Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 18 Ιαν, 2013 10:39

Καλά το να βάλεις μόνος σου δεν είναι δα και πυρηνική φυσική και φαντάζομαι σε ξένισε γιατί δεν το είχες ξανακάνει και όχι γιατί ήτανε δύσκολο και την 2,3 φορά δεν είχες θέμα. Πάντως προσωπικά σε κάθε περίπτωση προτιμώ να βάλω μόνος μου και να πληρώσω μερικά λεπτά/λίτρο λιγότερο μόνο που στην μπανανία που ζούμε αν ακουμπήσεις την αντλία γιατί ας πούμε έχει έναν υπάλληλο για 6 αντλίες που τρέχει πάνω κάτω φωνάζουν λες και θα την φας. Για τους αντάπτορες που λες φίλος που πήγε Γερμανία πήγαινε πρώτα μέσα του δίναν ένα κουτί με όλους τους αντάπτορες άφηνε 20€ εγγύηση και όταν επέστρεφε να πληρώσει τους άφηνε και έπαιρνε πίσω το 20ρικο.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό makis406 » Σάβ 19 Ιαν, 2013 16:56

παντως να πουμε του στραβου το δικιο, πας στα ελληνικα πρατηρια και εκτος απο τους πακιστανους εχουν και 5-6 ανταπτορες προχειρους να σε εξυπηρετησουν

πας στα ξενα, κανεις μονος σου τον πακιστανο, ψαχνεις να βρεις πως να δουλεψεις την αντλια, και αν δεν εχεις ανταπτορα καταλληλο ας προσεχες[/quote]


Φιλε μου εμενα με ενοχλει που υπαρχει ο πακιστανος και οχι η ελειψη του
σε σοβαρα κρατη των πακιστανο πρεπει να των ασφαλισεις και να του πληρωνεις τα νομιμα, γιαυτο δεν ευδοκιμουν εκει.
1000 φορες μονος να γεμιζω παρα με λαθρομεταναστες μυρωδατους
makis406
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ, 2012 18:33

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό tommygun » Σάβ 19 Ιαν, 2013 18:56

δεν διαφωνω, για τους πακιστανους στο χαβαλε το εγραψα.
σαφως και οι υπαλληλοι πρεπει να ειναι κανονικοι εργαζομενοι.

τωρα, αν συμφερει να εχουν εργαζομενους ή να ειναι self service, ειναι δικο τους προβλημα και μετα δικο μας αναλογα με τις τιμες που θα βαλουν.

αλλα σχετικα με τα self service, αυτο που δεν εχουν ολα ειναι πχ ενα πινακα με κατανοητη επεξηγηση του τι πρεπει να κανεις.
ειδικα στα εκτος κεντρικων δρομων.

διοτι υπαρχει μπλεξιμο.
στο ενα πρεπει να περιμενεις να μηδενισει του προηγουμενου ή να στο μηδενισει ο υπαλληλος απο μεσα,
στο αλλο δεν μηδενιζεται του προηγουμενου, πρεπει να πας να βαλεις κατευθειαν και οταν ξεκινησει να γεμιζει, τοτε μονο μηδενιζει του προηγουμενου...
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 19 Ιαν, 2013 19:04

Ο Ελληνας δυσκολευεται να γεμισει σε αυτοματο πωλητη στα βενζιναδικα(τις βραδυνες ωρες οπου εχει). Θα κατσει να κουμπώσει την αντλια του υγραεριου?
Εγω πολλες φορες οταν βλεπω τον πακιστανο ή τον ελληνα και προσπαθει να κουμπωσει την αντλια στο προφυλακτηρα μου και δεν μπορει με αποτελεσμα να μου ξεπατωσει τον προφυλακτηρα, παιρνω και την κουμπωνω εγω. Αν δεν θελει απλα φευγω.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό christoi » Σάβ 19 Ιαν, 2013 22:29

[offtopic]
Ξέρατε ότι στην βενζίνη, όσα έχουν μεταλλική είσοδο για το ντεπόζιτο (εκεί που κάθεται η μάνικα) θέλει πολύ προσοχή γιατί μπορεί να δημιουργηθεί σπινθήρας; Σε τι πόσοστο πιστεύετε ότι το γνωρίζουν οι υπάλληλοι; 3%; 5%; 10%;
1 φορά χρειάζεται να την τοποθετήσει ή να την βγάλει λάθος.
Μαντέψτε το αποτέλεσμα του συνδυασμού σπινθήρας-βενζίνη.

