Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 11 Αύγ, 2017 17:48

sso έγραψε:
tedd έγραψε:Πχ αν δειτε για το ναυπλιο,τωρα, δεν εμφανιζεται κανενα τωρα παρολο που νομιζω οτι υπαρχουν 3-4 τουλαχιστον.

Φίλε tedd μπορείς να γράψεις ποια είναι τα 3-4 πρατήρια με υγραέριο στο Ναύπλιο που δεν τα βγάζει η εφαρμογή;
Κινούμαι καθημερινά στην περιοχή Άργους-Ναυπλίου. Στο Ναύπλιο άνοιξε πρόσφατα ένα στην Άργους-Ναυπλίου λίγο προν μπούμε στο Ναύπλιο, αλλά αν είναι ο ίδιος που έχει πρατήριο και στο Λέχαιο, όπως μου είπε κάποιος πελάτης που ρώτησα πριν από λίγες μέρες, μακριά.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν υπάρχει ένα ακόμα έξω από το Ναύπλιο στο δρόμο προς Επίδαυρο, που υπήρχε παλιά.
Υπάρχει ένα AVIN στην παραλιακή κοντά στην Νέα Κίο (στο site της coral λέει ότι υγραέριο έχει το πρατήριο του Ναυπλίου-Ασκληπιού 44 και όχι αυτό κοντά στην Νέα Κίο, αλλά είναι λάθος. Το πρατήριο της Ασκληπιού 44 δεν έχει υγραέριο), υπάρχει ένα ΕΚΟ στο Δρέπανο και υπάρχουν τρία στο Άργος (ΒΡ,ΕΛΙΝ,AEGEAN) και ένα ακόμα ΒΡ κοντά στην διασταύρωση που στρίβουμε για τον κόμβο της Στέρνας.
Εκτός από τα δυο του Ναυπλίου που ανέφερα τα υπόλοιπα τα έχει η εφαρμογή :D

Δεν ειμαι απο ναυπλιο αλλα απο Θεσσαλονίκη, Οποτε δεν ξερω ακριβως που εχει παντως πέρυσι που ημουν διακοπες εκει υγραεριο εβαλα απο ενα Ανεξαρτητο Πρατηριο στο τερμα της οδου ασκληπιου , Καζαρας ειναι ο ιδιοκτητης . Αν το γυρισεις το app να δειχνει τιμη βενζινης θα το δεις και νομιζω οτι εχει και αλλα με υγραεριο εντός της πολης .

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 11 Αύγ, 2017 17:52

Οκ, αυτό είναι προφανώς που λέω κι εγώ στο δρόμο προς Επίδαυρο.

Ρώτησα για τα άλλα 3-4 που είπες που δεν τα έχει η εφαρμογή. Και το ρωτάω καλοπροαίρετα, μήπως υπάρχουν και δεν τα ξέρω εγώ, διότι αυτήν την περίοδο ψάχνομαι λίγο με το υγραέριο και θέλω να δοκιμάσω και άλλα πρατήρια!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 12 Αύγ, 2017 17:33

Υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης 2 τυπων καυσιμων να μπορεις να επιλεγεις ταυτοχρονα να προσθεθει στο μελλον;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 12 Σεπ, 2017 21:44

Αγαπητέ @jimdem,
Επανέρχομαι στην συζήτηση που είχαμε για την αξιολόγηση των πρατηρίων με ένα παράδειγμα. Πρόσφατα σε ένα πρατήριο μου έβαλαν υγραέριο 49 λίτρα με φυσική χωρητικότητα δεξαμενής 52 λίτρα, που σημαίνει ότι με 80% θα πρέπει θεωρητικά να φουλάρει με 42 λίτρα περίπου. Στην πράξη βέβαια, μέχρι τώρα τουλάχιστον, πάντα έπαιρνε 2-3 λίτρα περισσότερα, με maximum ποσότητα στα 5,5 χρόνια που έχω υγραέριο τα 46,3 λίτρα. Μέχρι τα 49 λίτρα όμως υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Κατ' εμέ το συγκεκριμένο πρατήριο κλέβει, αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω. Και να δεχθώ όμως ότι δεν κλέβει στο πρατήριο αυτό εγώ δεν ξαναπατάω διότι και να μην κλέβει θα μου κάνει ζημιά στην βαλβίδα. Αυτό πως θα το περάσω εγώ στην αξιολόγηση με τις επιλογές αξιολόγησης που υπάρχουν (Ποιότητα καυσίμου, Εξυπηρέτηση, Εγκατάσταση);
Την αξιολόγηση την κάνουμε για να μπορεί ο κάθε πελάτης να δει εμπειρίες άλλων χρηστών.
Το συγκεκριμένο πρατήριο μπορεί στις κατηγορίες αξιολόγησης που υπάρχουν αυτή τη στιγμή να παίρνει άριστα. Εγώ όμως δεν πρόκειται να ξαναπάω διότι το πρόβλημα που αναφέρω κατ' εμέ είναι πολύ σοβαρό, αλλά δεν έχω δυνατότητα να το εκφράσω μέσω της αξιολόγησης! :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 12 Σεπ, 2017 22:03

+1 Σωκράτη! :clap:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό kaen » Παρ 15 Σεπ, 2017 14:29

Δεν την ηξερα αυτη την εφαρμογη!!!παρα πολυ χρησιμη!!!!
kaen
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Σεπ, 2017 23:01

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Τετ 25 Οκτ, 2017 12:19

Γεια σας παιδιά!

