν υποπροϊόν του πετρελαίου


Εγώ είμαι εγκαταστάτης αερίων καυσίμων αλλά σε μηχανήματα θέρμανσης ζεστού νερού,ατμού (λέβητες,καυστήρες,επίτοιχους λέβητες κτλ.)
Δεν εχω δει ποτέ μηχανήματα ή εγκαταστάσεις που να διαχωρίζουν προπάνιο ή βουτάνιο απο το,εισαγόμενο,φυσικό αέριο.Αν θυμάμαι καλά το φυσικό αέριο αποτελείται,ανάλογα την προέλευσή του, κυρίως απο μεθάνιο (πάνω απο 90%).Οπότε μου μοιάζει ασύμφορο να διαχωρίζεις το 2-4% του προπανίου-βουτανίου,αλλά συν των άλλων υποβαθμίζεις και την ποιότητα του φυσικού αερίου.Ξέρω οτι το Αλγερινό υγροποιημένο φυσικό αέριο που υπάρχει στις δεξαμενές στην Ρεβυθούσα είναι καλύτερης ποιότητας απο το Ρωσικό διότι έχει περισσότερο μεθάνιο και προπάνιο.Αλλά όπως προείπα δεν εχω δεί ποτέ να γίνετε διαχωρισμός του LPG απο φυσικό αέριο.
Αντιθέτως έχω δεί τα μηχανήματα συμπίεσης φυσικού αερίου για να υγροποιηθεί σε LNG.
Αυτά...


Ναι το υγραέριο είναι μόνο προϊόν της απόσταξης του πετρελαίου και είναι μείγμα προπανίου και βουτανίου τα οποία ήταν διαλυμένα στο αργό πετρέλαιο. Καμιά σχέση δεν έχει με το φυσικό αέριο το οποίο είναι 90% μεθάνιο και βγαίνει σε αέρια μορφή από το έδαφος.



https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE ... E%B9%CE%BF

Επίσης ο όρος LPG αναφέρεται στα κλάσματα που αφαιρούνται από το φυσικό αέριο προτού αυτό οδεύσει προς κατανάλωση. Τα κλάσματα αυτά είναι υγρά όταν είναι υπό υψηλή πίεση.
Seat Cordoba Vario 1.6 101hp με Lovato.47.000χλμ σε 2,5 χρονια και συνεχιζουμε...
periklas723
 
Δημοσιευσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 19 Νοέμ, 2014 00:26

Re: Ευρύτερο κέντρο Αθήνας - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 10 Δεκ, 2015 15:43

Τρόποι παρασκευής σε εργαστήριο μπορεί να υπάρχουν και περισσότεροι. Εμπορικά όμως στην Ελλάδα τουλάχιστον το LPG προέρχεται μόνο από το αργό πετρέλαιο. Το φυσικό αέριο το καίμε όπως εισάγεται, δεν το επεξεργαζόμαστε.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ευρύτερο κέντρο Αθήνας - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 09 Νοέμ, 2017 19:38

Παιδιά η πετρου Ράλλη το bp με 0.708 πλεον είναι καλός? Οι τιμες έχουν παει στο θεο παλι ανεβηκε το βαρέλι, αυτός το διατηρεί φθηνο απο ότι βλέπω όμως.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ευρύτερο κέντρο Αθήνας - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 10 Νοέμ, 2017 12:09

gkazakias έγραψε:Παιδιά η πετρου Ράλλη το bp με 0.708 πλεον είναι καλός? Οι τιμες έχουν παει στο θεο παλι ανεβηκε το βαρέλι, αυτός το διατηρεί φθηνο απο ότι βλέπω όμως.
Κοίτα να δεις.
Θα σου μεταφέρω προσωπική εμπειρία : όταν βάζω σε π.ραλλη ή φαωνος και κάνω ταξίδι προς Λουτράκι ,στην εθνική δεν βλέπω διαφορά. Όμως όταν σταματήσω σε κίνηση ή φανάρι τότε το αυτοκίνητο κάνει σαν τρακτέρ και μου κάνει σκασιματα στην εξάτμιση, μετά από λίγο σβήνει. Στο πρατήριο του Ηρακλείου - Παναγούλη κάνει λιγότερα συμπτώματα...
Το τελευταίο χρονικό διάστημα βάζω στην revoil στις τρεις γέφυρες και δεν μου κάνει κανένα από τα παραπάνω συμπτώματα.
Την τελευταία φορά έβαλα στην Aegean λ.θηβων 79 .... Θα το δω σήμερα πως θα πάει..

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Ευρύτερο κέντρο Αθήνας - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 10 Νοέμ, 2017 12:32

Εγώ βάζω στη φαωνος συνεχώς χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα και το αμάξι πάει άριστα. Απλα λογο τιμής έλεγα να αλλάξω. Δεν νομιζω ότι είναι θέμα πρατηριου τα ρεταρισματα/σβησιματα τουλαχιστον μιλώντας για τη φαωνος που γεμιζω μέρα παρα μέρα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες