Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 10 Ιουν, 2014 12:55

georgeIII έγραψε:
gkazakias έγραψε:Πως εξηγητε οτι ενα μιγμα απο το ταδε πρατηριο εχει πιεση 2 bar και σε γυριζει βενζινη, στο αλλο πρατηριο εχει 5 bar και δουλευει σωστα, και στο αλλο εχει 8 bar και τρελενεται το συστημα και εχεις ρεταρισματα και σβησιματα? Απο τα ελπε δεν παιρνουν ολοι?


μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο; Δλδ αναλογα το πρατηριο εχει διαφορετικη πιεση μεσα η δεξαμενη του αυτοκινητου; και αυτο που παιζει ρολο στην λειτουργια;


Φυσικα. Η σωστη πιεση για λειτουργια του αυτοκινητου ειναι γυρω στα 5 μπαρ. Τυγχανει να εχω βαλει υγραεριο(απο αγνωστης πηγης πρατηριο) και στα τερμα γκαζια να με γυριζει σε βενζινη, παω στον εγκαταστατη και μετραει πιεση 1.9 μπαρ δεν επαρκουσε να τροφοδοτησει.

Αλλη φορα παλι σε αγνωστης προελευσης μιγμα και ζεστο καιρο, το αμαξι ρεταριζε, στο ρελαντι εσβηνε..Παω εγκαταστατη μετραει πιεση και ηταν εκτος οριων προς τα πανω γυρω στα 8-9 μπαρ δεν θυμαμαι.

Τωρα οποιος λεει οτι ολα τα μιγματα εινα ΕΛΠΕ και ειναι τα ιδια τα ακουω βερεσε.

Τουλαχιστον απο Κοραλ και Πετρογκαζ δεν εχω ποτε αντιμετωπισει προβλημα τα τελευταια 2 χρονια. Πιο παλια ειχε η πετρογκαζ καποια προβληματακια το χειμωνα με χαμηλες πιεσεις, ενω αντιστοιχα τα κοραλ δουλευαν απροβληματιστα στην παγωνια με σωστη πιεση. Για αυτο και απαιτω να ξερω τι μιγμα βαζω απο το πρατηριο. Αλλα προσωπικα τα εχω βρει ολα απο το ιντερνετ. Ξερω τα πρατηρια που πουλανε πετρογκαζ και οσα πουλανε κοραλ. Στα sites των εταιριων θα τα βρειτε.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 10 Ιουν, 2014 13:44

gkazakias έγραψε:Πως εξηγητε οτι ενα μιγμα απο το ταδε πρατηριο εχει πιεση 2 bar και σε γυριζει βενζινη, στο αλλο πρατηριο εχει 5 bar και δουλευει σωστα, και στο αλλο εχει 8 bar και τρελενεται το συστημα και εχεις ρεταρισματα και σβησιματα? Απο τα ελπε δεν παιρνουν ολοι?

Αυτό εγώ δεν το έχω δει, Και έχω βάλει σε πολλά ας όλη την Ελλάδα από διάφορες εταιρίες. Και όσο αδειάζει η δεξαμενή του πρατηρίου η πίεση πέφτει και το γέμισμα γίνεται πιο αργό. Τώρα αν θέλεις να πιστεύεις ότι η κάθε εταιρία και το κάθε πρατήριο κάθονται και φτιάχνουν άλλο μίγμα δικαίωμά σου. Σκέψου ότι σε μια περιοχή το πουλάνε πάνω κάτω στην ίδια τιμή. Γιατί κάποιος να προσθέσει πχ περισσότερο προπάνιο που είναι και πιο ακριβό για να κάνει πιο σούπερ μίγμα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 10 Ιουν, 2014 14:16

Για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος γιατί να έχει υποχρέωση να γράφει την εταιρία; Όταν πας σε ΑΠ ξέρεις τι μάρκα καύσιμα έχει; Δεν πιστεύω ότι πέρα από την υποχρέωση για την αναγραφή της τιμής να υπάρχει και αναγράφεται και ο προμηθευτής.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό georgeIII » Τρί 10 Ιουν, 2014 14:37

labros έγραψε:
gkazakias έγραψε:Πως εξηγητε οτι ενα μιγμα απο το ταδε πρατηριο εχει πιεση 2 bar και σε γυριζει βενζινη, στο αλλο πρατηριο εχει 5 bar και δουλευει σωστα, και στο αλλο εχει 8 bar και τρελενεται το συστημα και εχεις ρεταρισματα και σβησιματα? Απο τα ελπε δεν παιρνουν ολοι?

