Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 28 Μάιος, 2013 23:15

κολησε η πολυβαλβιδα μου
πηρε 10λιτρα παραπανω
εκανε 100 χλμ παραπανω.

Ας αφησουμε λοιπον τις εκφρασεις εντυπωσιασμου...
Μαγκια κλανια και κοστο βασιλια....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 29 Μάιος, 2013 06:03

hlias έγραψε:δεν εχεις κανει λαθος στους υπολογισμους σου, απλα 1ον μπορει να υπηρχε καποια βλαβη στην αντλια του, 2ον καποια μαιμουδια απο το βυτιο μεταφορας, 3ον κατι αλλο που δεν γνωριζουμε. γιαυτο καλο ειναι να δινουμε 2η ευκαιρια πριν βγαλουμε οριστικα συμπερασματα.


Ηλία σίγουρα θα του ξαναδώσω και δεύτερη ευκαιρία και τρίτη.Θέλω να δω,επειδή είχα κάνει ένα ψιλοσέρβις στο
κιτ υγραερίου πριν 1000 χιλιόμετρα περίπου, μήπως ο εγκαταστάτης έχει κάνει κάποια μετατροπή και καίει
περισσότερο υγραέριο στα 100 χιλ. και φταίω εγώ και όχι το πρατήριο.Γιαυτό φουλάρισα αλλού.Αλλά μου
προξένησαν εντύπωση τα λιγότερα λίτρα που πήρε.Τέλος πάντων θα επανέλθω όταν τελειώσει το υγραέριο
και γυρίσει σε βενζίνη με νεώτερα. 8-)
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό sbk » Τετ 29 Μάιος, 2013 23:21

Με άδεια δεξαμενή παίρνει 43 λίτρα εδώ και 20 μήνες.
Σε όποιο πρατήριο πάρει για παράδειγμα 45 ή 46 ή 47 λίτρα σημαίνει κλεψιά.
Συνεπώς δεν πρόκειται για έκφραση εντυπωσιασμόυ όταν λέω ότι θα πέσει κανόνι.
Σε τελική ανάλυση ο κλέφτης πάντα θα κλέβει και καλό είναι να μην ξαναβάζεις.
Τώρα να βάζει κάποιος παραπάνω λίτρα από αυτά που χωράει η δεξαμενη και να
μετράει πόσα χλμ δυανύει για να δεί αν τον έκλεψε το πρατήριο είναι χαμένος χρόνος.
Σε ότι αφορά κάποιο τυχαίο κόλλημα της πολυβαλβίδας στην δική μου δεξαμενή
και να κολήσει επιπλέον 5 ή 10 λίτρα είναι αδύνατον να χωρέσει διότι έχει ονομαστική
χωρητικότητα 46 λίτρα .
40 μήνες χ 5 τουλάχιστον γεμίσματα σημαίνει 200 πληρώσεις της δεξαμενής.
Δηλαδή αν πέσω σε αντλία κλέφτρα να σκεφτώ ότι μπορεί να χάλασε η πολυβαλβίδα??
Αυτό και αν είναι μαγκιά κλανιά και ο κώλος κουβαρίστρα
sbk
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 19 Φεβ, 2012 00:11

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 30 Μάιος, 2013 06:52

Εν μέρει έχεις δίκιο απλά δεν συμφωνώ με τον τρόπο που τα λες.
Προσωπικά θέλω την δεύτερη ευκαιρία γιατί στο κάτω κάτω άνθρωποι είμαστε.Μπορεί νάκανα και εγώ λάθος.
Επίσης κάποιο πρατήριο που η αντλία του έχει πρόβλημα (δεν εξετάζω αν είναι κατά λάθος ή εσκεμένο) πιθανόν
μας παρακαλουθεί και να εξετάσει το πρόβλημα το οποίο πιθανώς να μην γνώριζε ότι υπήρχε.

Έτσι μελλοντικά θα ωφεληθώ τόσο εγώ αλλά πολύ περισσότερο θα ωφεληθούν και άλλοι που εφοδιάζονται
από το συγκεκριμένο ή οποιοδήποτε άλλο πρατήριο υπάρχει πρόβλημα στην αντλία του.
Βέβαια αν κάπου διαπιστώσω και δεύτερη φορά το ίδιο πρόβλημα (άρα δεν είχα κάνει λάθος την πρώτη) θα του
την πω κατάμουτρα, και θα βγω εδώ να το αναφέρω για να προσέχουν και οι υπόλοιποι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 30 Μάιος, 2013 07:18

fokion έγραψε:κολησε η πολυβαλβιδα μου
πηρε 10λιτρα παραπανω
εκανε 100 χλμ παραπανω.
Ας αφησουμε λοιπον τις εκφρασεις εντυπωσιασμου...
Μαγκια κλανια και κοστο βασιλια....


