Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αθήνα - Γιάννενα - Αθήνα: Θαύμα

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Αθήνα - Γιάννενα - Αθήνα: Θαύμα

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 25 Αύγ, 2011 15:00

Χθες εκανα ένα ταξίδι αθηνα γιαννενα αθηνα !!!

Γέμισα στις 06.24 με την αυγουλα στον αλιμο Υγραεριο ..( περίπου 60 λίτρα ) Εκσνα σερί 340 χιλιόμετρα σερί 30 περίπου χιλιόμετρα πριν την Άρτα μένω απο Υγραεριο..... Κανω με βενζίνη 25 - 30 χιλιόμετρα και βάζω στην Άρτα 20 € 25 λίτρα και κάτι με 0,79 ( μειγμα fgas ) ξαφνικά έχω άλλο αμάξι πετάει .... Φθανω στα Γιάννενα ....

Γέμιζω στις 14.45. Απο Φαρμάκη ( fgas ) 31 € 42 λίτρα με 0,75€ και έχω στην δεξαμενη μου μόνο καυσιμο απο τον παραπάνω !! Αρτα + Γιαννενα....

Φθανω στον αλιμο κάνοντας 420 χιλιομετρα με 35 € σε χρημα . Με τιμη Φαρμάκη και όχι φαρμάκι της Αθήνας ... και έχοντας ακόμα στο φεζερβουαρ 14 λίτρα όπου ξαναγεμιζω 37,59 € ή 45,3 λίτρα όπου και μπινελιαζω τον υπάλληλο ιδιοκτήτη με τις αποδείξεις για την τιμη αλλα περισσοτερο για την ποιότητα καυσίμου Όπου μου λέει θα το πει στον μηχσνολογο να πάρει την πετρογκαζ και μακακιες ..

Συμπέρασμα μας κλέβουν ασύστολα .. Μας βάζουν σκαρτο προϊόν, καταλαβαίνω μικρή διάφορα κατανάλωσης στην ανάβαση λόγω ανηφορας σε πιο πολλα σημεία σε σχέση με την επιστροφή στο κομμάτι Αντιριου Γιάννενα αλλα πόσο ;;;;

Ακούω τις γνώμες σας, στο γκρουπ των Αθηναίων υγραεριοκινητων στο Facebook δείτε τις αποδείξεις http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 080&type=1

Θα τρελαθούμε τελιως !!!!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 25 Αύγ, 2011 15:36

Και μενα μου γραφανε οτι ειχα ψευδαισθήσεις βαζοντας στο Ηλιον κατεβαινοντας απο Αθηνα.... ''το μιγμα ειναι ιδιο για ολα τα πρατηρια'' ...ναι καλα :lol:
Πως γινεται η καταναλωση να ανεβει απο 7lt/100χλμ στα 10/100χλμ (για τα ιδια χλμ) ενω πηγαινα πιο χαλαρα στην επιστροφη ?
Αναθεμα κι αν εχουν καθολου προπανιο μεσα...φουλ βουτανιο και αγιος ο θεος...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Πέμ 25 Αύγ, 2011 15:44

Τα ίδια και για μένα!!
Φουλάρω κατά την επιστροφή μου από τον βόλο στην θεσσαλονίκη, ακριβώς έξω από τον βόλο. Ε λοιπόν έκαψα ένα ρεζερβουάρ (36 λίτρα) στην διαδρομή βόλος θεσσαλονίκη. Αν είναι δυνατόν!
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 25 Αύγ, 2011 17:10

Δεν είναι θέμα βουτανιου, σήμερα το βουτανιο έχει 10 λεπτά πιο ακριβά απο το προπανιο στο διυλιστήριο 053 έναντι 043.

