Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό zep » Κυρ 11 Νοέμ, 2012 18:49

http://creativeengineers.tradeindia.com/manual-lpg-pump-301740.html

Εδώ είμαστε...Έχω και έναν γνωστό στην Ινδία...10 ανέβα-κατέβα και περνάς 1,25 κιλά, δλδ 85 ~X( και περνάς μια μπουκάλα... :lol:
Μένει μόνο να βρούμε και έναν ζωντανό Ινδό μετά την διαδικασία για να μας πεί λεπτομέρειες.. :lol:
zep
 
Δημοσιευσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 11:27

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό stargazer » Δευτ 12 Νοέμ, 2012 00:38

Παιδιά κάποιος είναι βαλτός =)) , σήμερα βγαίνοντας από τα σύνορα με σταμάτησαν για έλεγχο και το μόνο που κοίταξαν ήταν ο χώρος αποσκευών τπτ άλλο :oops: μάλλον πρέπει να βάλω μεγαλύτερη δεξαμενή τελικά...
Δείτε τις μετατροπές μου για οικονομία:
http://ecomodder.com/forum/em-fuel-log. ... cleid=6595
stargazer
 
Δημοσιευσεις: 121
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιαν, 2012 21:09

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό sportbillys » Δευτ 12 Νοέμ, 2012 01:17

Κάτι είπα εγω παραπάνω ....
Άβαταρ μέλους
sportbillys
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ, 2012 11:42

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό glamor » Δευτ 12 Νοέμ, 2012 02:24

stargazer έγραψε:Παιδιά κάποιος είναι βαλτός =)) , σήμερα βγαίνοντας από τα σύνορα με σταμάτησαν για έλεγχο και το μόνο που κοίταξαν ήταν ο χώρος αποσκευών τπτ άλλο :oops: μάλλον πρέπει να βάλω μεγαλύτερη δεξαμενή τελικά...


φαντάσου ότι πριν από 2 εβδομάδες πέρασα από τα σύνορα 22 + 12 λίτρα καύσιμα αλλά τα έβαλα στην πορτμπαγκάζ οροφής που ήταν τίγκα στα ψώνια και δεν υπάρχει περιπτώσει να τα βρούνε έτσι όπως τα έβαλα....
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό macmac » Δευτ 12 Νοέμ, 2012 12:06

Αυτό με τη μπουκάλα ΟΙΚΙΑΚΟΥ υγραερίου το είχα δει παλαιότερα σε ταξιτζή.
Δουλεύουν τα σύγχρονα injection με αυτό το σύστημα;
Είναι το καύσιμο το τουλάχιστον της ίδιας ποιότητας;
Η τιμή είναι χαμηλότερη του οικιακού από ότι της κίνησης;
Τελικά συμφέρει η μετατροπή για την τοποθέτηση ΚΑΙ μιας τέτοιας μπουκάλας με βάνες για "εύκολες" αλλαγές;
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 12 Νοέμ, 2012 21:15

Ρε παιδιά όχι και μπουκάλα με ταχυσύνδεσμο και άλλες πατέντες εν έτη 2012 . Σε περίπτωση διαρροής δεν υπάρχει καμιά δικλείδα ασφαλείας άσε που το το καύσιμο θα γεμίσει την καμπίνα των επιβατών. :thumbdown: :o Η μετάγγιση από μπουκάλα μπορεί να είναι πιο μπελαλίδικη και παράνομα αλλά είναι πολύ ασφαλής για όποιον το σκέφτεται.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό neotoys » Τετ 17 Απρ, 2013 10:53

Προσωπικά έχω δεξαμενή με οικιακό υγραέριο για θέρμανση εδώ και 20 χρόνια.
Δεν ήθελα να κάνω πατέντα για τα 2 οχήματα με LPG εδώ και 6 χρόνια αλλά τώρα την ψάχνω.
Διακλαδωτήρα, αντλία και μάνικα. Δεν είναι απλό αλλά με σωστό εξοπλισμό ίσως τα καταφέρω.
Σας Ακούω τώρα για οτιδήποτε, από πληροφορίες μέχρι κράξιμο. Αρκεί να βγει κάτι. Είτε θετικό είτε αρνητικό για καλό θα είναι. ;)
Οδηγός με Blue Tooth ακουστικό ή ανοικτή ακρόαση ΠΑΝΤΑ!Όχι τσιγκουνιές & δήθεν πουλ μουρ
neotoys
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:03

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 17 Απρ, 2013 14:50

Πόσο έχει το οικιακό σήμερα; ξέρω πριν από 3 χρόνια, κίνηση ~0,65 οικιακό ~0,50 βασικά να δεις αν αξίζει. Ο καλύτερος και ασφαλέστερος δρόμος πιστεύω είναι να ρωτήσεις σε αυτούς που κάνουν οικιακές εγκαταστάσεις υγραερίων.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό neotoys » Τετ 17 Απρ, 2013 16:12

Σαν τιμή συμφέρει λόγω της μεγάλης κατανάλωσης. Πρέπει να μάθω αν μία αντλία πίεσης για υγρά που έχω κάνει και για υγραέριο με μανόμετρο και βαλβίδα ρύθμισης πίεσης. Εγκατάσταση διακλάδωσης με βαλβίδες και τα σχετικά θα γίνουν από αυτόν που φροντίζει το σύστημα του σπιτιού. Πιάνουν και τα δικά μου χέρια για τα μετά της εγκατάστασης.
Ήμουν αντίθετος σε αυτό που σκέφτομαι αλλά οι καιροί της κρίσης θα κρατήσουν για πολύ.
Οδηγός με Blue Tooth ακουστικό ή ανοικτή ακρόαση ΠΑΝΤΑ!Όχι τσιγκουνιές & δήθεν πουλ μουρ
neotoys
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:03

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό tankis » Πέμ 18 Απρ, 2013 09:29

Το οικιακό υγραέριο που έχεις στη δεξαμενή είναι καθαρό προπάνιο.
Το αυτοκίνητό σου καίει μίγμα.

Ως εκ τούτου, μην το επιχειρήσεις
tankis
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 21 Μαρ, 2012 22:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 51 επισκέπτες





cron