Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Το καλύτερο πρατήριο....

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Το καλύτερο πρατήριο....

Δημοσίευσηαπό tgi » Κυρ 01 Ιαν, 2012 20:36

dathens έγραψε:Βελτιώθηκε πάντως αρκετά για Αθήνα το μείγμα της delta gas στη λαχαναγορα το ελιν δηλαδή αλλαξε αντλίες κτλ

Σήμερα έβαλα... να δώ αν ειναι καλό ή όχι!!!
πόσα χιλιόμετρα θα μου βγάλει?
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Το καλύτερο πρατήριο....

Δημοσίευσηαπό dathens » Κυρ 01 Ιαν, 2012 22:28

gkazakias έγραψε:
dathens έγραψε:Νομίζω οτι ακριβώς για αυτο το λόγο δεν κατεβαίνει και ούτε θα κατέβει στην Αθήνα η fgas διότι θα πρέπει να πετάει ο γάιδαρος και να παίρνει και επιβάτες δεν είναι τόσο η τιμη που με πειράζει αλλά η ποιότητα δηλαδή θα εβαζα άνετα στα 85 λεπτά αν έκανα 70-80 χιλ παραπάνω στο γέμισμα των 50 ευρω !!!! Όπως δηλαδή κάνω με του Φαρμάκη το μείγμα χωρίς να το πληρωνω 10 λεπτά παραπάνω !!

Βελτιώθηκε πάντως αρκετά για Αθήνα το μείγμα της delta gas στη λαχαναγορα το ελιν δηλαδή αλλαξε αντλίες κτλ


Πως γινεται να βελτιωθηκε το μιγμα αλλαζοντας αντλιες? Της πετρογκαζ μιγμα φερνει η delta.


Σημαντικό ρολο παίζει η πίεση της δεξαμενής και μετα το μείγμα , μάλλον δεν του βάζουν οι οδηγοί οτι περισευει σπο τα εστιατόρια , έβαλα προχθές στον άλιμο επίσης πετρογκσζ και κόντεψα να τα δω όλα μέχρι να κάνω μερικά χιλιόμετρα και να σπασω το μείγμα με χαμηλότερης πίεσης είχα αρυθμιες ρελαντί στα φρένα έκανε γκουπ και το αμάξι σερνόταν !!!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Ποιά εταιρεία έχει το καλύτερο υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό mhtsos34 » Τρί 01 Δεκ, 2015 15:07

Καλσπερα...Να βαζω coral,πετρογκαζ ή καποια αλλη εταιρεια?
mhtsos34
 
Δημοσιευσεις: 69
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2013 18:09

Re: Ποια εταιεια εχει το καλυτερο υγραεριο?

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 01 Δεκ, 2015 15:48

το υγραέριο το παράγουν τα ΕΛΠΕ. Οι εταιρίες που αναφέρεις το εμπορεύονται.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 826
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ποια εταιεια εχει το καλυτερο υγραεριο?

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 01 Δεκ, 2015 15:52

Όλες ίδιες είναι με διαφορετικές ονομασίες . Βρές πρατήριο αξιόπιστο , να μη κάνει τα "γνωστά" :D :D και βάζε απο εκεί όσο αυτό είναι εφικτό . Διαφορετικά God bless you... :(
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Ποια εταιεια εχει το καλυτερο υγραεριο?

Δημοσίευσηαπό donstefano » Τετ 02 Δεκ, 2015 10:44

Αρκετοι λενε για την Coral οτι ειναι ευχαριστημενοι.

Βεβαια Νικο εχεις δικιο παιζει ρολο και ο βενζινας....
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Ποια εταιεια εχει το καλυτερο υγραεριο?

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 02 Δεκ, 2015 13:36

Στο υγραέριο θεωρώ πως ρόλο στην ποιότητα δεν παίζει ο βενζινάς γιατί είναι πολύ δύσκολο να επέμβει σε ένα κλειστό σύστημα. Ρόλο μπορεί να παίξει μόνο στο ενδεχόμενο κλέψιμο της αντλίας.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες.
Το μείγμα είναι ένα για όλες τις εταιρίες και το παράγουν τα ΕΛΠΕ. Και αυτό όμως έχει τις ποιοτικές του διακυμάνσεις και δεν είναι απαραίτητα σταθερό. Μπορεί μια παρτίδα να βγήκε με άψογη ποιότητα και από τη συγκεκριμένη να προμηθεύτηκε πχ η πέτρογκαζ οπότε κάποιος που έβαλε από αυτήν να θεωρεί ότι αυτή είναι η καλύτερη εταιρία. ενώ κάποιος άλλος που να πέτυχε λίγο χαμηλότερη ποιότητα να λέει πως αυτή δεν είναι καλή.
Μετά παίζει ρόλο το δίκτυο διανομής, που και πάλι η ίδια εταιρία μπορεί να έχει διαφορετικές δεξαμενές αποθήκευσης και σίγουρα διαφορετικά βυτιοφόρα που μεταφέρουν σε κάθε πρατήριο. Πχ η μια δεξαμενή να έχει σκουριά και σκουπιδάκια και η άλλη να μην έχει.
Τρίτος παράγοντας είναι το ενδεχόμενο νοθείας από ένα δίκτυο μεταφοράς αλλά πολύ μικρότερη η πιθανότητα σε σχέση με άλλα καύσιμα. Και βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο λαθραίας εισαγωγής από γείτονες χώρες που μπορεί να είναι διαφορετικό από αυτό των ΕΛΠΕ (πάντα μιλάμε για αναλογίες προπανίου και βουτανίου συν το άρωμα γιατί δεν περιέχει κάτι άλλο).
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 826
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ποια εταιεια εχει το καλυτερο υγραεριο?

