Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τρί 24 Μάιος, 2011 12:42

είναι και το άλλο θέμα όμως, ότι ανάλογα την αντλία που βάζεις η δεξαμενή σου μπορεί να φουλάρει και σε διαφορετικό σημείο (αλλού λιγότερα λίτρα αλλού περισσότερα). Μόνο με διασταύρωση στοιχείων με άλλους που έβαλαν σε ίδια πρατήρια μπορούμε να σιγουρευτούμε ποιος μας κλέβει ή όχι.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό hpdra » Παρ 10 Ιουν, 2011 21:09

Να πω και τη δική μου εμπειρία. Έχω 50ρα δεξαμενή, που το φλοτέρ "κλωτσάει", όπως πρέπει, στα 40 λίτρα. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε μερικά πρατήρια το γέμισμα σταματάει μόλις αρχίζει το "κλώτησμα" της δεξαμενής, και σε άλλα όχι.

Το ακραίο περιστατικό ήταν στην Κροατία, που συνέχισε να γεμίζει μέχρι τα 50 λίτρα ακριβώς! Και όντως, με βάση την μέση κατανάλωσή μου, δε φαίνεται να με έκλεψε. Στις δε βόρειες Ευρωπαικές χώρες (τις "πολιτισμένες" που λέμε), με το πρώτο κλώτσημα της δεξαμενής, η αντλία του πρατηρίου σταματάει αμέσως και αμετάκλητα. Ούτε "κουνηματα" της μανικας για στρογγυλοποίηση δεν επιτρέπει, ούτε τίποτα.

Εδώ στην (βόρεια) Ελλάδα να πω την αλήθεια δεν είχα μεγάλες αποκλίσεις. Πάντα περίπου σταο 40lt κλωτσάει - μερικά πρατήρια συνεχίζουν το γέμισμα παρά το κλώτσημα για να στρογγυλοποιήσουν, αλλά πλέον τους λέω να σταματάν αμέσως για να μη πάθει τίποτα.

Πιστεύω πως τέτοιες μικρές αποκλίσεις ίσως δικαιολογούνται, αλλά όταν διαβάζω άτομα που τους βάλανε περισσότερα λίτρα απ' όσα χωράει η δεξαμενή, μου τη δίνει! Άντε πχ στην 50ρα να κολλήσει το φλοτέρ, και αντί για 40 να πάρει 50. Αλλά άμα μου βάλει ο άλλος 55, δε μπορει να έρθει το "τιμημένο" το κράτος επιτόπου, να δει τα χαρτιά της δεξαμενής μου και το μετρητή του πρατηρίου;
hpdra
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 10 Ιουν, 2011 20:29

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό KOTHEA » Τρί 19 Ιούλ, 2011 12:25

χαιρετω την παρεα του forum.Εχω ενα μηνα περιπου που εχω βαλει υγραεριο στο αυτοκινητο μου και εχω κανει 3500χλμ(αθηνα-θεσ/κη-αθηνα).Εχω παρατηρηση οτι οταν φουλαρω στο πρατηριο στα κτελ θεσ/κης με φτανει μεχρι την θηβα,οταν φουλαρω στο πρατηριο κορινου 10 χλμ πριν την θηβα μενω απο αεριο(απο την μερια που καθεται το αυτοκινητο στην αντλια για ανεφοδιασμο ειναι καλυμενη με ενα χαρτι και δεν βλεπεις ουτε ποσοτητα αλλα ουτε και τιμη πρεπει να πας απο την αλλη μερια της αντλιας για να δεις το ποσον και φυσικα χωρις αποδειξη).Στο πρατηριο της θηβας ειδα οτι οταν γεμισει το ρεζερβουαρ και κανει τον κραδασμο η αντλια παρατηρησα οτι για καποια δευτερα η τιμη και τα λιτρα στην αντλια γυρνανε τρελα φυσικα προς οφελος του πρατηριουχου. Με τον τεχνικο που μου εκανε την εγκατασταση στο αυτοκινητο μου ειπε οτι πρεπει να αποφευγω να εφοδιαζω το αυτοκινητο οταν βαζει και αλλο γιατι πεφτει η πιεση της αντλιας εκτος εαν ειναι πρατηριο καθαρα μονο με LPG και το αυτοκινητο μου εαν παρει απο αδειο πανω απο 58 lts σιγουρα με εχει κλεψει.
KOTHEA
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιούλ, 2011 13:58

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό joe1967 » Τρί 09 Αύγ, 2011 11:10

