Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 05 Νοέμ, 2012 14:53

Πολλοι ιδιοκτητες οχηματων με υγραεριο δεν ξερουν ποσα λιτρα δεξαμενη εχουν ακριβως..τους λεει ο μαστορας 60 ενω ειναι πχ 62. Το λεω βαση εμπειριας απο πολλους φιλους/συγγενεις που καναν την μετατροπη. Ποτε δεν εχουν ανοιξει το καπακι της ρεζερβας να δουν τι γραφει η μπουκαλα επανω. Το να κλεψει το πρατηριο 2 λιτρα ειναι επισης πολυ και φενεται. Αν ο αλλος κλεβει θα κλεβει ποσοτητα που δεν γινεται αντιληπτη σε φουλαρισμα ενος αυτοκινητου. Το να κολλησε το φλοτερ και να φουλαρε 100% ειναι το πιο πιθανον. Με το 54 και 56 λιτρα εχω μια αμφιβολια γιατι ξερω οτι κανενας δεν κοιταει πραγματικα τι δεξαμενη εχει.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό tommygun » Δευτ 05 Νοέμ, 2012 15:00

labros έγραψε:Όταν αρχίσει και ακούγεται το floter στρογκυλοποιούμε και σταματάμε το γέμισμα. Αλλιώς ξεπερνάμε το 80% και φτάνουμε στο 100%. Και αν η δεξαμενή έχει λίγο μεγάλη πίεση φεύγει και αέριο στον αέρα και έχουμε τα φαινόμενα παραπάνω λίτρα από την ονομαστική χωρητικότητα(συν το κλέψιμο που φυσικά υπάρχει). Μην τους ακούτε που λένε ότι θα σταματήσει μόνο του. Είναι μεγάλη βλακεία αυτό. Χαλάει την ηλεκτροβαλβίδα μας και το φλοτέρ και όλα αυτά για να πουλήσει ο πρατηριούχος μερικά λίτρα παραπάνω.


ετσι μου εσκισε εμενα το φλοτερ στην Φαωνος οταν πρωτοανοιξε, του ειπα του σκατομαυρου να το σταματησει μολις ακουσει κλακ, και αυτο βαραγε σα δαιμονιμενο, εγω του φωναζα και αυτος κοιταγε...
δεν ξαναπατησα ποτε εκει, το φλοτερ μου το @@@μησε
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 05 Νοέμ, 2012 15:31

Ο υπάλληλος ότι του πόύνε κάνει.Δε φταίει ούτε αυτός ούτε και το χρώμα του. Όταν χτυπάει το φλοτέρ μπορούμε πολύ εύκολα να είμαστε πάνω από την αντλία και να πατήσουμε μόνοι μας το κουμπί που τη σταματάει. Είναι πολύ εύκολο. Εγώ το έχω κάνει πολλές φορές μόνος μου. Αν και στη Θεσσαλονίκη που μένω οι περισσότεροι το σταματάνε όταν αρχίζει και χτυπάει.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό prometheas » Δευτ 05 Νοέμ, 2012 15:44

tommygun έγραψε:
labros έγραψε:Όταν αρχίσει και ακούγεται το floter στρογκυλοποιούμε και σταματάμε το γέμισμα. Αλλιώς ξεπερνάμε το 80% και φτάνουμε στο 100%. Και αν η δεξαμενή έχει λίγο μεγάλη πίεση φεύγει και αέριο στον αέρα και έχουμε τα φαινόμενα παραπάνω λίτρα από την ονομαστική χωρητικότητα(συν το κλέψιμο που φυσικά υπάρχει). Μην τους ακούτε που λένε ότι θα σταματήσει μόνο του. Είναι μεγάλη βλακεία αυτό. Χαλάει την ηλεκτροβαλβίδα μας και το φλοτέρ και όλα αυτά για να πουλήσει ο πρατηριούχος μερικά λίτρα παραπάνω.


ετσι μου εσκισε εμενα το φλοτερ στην Φαωνος οταν πρωτοανοιξε, του ειπα του σκατομαυρου να το σταματησει μολις ακουσει κλακ, και αυτο βαραγε σα δαιμονιμενο, εγω του φωναζα και αυτος κοιταγε...
δεν ξαναπατησα ποτε εκει, το φλοτερ μου το @@@μησε



όχι "σκατόμαυρος" ρε παιδιά..... δεν είναι σωστός ο χαρακτηρισμός :?
prometheas
 
Δημοσιευσεις: 153
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ, 2012 15:42

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό DragonHD » Τετ 07 Νοέμ, 2012 10:33

Σκυλαραπας ,ειναι το σωστο!!
Άβαταρ μέλους
DragonHD
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν, 2011 22:09

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό macmac » Τετ 07 Νοέμ, 2012 10:49