Μακάρι να μπορούσα μόνος μου συνέχεια. Άντε γεια! Ένας λόγος παραπάνω να πηγαίνω και να γεμίζω βενζίνη, αντί του 10€-20€.
[/offtopic]
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 19 Ιαν, 2013 23:14

christoi έγραψε:[offtopic]
Ξέρατε ότι στην βενζίνη, όσα έχουν μεταλλική είσοδο για το ντεπόζιτο (εκεί που κάθεται η μάνικα) θέλει πολύ προσοχή γιατί μπορεί να δημιουργηθεί σπινθήρας; Σε τι πόσοστο πιστεύετε ότι το γνωρίζουν οι υπάλληλοι; 3%; 5%; 10%;
1 φορά χρειάζεται να την τοποθετήσει ή να την βγάλει λάθος.
Μαντέψτε το αποτέλεσμα του συνδυασμού σπινθήρας-βενζίνη.

Μακάρι να μπορούσα μόνος μου συνέχεια. Άντε γεια! Ένας λόγος παραπάνω να πηγαίνω και να γεμίζω βενζίνη, αντί του 10€-20€.
[/offtopic]


αυτη η πιθανοτητα δεν υπαρχει.
αυτο θεωριτικα μπορει να γινει απο στατικο ηλεκτρισμο, ο οποιος εχει "μηδενισει" οταν πιασουμε σε ενα μεταλλικο μερος του οχηματος π.χ. την πορτα ή το πορτακι της βενζινης.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό tommygun » Σάβ 16 Μαρ, 2013 18:28

τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι (0,60Ε/L), δεν "πειναω" πλεον. Ειχα 1 βδομαδα να κουνησω το αμαξι και με τα χιονια μου εμεινε απο μπαταρια...
Συνημμένα
20-03-13_1615_cr.jpg
20-03-13_1615_cr.jpg (78.08 KiB) 9721 προβολές
20-03-13_1614_cr.jpg
20-03-13_1614_cr.jpg (75.73 KiB) 9721 προβολές
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 23 Οκτ, 2014 13:24

ειχα καιρο να μπω, αλλα ειπα να δωσω μια ανταποκριση απο το εξωτερικο.

Λοιπον κατω απο 50 cents δεν ειχα δει ποτε, γυρω στα 53-58 ηταν τελευταια, λεω ερχεται και χειμωνας, θα ανεβει... 43,9 !!! αυτο δεν υπαρχει
Συνημμένα
LPG_44.jpg
LPG_44.jpg (28.54 KiB) 6672 προβολές
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό drspiros » Πέμ 23 Οκτ, 2014 13:41

Κυρίως γιατί εδώ η τιμή δεν είναι στο 50% της βενζίνης, αλλά στο 1/3 (και λιγότερο)!
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: τιμές LPG σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 23 Οκτ, 2014 14:36

Η δική μου γνώμη είναι στη κάθε χώρα οι τιμές τόσο των καυσίμων,όσων και των λοιπών προιόντων πρέπει
να ακολουθούν και το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων της.

Δυστυχώς βλέπουμε ότι η Ελλάδα αποτελεί παγκόμια πρωτοτυπία σε σχέση με την λοιπή Ευρώπη.

Και δεν φτάνει αυτό πανυγυρίζουμε που το lpg έφτασε στα 75-80 λεπτά όταν βλέπουμε ότι στο Βέλγιο που δεν
υπάρχει καμία σύγκριση βιοτικού επιπέδου (η Ελλάδα δυστυχώς μόνο με Βουλγαρία συγκρίνεται πλέον )είναι
στα 65-70 λεπτά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 112 επισκέπτες





cron