Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 13 Μάιος, 2013 13:25

hlias έγραψε:
labros έγραψε:
hlias έγραψε:οι δεξαμενες ολων των εταιριων δεν ειναι ιδιες (ποιοτητα κ.τ.λ.) υπαρχει δεξαμενη 50 λιτρων με 45 ευρω και με 90 ευρω, ειναι αραγε ιδιες?
η δεξαμενη και η πολυβαλβιδα (ειδικα αυτη) ειναι ενα πολυ σημαντικο εξαρτημα για την ασφαλεια που μας παρεχουν ως προς την χρηση του υγραεριου.
καποιες χαμηλες τιμες εγκαταστασης εχουν πολυ φτηνες (και σε κοστος και σε ποιοτητα) δεξαμενες, πολυβαλβιδες και σωληνωσεις αλλα ολοι μενουν στο ποσο κανει το κιτ, τα περιφεριακα που ειναι εξισου συμαντικα για την ασφαλεια μας δεν τα λαμβανει υποψην του κανενας, λιγο οφτοπικ το τελευταιο αλλα σημαντικο. ;)

Η δεξαμενή που είναι απλό σίδερο πιστεύω ότι δεν έχει πρακτική διαφορά. Η πολυβαλβίδα ναι πιστεύω ότι έχει μεγάλη διαφορά.




μεταλλο με μεταλλο εχει μεγαλη διαφορα, υπαρχουν πολλες δεξαμενες με ρινισματα μεσα τους καθως ειναι και οξυδωμενες πριν την εγκατασταση, μεγαλο ρολο και η ποιοτητα των κολλησεων

Δε γνωρίζω αυτές τις λεπτομέριες. Από όσο ξέρω όμως οι περισσότεροι αν όχι όλοι βάζετε δεξαμενές Τουρκίας όπως είναι και η δικιά μου. Αυτές σε ποια κατηγορία από αυτά που ανέφερες ανήκουν.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 13 Μάιος, 2013 16:34

fokion έγραψε:So what

papoys ποτε δεν ειχα προβλημα ουτε εγω εκει.
ουτε απο την ΕΚΟ στην κλεισθενους που ειναι το "μονιμο" μου...


fokion εγώ μένω ακριβώς ενδιάμεσα από τα δύο πρατήρια. :lol: :lol:
Και στην Κλεισθένους που είχα φουλάρει μια φορά και πάλι από άδειο ρεζερβουάρ πήρε 38 ή 39 λίτρα.Γνώμη μου
ότι και τα δύο είναι άψογα στην ποσότητα,όπως πιστεύω και στην ποιότητα.
Γιατί το μεν BP είναι από τα παλιά,να μην πω το πιό παλιό πρατήριο υγραερίου και ποτέ δεν έχει ακουστεί το παραμικρό το
δε ΕΚΟ ανήκει στο Ασμάτογλου Πρόεδρο πρατηριούχων και ιδιοκτήτη πολλών πρατηρίων και δεν τον συμφέρει να βγάλει
κακό όνομα στην αγορά.
Για την τιμή αν μας έκαναν και τίποτε καλίτερο θάμασταν πασσάδες στα Γιάννενα (πατρίδα μου) :lol: :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 28 Μάιος, 2013 14:35

Λοιπόν την προηγούμενη βδομάδα άδειασε τελείως το ρεζερβουάρ (γύρισε βενζίνη).
Φουλάρισα από Λ.Μαραθώνος. Η αντλία σταμάτησε στα 42 λίτρα.
Επειδή έχω δεξαμενή 48 λίτρα μου φάνηκαν αρκετούτσικα σύμφωνα με το μειον 20% είναι 38,39 λίτρα.
Είπα δεν πειράζει δεν είναι πολύ μεγάλη διαφορά,πιθανώς η αντλία στο συγκεκριμένο πρατήριο έχει μεγαλίτερη
πίεση και πήρα περισσότερο.Θα δω πόσα χιλιόμετρα θα πάω.Μηδένισα ως συνήθως τα χιλιόμετρα.

Είχα κάνει 170 χιχλιόμετρα και ήθελα να πάω επαρχία,πήγαινε-έλα 320 χιλιόμετρα.
Εντάξει λέω πάω και έρχομαι άνετα αφού συνήθως το γεμάτο ρεζερβουάρ με πάει 500 έως 530 χιλιόμετρα.
Αφού είχε πάρει και 3-4 λίτρα παραπάνω υπολογίζω ότι πιθανώς θα πάει και κάποια παραπάνω χιλιόμετρα.
Κατά τη διαδρομή διαπίστωσα ότι τα λαμπάκια έσβηναν σε πιο λίγα χιλιόμετρα από ότι συνήθως.Δε βαριέσε λέω
θα γυρίσω Αθήνα απλά πιθανώς θα κάνει λιγότερα χιλιόμετρα.
Αμ δε.Στην ανηφόρα μετά τον Σείριο άρχισε να σφυράει και γύρισε βενζίνη.
Τα χιλιόμετρα στο κοντέρ έδειχναν 478.
Μόλις έπιασε κατηφόρα το ξαναγύρισα στο υγραέριο αλλά στα 1000 μέτρα περίπου και πάλι βενζίνη.Τέρμα το
υγραέριο.
Το άφησα βενζίνη και χτες κατέβηκα Αθήνα Φαώνος και φουλάρισα.Η αντλία άρχισε να ζορίζεται στα 38 λίτρα
και στα 38,5 λίτρα το σταμάτησα.Και μη μου πείτε ότι δεν είναι ίσιο το έδαφος.Επειδή το ξέρω μπήκα μέσα και
φουλάρισα με τη μούρη προς τα έξω.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δεν θα πω εγώ ότι κλέβει η αντλία στο πρώτο πρατήριο.
Θα επανέλθω με συμπεράσματα μόλις δω πόσα χιλιόμετρα θα βγάλω από Φαωνος.
Τελευταία επεξεργασία από papoys και Τρί 28 Μάιος, 2013 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 28 Μάιος, 2013 14:39

papoys έγραψε:Λοιπόν την προηγούμενη βδομάδα άδειασε τελείως το ρεζερβουάρ (γύρισε βενζίνη).
Φουλάρισα από Λ.Μαραθώνος. Η αντλία σταμάτησε στα 42 λίτρα.
Επειδή έχω δεξαμενή 48 λίτρα μου φάνηκαν αρκετούτσικα σύμφωνα με το μειον 20% είναι 38,39 λίτρα.
Είπα δεν πειράζει δεν είναι πολύ μεγάλη διαφορά,πιθανώς η αντλία στο συγκεκριμένο πρατήριο έχει μεγαλίτερη
πίεση και πήρα περισσότερο.Θα δω πόσα χιλιόμετρα θα πάω.Μηδένισα ως συνήθως τα χιλιόμετρα.

Είχα κάνει 170 χιχλιόμετρα και ήθελα να πάω επαρχία,πήγαινε-έλα 320 χιλιόμετρα.
Εντάξει λέω πάω και έρχομαι άνετα αφού συνήθως το γεμάτο ρεζερβουάρ με πάει 500 έως 530 χιλιόμετρα.
Αφού είχε πάρει και 3-4 λίτρα παραπάνω υπολογίζω ότι πιθανώς θα πάει και κάποια παραπάνω χιλιόμετρα.
Κατά τη διαδρομή διαπίστωσα ότι τα λαμπάκια έσβηναν σε πιο λίγα χιχλιόμετρα από ότι συνήθως.Δε βαριέσε λέω
θα γυρίσω Αθήνα απλά πιθανώς θα κάνει λιγότερα χιλιόμετρα.
Αμ δε.Στην ανηφόρα μετά τον Σείριο άρχισε να σφυράει και γύρισε βενζίνη.
Τα χιλιόμετρα στο κοντέρ έδειχναν 478.
Μόλις έπιασε κατηφόρα το ξαναγύρισα στο υγραέριο αλλά στα 1000 μέτρα περίπου και πάλι βενζίνη.Τέρμα το
υγραέριο.
Το άφησα βενζίνη και χτες κατέβηκα Αθήνα Φαώνος και φουλάρισα.Η αντλία άρχισε να ζορίζεται στα 38 λίτρα
και στα 38,5 λίτρα το σταμάτησα.Και μη μου πείτε ότι δεν είναι ίσιο το έδαφος.Επειδή το ξέρω μπήκα μέσα και
φουλάρισα με τη μούρη προς τα έξω.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δεν θα πω εγώ ότι κλέβει η αντλία στο πρώτο πρατήριο.
Θα επανέλθω με συμπεράσματα μόλις δω πόσα χιχλιόμετρα θα βγάλω από Φαωνος.