Αυτό εγώ δεν το έχω δει, Και έχω βάλει σε πολλά ας όλη την Ελλάδα από διάφορες εταιρίες. Και όσο αδειάζει η δεξαμενή του πρατηρίου η πίεση πέφτει και το γέμισμα γίνεται πιο αργό. Τώρα αν θέλεις να πιστεύεις ότι η κάθε εταιρία και το κάθε πρατήριο κάθονται και φτιάχνουν άλλο μίγμα δικαίωμά σου. Σκέψου ότι σε μια περιοχή το πουλάνε πάνω κάτω στην ίδια τιμή. Γιατί κάποιος να προσθέσει πχ περισσότερο προπάνιο που είναι και πιο ακριβό για να κάνει πιο σούπερ μίγμα.


Γιατι αν παω εγω σε καποιον που εχει μια Α τιμη και με το καυσιμο του δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα και παω σε εναν αλλο που εχει ίδια τιμη και καλυτερο καυσιμο και ειμαι ευχαριστημενος θα τον προτιμω και θα γεμιζω στον δευτερο. Μην ξεχναμε την ποιοτητα εξαιτιας της τιμης...
georgeIII
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 04:27

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 10 Ιουν, 2014 14:49

labros έγραψε:
gkazakias έγραψε:Πως εξηγητε οτι ενα μιγμα απο το ταδε πρατηριο εχει πιεση 2 bar και σε γυριζει βενζινη, στο αλλο πρατηριο εχει 5 bar και δουλευει σωστα, και στο αλλο εχει 8 bar και τρελενεται το συστημα και εχεις ρεταρισματα και σβησιματα? Απο τα ελπε δεν παιρνουν ολοι?

Αυτό εγώ δεν το έχω δει, Και έχω βάλει σε πολλά ας όλη την Ελλάδα από διάφορες εταιρίες. Και όσο αδειάζει η δεξαμενή του πρατηρίου η πίεση πέφτει και το γέμισμα γίνεται πιο αργό. Τώρα αν θέλεις να πιστεύεις ότι η κάθε εταιρία και το κάθε πρατήριο κάθονται και φτιάχνουν άλλο μίγμα δικαίωμά σου. Σκέψου ότι σε μια περιοχή το πουλάνε πάνω κάτω στην ίδια τιμή. Γιατί κάποιος να προσθέσει πχ περισσότερο προπάνιο που είναι και πιο ακριβό για να κάνει πιο σούπερ μίγμα.


Μπερδευεις την πιεση της αντλιας με την πιεση του μιγματος. Ουδεποτε ανεφερα για πιεση αντλιας. Αν ασχολεισαι με το αθλημα μπορεις να πας στον μαστορα σου να μετρησετε πιεσεις απο διαφορετικης εταιριας υγραερια. Ας μας πουν και οι εγκαταστατες που συναντανε σημεια και τερατα απο χαλια μιγματα υγραεριου....(δεν θα το λεγα χαλια ή νοθευμενο, απλα με ακαταλληλο ποσοστο βουτανιου-προπανιου για την καθε εποχη, σιγουρα μπαινει χερι απο τις εταιριες διανομης στο ποσοστο του μιγματος)
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 10 Ιουν, 2014 15:02

gakost έγραψε:Για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος γιατί να έχει υποχρέωση να γράφει την εταιρία; Όταν πας σε ΑΠ ξέρεις τι μάρκα καύσιμα έχει; Δεν πιστεύω ότι πέρα από την υποχρέωση για την αναγραφή της τιμής να υπάρχει και αναγράφεται και ο προμηθευτής.


Οταν πας σε ενα ΑΠ το βλεπεις στην ταμπελα να το γραφει, Ανεξαρτητο Πρατηριο. Δικη σου αποφαση αν μπεις να βαλεις καυσιμα. Αλλα ενα πρατηριο με ονομα Shell που φερνει ολων των ειδων υγρα καυσιμα Shell και υγραεριο απο τον ''Takis Gas'' γιατι να μην το ξερω? Εγω μπαινω σε Shell για να βαλω μιγμα Κοραλ και οχι οτιδηποτε αλλο.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 10 Ιουν, 2014 16:13

Μάλλον δεν βγαίνει άκρη και το θέμα μπερδεύεται..η λογική λέει ότι ο καταναλωτής ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τι μάρκα είναι το εμπόρευμα που αγοράζει !!!..όσοι υποστηρίζεται το αντίθετο , δικαίωμα σας αδιαμφισβήτητο../..για κάποιους απο εμάς που θέλουμε να ΞΕΡΟΥΜΕ τι αγοράζουμε , φίλοι , υπάρχει λύση - το έγραψα και πιο πάνω -...μακρυά απο τα "αέρια" του τύπου πχ " κλανογκάζ " κλπ κλπ . για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ( όσο γίνεται δηλαδή )... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 10 Ιουν, 2014 17:00