Είμαι σε στάδιο ανάπτυξης της επόμενης έκδοσης και θα ήθελα να σας πω για ορισμένα χαρακτηριστικά που σας φάνηκαν χρήσιμα και ενσωματώθηκαν.

-Κουμπί εναλλαγής καυσίμου: Υπάρχει πλέον στο χάρτη ένα κουμπί που εμφανίζει τη λίστα επιλογής καυσίμου. Άρα πλέον η εναλλαγή καυσίμου είναι άμεση.
-Νυχτερινή λειτουργία: Αν ενεργοποιηθεί, από τη δύση μέχρι την ανατολή του ήλιου εμφανίζει μια σκουρόχρωμη έκδοση του χάρτη για πιο εύκολη χρήση το βράδυ.
-Κίνηση στους δρόμους: Εμφανίζει την κίνηση στους δρόμους της χώρας σε πραγματικό χρόνο. (Πράσινο: χαμηλή συμφόρηση, Πορτοκαλί: μέτρια συμφόρηση, Κόκκινο: υψηλή συμφόρηση)
-Χρωματική κωδικοποίηση αξιολογήσεων: Δείτε εάν οι χρήστες συμφωνούν ή οι απόψεις διίστανται. Αν δίπλα σε μια κατηγορία αξιολόγησης είναι πράσινος ο κύκλος τότε οι χρήστες συμφωνούν με αυτή τη βαθμολογία. Αν είναι πορτοκαλί υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις μεταξύ των απόψεων των χρηστών ενώ αν είναι κόκκινος υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ των απόψεων.
-Τεράστιες αλλαγές στην εμφάνιση του Infobox και της λίστας πρατηρίων. Περιόριζε αρκετά η προηγούμενη σχεδίαση και πλέον μπορούν να προστεθούν νέες πληροφορίες και λειτουργίες στο παράθυρο χωρίς να είναι ασφυκτικό.

Για τον φίλο referravag που ήθελε 3D mode, ξέχασα να σου πω αλλά υπάρχει ήδη. Αν "σύρεις" το χάρτη με 2 δάχτυλα βλέπεις 3D απεικόνιση.

Και οι υπόλοιπες υποδείξεις σας, λήφθηκαν υπόψιν και θα ενσωματωθούν σε μελλοντικό update.

Έχετε κάποια άλλη υπόδειξη τώρα που "γυρίζει";

Καλή σας μέρα!
Τελευταία επεξεργασία από jimdem και Τετ 25 Οκτ, 2017 13:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Τετ 25 Οκτ, 2017 12:58

Εγώ θα εκφράσω μία ανάγκη που προέκυψε πρόσφατα! Θέλω να βρω ποια πρατήρια έχουν την καλύτερη ποιότητα καυσίμου και ο μόνος τρόπος να το κάνω είναι να περιηγηθώ σε κάθε περιοχή, να ανοίγω τα πρατήρια και να βλέπω τη βαθμολογία (η χρωματική απεικόνιση δεν βοηθάει μιας και δε μπορεί να δει κανείς τον αριθμό των “ψήφων” και αν δεν κάνω λάθος τα λαμβάνει υπόψιν όλα συμπεριλαμβανομένων “service” & “facilities”). Αν η πληροφορία μπορεί να είναι διαθέσιμη συγκεντρωτικά θα βοηθούσε πολύ (ίσως σε κάποιον πίνακα και να μπορεί κανείς να τα sortάρει ή να τα φιλτράρει). Αυτό (ίσως) να δώσει και μια αφορμή στα πρατήρια να προσπαθούν αν είναι πρώτα.

Τέλος (αν και ξέρω ότι έχει συζητηθεί και στο παρελθόν και νομίζω το έχουμε εξαντλήσει) θεωρώ κι εγώ ότι θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει διαχωρισμός του καυσίμου.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Τετ 25 Οκτ, 2017 13:56

IanBlack έγραψε:Εγώ θα εκφράσω μία ανάγκη που προέκυψε πρόσφατα! Θέλω να βρω ποια πρατήρια έχουν την καλύτερη ποιότητα καυσίμου και ο μόνος τρόπος να το κάνω είναι να περιηγηθώ σε κάθε περιοχή, να ανοίγω τα πρατήρια και να βλέπω τη βαθμολογία (η χρωματική απεικόνιση δεν βοηθάει μιας και δε μπορεί να δει κανείς τον αριθμό των “ψήφων” και αν δεν κάνω λάθος τα λαμβάνει υπόψιν όλα συμπεριλαμβανομένων “service” & “facilities”). Αν η πληροφορία μπορεί να είναι διαθέσιμη συγκεντρωτικά θα βοηθούσε πολύ (ίσως σε κάποιον πίνακα και να μπορεί κανείς να τα sortάρει ή να τα φιλτράρει). Αυτό (ίσως) να δώσει και μια αφορμή στα πρατήρια να προσπαθούν αν είναι πρώτα.

