Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό dolomites » Τρί 23 Απρ, 2013 10:19

papoys έγραψε:Έλεγχο?

Θα σου πω κάτι εμπιστευτικά.Στο Υπουργείο σε μια ειδική αίθουσα βρίσκονται 5-6 άνθρωποι που ο καθένας κρατάει από ένα 20κιλο πλαστικό μπιτόνι μέτρησης όγκου.

Μόλις γίνει η καταγγελία ένας από αυτούς αστραπιαία βρίσκεται στο συγκεκριμένο πρατήριο κάνει την μέτρηση και αν ο πρατηριούχος είναι παραβάτης του κόβει άμεσα πρόστιμο.

Αν είναι υπότροπος δηλαδή παραβάτης για δεύτερη φορά ουπάληλλος κρατάει μαζί του λουκέτα και αλυσίδες και αμέσως σφραγίζει του πρατήριο. :lol: :lol: :lol:
Καλά ρε φίλε πλάκα μας κάνης.Κάνε εσύ καταγγελία καιπερίμενε στο πρατήριο να στείλουν υπάλληλο.Ρίζες θα βγάλουν τα πόδια σου.

Μόνο το δημόσιο ξεφώνισμα εδώ φοβούνται οι πρατηριούχοι.Τίποτε άλλο.


Eίσαι ένας από τους 5-6 και μας το λες ...εμπιστευτικά;
Ή έστω έχεις κάνει ποτέ καταγγελία ΕΣΥ ή κάποιος γνωστός σου
ή κάποιος άλλος εδώ μέσα να μας πει την εμπειρία του;

Φυσικά και δεν περιμένω κανένας να έρθει επιτόπου.
Καταγράφεται η καταγγελία και μετά μπαίνει σε διαδικασία ελέγχου ή όχι;
Στο 11012 απάντησαν αμέσως και σημείωσαν αυτά που έπρεπε.
Το αν προχωρά παραπέρα ρωτάω...

Κάπου αλλού εδώ μέσα διάβασα ότι τα πρόστιμα είναι 100άδες.

Να ξέρουμε δηλαδή αν είμαστε μόνοι ή όχι...
dolomites
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2012 13:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 23 Απρ, 2013 10:53

Μηπως το ειπε χιουμοριστικά??
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 23 Απρ, 2013 12:26

dolomites έγραψε:
papoys έγραψε:Eίσαι ένας από τους 5-6 και μας το λες ...εμπιστευτικά;
Ή έστω έχεις κάνει ποτέ καταγγελία ΕΣΥ ή κάποιος γνωστός σου
ή κάποιος άλλος εδώ μέσα να μας πει την εμπειρία του;
Να ξέρουμε δηλαδή αν είμαστε μόνοι ή όχι...


Και βέβαια το είπα χιουμοριστικά.
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά εγώ αυτά πιστεύω αυτά είπα με χιουμοριστικό τρόπο βέβαια.

Προσωπικά μπορεί να κάνω φασαρία στο πρατήριο αν είμαι σίγουρος ότι με κλέβει.Να βγω εδώ και σε άλλα φόρουμνα τον ξεφωνίσω αλλά καταγγελία δεν θα μπω στον κόπο να κάνω γιατί όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τα πρόστιμα Τα επιβάλουν για τα μάτια του κόσμου και μετά από κάποιες διαδικασίες ή τα χαρίζουν ή το 100 το κάνουν 2 απλά και μόνο να κλείσει ο φάκελλος.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό dolomites » Δευτ 29 Απρ, 2013 11:31

[/quote]....καταγγελία δεν θα μπω στον κόπο να κάνω γιατί όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τα πρόστιμα ....[/quote]

Πάνω σε αυτό...
Αλήθεια, ξέρει τελικά κανείς το γίνεται από δικιά του εμπειρία (ή έστω γνωστών μας);
Ή μόνο κάνουμε υποθέσεις;

Και χαλασμένο φλοτέρ να έχω σε δεξαμενή 41l παραπάνω είναι αδύνατον να χωρέσει...

Άλλωστε το τσέκαρα και με την κατανάλωση αφού μου έβγαλε 8l/100xlm
εκεί που πάντα είμαι κάτω από τα 7 !!!
(Και έχω κάνει πάνω από 15000χλμ με υγραέριο)
dolomites
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2012 13:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 11 Μάιος, 2013 12:00

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η δεξαμενή είναι αδύνατο να χωρέσει πάνω από τα κανονικά λίτρα.
Αν γίνει κάτι τέτοιο η αντλία κλέβει.Αντε να χαλάσει το φλοτέρ να μην κόψει και η δεξαμενή να γεμίσει εντελώς
αλλά όχι να πάρει και παραπάνω.
Για καταγγελία δεν ξέρω.Εγώ όπως είπα και παραπάνω θα κάνω επί τόπου φασαρία θα προσπαθήσω να μην πληρώσω
νταβατζιλίδικα τα επιπλέον λίτρα και θα ξεφωνίσω και τον πρατηριούχο εδώ.