Αρα θα μπορούσαν το μειγμα που παραγετε να έχει παραπάνω προπανιο μέχρι το όριο να μην κοπαναει τις πολυβαλβιδες απο την πίεση. Δεν το κάνουν για τους δικούς τους λόγους Το μυστικο είναι και στη πίεση της δεξαμενής του πρατηριου και της αντλίας πλήρωσης. ( έχω κάνει διατριβή ) οι καλοί γκαζαδες επεμβαίνουν στο μειγμα που αγοράζουν απο τα ΕΛΠΕ ή την Μοτορ οιλ !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 25 Αύγ, 2011 20:00

dathens έγραψε:Δεν είναι θέμα βουτανιου, σήμερα το βουτανιο έχει 10 λεπτά πιο ακριβά απο το προπανιο στο διυλιστήριο 053 έναντι 043.


Που το βλέπεις αυτό;

dathens έγραψε:Το μυστικο είναι και στη πίεση της δεξαμενής του πρατηριου και της αντλίας πλήρωσης.


Πέρα από το γεγονός οτι με μικρότερη πίεση αντλίας μπορεί να διοχετευθεί περισσότερο υγραέριο στη δεξαμενή μας, αν συγκρίνουμε 2 διαφορετικά μείγματα, με τα ίδια λίτρα και αποδειχθεί οτι υπάρχει καλύτερη αυτονομία (μικρότερη κατανάλωση επομένως), τότε σίγουρα υπάρχει θέμα. Και για να το λες προφανώς έχεις πεισθεί στην πράξη οτι το μείγμα του Φαρμάκη είναι σαφώς ανώτερο από τα αντίστοιχα μείγματα που απολαμβάνουμε εδώ στην Αθήνα. Προσωπικά έχω βάλει μόνο μια φορά από την Άρτα (συμπλήρωσα κατά τα 3/4) και η κατανάλωσή μου (σε διαδρομή Άρτα-Πάτρα, μέσω Ιονίας Οδού σε πολύ γρήγορους ρυθμούς, όπου ο δρόμος το επέτρεπε και με πλήρως φορτωμένο αυτοκίνητο) ήταν στα 13,21 λίτρα/100 χλμ. Αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τη μέση μου κατανάλωση, αλλά σε παρόμοια επίπεδα σε σχέση με αντίστοιχες διαδρομές με άλλα μείγματα.

dathens έγραψε: οι καλοί γκαζαδες επεμβαίνουν στο μειγμα που αγοράζουν απο τα ΕΛΠΕ ή την Μοτορ οιλ !!

Δεν είμαι σίγουρος αν οι χονδρέμποροι αγοράζουν μείγμα, ή ξεχωριστά προπάνιο και βουτάνιο και κάνουν οι ίδιοι το δικό τους μείγμα. Παλιότερα είχε κυκλοφορήσει η πληροφορία οτι το Υπουργείο προσπαθούσε να υποχρεώσει τους χονδρέμπορους να διαθέτουν μείγμα με περιεκτικότητα προπανίου τουλάχιστον 30% όλες τις εποχές και εκείνοι αντιδρούσαν...
Με τις λαμογιές που γίνονται δεν θα με παραξένευε καθόλου να βγάζουν κάποιοι χονδρέμποροι κέρδος ίδιο ή μεγαλύτερο ακόμη και από τους πρατηριούχους... Σε βάρος φυσικά της ποιότητας!
Μόνο με έγγραφες καταγγελίες υπάρχει κάποια ελπίδα να γίνουν έλεγχοι και να ληφθούν μέτρα...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 26 Αύγ, 2011 00:19

dti έγραψε:
dathens έγραψε:Δεν είναι θέμα βουτανιου, σήμερα το βουτανιο έχει 10 λεπτά πιο ακριβά απο το προπανιο στο διυλιστήριο 053 έναντι 043.


Που το βλέπεις αυτό;

Δεν το βλέπεις ζητάς απο το διυλιστήριο τιμές αν είσαι πχ εμφιαλωτηριο που βάζεις ή σκέτο προπανιο ή μειγμα για μπουκαλες ώστε να μπορείς να ρυθμίσεις την πίεση !!! Πάντως ειναι σίγουρο όπως η μεγάλη ελειψη προπανιου και στα δυο δυιλιστηρια της ΧΩΡΑΣ μας ...

dathens έγραψε:Το μυστικο είναι και στη πίεση της δεξαμενής του πρατηριου και της αντλίας πλήρωσης.


