Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 18 Ιουν, 2014 08:14

Δεν ντρέπονται απλά δεν τους ενδιαφέρει γιατί το πελατολόγιό τους δεν είναι πολύ εδώ.

Θα πρότεινα στον zakvil ,αν όντως είναι πρατηριούχος κάτι δυνατό και καινοτόμο.
Δεν γνωρίζω που έχει το πρατήριό του,γιατί δεν λέει και πολλά στο προφίλ του ,αλλά θα μπορούσε να δώσει μία
έκπτωση στα μέλη του φόρουμ,για το υγραέριο.
Αυτό θα ήταν καλό για τα μέλη, (ειδικά αν το πρατήριο είναι σε περιοχή με εναρμονισμένη τιμή) στον ίδιο που θα δει
την κατανάλωσή του να αυξάνεται και στο φόρουμ το οποίο θα δει και νέα μέλη που θα έρθουν εκτός των άλλων να
ωφεληθούν και από την έκπτωση.
Πιστεύω ότι είναι εφικτό και μέσα στα πλαίσια λειτουργίας των φόρουμ.Το ίδιο γίνεται από εμπόρους και σε άλλα
φόρουμ προς τα μέλη.(δες τε και στην υπογραφή μου)
Για το πως τα μέλη θα κερδίζουν την έκπτωση μπορεί να το συζητήσουμε με τους mod και θα βρεθεί η λύση.

Υ.Γ.Όπως βλέπω είμαι οφτόπιτς. :oops:
Δυστυχώς το καταχώρησα και μετά το κατάλαβα.(βλέπετε και η ηλικία φταίει)Εάν ενοχλεί μπορεί κάποιος mod να το
μεταφέρει. :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Τετ 18 Ιουν, 2014 08:23

gkazakias έγραψε:Πρεπει να υπαρχει σωστη αναλογια προπανιου/βουτανιου ωστε να διατηρειται εντος οριων η πιεση στη μπουκαλα του αυτοκινητου και να μην δυσλειτουργει το αμαξι με υψηλες ή χαμηλες πιεσεις. Δεν υπαρχει ποιοτητα υγραεριου, αλλα σωστη αναλογια μιγματος αναλογα την θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Αν πετυχεις καλοκαιρινο μιγμα και πας σε βουνο με 10 βαθμους θα σε γυριζει σε βενζινη λογο χαμηλης πιεσης.
Αν πετυχεις χειμερινο μιγμα και πας σε θερμο κλιμα με 25 βαθμους και ανω, η πιεση ανεβαινει εκτος οριων και το αμαξι τρελενεται(δεν σε γυρναει καν βενζινη)

Αυτα τα προβληματα συμβαινουν κυριως στις αλλαγες των εποχων και κυριως απο τριτες εταιριες(οι δυο κορυφαιες ειναι κοραλ & πετρογκαζ τα χουμε ξαναπει)

ZAKBIL φυσικα και περιμενουμε τις αναλυσεις σου, οπως βλεπεις δεν γραφει και κανεις αλλος πρατηριουχος εδω να μας αναλυσει, ντρεπονται φενεται.
Σε ευχαριστουμε που ασχολεισαι.


οταν λεω μιγμα εννοω την αναλογια προπανιο/βουτανιο...... οι ενδειξεις που ανεφερα(μου ειπαν δλδ) δε ξερω κατα ποσο ισχυουν....μπορει και να μην ισχυουν!!! αν βρω κατι παραπανω θα ενημερωσω,....γενικα το ψαχνω και για μενα γιατι μου αρεσει αυτο που κανω......
απο εκει και περα το χειμωνα οντως το προπανιο ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτητα γιατι το προπανιο αυξανει τη πιεση στη μπουκαλα.....το καλοκαιρι δε που υπαρχει ζεστη λογο της αεροποιησης που γινεται στο υλικο απο τη ζεστη η πιεση ανεβαινει........οποτε δε χρειαζεται περισσοτερο προπανιο.....φανταστειτε να υπηρχε αναλογια προπανιου το καλοκαιρι υψηλη τι θα γινοταν...θα εσκαγε η μπουκαλα!!!

συμφωνω σε πολλα με το φιλο απο πανω!
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Τετ 18 Ιουν, 2014 08:27

papoys έγραψε:Δεν ντρέπονται απλά δεν τους ενδιαφέρει γιατί το πελατολόγιό τους δεν είναι πολύ εδώ.

Θα πρότεινα στον zakvil ,αν όντως είναι πρατηριούχος κάτι δυνατό και καινοτόμο.
Δεν γνωρίζω που έχει το πρατήριό του,γιατί δεν λέει και πολλά στο προφίλ του ,αλλά θα μπορούσε να δώσει μία
έκπτωση στα μέλη του φόρουμ,για το υγραέριο.
Αυτό θα ήταν καλό για τα μέλη, (ειδικά αν το πρατήριο είναι σε περιοχή με εναρμονισμένη τιμή) στον ίδιο που θα δει
την κατανάλωσή του να αυξάνεται και στο φόρουμ το οποίο θα δει και νέα μέλη που θα έρθουν εκτός των άλλων να
ωφεληθούν και από την έκπτωση.
Πιστεύω ότι είναι εφικτό και μέσα στα πλαίσια λειτουργίας των φόρουμ.Το ίδιο γίνεται από εμπόρους και σε άλλα
φόρουμ προς τα μέλη.(δες τε και στην υπογραφή μου)
Για το πως τα μέλη θα κερδίζουν την έκπτωση μπορεί να το συζητήσουμε με τους mod και θα βρεθεί η λύση.

Υ.Γ.Όπως βλέπω είμαι οφτόπιτς. :oops:
Δυστυχώς το καταχώρησα και μετά το κατάλαβα.(βλέπετε και η ηλικία φταίει)Εάν ενοχλεί μπορεί κάποιος mod να το
μεταφέρει. :thumbup:


επειδη δεν ειμαι μονος μου εχω και συνεργατη θα το συζητησω μαζι του και θα σας πω......
απο εκει και περα ασχολουμε με το πρατηριο απο τα 15 μου σχεδον (ηταν του πατερα μου),και τωρα το κραταω αρκετες ωρες και εγω.......
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 18 Ιουν, 2014 10:37

Ευχομαι πραγματικά ( οπως ευχομαι και να διαψευστω) να "αντεξεις" τους στοκους που θα σου την πεσουν, οπως εκαναν και στο παρελθον κι εδιωξαν και αλλους που ειχαν αμεση σχεση με το υγραεριο ( DaCancho ενας πχ)...

Προσωπικά πραγματικά χαιρομαι που εγινες μελος.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Τετ 18 Ιουν, 2014 10:46

fokion έγραψε:Ευχομαι πραγματικά ( οπως ευχομαι και να διαψευστω) να "αντεξεις" τους στοκους που θα σου την πεσουν, οπως εκαναν και στο παρελθον κι εδιωξαν και αλλους που ειχαν αμεση σχεση με το υγραεριο ( DaCancho ενας πχ)...

Προσωπικά πραγματικά χαιρομαι που εγινες μελος.


το γνωριζω οτι πολυ πιθανων θα υπαρξουν ανθρωποι που θα το παιξουν 'εξυπνοι'..αλλα τι να κανουμε μεσα στο προγραμμα ειναι και αυτο!!! :D
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 18 Ιουν, 2014 10:51

Τα ίδια και απο εμένα με αυτά που γράφει ο Fokion../..και μη ξεχνάς..."γράψε" εκεί που ξέρεις όσους σου την "πέσουνε" !!!! :mrgreen: ..άλλωστε άμα είσαι σωστός , είμαστε όλοι εμείς εδώ να σε στηρίξουμε .. :thumbup:

Welcome φίλε...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό dermen » Τετ 18 Ιουν, 2014 15:51

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Το υγραέριο είναι ευαίσθητο στις θερμοκρασίες παραπάνω από τα αλλά υγρά καύσιμα ,στην ανάλογη θερμοκρασία φυσική υπάρχει το ειδικό βάρος που μας δίνει την αναλογία και τον συντελεστή μετατροπής και από εκεί μπορούμε να καταλάβουμε πόσο αναλογία έχει το μίγμα βουτάνιο με προπάνιο .
Δεν επιτρέπεται συνάδελφε να παραλαμβάνεις καύσιμο και να μην μπορείς να ελέγξεις τι παραλαμβάνεις να πεις τον επιθεωρητή τις εταιρίας που προμήθευσε να σε δώσει το διάγραμμα ΠΙΕΣΗ-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ και επίσης τους συντελεστές ειδικού βάρους ανάλογα με την θερμοκρασία
Το υγραέριο μεταβάλλεται και σε εμάς άσχετα αν είναι θαμμένη η δεξαμενή απλά είναι λίγο πιο δύσκολο να επηρεαστεί άμεσα από τους εξωτερικούς παράγοντες ,ο ηλεκτρονικός πίνακας που έχεις μέσα στο κατάστημα σε δίνει και την θερμοκρασία καυσίμου μέσα στην δεξαμενή .
dermen
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ, 2012 16:58

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 18 Ιουν, 2014 18:46

ZAKBIL πραγματικα μακαρι να μπορεσεις να κανεις μια εκπτωση στα μελη του φορουμ και να εισαι σιγουρος οτι θα σε τιμησουν παρα πολλοι!
Και μακαρι να ηταν το πρατηριο σου στην Θεσ/νικη για να σε τιμουσα και,γω αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν βρισκετε το πρατηριο σου Θεσ/νικη γι'αυτο και το "μακαρι να ηταν" που εγραψα σιγουρος οτι δεν ειναι,γιατι αν ηταν δεν θα τολμουσες καν να κανεις σκεψεις για "ειδικη τιμη για μελη",την εχω κανει την προταση σε αρκετους Θεσ/νικιους πρατηριουχους και η αντιδραση τους ειναι λες και ειδαν κανα φαντασμα!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 18 Ιουν, 2014 19:01

dermen έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Το υγραέριο είναι ευαίσθητο στις θερμοκρασίες παραπάνω από τα αλλά υγρά καύσιμα ,στην ανάλογη θερμοκρασία φυσική υπάρχει το ειδικό βάρος που μας δίνει την αναλογία και τον συντελεστή μετατροπής και από εκεί μπορούμε να καταλάβουμε πόσο αναλογία έχει το μίγμα βουτάνιο με προπάνιο .
Δεν επιτρέπεται συνάδελφε να παραλαμβάνεις καύσιμο και να μην μπορείς να ελέγξεις τι παραλαμβάνεις να πεις τον επιθεωρητή τις εταιρίας που προμήθευσε να σε δώσει το διάγραμμα ΠΙΕΣΗ-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ και επίσης τους συντελεστές ειδικού βάρους ανάλογα με την θερμοκρασία
Το υγραέριο μεταβάλλεται και σε εμάς άσχετα αν είναι θαμμένη η δεξαμενή απλά είναι λίγο πιο δύσκολο να επηρεαστεί άμεσα από τους εξωτερικούς παράγοντες ,ο ηλεκτρονικός πίνακας που έχεις μέσα στο κατάστημα σε δίνει και την θερμοκρασία καυσίμου μέσα στην δεξαμενή .


Για πες μας μερικα παραδειγματα απο μιγματα χειμερινα και καλοκαιρινα, σε τι αναλογιες παιζουν? Ακολουθουν τις θερμοκρασιες του περιβαλλοντος καθημερινα ή αλλαζουν αναλογιες 2 φορες το χρονο?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό ZAKBIL » Τετ 18 Ιουν, 2014 19:13

dermen έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Το υγραέριο είναι ευαίσθητο στις θερμοκρασίες παραπάνω από τα αλλά υγρά καύσιμα ,στην ανάλογη θερμοκρασία φυσική υπάρχει το ειδικό βάρος που μας δίνει την αναλογία και τον συντελεστή μετατροπής και από εκεί μπορούμε να καταλάβουμε πόσο αναλογία έχει το μίγμα βουτάνιο με προπάνιο .
Δεν επιτρέπεται συνάδελφε να παραλαμβάνεις καύσιμο και να μην μπορείς να ελέγξεις τι παραλαμβάνεις να πεις τον επιθεωρητή τις εταιρίας που προμήθευσε να σε δώσει το διάγραμμα ΠΙΕΣΗ-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ και επίσης τους συντελεστές ειδικού βάρους ανάλογα με την θερμοκρασία
Το υγραέριο μεταβάλλεται και σε εμάς άσχετα αν είναι θαμμένη η δεξαμενή απλά είναι λίγο πιο δύσκολο να επηρεαστεί άμεσα από τους εξωτερικούς παράγοντες ,ο ηλεκτρονικός πίνακας που έχεις μέσα στο κατάστημα σε δίνει και την θερμοκρασία καυσίμου μέσα στην δεξαμενή .


οσο αφορα το ειδικο βαρος παραμενει σταθερο χειμωνα καλοκαιρι!! αυτο μου εχουν πει και με αυτο παραλαμβανω εδω και 1/5 χρονο και οταν ερχεται το τελωνειο για ελεγχος ειμαι μεσα στα αποδεχτα ορια...οπως επεισης καταγραφω σε τη θερμοκρασια παραλαμβανω( αναγραφεται και στο τιμολογιο πανω) το ιδιο και στη βενζινη!! απο εκει και περα εννοειτε πως και εγω εχω θεμα με τη μεταβολη του υλικου μου μεσα στη δεξαμενη αλλα επειδη ειναι θαμενη ειναι δυσκολο να επειρεαστει αμεσα απο εξωτερικους παραγοντες οπως ειπες και εσυ φιλε.....αν υποθηκε κατι διαφορετικο ζηταω συγνωμη λαθος γραφη!!!
ZAKBIL
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν, 2014 10:41

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 114 επισκέπτες