Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Τρί 08 Αύγ, 2017 10:39

referravag έγραψε:Εντάξει δεν άλλαξε και κάτι τρομερό... Λίγο μεγαλύτερα εικονίδια έβαλαν στα λογότυπα των πρατηρίων, και άλλαξαν λίγο το μενού... Όλα ίδια κατά τα άλλα. Καλοδεχούμενη η προσθήκη αξιολόγησης των πρατηρίων. Αυτή είναι η πιο ουσιαστική και χρήσιμη αλλαγή :clap:


Εντάξει δεν είναι και όλα τα ίδια έχει γίνει πλήρης μετάβαση σε API 25, ριζικές αλλαγές στον κώδικα της εφαρμογής και προσθήκη νέων εταιριών και καυσίμων. Μπορεί να μην είναι τόσο εμφανείς οι οπτικές αλλαγές αλλά έχει στηθεί το έδαφος για οπτικές βελτιώσεις στην επόμενη έκδοση. Stay tuned ;)

sso έγραψε:Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν είναι δυνατόν να μπει η πληροφορία για το τι υγραέριο (ποιας εταιρίας...coral, petrogas κλπ) έχει το κάθε πρατήριο!!!


Δυστυχώς δεν γίνεται γιατί τέτοια πληροφορία δεν παρέχει το Παρατηρητήριο Τιμών Καυσίμων

referravag έγραψε:+1 sso

H ποιότητα καυσίμου που προστέθηκε είναι γενικός χαρακτηρισμός... Και εξηγώ... Εμένα μου έχει τύχει σε πολλά πρατήρια να έχουν πχ καλή βενζίνη και πετρέλαιο που σέρνεται το αυτοκίνητο... Εκεί πως βαθμολογείς; Άλλος θα βάζει 1 αστέρι για το πετρέλαιο και άλλος θα βάζει 5 αστέρια για την βενζίνη... Ίσως πρέπει να υπάρχει δυνατότητα ξεχωριστής βαθμολόγησης κάθε καυσίμου... Νομίζω θα είναι πολύ καλύτερη η πληροφόρηση για τους χρήστες της εφαρμογής με αυτόν τον τρόπο...


Νομίζω θα εξειδικευτεί αρκετά μετά με τόσα καύσιμα και αξιολογήσεις.
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό zoispag » Τρί 08 Αύγ, 2017 22:31

θα ητανε πολυ χρησιμο και το ιστορικο των τιμων των καυσιμων καθε πρατηριου!
Άβαταρ μέλους
zoispag
 
Δημοσιευσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 19:28

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 09 Αύγ, 2017 00:15

jimdem έγραψε:Νομίζω θα εξειδικευτεί αρκετά μετά με τόσα καύσιμα και αξιολογήσεις.

Και είναι κακό αυτό; Ή εννοείς έχει πολύ δουλειά και είναι δύσκολο;
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Τετ 09 Αύγ, 2017 12:07

zoispag έγραψε:θα ητανε πολυ χρησιμο και το ιστορικο των τιμων των καυσιμων καθε πρατηριου!


Θα προστεθεί στην επόμενη έκδοση μαζί με χρήσιμα στατιστικά για κάθε πειροχή

sso έγραψε:Και είναι κακό αυτό; Ή εννοείς έχει πολύ δουλειά και είναι δύσκολο;


Εννοώ ότι περιπλέκεται ο όλος μηχανισμός. Κάθε πρατήριο μπορεί να έχει μέχρι 7 τύπους καυσίμου και αν βάλουμε και τα premium μέσα πάμε στους 10 το μέγιστο. Πολύ πιο λειτουργικό θα είναι να μπουν σχόλια μαζί με κάθε αξιολόγηση (που θα γίνει στην επόμενη αναβάθμιση) παρά να βάζει ένα σωρό αστεράκια ο χρήστης.
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 09 Αύγ, 2017 18:49

Αφού θα μπουν που θα μπουν σχόλια σε επόμενη αναβάθμιση γιατί να μην μπουν και αστεράκια για κάθε τύπο καυσίμου. Δεν εννοούσα την ποιότητα καυσίμου που έχετε τώρα να την κάνετε 7 κατηγορίες με δικά της αστεράκια η κάθε μία πχ βενζίνη απλή, βενζίνη ενδιάμεση, βενζίνη 100άρα, πετρέλαιο απλό, πετρέλαιο ενισχυμένο, υγραέριο, πετρέλαιο θέρμανσης...

