Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 22 Σεπ, 2017 15:32

Ψαρών 21 ενα bp στον Πειραιά. κορυφαίο πρατήριο αλλά ακριβο.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό tasostsal » Τρί 07 Νοέμ, 2017 16:35

Επανέρχομαι και πάλι μιας και έχω συμπλήρώσει 1,5 μήνα υγραεριοκίνησης και 3600 απροβλημάτιστα χλμ.

Μιας και ακόμα ψάχνομαι με τα πρατήρια η αλήθεια είναι πως παρατήρησα διαφορά κατανάλωσης αλλά και καλύτερης απόδοσης κινητήρα 2 φορές που έβαλα απο εταιρικό πρατήριο της Shell με Coral Gas. Πιο ακριβό σε τιμή μέν αλλα είδα αισθητή διαφορά .

Ποιο πρατήριο προτείνετε κοντά στον Πειραιά ? Έχω διαβάσει για τον Μπίρμπο στον Ρέντη με Shell καθώς και για το εταιρικό της Shell στον Ταυρο (Π.Ράλλη & Σαλαμινίας ) . Έχουν και προσφορά κάθε Τετάρτη -3 λεπτά με την κάρτα της Shell.


Ψάχνω να βρω ένα αξιόπιστο πρατήριο ώστε να προστατεύσω το αυτοκίνητο μου όσο περισσότερο μπορώ και ταυτόχρονα να έχουμε περισσότερα χιλιόμετρα και απόδοση .

Κάθε γνώμη και άποψη δεκτή .

Ευχαριστώ
Mazda 3 Sedan 1.6 μοντ. 2008
BRC Sequent 32
tasostsal
 
Δημοσιευσεις: 53
Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ, 2017 11:09

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 08 Νοέμ, 2017 03:34

Συνέχισε να βάζεις απο κει που παρατηρήσες την διάφορα προς το καλύτερο. Δεν χρειαζεται πειράματα. Επείσης και το πρατήριο που έχω αναφέρει πριν απο το post σου δες.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό tasostsal » Τετ 08 Νοέμ, 2017 08:55

Ναι το γνωριζω το BP στην Ψαρρων ειναι πολυ κοντα μου , 0,785 τιμη περιπου εχει Coral Gas απο οτι εχω δει .

Εχω κανει περιπου 10 γεμισματα οποτε ακομα ειμαι στο ψαξιμο , απο κανα 2 πρατηρια δεν εμεινα και τοσο ευχαριστημενος σε αυτονομια και επιδοσεις οποτε δε θα τα ξαναεπισκευθω . Θα δοκιμασω και το BP , σε ευχαριστω πολυ .
Mazda 3 Sedan 1.6 μοντ. 2008
BRC Sequent 32
tasostsal
 
Δημοσιευσεις: 53
Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ, 2017 11:09

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό NikMak » Τρί 17 Απρ, 2018 15:22

Την κυριακή που μας πέρασε γέμισα (γύρω στα 40 λίτρα) με υγραέριο σε πρατήριο Revoil που βρίσκεται στο τέλος της Λ.Σχιστού προς Σκαραμαγκά με πολύ καλή τιμή (0,695) όταν οι άλλοι είχαν τιμή γύρω στο 0,74. Εντελώς χάλια :evil: :twisted: μετά τις 4000 στροφές το αμάξι κόμπιαζε σε σημείο να μου ανάψει λαμπάκι κινητήρα για λίγο :evil: :evil: :evil: . Το γύρισα σε βενζίνη και όλα καλά , εσβησε και το λαμπάκι μετά απο λίγο. Συνέχισα την εκδρομή μου μέχρι το Ξυλόκαστρο και πίσω με πολύ ήρεμο γκάζι μέχρι τις 3.700 και με υγραέριο μπας και το κάψω και ησυχάσω και κάποιες φορές το γυρνούσα και σε βενζίνη . Επειδή είναι η δεύτερη φορά που διαπιστώνω το ίδιο στο συγκεκριμένο πρατήριο :(( #:-s :(( μπήκα μετα απο καιρό στο autogasforum για να το γράψω ΜΑΚΡΙΑ απο το συγκεκριμένο πρατήριο και γενικά από αυτά που έχουν πολύ χαμηλή τιμή. X( X( . Δυστυχώς αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. Και μιλάμε ο συγκεκριμένος λόγω χαμημηλής τιμής, έχει παρα πολύ κίνηση καθημερινά, σε δε εξόδους και Σαββατοκύριακα γίνεται πραγματικός χαμός.
Σημειωτέον ότι έχω υγραέριο στο αμάξι μου (FORD Fiesta ST 150 ) από τον Φεβρουάριο του 2012 με σύστημα υγρού ψεκασμού (Viale Lpi ),έχω κάνει 90.000 χιλιόμετρα περίπου απο τότε και μέχρι προχτές (και την προηγούμενη φορά που είχα βάλει απο τον ίδιο πριν κανά χρόνο και βάλε ) δεν ήξερα τι θα πει λαμπάκι "check enginge " στο αυτοκινητό μου .
Μεγάλη προσοχή!!.
NikMak
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 17 Ιαν, 2012 15:36

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 17 Απρ, 2018 16:10

+1
Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις. Μπες και στην εφαρμογή FuelGR και ρίχτου μια ξεγυρισμένη αξιολόγηση.
Είναι γεγονός ότι, όταν κάποιο πρατήριο έχει σημαντική διαφορά στην τιμή από τα άλλα πρατήρια, κάτι βρωμάει
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 17 Απρ, 2018 19:29

Βάζω πολύ καιρό εκεί χωρις να έχω κάποιο πρόβλημα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 17 Απρ, 2018 20:25

Προφανώς κάποια αυτ/τα είναι πιο ευαίσθητα και "αρωσταίνουν" αμέσως και κάποια άλλα έχουν καλύτερο "ανοσοποιητικό σύστημα" :lol:
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Τρί 17 Απρ, 2018 23:26

Και εγώ είχα υψηλή κατανάλωση (η απλα έκλεβε η αντλία) από εκεί. Σε yaris 1.33

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Πειραιάς - Πρατήρια καυσίμων

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 04 Σεπ, 2018 15:58

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος τελευταία από ποσότητα και ποιότητα στη BP που είναι στην Πέτρου Ράλλη πριν βγεις Κηφισό, πηγαίνοντας προς την κατεύθυνση Κηφισού, ο οποίος πουλάει μόνο υγραέριο. Πέτυχα πολλά γεμίσματα με 0,695, μόνο εχθές το πήγε 0,715 αλλά και πάλι ίσως είναι ο φθηνότερος στην Αττική. Με περίπου 66 λίτρα έβγαλα γύρω στα 865 χιλιόμετρα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες