Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ζητάμε απόδειξη?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: ζητάμε απόδειξη?

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 03 Απρ, 2012 23:02

fokion έγραψε:Ξαναδιαβασε τι ειπε...

ειπε οτι απαγορευεται να εχεις 2 τιμες για το ιδιο προιον οχι να εκδιδεται αποδειξη πανω στην αντλια...


Το έχει πει στην αρχή του θέματος

viewtopic.php?f=11&t=844&p=14521&hilit=%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE#p14497
;)
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ζητάμε απόδειξη?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 04 Απρ, 2012 07:18

σωστο.

αλλα

panorano έγραψε:
fokion έγραψε:Να πω την αμαρτια μου, στην BP που εχει κανονική ταμειακι μεσα σε εναν οικισκο διπλα στις αντλιες την κοβει χωρις να ρωταει την ωρα που γεμιζει και μαλιστα εχει εκει διπλα και σφραγίδα αν την βαζεις σε εξοδα επιχειρησης.

Στον Πανικιδη που εχει αυτοματο συστημα η αποδηξη βγαινει στις διπλάνες αντλιες βενζινης...

Για για μην λεμε οτι φταινε οι βενζινοπολες, την τελευταια φορά πηρα ενα πακο κομμενες που ηταν πεταμενες κατω...
Δηλ κοβοντουσαν ετσι κι αλλιως και καποιοι ( πολλοι ) δεν τις επερναν...

ο πανικιδης απο οτι καταλαβαινω πρεπει να εχει εγκατεστημενο συστημα εισροων-εκροων και βγαινουν ολες οι αποδειξεις απο μια αυτοματη ταμειακη οποτε ειναι 100% quarantee..
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: ζητάμε απόδειξη?

Δημοσίευσηαπό panorano » Τετ 04 Απρ, 2012 08:18

gakost έγραψε:ενω εμεις σαν καραψωνισμενοι ελληναρες θελουμε τζαμακια,λαστιχα,καρτουλα-δωρακι να μας φερουν την αποδειξη και καραμελα ουζο....και ολα αυτα χωρις να βγουμε απο το αμαξι...
Το κοστος προσωπικου σε ενα μεσο πρατηριο της ελλαδας (4 ατομα) περναει τις 65000 ευρω επιβαρυνοντας ετσι την τιμη κατα περιπυ 5λ το λιτρο!
μηπως τελικα υπαρχει και απο τις δυο πλευρες συμφερον στην αυτοεξυπηρετηση?μηπως αντι να συζηταμε στα φορουμ αν πρεπει να μας κουβαλανε την αποδειξη να αρχιζουμε να διεκδικουμε εκπτωση αφου αυτοεξυπηρετουμαστε?
θυμαμαι το 1995 σαν φοιτητης στη ιταλια τα πρατηρια ειχαν δυο αντλιες με δυο διαφορετικες τιμες,με αυτη της αυτοεξυπηρετησης να ειναι κατα πολυ φθηνοτερη.(μη με ρωτησετε ποσο ηταν σε λιρετες και δεν θυμαμαι καν)
σιγα σιγα φτασανε στο σημειο πρατηρια με μηνιαιο ογκο 20πλασιο απο το μεσο ορο της ελλαδας να συντηρουνται με εναν καφετζη!!!


Αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος. Σχετικά με την απόδειξη, γιατί να σου κάνει "την εξυπηρέτηση" να έχει το ταμείο πάνω του - δίπλα σου και όχι την απόδειξη΄; πως θα γίνει δικό του πρόβλημα ξέρω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει και κατανοώ τις δυσκολίες που μου ανέφερες και τις τεχνικές και τις νομικές αλλά το ταμείο αλλού η απόδειξη αλλού ; ;) Τώρα για το Self service να ξεκαθαρίσω ότι είμαι σίγουρα υπερ με χίλια, αλλά έχει κάποιες τεχνικές δυσκολίες στην εφαρμογή ειδικά στην Ελλάδα. Πρώτον το κόλλημα του ιδιοκτήτη να βάλει ο πελάτης μόνος του. Εμένα με έχουν βρίσει όταν προσπαθησα να βάλω βενζίνη μόνος μου λες και η αντλία θέλει δίπλωμα για να την χειριστείς ή δεν είχα ξαναβάλει ποτέ. Επίσης τα κανόνια που θα έτρωγαν οι πρατηριούχοι. Φαντάζομαι πάαααρα πολλοί θα έβαζαν και γεια σας. Ειδικά μηχανάκια χωρίς πινακίδες ένα σωρό. Θα μου πεις στο εξωτερικό γιατί δεν συμβαίνει ; Οι κάμερες και εκεί υπάρχουν και εδώ να καταγράψουν αλλά η αστυνομιά εκεί θα έκανε κάτι. Εδώ για ένα μηχανάκι που έβαλε 5 € σιγά μην έρθουν καν. Τέλος η καθυστέρηση. Βάζεις βενζίνη το αφήνεις πας μέσα να πληρώσεις; Στο εξωτερικό το αφήνουν πολλές φορές στην αντλία εμποδίζοντας και τις περισσότερες φορές έχει πάρκινγκ και δίπλα μιας και οι χώροι δεν είναι όπως εδώ. Αν εδώ αφήσει κάποιος το αυτοκίνητο στην αντλία δίπλα να πάει να πληρώσει (αναγκαστικά πολλές φορές λόγο χώρου ) τι φαντάζεσαι να κάνει ο πίσω θα σου δώσω 3 επιλογές