Σε καμία περίπτωση. Απλώς θα μπορούσατε να το σπάσετε πολύ όμορφα πχ σε 3 υποκατηγορίες:
1) Βενζίνη
2) Πετρέλαιο
3) Υγραέριο

κάθε μία με τα δικά της αστεράκια... και ανάλογα τι βάζει ο καθένας βαθμολογεί... τώρα αν ο άλλος βαθμολογεί premium ή απλό καύσιμο δεν μας ενδιαφέρει τόσο... Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μπορεί να σχηματίσει κάποιος γνώμη γενικά για την βενζίνη, το πετρέλαιο και το υγραέριο ενός πρατηρίου... Τώρα αν μπουν και σχόλια ακόμη καλύτερα. Αλλά νομίζω ότι πολύ πιο ωραίο και εύκολο για τον χρήστη είναι να βάλετε 3 κατηγορίες όπως πιο πάνω με αστεράκια και να γράφετε δίπλα από τα αστεράκια τον αριθμό των κριτικών... Γιατί και ο αριθμός των κριτικών παίζει μεγάλο ρόλο στο αν κάποιος θα προτιμήσει ένα πρατήριο... Σκεφτείτε τα όλα αυτά λίγο καλύτερα... Έτσι όπως το έχετε τώρα δεν λέει και πολλά... Ήθελα πχ να βαθμολογίσω προχτές ένα βενζινάδικο που έχει πολύ καλή βενζίνη, το πετρέλαιο του σέρνεται και στο υγραέριο κλέβει εδώ και 1 χρόνο... Τι αστεράκια να βάλω γενικά έτσι όπως το έχετε και τι να καταλάβει κάποιος που θα το δει...

Επίσης μια άλλη βελτίωση που θα μπορούσατε να κάνετε στο μενού είναι μην έχετε τόσο κρυμμένη την επιλογή για το τι καύσιμο θέλουμε να γίνει αναζήτηση... Μεγάλο φάουλ αυτό και δεν το βελτιώσατε σε αυτή την έκδοση... Βάλτε την σαν ανοιγμένο μενού μπροστά για να διαλέγει ο χρήστης κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να κάνει 5 κλικ για να 1) εμφανίσει την πλαϊνή μπάρα, 2) να μπει στα settings, 3) να πατήσει να ανοίξει η λίστα με τους τύπους καυσίμου,4) να διαλέξει καύσιμο, 5) να βγει πίσω... Βάλτε το πάνω πάνω σαν ανοιγμένη λίστα στο πλαϊνό μενού με dot ή tick style να μπορούμε με 2 κλικ να διαλέγουμε τύπο καυσίμου... Επίσης θα μπορούσατε να το κάνετε ακόμη καλύτερο επιτρέποντας να διαλέξουμε παραπάνω από 1 τύπους καυσίμου και να τα εμφανίζονται κατακόρυφα οι τιμές η μία κάτω από την άλλη στις ταμπελίτσες των πρατηρίων χωρίς να χρειάζεται να αλλάζουμε συνέχεια.

Εγώ πετρέλαιο έχω αλλά δεν το έχω μόνιμα στο πετρέλαιο... Αλλάζω και σε LPG και σε βενζίνη για τα άλλα αυτοκίνητα της οικογένειας... Οπότε το να κάνω 15 κλικ κάθε φορά για να κάνω ένα κύκλο από όλα τα καύσιμα είναι πολύ χρονοβόρο και καθόλου βολικό...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Τετ 09 Αύγ, 2017 22:10

referravag έγραψε:Αφού θα μπουν που θα μπουν σχόλια σε επόμενη αναβάθμιση γιατί να μην μπουν και αστεράκια για κάθε τύπο καυσίμου. Δεν εννοούσα την ποιότητα καυσίμου που έχετε τώρα να την κάνετε 7 κατηγορίες με δικά της αστεράκια η κάθε μία πχ βενζίνη απλή, βενζίνη ενδιάμεση, βενζίνη 100άρα, πετρέλαιο απλό, πετρέλαιο ενισχυμένο, υγραέριο, πετρέλαιο θέρμανσης...

