Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Απ: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Δευτ 16 Ιουν, 2014 11:20

Εσυ σαν πρατηριουχος μπορεις να το ελεγχεις αυτο? Κοιτας την πιεση του προιοντος που αγορασες?
Την εχω πατησει 3 συνεχομενες φορες απο πρατηριο bp ακριβο (μιγμα εκο gas μου πε) με πολυ προπανιο και η πιεση στη ζεστη να πηγαινει στα υψη και να ρεταρω. Ντροπης πραγματα και να το πληρωνω 0.86 (η αναγκη βλεπεις ηταν κοντα στο σπιτι μου και εφευγα ταξιδι αρων αρων)) οταν με 0.80 βαζω φοβερη ποιοτητα στη Φαωνος.[/quote]

ΝΑ ελεγξω τι ακριβως? το μιγμα? οχι δεν ελεγχεται αυτο ουτε μπορει αυτο με το βυτιο να κανει κατι,οτι γινεται στο διυληστηριο...... εγω απλα κοιτα μετρητες θερμοκρασιας που παραλαμβανω και πιεσεων,......και φυσικα την ποσοτητα που παιρνω την ελεγχω στη ζυγαρια που παει το βυτιο πριν και μετα τη παραδοση! ε αν με ζεστη ανεβαινε η πιεση..........
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Απ: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 16 Ιουν, 2014 15:32

ZAKBIL έγραψε:Εσυ σαν πρατηριουχος μπορεις να το ελεγχεις αυτο? Κοιτας την πιεση του προιοντος που αγορασες?
Την εχω πατησει 3 συνεχομενες φορες απο πρατηριο bp ακριβο (μιγμα εκο gas μου πε) με πολυ προπανιο και η πιεση στη ζεστη να πηγαινει στα υψη και να ρεταρω. Ντροπης πραγματα και να το πληρωνω 0.86 (η αναγκη βλεπεις ηταν κοντα στο σπιτι μου και εφευγα ταξιδι αρων αρων)) οταν με 0.80 βαζω φοβερη ποιοτητα στη Φαωνος.


ΝΑ ελεγξω τι ακριβως? το μιγμα? οχι δεν ελεγχεται αυτο ουτε μπορει αυτο με το βυτιο να κανει κατι,οτι γινεται στο διυληστηριο...... εγω απλα κοιτα μετρητες θερμοκρασιας που παραλαμβανω και πιεσεων,......και φυσικα την ποσοτητα που παιρνω την ελεγχω στη ζυγαρια που παει το βυτιο πριν και μετα τη παραδοση! ε αν με ζεστη ανεβαινε η πιεση..........[/quote]



εγω σε αυτη την παραμετρο θα μεινω μονο, με την αυξηση της θερμοκρασιας δεν ανεβαινει η πιεση στην δεξαμενη?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απ: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Δευτ 16 Ιουν, 2014 15:45

εγω σε αυτη την παραμετρο θα μεινω μονο, με την αυξηση της θερμοκρασιας δεν ανεβαινει η πιεση στην δεξαμενη?[/quote]

αν με ρωτας για τη δικια μου τη δεξαμενη οχι δεν ανεβαινει...... διοτι βρισκεται μεσα στη γη και η θερμοκρασια ειναι διαφορετικη απο οτι εξω!!! οσο αφορα των αμαξιων δε γνωριζω θεωρω πως οχι ομως αν αναλογιστουμε οτι η μπουκαλα ειναι μονωμενη αρκετα καλα οποτε δυσκολα να περασει η θερμοτητα μεσα απο αυτην!! αλλα καλυτερα να απαντηση καποιος τεχνικος αν υπαρχει εδω μεσα που σιγουρα θ αξερει καλυτερα!
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 16 Ιουν, 2014 18:59

οταν σε ενα αεριο που κραταμε τον ογκο σταθερο ανεβασουμε την θερμοκρασια τοτε ανεβαινει η πιεση του, οσο καλα μονωμενη και να ειναι η δεξαμενη στον χωρο του αυτοκινητου στις μεταβολες της θερμοκρασιας 10 βαθμων (βραδυ με πρωι το καλοκαιρι) κατι θα τσιμπαει και αυτη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Τρί 17 Ιουν, 2014 00:19

hlias έγραψε:οταν σε ενα αεριο που κραταμε τον ογκο σταθερο ανεβασουμε την θερμοκρασια τοτε ανεβαινει η πιεση του, οσο καλα μονωμενη και να ειναι η δεξαμενη στον χωρο του αυτοκινητου στις μεταβολες της θερμοκρασιας 10 βαθμων (βραδυ με πρωι το καλοκαιρι) κατι θα τσιμπαει και αυτη.


πολυ πιθανον δε το αποκλειω...αλλα καλυτερα την απαντηση ας τη δωσει ενας τεχνικος-εγκαταστατης που γνωριζει καλυτερα το θεμα....
Τελευταία επεξεργασία από ZAKBIL και Τρί 17 Ιουν, 2014 00:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Τρί 17 Ιουν, 2014 00:22

hlias έγραψε:οταν σε ενα αεριο που κραταμε τον ογκο σταθερο ανεβασουμε την θερμοκρασια τοτε ανεβαινει η πιεση του, οσο καλα μονωμενη και να ειναι η δεξαμενη στον χωρο του αυτοκινητου στις μεταβολες της θερμοκρασιας 10 βαθμων (βραδυ με πρωι το καλοκαιρι) κατι θα τσιμπαει και αυτη.


