Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 17 Δεκ, 2010 09:42

Tro-ma-ktiko.blogspot.gr έγραψε:Καταγγελία για πρατήριο LPG Δράμας

ΕΧΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ, ΜΕ ΔΕΞΑΜΕΝΗ 90 Lt. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΦΟΥΛΑΡΩ (ΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΑ ΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ) ΣΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ LPG ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΡΑΜΑ, Η ΑΝΤΛΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΑ 97 Lt. ΣΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ Η ΑΝΤΛΙΑ ''ΚΛΕΒΕΙ ΛΙΓΟ''...
Ο ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΕ. ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 3 ΦΟΡΕΣ (Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΗΜΕΡΑ) ΦΟΥΛΑΡΑ ΣΕ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΛΥΔΙΑ ΚΑΒΑΛΑΣ. ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΦΟΡΕΣ Η ΑΝΤΛΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΑ 89,5 Lt ΚΑΙ, Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ, ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΔΡΑΜΑΣ. ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΤΟΥΣ ΔΡΑΜΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ LPG ΓΙΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/lpg_16.html

Τι πιστεύετε για αυτό???
Υπάρχουν πρατήρια με αντλίες που κλέβουν???
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Παρ 17 Δεκ, 2010 13:32

Μηπως προκειται για εσκεμενη δυσφημηση για το πρατηριο κοντα στην Δραμα? :x
Ειναι αδυνατον μια 90αρα μπουκαλα να γεμιζει με 89,5 lt. Πρεπει να γεμιζει το πολυ μεχρι 72-75 λιτρα.
Η εκτος αν εχει αφαιρεθει το ασφαλιστικο του 80% της πληρωσης.... :?:
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό beles » Σάβ 18 Δεκ, 2010 10:12

είναι πολύ συχνό φαινόμενο να κωλάει το φλοτέρ και η βαλβίδα πλήρωσης να μην ενεργοποιείται, σε αυτήν την περίπτωση η μπουκάλα γεμίζει 100% Ο φίλος με την 90 μπουκάλα δεν μας διευκρινίζει αν μέσα στα 90 λίτρα συμπεριλαμβάνεται και το 20% ασφαλείας.
SUZUKI SX4 120hp with lpg ZAVOLI
beles
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 07:27

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tgi » Σάβ 18 Δεκ, 2010 10:49

μου έχει συμβεί και εμένα αυτό!!
εκεί που η μπουκάλα μου γεμίζει με 40 Λίτρα, καποια στιγμή (καλοκαίρι ήταν) γέμισε με 45 λίτρα!

Λες ότι είναι κόλλημα floter???
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Τετ 29 Δεκ, 2010 09:55

Τελικα κλεβουν οι αντλιες υγραεριου (οπως κλεβουν οι αντλιες βενζινης :twisted: )?
ή κολλανε τα ασφαλιστικα του 80% της πληρωσης?
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό ifestos » Τετ 13 Απρ, 2011 16:24

Σε περιπτωση που κολαει το ασφαλιστικο του 80% και γεμιζει η μπουκαλα 100% εχουμε προβλημα?? Γνωριζει καποιος??
ifestos
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 13 Μαρ, 2011 13:28

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό photographer » Πέμ 28 Απρ, 2011 18:18

Και σε μενα συνεβη κατι αναλογο. Εχω δεξαμενη 44 λιτρων (35lt το 80%). Την αφησα να αδειασει τελειως και πηγα για γεμισμα. Οταν τελειωσε το γεμισμα ο μετρητης εδειξε 45,78 λιτρα!!! Μαλιστα ο πρατηριουχος αποσυνδεσε την αντλια με το ποδι αφου ειχε αρχισει να φευγει το υγραεριο στην ατμοσφαιρα. Υποθετω οτι δεν λειτουργησε το συστημα που σταματαει την πληρωση στο 80% (35lt). Αλλα και παλι 45,78 λιτρα!!! Υπαρχει περιπτωση να παρει μια δεξαμενη παραπανω απο οσο λεει? Μηπως εφυγε το 1,78 της διαφορας στην ατμοσφαιρα? Περα απο το θεμα κλοπης που τεθηκε, υπαρχει επικινδυνοτητα κατα την διαδικασια φουλαρισματος? Με την βενζινη δεν ειχα ποτέ υπερχειλιση ενω με το υγραεριο εχω υπερχειλιση μεσα στα 5 πρωτα γεμισματα.
Τελευταία επεξεργασία από photographer και Σάβ 30 Απρ, 2011 00:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
photographer
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 28 Απρ, 2011 17:56

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 28 Απρ, 2011 19:36

Σήμερα μου τελείωσε το υγραέριο 30 χλμ. πριν μπω Αθήνα και έβαλα, μετά από αρκετό καιρό, στη Shell στο Μενίδι. Το 80% της χωρητικότητας της δεξαμενής μου είναι 44 λίτρα. Όταν τα είχε ξεπεράσει τουλάχιστον κατά μισό λίτρο, η αντλία άρχισε να πηγαίνει πολύ σιγά, αλλά καθώς ο υπάλληλος ήταν απασχολημένος, συνέχιζε να γεμίζει και όταν αυτός βρήκε χρόνο να τη σταματήσει έδειξε 45,55 λίτρα. Η πίεση στην αντλία ήταν 10 bar. Για το συγκεκριμένο πρατήριο απ' όσο θυμάμαι έχει γραφτεί σε άλλο forum, περιστατικό ανεφοδιασμού με αρκετά παραπάνω λίτρα από το φυσιολογικό. Θα δω πόσα χιλιόμετρα θα με βγάλει και θα ενημερώσω.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό Nikolas » Κυρ 08 Μάιος, 2011 01:23

ifestos έγραψε:Σε περίπτωση που κολάει το ασφαλιστικο του 80% και γεμιζει η μπουκαλα 100% εχουμε προβλημα?? Γνωριζει καποιος??


το πρόβλημα είναι ότι, άν φουλάρεις και δεν κάνεις χλμ,στην ζέστη <<καλοκαίρι στον ήλιο>>μπορεί να ανοίξει η βαλβίδα εκτόνωσης,και με τον σωλήνα θα οδηγηθεί το επιπλέον αέριο εκτός αυτοκινήτου. Άν είσαι <<τυχερός>> και πετάξει κάποιος αναμμένο τσιγάρο,ή ανάψει αναπτήρα ή σπίρτο κοντά στο διαφυγών αέριο,τότε θα υπάρξει ανάφλεξη, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Nikolas
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος, 2011 21:32

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Κυρ 08 Μάιος, 2011 14:02

Nikolas έγραψε:
ifestos έγραψε:Σε περίπτωση που κολάει το ασφαλιστικο του 80% και γεμιζει η μπουκαλα 100% εχουμε προβλημα?? Γνωριζει καποιος??


το πρόβλημα είναι ότι, άν φουλάρεις και δεν κάνεις χλμ,στην ζέστη <<καλοκαίρι στον ήλιο>>μπορεί να ανοίξει η βαλβίδα εκτόνωσης,και με τον σωλήνα θα οδηγηθεί το επιπλέον αέριο εκτός αυτοκινήτου. Άν είσαι <<τυχερός>> και πετάξει κάποιος αναμμένο τσιγάρο,ή ανάψει αναπτήρα ή σπίρτο κοντά στο διαφυγών αέριο,τότε θα υπάρξει ανάφλεξη, με ότι αυτό συνεπάγεται.


Όχι Νικόλα το σενάριο αυτό δεν ισχύει γιατί ο καπνιστής που είναι έτοιμος να πετάξει το τσιγάρο κοντά στο διαφυγών αέριο δεν θα προλάβει να το πετάξει καθώς ένα boeing 747 των Ιταλικών αερογραμμών με κατεύθυνση προς το μιλάνο, λόγο βλάβης του κινητήρα θα ξεφύγει από την πορεία του και θα πέσει πάνω στον καπνιστή, με αποτέλεσμα να τον σκοτώσει αλλά συγχρόνως να σβήσει κ το τσιγάρο ή τον αναπτήρα ή το σπίρτο που ειχε αναμένο!!
Οπότε μην ανησυχείς ;)
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Επόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες





cron