Σε καμία περίπτωση. Απλώς θα μπορούσατε να το σπάσετε πολύ όμορφα πχ σε 3 υποκατηγορίες:
1) Βενζίνη
2) Πετρέλαιο
3) Υγραέριο

κάθε μία με τα δικά της αστεράκια... και ανάλογα τι βάζει ο καθένας βαθμολογεί... τώρα αν ο άλλος βαθμολογεί premium ή απλό καύσιμο δεν μας ενδιαφέρει τόσο... Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μπορεί να σχηματίσει κάποιος γνώμη γενικά για την βενζίνη, το πετρέλαιο και το υγραέριο ενός πρατηρίου... Τώρα αν μπουν και σχόλια ακόμη καλύτερα. Αλλά νομίζω ότι πολύ πιο ωραίο και εύκολο για τον χρήστη είναι να βάλετε 3 κατηγορίες όπως πιο πάνω με αστεράκια και να γράφετε δίπλα από τα αστεράκια τον αριθμό των κριτικών... Γιατί και ο αριθμός των κριτικών παίζει μεγάλο ρόλο στο αν κάποιος θα προτιμήσει ένα πρατήριο... Σκεφτείτε τα όλα αυτά λίγο καλύτερα... Έτσι όπως το έχετε τώρα δεν λέει και πολλά... Ήθελα πχ να βαθμολογίσω προχτές ένα βενζινάδικο που έχει πολύ καλή βενζίνη, το πετρέλαιο του σέρνεται και στο υγραέριο κλέβει εδώ και 1 χρόνο... Τι αστεράκια να βάλω γενικά έτσι όπως το έχετε και τι να καταλάβει κάποιος που θα το δει...

Επίσης μια άλλη βελτίωση που θα μπορούσατε να κάνετε στο μενού είναι μην έχετε τόσο κρυμμένη την επιλογή για το τι καύσιμο θέλουμε να γίνει αναζήτηση... Μεγάλο φάουλ αυτό και δεν το βελτιώσατε σε αυτή την έκδοση... Βάλτε την σαν ανοιγμένο μενού μπροστά για να διαλέγει ο χρήστης κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να κάνει 5 κλικ για να 1) εμφανίσει την πλαϊνή μπάρα, 2) να μπει στα settings, 3) να πατήσει να ανοίξει η λίστα με τους τύπους καυσίμου,4) να διαλέξει καύσιμο, 5) να βγει πίσω... Βάλτε το πάνω πάνω σαν ανοιγμένη λίστα στο πλαϊνό μενού με dot ή tick style να μπορούμε με 2 κλικ να διαλέγουμε τύπο καυσίμου... Επίσης θα μπορούσατε να το κάνετε ακόμη καλύτερο επιτρέποντας να διαλέξουμε παραπάνω από 1 τύπους καυσίμου και να τα εμφανίζονται κατακόρυφα οι τιμές η μία κάτω από την άλλη στις ταμπελίτσες των πρατηρίων χωρίς να χρειάζεται να αλλάζουμε συνέχεια.

Εγώ πετρέλαιο έχω αλλά δεν το έχω μόνιμα στο πετρέλαιο... Αλλάζω και σε LPG και σε βενζίνη για τα άλλα αυτοκίνητα της οικογένειας... Οπότε το να κάνω 15 κλικ κάθε φορά για να κάνω ένα κύκλο από όλα τα καύσιμα είναι πολύ χρονοβόρο και καθόλου βολικό...


Στα λόγια πολλά μπορούν να γίνουν αλλά στην πράξη απαιτείται χρόνος και κόπος. Ας σημειώσουμε επίσης ότι πρόκειται για εντελώς δωρεάν εφαρμογή χωρίς διαφημίσεις! :thumbup:

Στα του θέματος, εγώ προσωπικά αν ένα πρατήριο ήξερα ότι έχει καλή βενζίνη, σέρνεται το πετρέλαιο και κλέβει το υγραέριο εννοείται δεν θα υπήρχε περίπτωση να πάω! Δηλαδή τον λες κλέφτη και απατεώνα όμως πας και γεμίζεις επειδή έχει καλή βενζίνη. Δεν βγαίνει νόημα ή είναι νόμιμος ή δεν είναι δεν υπάρχει άλλη κατάσταση. Οπότε θεωρώ ο ενιαίος δείκτης ποιότητας καυσίμου είναι αντιπροσωπευτικός για ολόκληρο το πρατήριο. Αυτός που θα το δει θα καταλάβει πολλά για το αν αξίζει ή όχι να πάει στο πρατήριο.