επεισης το καυσιμο που υπαρχει μεσα στη μπουκαλα του αμαξιου ειναι ΥΓΡΟ και οχι αεριο............ για αυτο εγραψα οτι πολυ πιθανων να μην...... τα υγρα δε συμπιεζονται!!!
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 17 Ιουν, 2014 01:32

και στα υγρα ισχυει αυτο σε πολυ μικροτερο βαθμο, στην συγκεκριμενη περιπτωση η αυξηση της πιεσης ερχεται απο την εξατμηση του υγραεριου η οποια ειναι μεγαλυτερη οσο ανεβαινει η θερμοκρασια και ειναι και η αιτια που ενω δεν υπαρχει αντλια μεταφορας καυσιμου εχουμε εξαναγκαστικη ροη υγραεριου απο την δεξαμενη προς τον πνευμονα (στα αεριου ψεκασμου συστηματα βεβαια).
εσενα που η δεξαμενη σου ειναι θαμενη εχεις το πλεονεκτημα οτι οι μεταβολες της θερμοκρασιας σε καθημερινη βαση ειναι σχεδον μηδαμινες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απ: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Τρί 17 Ιουν, 2014 20:00

hlias έγραψε:
ZAKBIL έγραψε:Εσυ σαν πρατηριουχος μπορεις να το ελεγχεις αυτο? Κοιτας την πιεση του προιοντος που αγορασες?
Την εχω πατησει 3 συνεχομενες φορες απο πρατηριο bp ακριβο (μιγμα εκο gas μου πε) με πολυ προπανιο και η πιεση στη ζεστη να πηγαινει στα υψη και να ρεταρω. Ντροπης πραγματα και να το πληρωνω 0.86 (η αναγκη βλεπεις ηταν κοντα στο σπιτι μου και εφευγα ταξιδι αρων αρων)) οταν με 0.80 βαζω φοβερη ποιοτητα στη Φαωνος.


ΝΑ ελεγξω τι ακριβως? το μιγμα? οχι δεν ελεγχεται αυτο ουτε μπορει αυτο με το βυτιο να κανει κατι,οτι γινεται στο διυληστηριο...... εγω απλα κοιτα μετρητες θερμοκρασιας που παραλαμβανω και πιεσεων,......και φυσικα την ποσοτητα που παιρνω την ελεγχω στη ζυγαρια που παει το βυτιο πριν και μετα τη παραδοση! ε αν με ζεστη ανεβαινε η πιεση..........




εγω σε αυτη την παραμετρο θα μεινω μονο, με την αυξηση της θερμοκρασιας δεν ανεβαινει η πιεση στην δεξαμενη?[/quote]

σχετικα με αυτη την απορια επειδη το εψαξα λιγακι και ρωτησα και ενα φιλο βυτια με γκαζι μπορω να σου πω πως ναι ανεβαινει η πιεση στη μπουκαλα καθως υπαρχει εξατμιση του υλικου λογο θερμοτητας που δεχεται η μπουκαλα απο το περιβαλλον......
επεισης οι αναλογιες προπανιο-βουτανιο το χειμωνα φτανει 80/20 και το καλοκαιρι 40/60...... και τα περι καλυτερης ποιοτητας το χειμωνα σε σχεση με το καλοκαιρι δεν ισχυουν!!!!!(μπορω να το αναλυσω σε οποιον θελει)
επισης η πιεση του καυσιμου εχει να κανει αναλογα με το υλικο!! το ιδιο υλικο μπορει να εχει πιεση 5 bar τη μια,και την αλλη 8,9,910 bar και παει λεγοντας...... αυτα ειναι λογια ανθρωπου που εχει βυτιο διανομης ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ σε βενζιναδικα....... με τη σειρα μου το ψαχνω και εγω ακομα καλυτερα!!!
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 17 Ιουν, 2014 23:52

το οτι καθεσε και ρωτας για να μαθεις σε τιμα, για τις αναλογιες προπανιου-βουτανιου που εγραψες για χειμωνα-καλοκαιρι θα ηθελα να μαθω περισσοτερα οταν θα εχεις το χρονο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 18 Ιουν, 2014 00:36

Πρεπει να υπαρχει σωστη αναλογια προπανιου/βουτανιου ωστε να διατηρειται εντος οριων η πιεση στη μπουκαλα του αυτοκινητου και να μην δυσλειτουργει το αμαξι με υψηλες ή χαμηλες πιεσεις. Δεν υπαρχει ποιοτητα υγραεριου, αλλα σωστη αναλογια μιγματος αναλογα την θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Αν πετυχεις καλοκαιρινο μιγμα και πας σε βουνο με 10 βαθμους θα σε γυριζει σε βενζινη λογο χαμηλης πιεσης.
Αν πετυχεις χειμερινο μιγμα και πας σε θερμο κλιμα με 25 βαθμους και ανω, η πιεση ανεβαινει εκτος οριων και το αμαξι τρελενεται(δεν σε γυρναει καν βενζινη)

Αυτα τα προβληματα συμβαινουν κυριως στις αλλαγες των εποχων και κυριως απο τριτες εταιριες(οι δυο κορυφαιες ειναι κοραλ & πετρογκαζ τα χουμε ξαναπει)

ZAKBIL φυσικα και περιμενουμε τις αναλυσεις σου, οπως βλεπεις δεν γραφει και κανεις αλλος πρατηριουχος εδω να μας αναλυσει, ντρεπονται φενεται.
Σε ευχαριστουμε που ασχολεισαι.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες