Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 19 Ιαν, 2014 10:30

Ρε Valsam ΠΡΙΝ το βαλεις εννοω....
ακριβως οτι λεει ο παππους
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό valsam » Κυρ 19 Ιαν, 2014 11:49

Καλα ρε παιδια 2 χρονια το γυριζα απο'δω το γυριζα απο'κει μεχρι να βαλω υγραεριο οπως επισης και τον ξυλολεβητα το ιδιο σχεδον,1 χρονο και το εψαχνα,δεν τα εβαλα με αποφαση της στιγμης και εκει ειναι που τρελαινομαι,γιατι κατω απο τις συνθηκες ηταν οτι πιο συμφερον γινοταν και το υγραεριο (οπως λες papoys αυτοκινητο καλοσυντηρημενο μεγαλου κυβισμου με ελαχιστη μεταπωλητικη αξια!)και το ηξερα οτι στην Θεσ/νικη πουλανε το υγραεριο 15-20 λεπτα ακριβοτερο απ'οτι στην γυρο επαρχια αλλα ελαγα του πουστη ρε δεν γινετε να συνεχιστει αυτο γιατι ειναι αδυνατον,ειναι ανυκουστο που θα παει θα ανοιξουν κι'αλλα πρατηρια και θα λειτουργισει ο ανταγωνισμος,αλλα και ο ξυλολεβητας ηταν οτι πιο συμφερον μιας και με το πελλετ επαιζε και εκει αισχροκερδια τιμης (90 ευρω ο τονος τα ξυλα,μετα ηρθε η μ@λακια της κυβερνησης να πει οτι μονο με κυβικο θα πωλουνται τα ξυλα και οι εμποροι κανουν παρτυ με την αισχροκερδια!)!
Δεν ζηταω ρε πολλα,δεν ζηταω τιμες Βουλγαριας και Σκοπιων στο υγραεριο μιας και η φορολογιση εδω ειναι πολυ μεγαλυτερη απο εκει,ζηταω τιμες Κατερινης,Κιλκις,Βολου κ.τ.λ., στα 1300-1500 λιτρα που εχω καψει μεχρι στιγμης (στους 7 μηνες που εχω το υγραεριο)με αυτα τα 15-20 λεπτα διαφορας στην τιμη που ειχαμε εδω στην Θεσ/νικη σε σχεση με τις προαναφερθισες πολεις θα εξοικονομουσα εγω αλλα 200-300 ευρω,αυτα υπολογιζα και οχι να πηγαινουν νταβατζιλικη στις τσεπες των πρατηριουχων επειδη εχουν κανει προσυνενοηση τιμων!
Οπως επισης και με το ξυλο,το 90 ευρω ο τονος ελεγα αντε και να τσιμπαει 10 ευρω καθε χρονια,και επειδη η μ@λακες της κυβερνησης αποφασισαν να πωλειτε αποκλειστικα με το κυβικο(και η πλακα ειναι οτι το εκανε αυτο η κυβερνηση για να προστατευσει τον καταναλωτη απο το κλεψιμο)εν' μια νυκτι απο τα 90-100(125-135 πραγματικη τιμη τονου αφου με τα 90-100 αγοραζαμε 25-30% παραπανισιο νερο που οταν το εχαναν τα ξυλα θα μας εμεναν 700-750 κιλα περιπου πραγματικα ξερα ξυλα) πηγε το ξυλο στα 210-220 ευρω ο τονος!
Εχουμε καταντησει σαν τις πουτανες που εμεις βαζουμε το εμπορευμα,γ@μιωμαστε(χωσαμε τα λεφτουδακια μας για υγραεριο,ξυλο. πελλετ,κ.τ.λ ) και στο τελος οι νταβατζιδες μας κρατανε ολο σχεδον το χρημα (εμποροι,πρατηριουχοι,εγκαταστατες δηλ. οσοι μας πηραν τον ζεστο παρα) και μας πετανε ενα κοματι ψωμι και μας λενε "σκασε καλα εισαι θα μπορουσες να εισαι και χειροτερα"(με βενζινη η πετρελαιο θερμανσης δηλ.ελαχιστα χειροτερα)!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Κυρ 19 Ιαν, 2014 12:15