Χαιρετω την παρεα, θα ηθελα να ανφερω ενα περιστατικο που μου συνεβη στις 8/8/2011 καθως σταματησα να φουλαρω με υγραεριο την αδια δεξαμενη μου χωρ. 45λιτ - 80-85% 35-39 λιτ σε βενζιναδικο της shell στον σταθμο του Κορινου με κατευθηνση προς Θεσ/νικη, η αντλια σταματησε στα 49 λιτρα, φυσικα δεν τον πληρωσα παρα του εδωσα το αντιτιμο για 40 λιτρα, εχω υγραεριοκινηση 5 χρονια τωρα, παλαιοτερα που ειμασταν λιγοι και τα βενζιναδικα ποιο λιγα δεν υπηρχαν τετοια κραουσματα απο την στιγμη που αυξηθηκε η καταναλωση, τα βενζιναδικα και επιδειδη την κλεψια ορισμενοι την εχουν στο πετσι τους το φαινομενο θα γινεται ποιο συχνο, για αυτο προσοχη και να το καταγγελνουμε οπου το διαπιστωνουμε (εχω και την αποδειξη που αναγραφει 49,18 λιτ χ 0,86 λεπτα)
joe1967
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 10:56

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό villasg » Τρί 09 Αύγ, 2011 15:55

joe1967 έγραψε:Χαιρετω την παρεα, θα ηθελα να ανφερω ενα περιστατικο που μου συνεβη στις 8/8/2011 καθως σταματησα να φουλαρω με υγραεριο την αδια δεξαμενη μου χωρ. 45λιτ - 80-85% 35-39 λιτ σε βενζιναδικο της shell στον σταθμο του Κορινου με κατευθηνση προς Θεσ/νικη, η αντλια σταματησε στα 49 λιτρα, φυσικα δεν τον πληρωσα παρα του εδωσα το αντιτιμο για 40 λιτρα, εχω υγραεριοκινηση 5 χρονια τωρα, παλαιοτερα που ειμασταν λιγοι και τα βενζιναδικα ποιο λιγα δεν υπηρχαν τετοια κραουσματα απο την στιγμη που αυξηθηκε η καταναλωση, τα βενζιναδικα και επιδειδη την κλεψια ορισμενοι την εχουν στο πετσι τους το φαινομενο θα γινεται ποιο συχνο, για αυτο προσοχη και να το καταγγελνουμε οπου το διαπιστωνουμε (εχω και την αποδειξη που αναγραφει 49,18 λιτ χ 0,86 λεπτα)



Αδελφε αυτο απο μονο του δεν φτανει .
Μονο με καταγγελιες θα σταματησουν οι "μαγκες" να μας κλεβουν .
Απο τη στιγμη που εχεις και την αποδειξη , και τα στοιχεια της εγκαταστασης σου ( που δεν θα τα χρειαστουν ) κανε και μια καταγγελια στο :

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΩΞΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ
Διεύθυνση: Λ. Αλεξάνδρας 173, Τ.Κ.115 22 – Αθήνα
Τηλέφωνο: 210-6476434, 210-6476000
FAX : 210-6446904, 210-6991869
E-mail: fpccu@hellenicpolice.gr
Website: http://www.hellenicpolice.gr

Δεν θα σου κοστισει τιποτα θα γλυτωσουν οι υπολοιποι και θα συμορφοθουν οι μαγκες !
Ας σταματησουμε τον ωχ_αδελφισμο εχουμε δικαιωματα σαν καταναλωτες !

Εικόνα
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό PAVL2 » Δευτ 22 Αύγ, 2011 12:41

Κύριοι μόνο με καταγγελίες θα σωθούμε εάν τους χαριζόμαστε η ευθύνη θα είναι δικοί μας ,δεν είναι δυνατό να γίνετε πλήρωση με το 100% τις ονοματικής χωρητικότητας τις δεξαμενής , δεν είναι ρουφιανιά όταν ο άλλος σε κλέβει πρέπει να τους απομονώσουμε και όχι μόνο καταγγελία αλλά και μήνυση ,σε πρατήριο που έκλεισε με δεξαμενη στο αυτοκίνητο μου 60 lit μου έβαλε 65,4 έκανα καταγγελία και περίμενα έξω από το πρατήριο υπέβαλα και μήνυση τα υπόλοιπα δικαστικός είχε δώσει και απόδειξη ο αθεόφοβος .
ΧΡΗΣΤΟΣ
Κράτα τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.
«Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι
θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία»
Άβαταρ μέλους
PAVL2
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος, 2011 18:53

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό PAVL2 » Δευτ 22 Αύγ, 2011 15:17