Και για ενημέρωση.Σήμερα φουλάρισα τελείως έδεια δεξαμενή(είχε γυρίσει βενζίνη) στο Γέρακα BP Λ. Μαραθώνος.
Δεν πήγα Καλύβια.Βαρέθηκα. :(
Πήρε 42 λίτρα σε δεξαμενή 48 λίτρων.Πιστεύω άψογο το πρατήριο στα λίτρα.Στην τιμή από τα πιό ακριβά όπως όλα
στην Βορειοανατολική Αττική.Όλοι στα 81,9.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 11 Μάιος, 2013 12:53

papoys έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι η δεξαμενή είναι αδύνατο να χωρέσει πάνω από τα κανονικά λίτρα.
Αν γίνει κάτι τέτοιο η αντλία κλέβει.Αντε να χαλάσει το φλοτέρ να μην κόψει και η δεξαμενή να γεμίσει εντελώς
αλλά όχι να πάρει και παραπάνω.
Για καταγγελία δεν ξέρω.Εγώ όπως είπα και παραπάνω θα κάνω επί τόπου φασαρία θα προσπαθήσω να μην πληρώσω
νταβατζιλίδικα τα επιπλέον λίτρα και θα ξεφωνίσω και τον πρατηριούχο εδώ.


Αν δεν κάνεις λιτρομέτρηση την δεξαμενή σου καλύτερα να κρατήαεις και μια επιφύλαξη. Θα σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό. Στο μπουκάλι του νερού του 1,5 λίτρου μπορείς να βάλεις περισσότερο; Η απάντηση είναι μπορείς.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 11 Μάιος, 2013 13:37

So what

Αν απο αδειος εχω παει επανηλημενα και στο "γεμισε το" περνει συστηματικά τα ιδια λιτρα με αποκληση +/- 1 λιτρο, "αυτη" ( η οποια ) ειναι η χωρητικότητα...

papoys ποτε δεν ειχα προβλημα ουτε εγω εκει.
ουτε απο την ΕΚΟ στην κλεισθενους που ειναι το "μονιμο" μου...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 11 Μάιος, 2013 14:05

οι δεξαμενες ολων των εταιριων δεν ειναι ιδιες (ποιοτητα κ.τ.λ.) υπαρχει δεξαμενη 50 λιτρων με 45 ευρω και με 90 ευρω, ειναι αραγε ιδιες?
η δεξαμενη και η πολυβαλβιδα (ειδικα αυτη) ειναι ενα πολυ σημαντικο εξαρτημα για την ασφαλεια που μας παρεχουν ως προς την χρηση του υγραεριου.
καποιες χαμηλες τιμες εγκαταστασης εχουν πολυ φτηνες (και σε κοστος και σε ποιοτητα) δεξαμενες, πολυβαλβιδες και σωληνωσεις αλλα ολοι μενουν στο ποσο κανει το κιτ, τα περιφεριακα που ειναι εξισου συμαντικα για την ασφαλεια μας δεν τα λαμβανει υποψην του κανενας, λιγο οφτοπικ το τελευταιο αλλα σημαντικο. ;)
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 13 Μάιος, 2013 11:41

hlias έγραψε:οι δεξαμενες ολων των εταιριων δεν ειναι ιδιες (ποιοτητα κ.τ.λ.) υπαρχει δεξαμενη 50 λιτρων με 45 ευρω και με 90 ευρω, ειναι αραγε ιδιες?
η δεξαμενη και η πολυβαλβιδα (ειδικα αυτη) ειναι ενα πολυ σημαντικο εξαρτημα για την ασφαλεια που μας παρεχουν ως προς την χρηση του υγραεριου.
καποιες χαμηλες τιμες εγκαταστασης εχουν πολυ φτηνες (και σε κοστος και σε ποιοτητα) δεξαμενες, πολυβαλβιδες και σωληνωσεις αλλα ολοι μενουν στο ποσο κανει το κιτ, τα περιφεριακα που ειναι εξισου συμαντικα για την ασφαλεια μας δεν τα λαμβανει υποψην του κανενας, λιγο οφτοπικ το τελευταιο αλλα σημαντικο. ;)

Η δεξαμενή που είναι απλό σίδερο πιστεύω ότι δεν έχει πρακτική διαφορά. Η πολυβαλβίδα ναι πιστεύω ότι έχει μεγάλη διαφορά.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 13 Μάιος, 2013 12:24

labros έγραψε:
hlias έγραψε:οι δεξαμενες ολων των εταιριων δεν ειναι ιδιες (ποιοτητα κ.τ.λ.) υπαρχει δεξαμενη 50 λιτρων με 45 ευρω και με 90 ευρω, ειναι αραγε ιδιες?
η δεξαμενη και η πολυβαλβιδα (ειδικα αυτη) ειναι ενα πολυ σημαντικο εξαρτημα για την ασφαλεια που μας παρεχουν ως προς την χρηση του υγραεριου.
καποιες χαμηλες τιμες εγκαταστασης εχουν πολυ φτηνες (και σε κοστος και σε ποιοτητα) δεξαμενες, πολυβαλβιδες και σωληνωσεις αλλα ολοι μενουν στο ποσο κανει το κιτ, τα περιφεριακα που ειναι εξισου συμαντικα για την ασφαλεια μας δεν τα λαμβανει υποψην του κανενας, λιγο οφτοπικ το τελευταιο αλλα σημαντικο. ;)

Η δεξαμενή που είναι απλό σίδερο πιστεύω ότι δεν έχει πρακτική διαφορά. Η πολυβαλβίδα ναι πιστεύω ότι έχει μεγάλη διαφορά.




μεταλλο με μεταλλο εχει μεγαλη διαφορα, υπαρχουν πολλες δεξαμενες με ρινισματα μεσα τους καθως ειναι και οξυδωμενες πριν την εγκατασταση, μεγαλο ρολο και η ποιοτητα των κολλησεων
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 88 επισκέπτες