Για την επιλογή καυσίμου ίσως θα μπορούσε να μεταφερθεί στο κύριο μενού αν και αυτό θα εξυπηρετούσε μια μικρή ομάδα χρηστών αφού το fuelGR είναι "set and forget". Ρυθμίζεις μια φορά και μετά βλέπεις αμέσως όπου και να είσαι τι σε ενδιαφέρει.

Σχετικά με τους πολλαπλούς τύπους καυσίμου στο χάρτη, όχι. Εκτός του οτι απαιτείται πολλαπλάσιος όγκος δεδομένων να διακινηθεί, γεμίζει το χάρτη ασφυκτικά. Είσαι σε ένα πρατήριο, κοιτάς βενζίνη και λες τι τιμή να έχει άραγε στο πετρέλαιο; Ανοίγεις τον τιμοκατάλογο και βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 09 Αύγ, 2017 22:17

referravg +1
Συμφωνώ απόλυτα. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις αξιολόγηση. Μόνο αν κάποιο πρατήριο έχει ίδια ποιότητα σε όλα τα καύσιμα.
Μπορεί να λειτουργήσει λαμβάνοντας την αξιολόγηση ανάλογα με το καύσιμο που έχεις επιλέξει. Π.Χ αν έχω επιλέξει σαν καύσιμο το υγραέριο μου βγάζει μόνο τα πρατήρια που έχουν υγραέριο. Αξιολογώντας εγώ εκείνη την στιγμή να λαμβάνεται σαν αξιολόγηση μόνο για το υγραέριο.
Δεν ξέρω προγραμματιστικά τι μπορεί να γίνει και τι όχι. Απλά λέω μια ιδέα! :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό jimdem » Τετ 09 Αύγ, 2017 22:38

sso έγραψε:referravg +1
Συμφωνώ απόλυτα. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις αξιολόγηση. Μόνο αν κάποιο πρατήριο έχει ίδια ποιότητα σε όλα τα καύσιμα.
Μπορεί να λειτουργήσει λαμβάνοντας την αξιολόγηση ανάλογα με το καύσιμο που έχεις επιλέξει. Π.Χ αν έχω επιλέξει σαν καύσιμο το υγραέριο μου βγάζει μόνο τα πρατήρια που έχουν υγραέριο. Αξιολογώντας εγώ εκείνη την στιγμή να λαμβάνεται σαν αξιολόγηση μόνο για το υγραέριο.
Δεν ξέρω προγραμματιστικά τι μπορεί να γίνει και τι όχι. Απλά λέω μια ιδέα! :D


Επιμένω ότι πρόκειται για περιττή λειτουργία. Αξιολόγηση κάνεις και μια χαρά. Δηλαδή εσείς αν πηγαίνατε σε χασάπη και σας έδινε χάλια κιμά, θα ξαναπηγαίνατε για να πάρετε μπριζόλες επειδή λένε οτι είναι καλές; Απο τη στιγμή που κάποιος δεν έχει καλά καύσιμα και κλέβει, δεν είναι σωστός επαγγελματίας και είναι ικανός για όλα. Φανταστείτε και στα "καλά" καύσιμα που έχει αυτό το πρατήριο τι λαμογιές κάνει.
Άβαταρ μέλους
jimdem
 
Δημοσιευσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ, 2016 20:07

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 09 Αύγ, 2017 23:10

jimdem έγραψε:Επιμένω ότι πρόκειται για περιττή λειτουργία. Αξιολόγηση κάνεις και μια χαρά. Δηλαδή εσείς αν πηγαίνατε σε χασάπη και σας έδινε χάλια κιμά, θα ξαναπηγαίνατε για να πάρετε μπριζόλες επειδή λένε οτι είναι καλές; Απο τη στιγμή που κάποιος δεν έχει καλά καύσιμα και κλέβει, δεν είναι σωστός επαγγελματίας και είναι ικανός για όλα. Φανταστείτε και στα "καλά" καύσιμα που έχει αυτό το πρατήριο τι λαμογιές κάνει.

Όταν μιλάμε αποκλειστικά για κλέψιμο Ναι συμφωνώ.
Δεν είναι όμως μόνο το κλέψιμο κριτήριο αξιολόγησης. Γράφεται κατά κόρον ότι το υγραέριο της coral είναι πολύ καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα.
Όταν λοιπόν κάποιο πρατήριο (που δεν κλέβει) έχει υγραέριο coral αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από την βενζίνη του ή από το πετρέλαιο πώς θα το αξιολογήσω;
Ή και το αντίστροφο. Έχει πολύ καλή βενζίνη ή πετρέλαιο αλλά δεν μ' αρέσει το υγραέριο του;
Καταλαβαίνω ότι κάποια πράγματα δεν μπορούν να υλοποιηθούν προγραμματιστικά ή ότι έχουν κόστος και θέλουν χρόνο. Πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για δωρεάν εφαρμογή. :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: fuelGR - Νέα σελίδα πρατηρίων καυσίμων

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 10 Αύγ, 2017 00:52

Φίλε sso, τα πάντα μπορούν να γίνουν προγραμματιστικά. Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι οι developers είπαν ότι θα υιοθετήσουν την συγκεκριμένο μοντέλο αξιολόγησης με τον γενικό τίτλο αξιολόγησης... Αυτό σημαίνει ότι έχουν στήσει κάποιο server από πίσω δικό τους και έχουν κατασκευάσει ήδη την βάση δεδομένων τους με μια συγκεκριμένη αρχιτεκτονική... Και απλά τώρα είναι δύσκολο να κάτσουν να κάνουν αλλαγές γιατί θέλει ουσιαστικά επανασχεδιασμό από την αρχή...

Φίλε jimdem, δεν ξέρω αν είσαι στους developers ή όχι... Όποια παρατήρηση και να κάνουμε για βελτίωση της εφαρμογής πάντα βρίσκεις δικαιολογία να μας πεις ότι "όχι δεν το λέμε σωστά και ο δικός σας τρόπος είναι καλύτερος"... ΟΚ... Όπως νομίζετε... Επίσης το ότι είναι δωρεάν και χωρίς διαφημίσεις τι πάει να πει; Ότι δεν πρέπει να λέμε την άποψή μας για περαιτέρω βελτιώσεις και ότι πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι και "πολύ μας είναι" γιατί θα μπορούσατε να την έχετε και επί πληρωμή; Δεν το καταλαβαίνω... Εξήγησέ το μας λίγο αν μπορείς.

Με το ότι επίσης δεν παραδέχεσαι ότι είναι σαφές σχεδιαστικό φάουλ να πρέπει να κάνεις 5 κλικ για να μπεις μέσα στις ρυθμίσεις να αλλάξεις τύπο καυσίμου και με το να μου λες ότι είμαι ο μοναδικός ή ανήκω στην πολύ μικρή μειοψηφία που κοιτάζω τιμές σε παραπάνω από 1 καύσιμα δείχνει πόσο σοβαρά λαμβάνετε υπόψη παρατηρήσεις χρηστών... Ουσιαστικά όμως παραδέχεσαι ότι είναι δύσχρηστο το συγκεκριμένο πράγμα αλλά δεν το λες δημόσια δικαιολογώντας το σαν το ότι οι περισσότεροι δεν κάνουν αυτή τη διαδικασία... Είναι σαν να πηγαίνω στον μάστορα να του λέω ότι "όταν βγαίνω από το γκαράζ και κόβω το τιμόνι τέρμα δεξιά ακούω ένα τακ τακ τακ από το τιμόνι" και να μου απαντάει ο μάστορας "ε βάζε το αυτοκίνητο ανάποδα για να κόβεις το τιμόνι αριστερά αφού από αριστερά δεν στο κάνει"... :thumbdown:

Και η Intel όταν είχε βγάλει τους Pentium με το bug στην αριθμητική μονάδα, ένας έτυχε και το ανακάλυψε και μετά γνωρίζεις φαντάζομαι τον ντόρο που έγινε και πόσα εκατομμύρια πλήρωσε η Intel σε αποζημιώσεις... Φυσικά η δική σας εφαρμογή δεν είναι παράδειγμα αντίστοιχης εμβέλειας αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω... Το να παραδεχθείς ότι "ναι θα μπορούσαμε να το έχουμε κάνει πιο εύχρηστο αυτό" μόνο θετικό θα ήταν τουλάχιστον για εμένα...

