Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό nikkokk » Δευτ 24 Ιούλ, 2017 19:58

Ομολογώ πως δεν έχω γνώση των πρατηρίων υγραερίου στη Κορινθία. Σε όσα όμως πρατήρια έχει τύχει να ανεφοδιαστώ τα τελευταία 3+ χρόνια που κινούμαι με υγραέριο σε Αθήνα, Λάρισα, Τρίκαλα, Κοζάνη, Βέροια αλλά και νότια (Σπάρτη πχ) ο βασικός κορμός των συστημάτων είναι υπόγειος, με μικρά τμήματα σωληνώσεων να είναι - μερικές φορές - ορατά σε συγκεκριμένο περιφραγμένο κάθε φορά χώρο.

Στάλθηκε από το P01M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Zafira 1.8 mod 2001 - 125 PS (Z18XE) - Landi Renzo Omegas Evo
nikkokk
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 08 Μαρ, 2014 09:43

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 25 Ιούλ, 2017 05:13

Και εδώ έχουν μια περίφραξη τα υπέργεια που βλέπω... δεν ξέρω αν έχουν όλα βέβαια... :) Άσε μην το ψάχνεις με τις υποδομές εδώ της περιοχής και το καρτέλ της Κορινθίας που έχουν όλοι καρμπόν τιμές!! 0,748 παντού!!! Εκτός από ένα Rodon Gas δίπλα από το Jumbo σε ένα ΑΠ και ένα άλλο στο Λέχαιο που ανάφερα πιο πάνω (με μάπα υγραέριο) που και αυτοί το έχουν πάντα ένα λεπτό κάτω από τους υπόλοιπους.

ΥΓ: Σήμερα φουλάραμε στην Αθήνα αν και είχε μέσα για επιστροφή. Γεμίσαμε στην Shell στο Χαϊδάρι πριν το παλατάκι αν το λέω καλά στο ρεύμα προς Κόρινθο. Γέμιζε αργά όπως και στα υπόλοιπα πρατήρια και σταμάτησε κανονικά το γέμισμα μόνο του. Άρα δεν έχουμε ζημιά. Ευτυχώς! O:-) Σταμάτησε στα ~40 λίτρα. Άρα είχε μέσα 7-8 λίτρα αφού την τελευταία φορά είχε πάρει 48+. Όλα άψογα!! Εννοείται δεν ξανά πατάμε στον άλλο στην Αρχαία Κόρινθο... Δεν ξέρω μήπως πρέπει να δραστηριοποιηθούμε οι οδηγοί σαν καταναλωτές καταγγέλλοντας τέτοια περιστατικά και συμπεριφορές πονηρών πρατηριούχων στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ώστε να προφυλαχθούμε...

http://www.1520.gov.gr/anonymi-proionta
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 25 Ιούλ, 2017 20:35

Δε βγαίνει κάτι φίλε.Και να διαμαρτυρηθείς γραμμένο σε έχουν.Σιγά μη χαλάσουν τη ζαχαρένια τους και τη σιέστα τους.

Το καλίτερο!!!! Απλά δεν ξαναπάς σε κάποιον που νομίζεις ότι σε κλέβει ή ότι δεν έχει καλή ποιότητα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Τρί 25 Ιούλ, 2017 21:44

Συμφωνώ απόλυτα, δεν ξαναπάς και τελείωσε το θέμα. Αν αρχίσουν όλοι να το κάνουν αυτό και μειωθεί η δουλειά του να δεις που θα βάλει κι αυτός μυαλό (αν πάλι οχι...ας κλείσει)!

Sent from my mobile!
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 26 Ιούλ, 2017 02:53

Το θέμα βρε παιδιά δεν είναι να μην ξανά πάμε που έτσι κι αλλιώς δεν θα ξανά πάμε... Ούτε η ποιότητα που όπως έγραψα έχει πολύ καλό μείγμα Autogas. Το θέμα είναι μπας και συμμορφωθεί το συγκεκριμένο πρατήριο για να μην φτιάχνει "κινητές βόμβες" όσους φεύγουν από το πρατήριό του που τους γεμίζει με το 100% της ονομαστικής χωρητικότητας της δεξαμενής... Και πες ότι η πολυβαλβίδα δεν χαλάει (που δεν είμαστε και σίγουροι). Αν γίνει κάποιο ατύχημα που θα είναι αυτή η δικλείδα ασφαλείας που πρέπει να υπάρχει κενό 20% στη δεξαμενή για περίπτωση που συμπιεστεί/στραβώσει στο ατύχημα;

Και ξανά λέω επειδή έτυχε χτες να το συζητήσω πάλι το θέμα με άτομο που ήξερε... Στο συγκεκριμένο πρατήριο είχε γίνει παλαιότερα μεγάλη έκρηξη κατά τη διαδικασία του ανεφοδιασμού του από βυτιοφόρο με αρκετούς νεκρούς... Η στραβή σύμφωνα με τοπικές μαρτυρίες έγινε είτε από κινητό είτε από τσιγάρο την ώρα που ανεφοδιαζόταν... Δηλ έχει ιστορικό το συγκεκριμένο πρατήριο. Και απ' ότι φαίνεται δεν έχει βάλει μυαλό ο ιδιοκτήτης του...
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 26 Ιούλ, 2017 08:52

Εγω εξακοουθω να κατααβαινω γιατι να μη πεις "βαλε 30 λιτρα" ( ή οσο τελος παντων νομιζεις οτι θα παρει..)