Το ηθικό δίδαγμα πιο είναι?
Τα ρίχνουμε όλα στους "σκατόμαυρους"? ή
Δεν φουλάρουμε ποτέ, παρά τους λέμε να βάλουν 30-40 ευρώ για να γεμίσει σχεδόν?
Χωρίς να βαρέσουν φλοτερ και βαλβίδες και να μας τα καταστρέψουν οι "σκατόμαυροι". Όλοι από εμπειρία ξέρουμε στο περίπου πόσα λίτρα (ή ευρώ στο περίπου) θέλει το αυτοκίνητο για να γεμίσει από τη στιγμή που θα γυρίσει σε βενζίνη ή λίγο πριν γυρίσει σε βενζίνη.
Η πρόληψη πάντα είναι καλύτερη από την θεραπεία.
Σημ.: "σκατόμαυροι" για εμένα είναι οι βενζινάδες εκείνοι που στον βωμό του κέρδους δεν δίνουν δουλειά σε έλληνες (αν και οι ίδιοι είναι έλληνες στα χαρτιά).
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Κυρ 25 Νοέμ, 2012 22:00

macmac έγραψε:Το ηθικό δίδαγμα πιο είναι?
Τα ρίχνουμε όλα στους "σκατόμαυρους"? ή
Δεν φουλάρουμε ποτέ, παρά τους λέμε να βάλουν 30-40 ευρώ για να γεμίσει σχεδόν?
Χωρίς να βαρέσουν φλοτερ και βαλβίδες και να μας τα καταστρέψουν οι "σκατόμαυροι". Όλοι από εμπειρία ξέρουμε στο περίπου πόσα λίτρα (ή ευρώ στο περίπου) θέλει το αυτοκίνητο για να γεμίσει από τη στιγμή που θα γυρίσει σε βενζίνη ή λίγο πριν γυρίσει σε βενζίνη.
Η πρόληψη πάντα είναι καλύτερη από την θεραπεία.
Σημ.: "σκατόμαυροι" για εμένα είναι οι βενζινάδες εκείνοι που στον βωμό του κέρδους δεν δίνουν δουλειά σε έλληνες (αν και οι ίδιοι είναι έλληνες στα χαρτιά).

++++++++++++++++++10000000000000000000000000000000000000000000000 ρε μαγκα :thumbup: :thumbup: :wave:
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό ecep » Κυρ 25 Νοέμ, 2012 22:41

Ας μείνουμε στο θέμα μας...

Μαύρισμα λοιπόν στο χουντίνι!!!
Outlander 4G63, BRC plug&drive euro 5, genius max, 680x250->net 52.8L, άνευ.
ecep
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 22 Οκτ, 2012 11:51

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό zep » Κυρ 02 Δεκ, 2012 19:53

Λοιπόν έκανα 2 γεμίσματα πρόσφατα λόγω ταξιδιού (έσπασα το μποϋκοτάζ...προσωρινά...η ανάγκη βλέπετε) σε 57 λιτρη δεξαμενή και γέμισε 58 λίτρα ενώ όλες τις φορές δεν ξεπερνούσε τα 50-54 λίτρα αν πιεστεί η δεξαμενή.
Η δεξαμενή είναι της Icom και το ένα γέμισμα έγινε όπως όλες τις φορές σε αξιόπιστο πρατήριο μέχρι στιγμής εδώ στην Αθήνα και το άλλο σε καινούργιο σχετικά στην επαρχία και ήταν η πρώτη φορά.Δεν νομίζω να έγινε κλοπή γιατί μου έβγαλαν και τα 2 γεμίσματα 55 χλμ παραπάνω όσο δλδ. η διαφορά των 4 λίτρων στην κατανάλωση του αυτοκινήτου.

Προσωπικά το εξηγώ ότι η κόλλησε το φλοτέρ ή λόγω πιθανής αλλαγής μείγματος (στην Ελλάδα μην νομίζετε ότι αλλάζουν και πολύ τα ποσοστά το χειμώνα) και το πιθανότερο λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας περιβάλλοντος και άρα μικρότερης διόγκωσης του υγραερίου.Να τονίσω ότι τα γεμίσματα έγιναν πολύ πρωί με θερμοκρασία 8-10 βαθμούς.
zep
 
Δημοσιευσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 11:27

Re: Χωράνε 56 λίτρα σε 54 δεξαμενη ; ΕΤΕΚΑ στην εθνική οδό

Δημοσίευσηαπό macmac » Τετ 05 Δεκ, 2012 11:35

Δεν είμαι ξερόλας, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο σε ένα δοχείο 57 λίτρων να χωρέσουμε 58 λίτρα. Είναι αντίθετο στους νόμους της φύσης. Θα μου φύγουν τα μαλλιά με αυτά που ακούω. Αμάν πια ο κλέψας του κλέψαντος. Το βρήκαν τώρα και κλέβουν και στα λίτρα. Και όχι μόνο αυτό αλλά πάνε να μας τρελάνουν με τις ποσότητες που κλέβουν!!!! Δεν τίθεται θέμα αναγωγής από κιλά σε λίτρα, ούτε το αντίθετο. Εδώ μιλάμε για λίτρα και λίτρα. ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ανάλογα με το υλικό, με τις θερμοκρασίες και με τις πιέσεις... Η αναλογία κιλών και λίτρων αλλάζει με τους παραπάνω συντελεστές. Μην μπερδεύεστε.
ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΣΕ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΟΓΚΟΥ 57 ΛΙΤΡΩΝ, ΧΩΡΕΣΕ 58 ΛΙΤΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΗΚΟΣ 1 ΜΕΤΡΟ ΧΩΡΕΣΕ 1,10... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!!!

Ερώτησις: Μήπως έχει μπει λάθος ταμπελάκι στην δεξαμενή και αυτή είναι περισσότερα λίτρα από τα αναγραφόμενα????
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες