Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Νάξος - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Νάξος - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό achilles » Δευτ 08 Αύγ, 2011 00:07

Γεια σας και καλως σας βρηκα
Μολις Γυρισα απο νησια.
Βρήκα στην Ναξο και εβαλα 3 Αυγουστου 2011 με 0,88
Δεν ειναι Πρατηριο αλλά εχει δεξαμενες με διαφορους τυπους υγραερίου. Βρίσκεται στον δρόμο από Ναξο για Γαλανάδο
Google earth Ν 37. 05' ,03,24 / E 25.24',05,25
Ευχαριστω :thumbup:
achilles
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 07 Αύγ, 2011 13:34

Re: Εφοδιασμος LPG Στην ΝΑΞΟ

Δημοσίευσηαπό Kombatant » Δευτ 08 Αύγ, 2011 02:07

Άνθρωπε με έσωσες, θα παω Νάξο στο τέλος του μήνα για μια βδομάδα :)
Kombatant
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 09:35

Re: Εφοδιασμος LPG Στην ΝΑΞΟ

Δημοσίευσηαπό tgi » Δευτ 08 Αύγ, 2011 05:54

achilles έγραψε:Google earth Ν 37. 05' ,03,24 / E 25.24',05,25

ή αλλιώς 37.084233, 25.401458
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Εφοδιασμος LPG Στην ΝΑΞΟ

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Δευτ 08 Αύγ, 2011 07:21

Εμενα πάλι μου φαίνεται πολύ περίεργο. Πρωτον επειδη είναι σε νησί, και δεύτερον επειδη είναι χαμηλή η τιμή του. Βάλε μεταφορικά... εδω η βενζίνη που δεν είναι υπο πίεση, και έχει πάει στο Θεό στα νησιά. Είναι σίγουρα AutoGas ? Δλδ υγραέριο για αυτοκίνητα και όχι υγραέριο για οικιακή χρήση? Μην εχουμε καμια ζημιά...

Επίσης, είδες αλλα αυτοκίνητα να φουλάρουν LPG ? Τον ρώτησες αν θα ανοίξει κανονικά πρατήριο ή αν θα παραμείνει "κρυμμένος"? Πρόσεξες αν υπάρχει και καποιος εγκαταστάτης εκει δίπλα ?
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Εφοδιασμος LPG Στην ΝΑΞΟ

Δημοσίευσηαπό achilles » Δευτ 08 Αύγ, 2011 08:36

Τον Ρωτησα αυτα που λέτε.
1. Κατ' αρχην δεν ειναι φθηνη τιμή.
Εδω στην Κομοτηνη βρισκεις και με 78. Υπάρχουν 6 πρατηρια βεβαια και εχει ανταγωνισμο. (Σε λίγες ημερες θα σας δωσω στοιχεια και για το εκτο που δεν βρισκεται στον καταλογο σας).
2. Το καυσιμο το καταναλωσα επιστρεφοντας απο Ναξο χωρίς να αντιληφθω τιποτα. Βεβαια ρωτησα αν ειναι LPG και πηρα καταφατική απάντηση
3. Ειναι καταστημα με διαφορων ειδων δεξαμενες με αερια για ψυξη θερμανση, ταβέρνες κ.λ.π.
4. Ειπε οτι δεν εχει το ελαχιστα απαιτουμενο ακίνητο για να εγκαταστίσει κανονικο βενζιναδικο.
Το εψαξα πολύ.Νομιζω οτι υπαρχουν δεξαμενες και σε αλλα νησια αλλά πρέπει καποιοι που θα πανε εκεί να ρωτησουν επιμονα και οχι να ακουν ότι τους λένε. Εγω αν δεν εβαζα ο ιδιος και δεν το καταναλωνα ήδη, δεν θα το εγγραφα εδω. Τωρα το πως το βρήκα ειναι ιστορία. Ειχα ψαξει πριν παω και ειδα ότι καποιος κανει εγκαταστασεις για συστηματα LPG στην Ναξο . Αρα δεν μπορεί να μην εχει είπα. Πήγα σε τεσσερα μερη εκει και ρωτουσα εμπορους με φιάλες. Δεν το ξερουν αλλά ζητουσα παντα να περάσω από όλους που ασχολούνται με αεριο. Και ασχολούνται πολλοί γιατι τα ξενοδοχεία ψύχονται με αεριο για φθηνοτερο κοστος.
Σχετικά με την θεση του να πω ότι το καταστημα ειναι πριν μια ελαφρα αριστερη στροφή πριν την νεα γεφυρα και την διασταυρωση για Γλυναδο - Γαλανάδο το εχω και σε χαρτη my places της Google
http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&ms ... ed40ce6940
Σας ευχαριστω
achilles
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 07 Αύγ, 2011 13:34

