Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό vdgle » Πέμ 03 Αύγ, 2017 20:55

Μια χαρά είναι το αέριο από τον συγκεκριμένο βενζινάδικο και βγάζω αρκετά χιλιόμετρα πράγμα που δεν το είχα καταλάβει μέχρι που έβαλα σε ένα βενζινάδικο στην Κυλλήνη Ηλείας την περασμένη βδομάδα στο πηγαιμό για Κεφαλλονιά.
Δράμα η κατάσταση.
Το αυτοκίνητο δεν πήγαινε στις μεγάλες ανηφόρες ενώ χιλιομετρικα υπολογίζω τουλάχιστον 70χιλιόμετρα λιγότερα.
Πρώτη φορά στα πέντε χρόνια χρήσης τέτοια ήττα σε αέριο.
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Τετ 30 Αύγ, 2017 22:46

Έβαλα πριν από 3 μέρες στη shell στη Παπαναστασιου (ανατολικά) και ενώ ενώ είχα βάλει αρκετές φορές απο'κει χωρίς πρόβλημα αυτή τη φορά...δράμα!!!!
Ξεκίνησα για Αθήνα και στο δρόμο το αμάξι να κάνει διακοπές, μέχρι που κάποια στιγμή μπήκε σας safe mode (μέχρι 3000 στροφές αυστηρά).
Με το που έφτασα πήγα στον εγκαταστατη μου για να δούμε τι γίνεται και:
Το φίλτρο...άχρηστο (το φίλτρο η prins το δινει για 50000 και έχω κάνει 13000)
Errors στον εγκέφαλο του αερίου λόγο κακής ποιότητας καυσίμου (έλεγχος είχε γίνει πριν από ~1500km και δεν υπήρχε κανένα error)

Δεν ξέρω αν έχει κανένας άλλος άσχημη εμπειρία με το συγκεκριμένο πρατήριο αλλά εγώ δεν ξαναπατάω ΠΟΤΕ!!!

Sent from my mobile!
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Παρ 01 Σεπ, 2017 15:30

Πηγαινω αν και οχι συχνα...αλλα δεν ειχε τετοιο προβλημα
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sakisbm » Σάβ 02 Σεπ, 2017 21:39

Κι εγώ βάζω από αυτόν χωρίς κάποιο πρόβλημα. Τώρα όμως με προβλημάτισες πολύ, γιατί στην αλλαγή (όχι συχνά) δεν έμπαινε το αέριο. Θα τον κόψω προς το παρόν..

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από sakisbm και Κυρ 03 Σεπ, 2017 11:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ!
Άβαταρ μέλους
sakisbm
 
Δημοσιευσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ, 2015 19:57

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Κυρ 03 Σεπ, 2017 00:05

Δεν ξέρω τι να πω, ισως να ήταν η παρτίδα αλλά εμένα με έχασε απο πελάτη μιας και τόσο κακή ποιότητα δεν μου έχει ξανατυχει.

Sent from my mobile!
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Κυρ 03 Σεπ, 2017 12:08

Αν εχω να πω κατι για αυτον ειναι οτι βαζει περισσοτερο απο το δοχειο μου ! Και οι υποψιες ξεκινησαν με τον τυπο της αντλιας (falcon ..τουρκικες..καποιες απο αυτες απαγορευτηκαν απο το υπουργειο αλλα και ποιος κανει ελεγχους) . Απλα επιβεβαιωση ηρθε οταν ημουν αδειος...εβαζε περισσοτερο απο οτι προβλεπεται (και αυτο αν ημουν εντελως αδειος)
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 03 Σεπ, 2017 14:14

Παραπανω απο την πραγματικη χωτηρικοτητα της δεξαμενης ή παραπανω απο το 80%? Αν ισχυει το δευτερο υπαρχει εξηγηση. Το εδαφος εχει κλιση οποτε λογικο να παρει 1-2 λιτρα παραπανω ή και λιγοτερο ανάλογα τη θεση που εχει το φλοτερ στην δεξαμενη μεσα. Δεν συμβαινει μονο σε αυτον, εχω παρατηρησει σε ολα τα πρατηρια που δεν ειναι εντελως επιπεδο το εδαφος να μου βαζουν 1-2 λιτρα παραπανω απο το αναμεμενο. Οταν το εδαφος ειναι επιπεδο γεμιζω απο εντελως αδειος με 45-46 ενω αυτα που ειναι επικλινει μεχρι και με 47-48 σε 56λιτρο ντεποζιτο. Επισης παραπανω υγραεριο μπορει να παρει αν η πιεση στην αντλια ειναι μεγαλη.
Παρολο που εχω πολυ καιρο να βαλω πριν ακομη το γυρισει σε shell απο aegean που ηταν παντα μου επαορνε λιγο παραπανω αλλα εβγαζα και λιγα παραπανω χλμ. και επισης ειχα παρατηρησει διαφορα στη ποιοτητα σε σχεση μς τους αλλους. Ενω το πρωτο λαμπακι σβηνει γυρω στα 70-90 αναλογως τη διαδρομη οταν εβαζα σε αυτον τυχαινε να σβησει το 1ο λαμπακι ακομη και μετα απο τα 100χλμ. Το ιδιο παρατηρω και στους ρετσο στην ηλιουπολη, εκο στην οδο μαυρομιχαλη στη πολιχνη, χαρκα περιοχη ωραιοκαστρου.
Τωρα αμα το εχουν κανει επιτηδες για να βαζουν παραπανω δεν ξερω αλλα μπορει και οχι, για τα βενζιναδικα τους ειναι χτισμενα σε ανισόπεδα σημεια.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό mosaicm » Κυρ 03 Σεπ, 2017 18:33

απο το 80%
πραγματι παρατηρησα και σε αλλα πρατηρια το αυτο , και οπως λες και εσυ τα φλοτερ ειναι γενικα αδυναμα στα υγραερια
mosaicm
 
Δημοσιευσεις: 124
Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ, 2012 15:53

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 04 Σεπ, 2017 00:17

Είχα βάλει σ αυτόν πριν μερικούς μήνες, 3 φορές. (Σημειωτέον δεν έχει coral, παρ' ότι shell). Εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα, απλώς πήγαινε νομίζω λίγο νωχελικά το αυτοκίνητο, γι' αυτό και δεν ξαναέβαλα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Θεσσαλονίκη - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 06 Σεπ, 2017 23:27

Βγαίνοντας σήμερα από τον περιφερειακό προς Ευκαρπία, Σταυρούπολη πέτυχα ένα βενζινάδικο με ταμπέλες coral gas που το είχε 0,759. Δεν το βρίσκω στο fuelprices. το ξέρετε ρε παιδιά; Έχει βάλει κανείς;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 82 επισκέπτες





cron