Τέλος (αν και ξέρω ότι έχει συζητηθεί και στο παρελθόν και νομίζω το έχουμε εξαντλήσει) θεωρώ κι εγώ ότι θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει διαχωρισμός του καυσίμου.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Αυτό που μπορεί να γίνει στην τρέχουσα ενημέρωση είναι να μπει φίλτρο στη λίστα ώστε να εμφανίζονται μόνο τα πρατήρια που έχουν αξιολόγηση ή να φαίνονται όλα από την υψηλότερη προς τη χαμηλότερη βαθμολογία.

Τα υπόλοιπα σημειώνονται για μελλοντική αναβάθμιση :thumbup:
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 25 Οκτ, 2017 14:03

1) Καντε πιο μικρα τα εικονιδια.
Τωρα αν θες να δεις τις τιμες σε μια ευρύτερη περιοχη, λογω του ζουμ αουτ που πρεπει κανεις, επικαλυπτεται ο χαρτης και το μονο που βλεπεις ειναι τα εικονιδια, ειδικα στα μεγαλα αστικα κεντρα οπου υπαρχει πληθος πρατηριων και σε κοντινες αποστάσεις.
Θα μπορουσε πχ να μεταβαλεται το μεγεθος τους, εντος ενος ευρους, αναλογα με το επίπεδο του ζουμ Ή να υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις οπου ο χρηστης να μπορει να επιλεξει το επιθυμητο μεγεθος των εικονιδιων και λοιπων πληροφοριων πχ μεγαλο-κανονικο- μικρο μεγεθος.
Λογω του μικρου μεγεθους της οθονης των κινητων θα πρεπει να αξιοποειται οσο το δυνατο περισσοτετο αυτη η μικρη επιφάνεια της οθονης ωστε ο χρηστης να μπορει να λαμβανει οσο το δυνατο περισοτερες πληροφοριες και ευκολα.

2) Να υπαρχει δυνατοτητα να εμφανιζονται και τα πρατηρια με τιμες παλαιοτερες των 30 ημερων που ισχυει τωρα.
Θα μπορουσε για αυτα τα πρατηρια με τις τοσο παλιες τιμες το εικονιδιο τους να εμφανιζεται ασπρομαυρο για να υποδηλωσει την παλαιοτητα και την υψηλη πιθανοτητα να μην ισχυουν οι τιμες.

3) Επισης θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο να υπαρχει δυνατοτητα ιστορικου των τιμων, ωστε να μπορει ο χρηστης να παρακολουθει την διακυμανση των τιμων.

4)Οπως συζητηθηκε και παλαιοτερα η βαθμολογια για την ποιοτητα των καυσιμων να μην ειναι γενικη αλλα να αφορα το καθε καυσιμο, ειδαλως καποιο δεν μπορει να βγαλει καποιο ορθο και αξιοποιησιμο συμπαιρασμα. Κατανοητο βεβαια των δυσκολιων λογω του μεγαλου αριθμου τυπων καυσιμων αλλα θα μπορουσε να αφορα τους 3 γενικους τυπους βενζινη, ντιζελ κ υγραεριο.
Ειδικα οσο αφορα το υγραεριο, μιας και κανετε την αναρτηση σε ιστοσελιδα για την υγραεριοκινηση, θα πρεπει να πουμε οτι για το καυσιμο αυτο η προμηθεια των πρατηριων οτι στις περισοτερες γινεται απο εταιριες διαφορετικες απο αυτες που προμηθευουν και τα αλλα καυσιμα. Επισης επειδη ο τροπος και οι δεξαμενες αποθηκευσης επιρεαζουν την ποιοτητα του καυσιμου και καθως η βενζινη και το πετρελαιο αφορουν υγρα καυσιμα ενω το υγραεριο αεριο καυσιμο, η ισχυουσα μεθοδος βαθμολογισης που χρησιμοποιηται δεν ανταποκρινεται καθολου στην πραγματικοτητα. Ετσι τυγχανει πρατηρια που βαθμογουνται χαμηλα στη ποιοτητα των καυσιμων τους, το υγραεριο ομωςβπου διαθετουν να ειναι εξαιρετικο και φυσικα ισχυει και το αντιστροφο δηλαδη πρατηρια με καλη βαθμολογια και πραγματικα καλα υγρα καυσιμα το υγραεριο που διαθέτουν να ειναι χαμηλης ποιοτητας. Μια τετοια ομως κατασταση ειναι αναλογως αδικη και για τους πρατηρίουχους και για τους καταναλωτες.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 146 επισκέπτες