Καλημερα σε ολους.
Οταν στην Ελλαδα βγαινει ενα καινουριο προιον η συστημα η οτιδηποτε αλλο και οι αποψεις των ειδικων πανω στην οικονομια η την ενεργεια η την ομορφια που θα μας προσφερει αρχισουν εμεις θεωρουμε δεδομενο οτι αγοραζοντας το μας εχουν υπογραψει συμβολαιο οτι τα δεδομενα που ακουμε ειναι 100% αυτα και τιποτε αλλο.
Σε κανενα προιον τα δεδομενα που δινονται η που διαφημιζονται δεν ανταποκρινονται 100% στην πραγματικοτητα ποσο μαλλον στην υγαεριοκινηση και τα συστηματα που ειναι αποτελεσμα προσθετης τοποθετησης και οχι εργοστασιακης 100%
Και φυσικα υπαρχουν αρκετα αυτοκινητα φιλικα ως προς το υγραεριο και αλλα οχι ,φυσικα υπαρχει αυξηση καταναλωση απο 5-20%,φυσικα υπαρχει καποια πιθανοτητα βλαβης αλλα νομιζω οτι δεν υπεγραψε κανεις συμβολαιο τοποθετοντας το οτι θα εχει οικονομια 50% η οτι δεν θα χαλασει με τιποτε?
Καθε αγορα ενος καινουριου προιοντος περιεχει και δοση τυχης κανεις δεν λεει οτι ολα θα πανε τελεια.
Δηλαδη αν αγορασω ενα citroen c3 diesel ειναι υποχρεωτικο να κανω 1450 χλμ με ενα γεμισμα οπως λεει η διαφημηση ? Και αν δεν τα κανω τα παει τι να πει ? Οτι το αυτοκινητο ειμαι μαπα η οτι η πετρελαιοκινηση με τα καινουρια ιχ. δεν ειναι οικονομικη?
Στην Ελλαδα αν εχουν τοποθετηθει 100000 συστηματα (παραδειγμα) δεν ειναι υποχρεωτικο ολα να λειτουργουν τελεια.
Αυτο δεν ισχυει σε καμια αγορα καινουριου προιοντος.
Ετσι λοιπον και στο υγραεριο το γενικο συμπερασμα ειναι οικονομια απο 20-40%. Αν αυτο το συμπερασμα δεν ανταποκρινεται
στο καθενα μας δεν παει να πει οτι εχει αντιστραφει και ειναι ζημιογονο.
Ετσι λοιπον οι αποψεις του καθενος μας ειναι προσωπικες. Και η δικη μου ειναι οτι ειμαι 100% κερδισμενος απο το συστημα που επελεξα.
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό maevius » Κυρ 19 Ιαν, 2014 12:39

Μηπως εισαι εγκαταστατης;;;;; Μονο αμα εισαι εγκαταστατης εχεις δικαιωμα να πεις οτι εισαι ευχαριστημενος..........:-):-):-):-):-):-D:-D:-D:-D:-D
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Κυρ 19 Ιαν, 2014 13:01

Οχι φιλε maevius δεν ειμαι εγκαταστατης, απλα ετυχε να εχω γειτονα εγκαταστατη και ετσι πειστηκα και εγω να κανω την εγκατασταση πραγμα που δεν μετανοιωσα ποτε. Και σημερα αν δεν ειχα τα χρηματα να παρω ενα καινουριο diesel θα αγοραζα
ενα μεταχειρισμενο βενζινοκινητο το οποιο θα εκανα μετατροπη σε υγραεριο χωρις κανενα ενδοιασμο!!! :-BD
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό jek » Κυρ 19 Ιαν, 2014 13:12

είχα πει να μην ξαναποστάρο, θα το κάνω όμως, και θα συνηχήσω να λέω την άποψή μου οτι είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή μου :) επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο tasoshunter στο παραπάνω ποστ του, τα λέει πολύ καλά..... μήπως είσαι φίλε παπαγαλάκι ?? :lol: :lol: :lol:

πλάκα κάνω ;)

υγ. φάωνος 0,895 :D
http://www.aeromodelistis.gr Του χιουντάι φλόγες βγάζ, γιατί καίει μπετρουγκαζ :-)
jek
 
Δημοσιευσεις: 74
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2012 00:20

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 19 Ιαν, 2014 13:43

tasoshunter έγραψε:Οχι φιλε maevius δεν ειμαι εγκαταστατης, απλα ετυχε να εχω γειτονα εγκαταστατη και ετσι πειστηκα και εγω να κανω την εγκατασταση πραγμα που δεν μετανοιωσα ποτε. Και σημερα αν δεν ειχα τα χρηματα να παρω ενα καινουριο diesel θα αγοραζα
ενα μεταχειρισμενο βενζινοκινητο το οποιο θα εκανα μετατροπη σε υγραεριο χωρις κανενα ενδοιασμο!!! :-BD




αρα εισαι κολλητος εγκαταστατη :mrgreen:
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό nikos333 » Κυρ 19 Ιαν, 2014 18:37

Ουουου τσιράκια των εγκαταστατων

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
nikos333
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ 16 Φεβ, 2012 22:04

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 19 Ιαν, 2014 22:12

όλοι έχετε γείτονα ή συγγενή ή γνωστό ή φίλο εγκαταστάτη. :oops: ~X(

Θέλω και εγώ............ :(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( :((
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 126 επισκέπτες