α)Θα αρχίσει να κορνάρει
β)Θα αρχίσει να βρίζει
γ)Θα αρχίσει να κορνάρει και να βρίζει

Ξαναλέω: Καταλαβαίνβω αυτό που λες αλλά πιστεύω ότι κοιτάζουν να εξυπηρετήσουν τον πελάτη αλλά όχι ότι κοιτάν να βρουν και λύση για την απόδειξη και για το self service καλή η ιδέα συμφωνώ να γίνει αλλά πρακτικά δύσκολα εφαρμόσιμη.[/quote]
Ουτε το ταμειο πρεπει να εχει πανω του ουτε την ταμειακη πρεπει να εχει..αυτα πρεπει να βρισκοντα εντος καταστηματος και μαλιστα το ταμειο ειδικα πρεπει να ειναι ενα και αντικλεπτικου τυπου (ειναι σταθερης βασης και ριχνεις τα λεφτα και ανοιγουν μονο με κωδικο)
εξαλλου στην αγγλια πηγαινεις παιρνανε την πιστωτικη σου βγαινεις στην αντλια φουλαρεις και επιστρεφεις στο ταμειο να υπογραψεις το ποσο και να παρεις αποδειξη

για ολα τα αλλα που λες νομιζω οτι η εκφραση "καραψωνισμενοι ελληναρες" επρεπε να σε καλυπτει!
εγω δεν διαχωρισα τους πρατηριουχους ουτε τους πελατες πρατηριων απο αυτη την εκφραση και η χρηση της διπλης τιμης εχει ακριβως αυτο το ρολο!
να αναγκασει τον ελληνα να εκπαιδευτει!οχι μονο αυτον που αυτοεξυπηρετειται αλλα και τον ιδιοκτητη της μοναδας οπως επισης και αυτον που περιμενει!(εξαλλου σε ολα τα ταμεια στα υπολοιπα καταστηματα περιμενει)
ετσι θα εχει πλεον και σημασια το μεγεθος του πρατηριου και ο αριθμος των εγκατεστημενων μοναδων αυτοεξηπυρετησης!ενω στις μερες μας τι μια αντλια εχεις τι ολοκληρο γηπεδο απο 40 αντλιες ειναι το ιδιο και το αυτο
panorano
 
Δημοσιευσεις: 291
Εγγραφή: Κυρ 25 Δεκ, 2011 22:29

Re: ζητάμε απόδειξη?

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 04 Απρ, 2012 13:18

panorano έγραψε:
για ολα τα αλλα που λες νομιζω οτι η εκφραση "καραψωνισμενοι ελληναρες" επρεπε να σε καλυπτει!
εγω δεν διαχωρισα τους πρατηριουχους ουτε τους πελατες πρατηριων απο αυτη την εκφραση και η χρηση της διπλης τιμης εχει ακριβως αυτο το ρολο!
να αναγκασει τον ελληνα να εκπαιδευτει!οχι μονο αυτον που αυτοεξυπηρετειται αλλα και τον ιδιοκτητη της μοναδας οπως επισης και αυτον που περιμενει!(εξαλλου σε ολα τα ταμεια στα υπολοιπα καταστηματα περιμενει)
ετσι θα εχει πλεον και σημασια το μεγεθος του πρατηριου και ο αριθμος των εγκατεστημενων μοναδων αυτοεξηπυρετησης!ενω στις μερες μας τι μια αντλια εχεις τι ολοκληρο γηπεδο απο 40 αντλιες ειναι το ιδιο και το αυτο


Δεν διαφωνούμε κάπου
:thumbup:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ζητάμε απόδειξη?

Δημοσίευσηαπό BILL » Δευτ 09 Απρ, 2012 22:40

:ymdevil: ΧΑΛΑΡΑ ΖΗΤΑΜΕ
TOYOTA COROLLA E101 88ps
BILL
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν, 2011 02:11

Re: ζητάμε απόδειξη?

Δημοσίευσηαπό villasg » Πέμ 12 Απρ, 2012 22:03

villasg έγραψε:Γεμισμα το σαββατο στο νεο πρατηριο στα οινοφυτα ( παραδρομος εθνικης ) .
Η κλασικη ερωτηση και εδω απο τον υπαλληλο " ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ? " .
Ταμιακη δεν εχει στην αντλια ουτε κοντα σε καποιο κιοσκι αλλα απεναντι στο οικημα .
Μα καλα τοσο ξεδιαντροποι ειναι ?



Τωρα πλεον εδω και καιρο εχει ταμειακη στην αντλια και κοβει αποδειξη κανονικα και χωρις ερωτησεις ....
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες





cron