Άλλο τι λέει η λογική και άλλο τι λέει ο νόμος. Αν δεις δεν έγραψα αν είναι σωστό ή όχι αν είναι λογικό ή ηθικό. Ο παππούς που άνοιξε το θέμα έγραψε ότι ο πρατηριούχος είναι υποχρεωμένος. Από όσο πιστεύω δεν είναι. Προφανώς και σαν καταναλωτής επιλέγεις με βάση τα κριτήρια που σε ενδιαφέρουν. Τι σε κάνει να πιστεύεις πχ ότι η Coral που ξεκίνησε το υγραέριο πριν από 2,3 χρόνια ξέρει περισσότερα τι είναι καλό ή κακό μείγμα από τις μικρότερους διανομείς που ασχολούνται χρόνια με το σπορ; Δεν ξέρω μπορείς να έχεις και δίκιο. Πάντως ούτε η Shell ούτε η BP έχουν καμία σχέση με τις γνωστές εταιρίες του εξωτερικου, απλά έχουν δικαιώματα χρήσης του σήματος.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχους

Δημοσίευσηαπό valsam » Τρί 10 Ιουν, 2014 18:15

Παιδια δεν ξερω για μαρκες αλλα ποιοτητες σιγουρα υπαρχουν και μαλλον ολες οι ποιοτητες η σχεδον ολες στην Ελλαδα ειναι πολυ μαπα!
Ειμαι πλεον πεπισμενος γι'αυτο,ειχα καιρο να παω Βουλγαρια και πηγα το Σαββατο και γεμισα και το αυτοκινητο πεταει κυριολεκτικα,το ειχα ξαναπαρατηρησει αλλα ελλεγα "ρε μπας και ειναι η ιδεα μου,επειδη ειναι φθηνο ειναι και καλο"αυτη την φορα εβαλα τον φιλο (αυτοκινητακιας τρελος)να οδηγησει καμια 50ρια χ.λ.μ πηγαινοντας και τον εβαλα να οδηγησει και στην επιστροφη και το συμπερασμα του ηταν "καμια σχεση,το αμαξι γ@μαει",και το αλλο κουφο,εχω κανει ηδη 302 χ.λ.μ (και κατεβηκα και στην πολη 2 φορες!)και δεν εχω μεινει ακομη απο υγραεριο που με το Ελληνικο καρατσεκαρισμενο με 38 λιτρα γεμισμα(38,22 γεμισα Βουλγαρια αφου τα τελευταια 10 χλμ τα εκανα με βενζινη για να φτασω) ειμαι στα 290 μαξ. (με χρηση μονο περιφερειακο)και στα 275-280χλμ συνηθος!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Απ: Μάρκα lpg και υποχρέωση ενημέρωσης από πρατηριούχου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 10 Ιουν, 2014 21:22

gakost έγραψε:Άλλο τι λέει η λογική και άλλο τι λέει ο νόμος. Αν δεις δεν έγραψα αν είναι σωστό ή όχι αν είναι λογικό ή ηθικό. Ο παππούς που άνοιξε το θέμα έγραψε ότι ο πρατηριούχος είναι υποχρεωμένος. Από όσο πιστεύω δεν είναι. Προφανώς και σαν καταναλωτής επιλέγεις με βάση τα κριτήρια που σε ενδιαφέρουν. Τι σε κάνει να πιστεύεις πχ ότι η Coral που ξεκίνησε το υγραέριο πριν από 2,3 χρόνια ξέρει περισσότερα τι είναι καλό ή κακό μείγμα από τις μικρότερους διανομείς που ασχολούνται χρόνια με το σπορ; Δεν ξέρω μπορείς να έχεις και δίκιο. Πάντως ούτε η Shell ούτε η BP έχουν καμία σχέση με τις γνωστές εταιρίες του εξωτερικου, απλά έχουν δικαιώματα χρήσης του σήματος.


Η πραξη δειχνει οτι η κοραλ ξερει πολυ καλα. Ποτε δεν ειχα προβλημα με αυτο το μιγμα. Η πετρογκαζ επισης καμια 35 χρονια νομιζω εμφιαλωνει υγραερια, εξισου αξιοπιστη εχει δειξει η πραξη. Εξαλλου η μοδα με το υγραεριο εχει αρχισει τα 4 τελευταια χρονια. Πριν δεν ακουγοταν τιποτα, και προβληματα να υπηρχαν. Εγω εχω μια εμπειρια απο τον πατερα μου που ειχε πριν μια 20 ετια taxi με υγραεριο για πολλα χρονια. Το τι σαβουρα καιγανε δεν φανταζεσαι.

Επισης μη συγκρινουμε τα καυσιμα του εξωτερικου με της ελλαδας. Ειναι σαφως ανωτερα αλλα ξεφευγουμε απο το θεμα που ειναι η ντοπια αγορα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 84 επισκέπτες





cron