Θα χασεις 3-4 λιτρα? ε και???
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τετ 26 Ιούλ, 2017 12:20

Καλά τα λέει ο referravag, για συγκεκριμένο λόγο υπάρχει το 80%, αν το καταπατούν για να βάζουν περισσότερο δε θα ξαναβάλω κυρίως για την ασφάλεια. Πάντως γεμίζω πάντα τη δεξαμενή για να ξερω αν κάποιος με κλέβει στη ποσότητα.Αν ξεφύγει αρκετά παραπάνω από αυτά που υπολογίζω ότι θα πρέπει να πάρει, ειτε λόγω πίεσης είτε επειδή κλέβει του βάζω Χ, αυτός χάνει όχι εγώ. Αν κλέβει θα φανεί στα συνολικα χιλιόμετρα αλλά και να μη κλέβει έχει πάρει Χ γιατί δε τον νοιάζει η ασφάλειά μου. Δική του ευθύνη είναι να δουλεύει η αντλία σωστά στο 80%. Ευτυχώς δε μου έχει τύχει ακόμα κάποιος να βάλει παραπάνω από όσα θα έπρεπε, ένας ξέφυγε λίγο κατά 1-2 λίτρα αλλά δεν ειναι από αυτούς που βάζω συνήθως, σε μια μεγάλη διαδρομή έβαλα στο δρόμο δε θυμάμαι που ήταν να πω την αλήθεια. Το ξερω γιατί σε τελειώς άδεια δεξαμενή παίρνει ακριβώς 41.8lt όπως έχει δοκιμαστεί ήδη μερικες φορές σε διάφορα πρατήρια. Ενώ είχα ακόμα λίγο υγραέριο περί τα 1-2lt υπολόγιζα, αυτός κατάφερε και έβαλε 43lt. Του το είπα ότι δε κόβει η αντλία του, σε χιλιόμετρα δε φάνηκε να έκλεψε πάντως.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 26 Ιούλ, 2017 17:10

fokion έγραψε:Εγω εξακοουθω να κατααβαινω γιατι να μη πεις "βαλε 30 λιτρα" ( ή οσο τελος παντων νομιζεις οτι θα παρει..)

Θα χασεις 3-4 λιτρα? ε και???

Άθρωπέ μου πως θα του πω βάλε μου 30 λίτρα; Που ξέρω εγώ πόσα λίτρα έχω μέσα κάθε φορά; Μπορεί εγώ να έχω μέσα 15 ή 25 λίτρα (που δεν το ξέρω πόσα έχω) και να θέλω να φουλάρω γιατί φεύγω ταξίδι... Πως θα του πω βάλε 30 λίτρα ή βάλε 25 λίτρα ή βάλε 35 λίτρα; Αυτός αν αρχίσει να με φουλάρει καήκαμε... Τέρμα πάνω θα το γεμίσει μέχρι τα αυτιά... Γι' αυτό υπάρχει το σύστημα προστασίας που κόβει το γέμισμα στο 80%. Αυτός το ξεγελάει... 15 γράφει το μανόμετρο αλλά αμφιβάλω αν είναι 15... Εγώ πάω για φουλάρισμα και περιμένω να δουλέψει το σύστημα κόβοντας την πλήρωση στο 80-85% (υπάρχουν και κάποιες ανοχές).

Το θέμα αφορά καθαρά λόγους ασφάλειας... Ή συνενοούμαστε ή όχι.. Και ξανά λέω. Γιατί σε όλους τους υπόλοιπους που βάζουμε, το υγραέριο πέφτει αργά μέσα στη δεξαμενή σε σημείο να δοκιμάζει την υπομονή σου μερικές φορές και σε αυτόν πέφτει πιο γρήγορα και από την βενζίνη? Είναι εξωπραγματικός ο ρυθμός που πέφτει σε σχέση με τα υπόλοιπα πρατήρια... Δεν μπορεί όλοι οι υπόλοιποι να είναι κουτοί και ο συγκεκριμένος έξυπνος...
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 26 Ιούλ, 2017 22:45

Συμφωνώ με referravag.
Δεν είναι λύση να του λες βάλε τόσα λίτρα. Αυτό το κάνεις όταν για άλλους λόγους δεν θέλεις να φουλάρεις (π.χ. δεν σου φθάνουν τα χρήματα ή είναι άγνωστο πρατήριο και δεν σου φθάνουν τα καύσιμα μέχρι τον προορισμό σου). Επιπλέον όταν δεν φουλάρεις δεν μπορείς να ελέγξεις καταναλώσεις και να αξιολογήσεις και το πρατήριο!!!

Ο κάθε πρατηριούχος οφείλει να σέβεται τον πελάτη του και κάποιους κανόνες, Αν δεν τους σέβεται μακριά του και ενημέρωση όσο γίνεται να τον αποφεύγουν και οι άλλοι.

Τοι 80% δεν έχει μπει για πλάκα. Και δεν έχει δικαίωμα ο κάθε "εξυπνάκιας" Ελληνάρας να το "σκοτώνει".
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 64 επισκέπτες