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Λόγο ότι έχω διαβάσει πολλά σχετικά με βαλβίδες φλοτέρ που κολανε και που μεταβάλουν την πλήρωση τις δεξαμενής αναγκάστηκα να διαλύσω μια βαλβίδα πλήρωσης σαν την ανωτέρω σε φώτο , αυτά που είδα είναι τα εξής .
Α.Το φλοτέρ δεν επηρεάζει την πλήρωση καθώς είναι μαγνητικού τύπου και συνεργάζεται ΜΟΝΟ με το ηλεκτρομαγνητικό αισθητήρα [μαγνητικό ροοστάτη ] για την παρουσία σε ποσοστό καύσιμου σε υγρή μορφή εντός δεξαμενής .
Β. Την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα που είναι για την αποκοπή της παροχής προς τα τμήματα μεταβολής υγρού σε αέρια μορφή η ψεκασμού όταν δεν λειτουργεί ο κινητήρας .
Γ. Την βαλβίδα ανεπίστροφης που είναι ενσωματωμένη στο κορμό και απαγορεύει την διαρροή καυσίμου σε περίπτωση θραύσης του αγωγού πλήρωσης.
Δ. Την μηχανική βαλβίδα ασφάλειας υπερπιεσης που εκτονώνει προς την ατμόσφαιρα για διασφάλιση τις μη θραύσεις τις δεξαμενής .
Ε. Το πρωτεύων φίλτρο εντός δεξαμενής στον αγωγό εξόδου.
ΧΡΗΣΤΟΣ
Κράτα τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.
«Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι
θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία»
Άβαταρ μέλους
PAVL2
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος, 2011 18:53

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 22 Αύγ, 2011 15:42

Ωραιος :thumbup:

Εχω καποιες αποριες. Αυτο το φλοτερ σε ποιο συστημα χρησημοποιειται και αν ολα τα φλοτερ λειτουργουν ετσι. Επισης, λες οτι το φλοτερ δεν επηρεάζει την πληρωση. Αν γινεται αυτο, πως τοτε σταματα η πληρωση στο 80% ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό PAVL2 » Δευτ 22 Αύγ, 2011 18:08

Πως σταματά η πλήρωση ; η πλήρωση με LPG είναι στην ουσία πλήρωση με αέριο σε υγρή μορφή και με χαμηλό σημείο βρασμού ,οπότε όταν μια δεξαμενη γεμίσει με υγρό δεν γίνετε να πάρει άλλο εκτός και εάν φέρουμε την δεξαμενη σε κατάσταση ψύξης και όταν λέμε ψύξη εννοούμαι τους -42c που είναι το σημείο βρασμού του Προπανίου και είναι άνω του 94 % τον υδρογονανθράκων του LPG τα υπόλοιπα στοιχεία είναι Βουτάνιο και Εθανοθειόλη για την οσμή και εντοπισμό τυχόν διαρροών ,αυτή η οσμή είναι αισθητή στον αέρα όταν η συγκέντρωση σε ποσοστό είναι 0,00035 ppm.
Η βαλβίδα τροφοδοσίας που εμπεριέχει μία ασφάλεια ελέγχου επιτρέπει τη γρήγορη τροφοδοσία με αυτόματη προστασία μονής διόδου [αντεπίστροφη ] και 80 % εκατό μέγιστη τροφοδοσία που ελέγχεται μέσω της διασφάλισης ότι ο κύκλος τροφοδοσίας γίνεται πάντοτε γρήγορα και με ασφάλεια .
ΧΡΗΣΤΟΣ
Κράτα τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.
«Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι
θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία»
Άβαταρ μέλους
PAVL2
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος, 2011 18:53

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 22 Αύγ, 2011 18:30

Πρώτα από όλα είμαστε λίγο εκτός θέματος και μήπως θα έπρεπε να ανοίξουμε νέο θέμα mod :?:

τώρα σχετικά με την πολυβαλβίδα μπορείς να εξηγήσεις με απλά λόγια πως γεμίζει στο 80% η δεξαμενή αν το φλοτέρ δεν παίζει ρόλο; Αν διαβάσεις αυτό αλλά και άλλα φόρουμ θα δεις ότι πολλοί αναφέρουν ότι πειράζουν το φλοτέρ ώστε να γεμίζει πάνω από 80% η δεξαμενή και να έχουν μεγαλύτερη αυτονομία. Αν δεν είναι το φλοτέρ και ρυθμίζουν κάτι άλλο τι είναι αυτό;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες





cron