Σε κάθε περίπτωση μπράβο σας που είναι δωρεάν και χωρίς διαφημίσεις η εφαρμογή... Και οι δικές μας παρατηρήσεις δωρεάν και καλοπροαίρετες είναι όμως, για να κάνετε την δωρεάν σας εφαρμογή καλύτερη... Από τη στιγμή που ότι και να προτείνουμε το θεωρείτε λάθος νομίζω δεν έχει νόημα να σας προτείνουμε αλλαγές για βελτίωση...

Το παράδειγμα με τον κιμά εντελώς άστοχο διότι ΔΕΝ αναφερόμουν ΜΟΝΟ στον κακό επαγγελματία που κλέβει στην αντλία του υγραερίου... Που και αυτόν θα πρέπει να τον αξιολογούμε. Μην κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε την αίσθηση του δάσους... Κάθε καύσιμο όπως θα γνωρίζεις σε άλλα αυτοκίνητα ταιριάζει καλύτερα σε άλλα ταιριάζει κάποιο άλλο καλύτερα... Το ότι η ΕΚΟ που ανέφερα έχει πετρέλαιο που κάνει το δικό μου αυτοκίνητο να σέρνεται θα μπορούσε σε σύγκριση με άλλο πρατήριο ΕΚΟ που κάνει επίσης το αυτοκίνητό μου να σέρνεται να με κάνει να συμπεράνω ότι τα ΕΚΟ της περιοχής δεν έχουν καλό πετρέλαιο οπότε γενικά θα αποφεύγω πετρέλαιο EKO... Σε άλλα αυτοκίνητα μπορεί να είναι πλήρως ευχαριστημένοι οι οδηγοί... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα άλλα του καύσιμα δεν είναι καλά... Το ίδιο πράγμα σου λέει και ο φίλος sso... Πως αξιολογούμε σε αυτή την περίπτωση;

Το ότι δεν το σκεφτήκατε αυτό πριν βάλετε την αξιολόγηση και βάλατε μια γενική αξιολόγηση είναι προφανώς λάθος από ελλειπή σκέψη σας... Αν μπείτε στο Tyrereviews.co.uk και δείτε το παρόμοιο σύστημα αξιολόγησης των ελαστικών θα δείτε ότι έχουν 7 διαφορετικά κριτήρια αξιολόγησης:

1) Πρόσφυση στο στεγνό
2) Πρόσφυση στο βρεγμένο
3) Ανάδραση από τον δρόμο
4) Κράτημα
5) Φθορά
6) Άνεση
7) Θα το αγόραζα ξανά

Βλέποντας και συγκρίνοντας κάποιος τις επιμέρους κατηγορίες μπορεί να βγάλει πολύ καλύτερα συμπεράσματα για το αν ταιριάζει το λάστιχο για τις ανάγκες του. Εσείς είναι σαν να έχετε καταργήσει στο παραπάνω παράδειγμα και τις 7 κατηγορίες και να έχετε μία μόνο λέγοντας "ποιότητα ελαστικού"... Τι συμπέρασμα μπορεί να βγει; Τίποτα γιατί είναι πολύ γενικό... Κανονικά αν θέλατε να το φτιάξετε σωστά θα έπρεπε να είναι πολύ λεπτομερές με αξιολόγηση για κάθε τύπο καυσίμου - απλού και premium και ας γκρινιάζετε ότι είναι ταλαιπωρία. Θα έπρεπε επίσης να διαθέτει την κατάλληλη εξυπνάδα η εφαρμογή ώστε να ξέρει τι καύσιμα έχει κάθε πρατήριο και ανάλογα να επιτρέπει την αξιολόγηση των συγκεκριμένων καυσίμων... Για το άλλο άκυρο σου σχετικά με την άλλη δυνατότητα που σου πρότεινα για δυνατότητας επιλογής περισσότερων του ενός πρατηρίου με τιμές για όλα τα επιλεγμένα καύσιμα στο εικονίδιο του πρατηρίου, θα μπορούσατε αν δεν θέλετε να τα στοιβάξετε κατακόρυφα μιας και πιάνουν χώρο, να τα κάνετε να εμφανίζονται σαν κυλιόμενο μήνυμα με διαχωριστικά...