πιο μεγαλο δεν εχει........
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό sbk » Πέμ 30 Μάιος, 2013 17:00

Το ερώτημα είναι:Κλέβει η αντλία υγραερίου?
Και η απάντηση: Ναι
sbk
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 19 Φεβ, 2012 00:11

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 31 Μάιος, 2013 11:32

Η αντλία ενός πρατηρίου μπορεί να κλέβει αλλά όχι τόσο που να μπορεί κάποιος να μετρήσει χιλιομετρική διαφορά εκτός από τα όρια του στατιστικού σφάλματος. Δεν είναι τόσο χαζοί. Τό πόσο θα πάρει μια δεξαμενή εξαρτάται από τη θέση του φλοτέρ και την κλίση του εδάφους όπως και στη βενζίνη. Μπαίνεις δηλαδή στο ίδιο πρατήριο από τη μια μεριά και σούπερ μίγμα. Μπαίνεις από την άλλη και ωπ κλέβει η αντλία. Η διαφορά μπορεί να είναι και συν πλην τρία λίτρα το οποίο μεταφράζεται σε συν πλην 40 χλμ περίπου. Δε μπορεί να βρεί κάποιος με τόσο απλοικές μετρήσεις αν κλέβει η αντλία. Στο κάτω κάτω όλοι μολις γυρίσει σε βενζίνη νβάζετε αέριο; Και αν ναι ξέρετε πόσα ακριβώς έχουν μείνει μέσα;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 31 Μάιος, 2013 13:50

Από τη στιγμή που γύρισε σε βενζίνα,τόβαλες άλλη μιά φορά αέριο και ξαναγύρισε πάλι σε βενζίνα τι πάει να
πει πόσο έχει μείνει μέσα.
Αέριο .....τίποτε δεν έχει μείνει ή ότι μένει πάντα από τη στιγμή που γύρισε δύο φορές σε βενζίνη.
Τώρα αν μία αντλία κλέβει 1-2 λίτρα σίγουρα δεν μπορείς να βγάλης άκρη γιατί μιλάμε για 20-30 χιλιόμετρα.
Αλλά μελλοντικά θα χρησιμοποιείς το πρατήριο που έβγαλες αυτά τα 20-30 χιλιόμετρα παραπάνω.Μπορεί να
τα βγάλης από τη διαφορά στα λίτρα ή από την ποιότητα στο μίγμα.Δεν έχει σημασία.Σημασία έχει να
χρησιμοποιείς το πρατήριο που για σένα είναι καλίτερο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 31 Μάιος, 2013 13:55

ή/και απο την στιγμη που εβαλες εκει 5-10-15 φορες και δε σου εχει κανου κιχ και δε σερνεται...

καλως ή κακως διαφορές επιπεδου 10-20 χλμ δεν μπορουν να "καταχωρηθουν" καθοτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια διαδρομή με τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ τροπο κ.λ.π. κ.λ.π.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 31 Μάιος, 2013 15:08

papoys έγραψε:Από τη στιγμή που γύρισε σε βενζίνα,τόβαλες άλλη μιά φορά αέριο και ξαναγύρισε πάλι σε βενζίνα τι πάει να
πει πόσο έχει μείνει μέσα.
Αέριο .....τίποτε δεν έχει μείνει ή ότι μένει πάντα από τη στιγμή που γύρισε δύο φορές σε βενζίνη.
Τώρα αν μία αντλία κλέβει 1-2 λίτρα σίγουρα δεν μπορείς να βγάλης άκρη γιατί μιλάμε για 20-30 χιλιόμετρα.
Αλλά μελλοντικά θα χρησιμοποιείς το πρατήριο που έβγαλες αυτά τα 20-30 χιλιόμετρα παραπάνω.Μπορεί να
τα βγάλης από τη διαφορά στα λίτρα ή από την ποιότητα στο μίγμα.Δεν έχει σημασία.Σημασία έχει να
χρησιμοποιείς το πρατήριο που για σένα είναι καλίτερο.

Λάθος! Όταν το αμάξι μένει από βενζίνη δεν έχει καθόλου μέσα! Έχει κάποια λίτρα αλλά δε μπορεί η αντλία να τα τραβήξει. Το ίδιο ισχύει και για το αέριο. Έχει κάποια λίτρα αλλά δε μπορούν να δώσουν αρκετή πίεση για να δουλέψει ο πνεύμονας. Και μη νομίζεις ότι η ποσότητα είναι τόσο στάνταρ.παίζουν ρόλο οι πιέσεις. Επαναλαμβάνω ότι τέτιοι υπολογισμοί είναι εντελώς απλοικοί που δεν οδηγούν σε σίγουρα συμπεράσματα. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις την κλοπή είναι να έχεις δικό σου ογκομετρητή που να δουλεύει σωστά. Συνήθως οι κλοπές είναι της τάξης του 0,3 λίτρα για κάθε 10 λίτρα που σημαίνει 1 περίπου λίτρο στα 30. Άντε μέτρησέ το με αυτό τον τρόπο. Οσο για το περιβόητο μίγμα δεν το παράγει ούτε η coral ούτε η πετρογκαζ ούτε κανείς άλλος. Το παράγουν τα 2 διηλιστήρια των ΕΛΠΕ που έχουμε στην Ελλάδα και οι υπόλοιποι το εμπορεύονται. Δύσκολο εως αδύνατο να πειράξει πρατηριούχος το αέριο μίγμα όπως ρίχνει αμόλυβδη στη σούπερ.. Αν κάποια παρτίδα έχει πρόβλημα θα έχει για πολλά πρατήρια. Οι βρώμικες δεξαμενές και τα σκουπιδάκια ναι έχουν διαφορές από πρατήριο σε πρατήριο. Από την προσωπική μου εμπειρία έχω βάλει σε πρατήρια σχεεδόν σε όλη την Ελλάδα. Διαφορές στη λειτουργία του αυτοκινήτου δεν είδα.
ΥΓ. δεν έχω καμιά διάθεση να υπερασπίσω τους πρατηριούχους.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες





cron