Re: Εφοδιασμος LPG Στην ΝΑΞΟ

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 08 Αύγ, 2011 19:43

Λογικά και σε άλλα μεγάλα τουριστικά νησιά πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη "υποδομή" για να εξυπηρετεί ψησταριές, εστιατόρια, ξενοδοχεία, κλπ.
Προσωπικά είχα δει πέρυσι να εφοδιάζεται με υγραέριο (προπάνιο) από βυτίο μεγάλη κατασκήνωση στη Χαλκιδική, όταν ακόμη δεν υπήρχε κανένα πρατήριο στο νομό.
Το θέμα είναι οτι καθώς οι συγκεκριμένοι έμποροι δεν διαθέτουν την κατάλληλη άδεια, το πιθανότερο είναι να μην επιθυμούν να δημοσιοποιηθεί η ύπαρξή τους.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Νάξος - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό achilles » Τρί 09 Αύγ, 2011 07:37

dti έγραψε:Λογικά και σε άλλα μεγάλα τουριστικά νησιά πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη "υποδομή" για να εξυπηρετεί ψησταριές, εστιατόρια, ξενοδοχεία, κλπ.
Προσωπικά είχα δει πέρυσι να εφοδιάζεται με υγραέριο (προπάνιο) από βυτίο μεγάλη κατασκήνωση στη Χαλκιδική, όταν ακόμη δεν υπήρχε κανένα πρατήριο στο νομό.
Το θέμα είναι οτι καθώς οι συγκεκριμένοι έμποροι δεν διαθέτουν την κατάλληλη άδεια, το πιθανότερο είναι να μην επιθυμούν να δημοσιοποιηθεί η ύπαρξή τους.


Με την λέξη "πιθανότερο" εκφράζετε μια ικασία.
Ο ίδιος (ο παροχέας) , αφ ενος δεν εξέφρασε κατι τέτοιο, αφ΄ εταίρω επιθυμεί τις πωλήσεις. Ομως αν δεν πρέπει εδω να τα γραφουμε, απλώς θα κρατα τις πληροφορίες αυτές ο καθένας για τον εαυτο του.

Στην Ελληνικη κοινωνια υπάρχουν μοίριες, όσες στρεβλώσεις. Ανυπαρκτες είτε υπερβολικές ρυθμίσεις και κυρίως θεσμοί που δεν λειτουργούν. Εντος αυτου του περιβάλλοντος επιβιώνει ο πολίτης όπως μπορεί. Το ίδιο κανει και το κρατος αλλωστε, ρυθμίζοντας με τον εναν τρόπο την κοινωνια π.χ. τον φορολογικό νόμο διαρκως αλλάζοντας τον "επί δικαίων και αδίκων" . Κι εγω ο πολίτης ενισχύομαι από την μια κυβέρνηση να αγορασω αυτοκίνητο 2.000 κ.ε. και αποθαρύνομαι με την άλλη. Ομως το έχω αγορασει και στην διαρκεια της ζωής μου ειναι το μοναδικό αυτοκίνητο που τα οικονομικά μου μου επέτρεψαν να αγορασω (με δόσεις). Δεν μπορώ σήμερα να το αλλάξω. Η νεα κυβέρνηση με θεωρεί πλούσιο και μου χωνει τεκμηρια και εμεσους φόρους . Πως θα επιβιώσω ?

Σας ευχαριστω
achilles
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 07 Αύγ, 2011 13:34

Re: Νάξος - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό makis406 » Τρί 10 Ιούλ, 2012 18:39

Καλησπερα επειδη θα παω στην ναξο την ερχομενη εβδομάδα το "πρατηριο" διαθετη ακομα υγραεριο στο κοινο?
makis406
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Τρί 10 Ιούλ, 2012 18:33

Re: Νάξος - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dathens » Τετ 11 Ιούλ, 2012 00:31

Δεν νομίζω θα τον έχει επισκεφτεί το ΣΔΟΕ μετα απο ότι γράφεται εδω μέσα !! Το θέμα είναι ότι το κράτος θεωρεί παράνομο το γέμισμα μπουκάλας με auto gas άσχετα αν κερδίζει 30% παραπάνω φόρο απο αυτο σε σχεση με το υγραεριο μείγμα για οικιακή χρήση και το κάνει μόνο γιατι το ζητάνε οι εταιρίες petrogas coral κτλ

Κουφο δεν είναι να μην εισπράττει το κράτος φόρο για τις εταιρίες διανομής ;
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Νάξος - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό vasnax » Τετ 11 Ιούλ, 2012 10:00

achilles έγραψε:Γεια σας και καλως σας βρηκα
Μολις Γυρισα απο νησια.
Βρήκα στην Ναξο και εβαλα 3 Αυγουστου 2011 με 0,88
Δεν ειναι Πρατηριο αλλά εχει δεξαμενες με διαφορους τυπους υγραερίου. Βρίσκεται στον δρόμο από Ναξο για Γαλανάδο
Google earth Ν 37. 05' ,03,24 / E 25.24',05,25
Ευχαριστω :thumbup:


Τελικά ήταν όλα εντάξει με το υγραέριο κίνησης; Δεν παρεουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα...
vasnax
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ, 2012 09:55

Επόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 16 επισκέπτες