Πέρα από το γεγονός οτι με μικρότερη πίεση αντλίας μπορεί να διοχετευθεί περισσότερο υγραέριο στη δεξαμενή μας, αν συγκρίνουμε 2 διαφορετικά μείγματα, με τα ίδια λίτρα και αποδειχθεί οτι υπάρχει καλύτερη αυτονομία (μικρότερη κατανάλωση επομένως), τότε σίγουρα υπάρχει θέμα. Και για να το λες προφανώς έχεις πεισθεί στην πράξη οτι το μείγμα του Φαρμάκη είναι σαφώς ανώτερο από τα αντίστοιχα μείγματα που απολαμβάνουμε εδώ στην Αθήνα. Προσωπικά έχω βάλει μόνο μια φορά από την Άρτα (συμπλήρωσα κατά τα 3/4) και η κατανάλωσή μου (σε διαδρομή Άρτα-Πάτρα, μέσω Ιονίας Οδού σε πολύ γρήγορους ρυθμούς, όπου ο δρόμος το επέτρεπε και με πλήρως φορτωμένο αυτοκίνητο) ήταν στα 13,21 λίτρα/100 χλμ. Αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τη μέση μου κατανάλωση, αλλά σε παρόμοια επίπεδα σε σχέση με αντίστοιχες διαδρομές με άλλα μείγματα.

Έχω πλέον αποδείξεις με μετρήσεις αν μπεις στο link στο facebook θα δεις με χρονολογικη σειρά τις αποδείξεις απο τα γεμισματα μου πρωι μεσημέρι βράδυ συγκρινε τα λίτρα για να βεβαιωθεις
dathens έγραψε: οι καλοί γκαζαδες επεμβαίνουν στο μειγμα που αγοράζουν απο τα ΕΛΠΕ ή την Μοτορ οιλ !!

Δεν είμαι σίγουρος αν οι χονδρέμποροι αγοράζουν μείγμα, ή ξεχωριστά προπάνιο και βουτάνιο και κάνουν οι ίδιοι το δικό τους μείγμα. Παλιότερα είχε κυκλοφορήσει η πληροφορία οτι το Υπουργείο προσπαθούσε να υποχρεώσει τους χονδρέμπορους να διαθέτουν μείγμα με περιεκτικότητα προπανίου τουλάχιστον 30% όλες τις εποχές και εκείνοι αντιδρούσαν... Σου απάντησα πιο πάνω μπορούν για εμφιαλωση να αγοράσουν χωριστά !!
Με τις λαμογιές που γίνονται δεν θα με παραξένευε καθόλου να βγάζουν κάποιοι χονδρέμποροι κέρδος ίδιο ή μεγαλύτερο ακόμη και από τους πρατηριούχους... Σε βάρος φυσικά της ποιότητας!
Μόνο με έγγραφες καταγγελίες υπάρχει κάποια ελπίδα να γίνουν έλεγχοι και να ληφθούν μέτρα...


Οι τιμές στην αθηνα είναι καρτέλ απο δυο τρεις εταιρίες διανομής οι οποίες έχουν τεράστιο κέρδος το διπλό κοντα του πρατηριουχου τα πρατήρια στην αθηνα πανε για 8-10 λεπτά βγαλε τους φόρους και δες τι βγαζουν τώρα η ποιότητα ναι δεν έχει να κάνει με τον πρατηριουχο έχει να κάνει με την εταιρία διανομής αν και οι πρατηριουχοι θα μπορούσαν να επέμβουν προς το καλύτερο δεν το κάνουν ούτε ασχολουντε μόνο να τα πάρουν θέλουν κοιτα δεν τους συμφέρει το καλο μειγμα με πολλα χιλιόμετρα λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης αλλα τα 8 λεπτά το λίτρο διαφορά 5 ευρω στο γέμισμα δηλαδή η 50 χιλιόμετρα με χαλάει και δεν παει και το θηρίο !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό stga » Πέμ 08 Σεπ, 2011 17:46