Τώρα που είπες για στοίβαγμα βλέπω ότι δεν βελτιώσατε καν το θέμα με τα εικονίδια τα οποία μεγαλώσατε και πλέον το ένα κρύβει πιο εύκολα το άλλο... Θα μπορούσατε σε πρατήρια που πέφτουν δίπλα δίπλα και κρύβονται οι ετικέτες, αντί να έχετε τις ετικέτες να πέφτει η μία πάνω στην άλλη, να τα κάνετε να εμφανίζονται εναλλάξ: μια ετικέτα προς τα πάνω μια ετικέτα προς τα κάτω. Όπως συμβαίνει με την γραφή των τετάρτων, των ογδόων, δεκάτων έκτων, 32δευτερων και 64τετάρτων στο πεντάγραμμο που από κάποια φάση και μετά οι γραμμούλες πάνε προς τα κάτω αντί για προς τα πάνω ανάλογα την θέση των νοτών στο πεντάγραμμο. Επίσης το λιγότερο που θα μπορούσατε να έχετε κάνει και δεν το κάνατε ούτε στην νέα έκδοση θα ήταν για τα πρατήρια που έχουμε βάλει στα αγαπημένα να εμφανίζονται πάνω πάνω οι ετικέτες τους και όχι να καλύπτονται από τα γειτονικά τους... Είναι πραγματικά αστείο καθώς 2 πρατήρια που έχω βάλει στα αγαπημένα τυχαίνει να είναι κοντά με άλλα και καλύπτονται οι ετικέτες και πρέπει να κάνω τέρμα ζουμ κάθε φορά... Τώρα αν μου πείτε πάλι ότι είμαι στην μειοψηφία που συμβαίνουν αυτά και ότι η εφαρμογή είναι σωστή και δεν παίρνει βελτιώσεις μην την βελτιώνετε...

Όλα γίνονται φίλε jimdem... Το θέμα είναι να υπάρχει όρεξη... Επίσης ειδικά στο υγραέριο που δεν υπάρχει σύστημα εισροών-εκροών φαντάζομαι ξέρεις ότι γίνεται πάρτι... Και όχι μόνο στις ποσότητες αλλά και στο ίδιο το μείγμα που πολλές φορές δεν είναι autogas αλλά τυχαία ανάμειξη προπανίου-βουτανίου και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που καίγονται τα αυτοκίνητα... Όλα αυτά θα πρέπει και να βαθμολογούνται με αστεράκια και με σχόλια... Αφού το ξεκινήσατε που το ξεκινήσατε και σαν ιδέα είναι σωστή, τουλάχιστον υλοποιήστε το σωστά και στην πράξη... Αξιολόγηση για κάθε καύσιμο που διαθέτει το πρατήριο. Το ότι μπορεί να καίει πχ την απλή βενζίνη πιο γρήγορα από την premium σε ένα πρατήριο, δεν σημαίνει ότι ο πρατηριούχος σώνει και καλά κάνει μαϊμουδιά στην απλή βενζίνη... Μπορεί η εταιρεία που τον προμηθεύει τέτοια προδιαγραφή να έχει για την απλή βενζίνη... Αυτό είναι αδιάφορο στην προκειμένη περίπτωση για εμάς, δηλ το ποιος ευθύνεται... Μπορεί ο πρατηριούχος να είναι σωστός αλλά κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά. Από εκεί και πέρα αν ο ένας βάζει 1 αστέρι στο συγκεκριμένο πρατήριο για την απλή βενζίνη και ο άλλος 5 αστέρια για την ενισχυμένη άντε να βγάλεις συμπέρασμα... Αν οι κριτικές είναι μοιρασμένες θα έχει μια βαθμολογία 2,5 που δεν θα αντικατοπτρίζει ούτε την μία ποιότητα καυσίμου ούτε την άλλη...

Αυτά είχα να συμπληρώσω... Τώρα αν δεν καταλαβαίνεις τι λέμε και εγώ και ο sso δεν χρειάζεται να λάβετε τα σχόλιά μας υπόψη σας... Να 'χαμε να λέγαμε...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 135 επισκέπτες