εγω θα ξαναεβαζα στην μαραθωνος και αν ειχα πολι τα ιδια αποτελεσματα τοτε θα σιγουρευωμουν.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 28 Μάιος, 2013 16:31

Μακάρι να κάνω λάθος.Αλλά τόσο πολύ λάθος.Και στα λίτρα και στα χιλιόμετρα που έβγαλα. :(

Επί 20 σχεδόν χρόνια είναι το βασικό πρατήριό μου.Μόλις αδειάσω από Φαωνος και βγάλω συμπεράσματα θα
επανέλθω. :wave:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 28 Μάιος, 2013 17:06

papoys έγραψε:Μακάρι να κάνω λάθος.Αλλά τόσο πολύ λάθος.Και στα λίτρα και στα χιλιόμετρα που έβγαλα. :(

Επί 20 σχεδόν χρόνια είναι το βασικό πρατήριό μου.Μόλις αδειάσω από Φαωνος και βγάλω συμπεράσματα θα
επανέλθω. :wave:




δεν εχεις κανει λαθος στους υπολογισμους σου, απλα 1ον μπορει να υπηρχε καποια βλαβη στην αντλια του, 2ον καποια μαιμουδια απο το βυτιο μεταφορας, 3ον κατι αλλο που δεν γνωριζουμε. γιαυτο καλο ειναι να δινουμε 2η ευκαιρια πριν βγαλουμε οριστικα συμπερασματα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 28 Μάιος, 2013 19:58

ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ papoys σε ποιο εχεις βαλει ( μη πεις κατα την γνωμη μου αν δεν σιγουρευτης ) εκει εβαζα τα... τελευταια 2 χρονια!!! ( κατα μεγαλο ποσοστο ) και σχεδον παντα εβαζα 20 ευρω και μου εβγαζε παντα τα ιδια χλμ....

"κατι" εγινε... δεν εχω ιδεα τι...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 28 Μάιος, 2013 20:17

fokion έγραψε:ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ papoys σε ποιο εχεις βαλει ( μη πεις κατα την γνωμη μου αν δεν σιγουρευτης ) εκει εβαζα τα... τελευταια 2 χρονια!!! ( κατα μεγαλο ποσοστο ) και σχεδον παντα εβαζα 20 ευρω και μου εβγαζε παντα τα ιδια χλμ....

"κατι" εγινε... δεν εχω ιδεα τι...



20 ευρω ή 20 λιτρα Φωκιονα? γιατι στα 2 χρονια η τιμη του υγραεριου εχει μεγαλες διαφορες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 28 Μάιος, 2013 20:36

Ας παει οσο θελει!!!!!!!!! εγω 20 ευρω βαζω ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
ενταξυ, απο γεμισμα σε γεμισμα οι διαφορές ηταν μικρές - στατιστικά ασυμαντες...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό sbk » Τρί 28 Μάιος, 2013 21:04

O κλέφτης θα είναι για μια ζωή κλέφτης.
Δεν κόβει η πουτάνα το γαμήσι.
Αν υπάρχει αμφιβολία ως προς την ποσότητα δεν ξαναπάς.
Όταν είναι άδεια η δεξαμενή και γεμίζω παίρνει πάντα 43±0,5 λίτρα.
Αν γεμίσω σε άλλο πρατήριο από αυτά που βάζω συνήθως με παραπάνω λίτρα π.χ 45 ή 46
θα φάει κανόνι και θα με ψάχνει για να πληρωθεί.
sbk
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 19 Φεβ, 2012 00:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 109 επισκέπτες