Κανω συχνα αυτο το ταξιδι, ακρη με την καταναλωση δεν εχω καταφερει να βγαλω και ας εχω κανει 24000χλμ με αεριο σε 8 μηνες. Σε 2.0 Lt Subaru Forester, εχω δει στο ταξιδι αυτο, καταναλωσεις απο 12.81lt/100Km, εως και 14.35 lt/100km, και στην ανοδο (αεριο απο Πειραιως) και στην καθοδο(αεριο Fgas). Δεν προσπαθω πλεον να καταλαβω....αναλογα την μερα ειναι και το μιγμα, με πιο σταθερο απο ολα το Fgas, ετσι νομιζω.
stga
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 28 Ιουν, 2011 17:35
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό leoncuprafr » Πέμ 08 Σεπ, 2011 23:17

Μάγκες μόλις γύρισα από Πρέβεζα. Γέμισα από τον Φαρμάκη με 0.75. Το αμάξι μου έβγαλε 570!!!!!! το ξαναγράφω 570!!!! χλμ. Εδώ στην Αθήνα με τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ γιατί ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ μου έβγαζε απο 440 μέχρι max 490. Να ζήσεις ρε μάγκα ΦΑΡΜΑΚΗ είσαι γαμώ τα παιδιά!!!!
leoncuprafr
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος, 2011 16:05

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 08 Σεπ, 2011 23:39

leoncuprafr έγραψε:Μάγκες μόλις γύρισα από Πρέβεζα. Γέμισα από τον Φαρμάκη με 0.75. Το αμάξι μου έβγαλε 570!!!!!! το ξαναγράφω 570!!!! χλμ. Εδώ στην Αθήνα με τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ γιατί ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ μου έβγαζε απο 440 μέχρι max 490. Να ζήσεις ρε μάγκα ΦΑΡΜΑΚΗ είσαι γαμώ τα παιδιά!!!!


Οταν τα ελεγα εγω...με λεγαν γραφικό !!! ''Ολοι απο τα ιδια διυλιστήρια περνουν..." ναι καλα...
Το θεμα ειναι τι αγοραζουν οι πρατηριουχοι. Αν αγοραζουν μιγμα χωρις να εχουν την πολυτέλεια να διαλεξουν το ποσοστο προπανιου, εχει καλως και το φταιξιμο πέφτει στα διυλιστήρια. Αν ομως αγοραζουν κατα παραγγελια ή ξεχωριστα προπανιο και ξεχωρα βουτανιο και τα αναμιγνύουν οπως θελουν , ειναι μεγαλα λαμογια γιατι αισχροκερδούν διπλά...

Οντως ο Φαρμακης πρεπει να ειναι απο τους σοβαροτερους επαγγελματιες του χωρου και αυτο αποδεικνύεται καθημερινα...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Αθηνα Γιάννενα Αθηνα ΘΑΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 09 Σεπ, 2011 00:42

Και εντελώς συμπτωματικά σήμερα παρατηριουχος βενζίνης στα Γιάννενα που ετοιμάζεται να βάλει υγραέριο μου κατηγορούσε την ποιότητα του υγραεριου του Φαρμάκη και μου λεγε ότι σβηνουν αυτοκίνητα στο ρελαντι και τέτοια. Και του είπα ότι όποιος έρχεται Γιάννενα και βάζει σε αυτόν παθαίνει πλάκα και από τιμή και από ποιότητα και μου το γυρισε στο λαθρεμπόριο και τέτοια..........θα τους κλείσει όλους στα Γιάννενα αν συνεχίσουν έτσι. όλη την ημέρα ουρά τα αυτοκίνητα στον Φαρμάκη.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Επόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες





cron