Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό zik » Δευτ 29 Μάιος, 2017 12:35

dion έγραψε:Eίχα βάλει 4-5 γεμίσματα συνεχόμενα πέρισυ από Εθν.Αντιστάσεως 38 ΕΚΟ δεν διαπίστωσα κάτι. Εβαλα χθες πάλι από τον ίδιο με 330χλμ πηρε 23,25 lt αν και υπολόγιζα 3lt περιπου παραπανω οτι θα παρει συμφωνα με τη χρηση που του εκανα.Tο λέω αυτό γιατι μπορει να μην εχει μεγαλη πιεση η αντλια του με αποτελεσμα οταν πας σε αλλο πρατηριο και φουλαρης και τυχαινει το αντίθετο (μεγαλη πιεση) να βλεπεις οτι εκανες μεγαλη καταναλωση (οχι τοση διαφορα που αναφερει ο zik).Το επομενο γεμισμα θα το κανω στον ιδιο και θα σας ενημερωσω.


Είμαι περίεργος να δω τι κατανάλωση θα έχεις! Το ίδιο μου είχε συμβεί άλλη μία φορά πριν από 2-3 χρόνια, πάλι σε ταξίδι, όπου επίσης σε κάθε πάτημα του γκαζιού για προσπέραση μου γύριζε σε βενζίνη μόνο του και είχε πάλι τρελή κατανάλωση! Είχα γεμίσει στο πρατήριο που εβαζα συνέχεια και δεν μου είχε ξανασυμβεί κάτι πριν από αυτό! Τότε είχα ακούσει ότι είχε πέσει νοθευμένο καύσιμο και είχανε πολλά πρατήρια θέμα...
Ford focus 2002, 1.6l. LONGAS ITALIA με πνεύμονα BRC. Συνολικά χλμ: 309.000, με υγραέριο: 170.000.
zik
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 22:51

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό goloum » Τετ 31 Μάιος, 2017 22:53

Εγω ηχα κανει το προιγουμενο γεμισμα μου και το πρωτο μετα την εγκατασταση του kit μου σε αυτο το εκο...δεν μπορς να πω οτι εκανε χαλια καταναλωση απλα στο δευτερο που εβαλα σε ενα στο χαιδαρι που δε μου χει τελιωσει ακομα εχω μια διαφορα στα λαμπακια γυρο στα 20 χιλιομετρα λιγοτερα στο εκο....επισης για καπιο λογο του χαιδαριου ενω φενετε οτι τελικα θα μου κανει λιγα χλμ. παραπανω πηρε 1.5 λιτρο λιγοτερο το ρεζερβουαρ που με προβλιματισε κι ολας...ισως φταιει που πηγα πρωινη ωρα? Δεν ξερω...αλλα να εβαλε λιγοτερο και να κανω και περισσοτερα χλμ. περιεργο για το εκο μου κανει...

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
goloum
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 13 Απρ, 2017 13:48

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό goloum » Πέμ 08 Ιουν, 2017 22:10

Τελικα το εκο σε σχεση με αυτο που εβαλα μετα μου εβγαλε σχεδον 40 χλμ λιγοτερα....οποτε δεν θα το ξαναπροτιμησω παρα την καλη τιμη του

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
goloum
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 13 Απρ, 2017 13:48

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dion » Παρ 09 Ιουν, 2017 16:25

zik έγραψε:
dion έγραψε:Eίχα βάλει 4-5 γεμίσματα συνεχόμενα πέρισυ από Εθν.Αντιστάσεως 38 ΕΚΟ δεν διαπίστωσα κάτι. Εβαλα χθες πάλι από τον ίδιο με 330χλμ πηρε 23,25 lt αν και υπολόγιζα 3lt περιπου παραπανω οτι θα παρει συμφωνα με τη χρηση που του εκανα.Tο λέω αυτό γιατι μπορει να μην εχει μεγαλη πιεση η αντλια του με αποτελεσμα οταν πας σε αλλο πρατηριο και φουλαρης και τυχαινει το αντίθετο (μεγαλη πιεση) να βλεπεις οτι εκανες μεγαλη καταναλωση (οχι τοση διαφορα που αναφερει ο zik).Το επομενο γεμισμα θα το κανω στον ιδιο και θα σας ενημερωσω.


Είμαι περίεργος να δω τι κατανάλωση θα έχεις! Το ίδιο μου είχε συμβεί άλλη μία φορά πριν από 2-3 χρόνια, πάλι σε ταξίδι, όπου επίσης σε κάθε πάτημα του γκαζιού για προσπέραση μου γύριζε σε βενζίνη μόνο του και είχε πάλι τρελή κατανάλωση! Είχα γεμίσει στο πρατήριο που εβαζα συνέχεια και δεν μου είχε ξανασυμβεί κάτι πριν από αυτό! Τότε είχα ακούσει ότι είχε πέσει νοθευμένο καύσιμο και είχανε πολλά πρατήρια θέμα...



Γέμισα χθες 375 χλμ πήρε 29,52 lt, 7,87λτ/100χλμ νορμάλ καταναλωση.
dion
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιούλ, 2014 21:07

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό zik » Δευτ 12 Ιουν, 2017 22:25

Τι να πω...., μάλλον ήμουν ο τυχερός! Πάντως μετά από αυτό δεν ξανά είχα τέτοια κατανάλωση για να πεις ότι έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο. Και έχω κάνει περίπου 1200 χιλ. από τότε! Ευτυχώς που δεν ήταν κάτι μόνιμο να την πατήσουν και άλλοι!
Ford focus 2002, 1.6l. LONGAS ITALIA με πνεύμονα BRC. Συνολικά χλμ: 309.000, με υγραέριο: 170.000.
zik
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 22:51

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Πέμ 15 Ιουν, 2017 08:31

Παίδες, από τον Ζέζα (ΕΚΟ στην Εθν. Αντιστάσεως 38 που λέτε) έχω κάνει το 90% των 40.000km μου με υγραέριο και σε κάθε service τα φίλτρα βγαίνουν πεντακάθαρα.

Οπότε μπορεί να έτυχε στο φίλο, αλλά δε νομίζω να είναι ο κανόνας, αντίθετα προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπαίνει η ποσότητα που πρέπει και γίνονται τα χιλιόμετρα που αντιστοιχούν, με πολύ μεγάλη ακρίβεια.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 21 Σεπ, 2017 22:15

το προην ΕΚΟ νυν BP βενζιναδικο απεναντι ( περιπου ) απο την ΜΙκελινα ειναι στα σκαψιματα για υγραεριο....


Επειδη δε συφαιρει δε ξερει που να πεταξει τα λεφτα του ο τυπος....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 22 Σεπ, 2017 18:52

Κάθε νέο που ανοίγει στα μέρη μας καλοδεχούμενο.
Καλό το σημείο και με μεγάλη άνεση χώρου.Περνάω κάθε μέρα 4 φορές από εκεί αλλά δεν το πρόσεξα.

Νομίζω κάποιο διάστημα είχε κλείσει το συγκεκριμένο.
Τελευταία είδα στη Μαραθώνος και μέχρι το Πικέρμι άνοδο και απόλυτο συντονισμό μέχρι το Πικέρμι στο 0,735.
Εγώ βάζω στη Σπατών που ακόμη είναι 0.695.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 22 Σεπ, 2017 21:07

και ο στην αρχη της Λαυριου εκει ειναι
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 23 Σεπ, 2017 16:13

Ναι αυτοί οι δύο φαίνεται αυτή τη στιγμή πως έχουν το πάνω χέρι στην κόντρα των τιμών.
Είμαστε βέβαια και τυχεροί γιατί υπάρχει και το Χαλάνδι (σήμερα περνώντας είδα 0.689) και έτσι δεν τους παίρνει να ανεβάσουν και αυτοί
γιατί μετά θα την κάνουμε προς Χαλάνδρι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 115 επισκέπτες