Δημοσίευσηαπό astam » Τετ 02 Δεκ, 2015 14:21

Αν το μίγμα είναι το ίδιο για όλους γιατί υπάρχουν διαφορές απο 2 πρατήρια της ίδιας επώνυμης εταιρείας υγραερίου στην ίδια περιοχή(επομένως το δίκτυο διανομής είναι το ίδιο) που και τα 2 έχουν πάνω κάτω τα ίδια έτη λειτουργίας (επομένως οι σκουριές και τα σκουπιδάκια στη δεξαμενή αποκλείονται α παίζουν ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση). Το περίεργο είναι πως το ένα απο τα 2 συγκεκριμένα πρατήρια όσες φορές και να έχω βάλει (επομένως δεν παίζει το ενδεχόμενο "κακής" παρτίδας καυσίμου εκτός και αν είμαι τόσο γκαντέμης εγώ :P ) μου βγάζει τα λιγότερα χιλιόμετρα και έχω και μειωμένη απόδοση στον κινητήρα. Επομένως, αν όντως ισχύει ότι όλα τα μίγματα απο τα ΕΛΠΕ είναι τα ίδια, η μόνη λογική εξηγηση είναι η λαθραία εισαγωγή από γείτονες χώρες.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Ποια εταιεια εχει το καλυτερο υγραεριο?

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 02 Δεκ, 2015 15:33

Η στο ένα από τα δυο να έχει διαφορετική κλίση το έδαφος και το φλοτέρ σου να σταματάει σε λιγότερα λίτρα.(διαφορετική κλίση συνεπάγεται +-2 με τρία λίτρα δηλαδή +- 40 με 50 χλμ)
Αυτό που λέω για τα ΕΛΠΕ είναι γεγονός και όχι προσωπική άποψη. Στην Ελλάδα έχουμε 4 διυλιστήρια. Δύο των ΕΛΠΕ στη Θεσσαλονίκη και στον Ασπρόπυργο , η MOtor oil του Βαρδυνογιάννη στους Αγίους Θεοδώρους και η Πετρόλα του Λάτση (που νομίζω ότι δεν κάνει υγραέριο). Υπάρχει νομοθεσία που επιβάλλει αποθέματα τριών μηνών. Αυτά και μόνο αυτά παράγουν όλα τα καύσιμα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Η πετρογκάζ η κοράλ και όλοι οι άλλοι αποθηκεύουν και εμπορεύονται δεν παράγουν.

ΥΓ Μην παίρνεις και όρκο ότι επειδή είναι γειτονικά έχουν και τον ίδιο προμηθευτή ή αλλάζουν το ίδιο συχνά τα φίλτρα των αντλιών τους.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 826
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ποια εταιεια εχει το καλυτερο υγραεριο?

Δημοσίευσηαπό astam » Τετ 02 Δεκ, 2015 16:46

Και στα 2 πρατήρια η κίση είναι μηδενική, και στα 2 πρατήρια γεμίζω με τα ίδια λίτρα (+- 0,5 λίτρα) απο άδειος και απο το ένα μου βγάζει σχεδόν πάντα περίπου 40 χιλιόμετρα λιγότερα. Τα φίλτρα δε νομίζω να έχουν σχέση γιατί απο τότε που άνοιξε το συγκεκριμένο πρατήριο έχω το ίδιο θέμα. Τέλος και τα 2 πρατήρια υπάρχουν στη λίστα των πρατηρίων στο site της εταιρείας. Θα μου πείς γιατί βάζεις στο συγκεκριμένο πρατήριο η απάντηση είναι απλή είναι φθηνότερο μέχρι και 6-7 λεπτά απο το άλλο. Στο τέλος βέβαια βγαίνει μια άλλη η σχέση ευρώ που δίνω για γέμισμα και τα χιλιομέτρων που βγάζω.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες





cron