Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Ashaman » Παρ 03 Φεβ, 2017 12:20

labros έγραψε:Γιατί πρέπει να τα βάζουμε με έναν υπάλληλο που τρέχει από εδώ και από εκεί και που είναι κακοπληρωμένος. Όταν ακουστεί η βαλβίδα και δεν είναι ο υπάλληλος το κλείνουμε μόνοι μας. Ένα κουμπί είναι. Κανείς δε θα σου πει γιατί το έκανες. Αν και τώρα πια οι περισσότερες αντλίες σταματάνε μόνες τους μετά το θόρυβο.

Μα εκει ειναι το θεμα. Αυτο ακριβως εκανα και ηρθε να μου την πει τσαμπουκαλεμενος οτι δεν επρεπε να το κανω και οταν του απαντησα στο ζητησα να το κλεισεις ΑΜΕΣΩΣ μολις ακουστει ο ηχος απο την πολυβαλβιδα και οχι οταν θελησεις/μπορεσεις εσυ (και μαλιστα του ειχα πει οτι γεμιζει περιπου στα 44 λιτρα) αρχισε να λεει οτι σταματαει αυτοματως απο μονη της η αντλια. ΤΟ γεγονος βεβαια οτι ειχα ηδη αφησει καποια δευτερολεπτα μηπως και δεησει να ερθει και ειχε ηδη γραψει 45+ λιτρα απο τα 44 το πολυ που σταματαει παντα γιατι ΣΥΝΕΧΙΣΕ να γεμιζει, το αγνοησε οταν του το υπεδειξα. Επιμενω λοιπον οτι ή αυτος δεν ξερει τι λεει ή η αντλια κλεβει . Κι επειδη ξαναλεω οτι δεν πιστευω οτι κλεβει η αντλια θεωρω οτι αυτος δεν ξερει τι λεει αρα δεν παω να ξαναβαλω εκει. Τοσο απλα.
Ashaman
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ, 2012 16:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 03 Φεβ, 2017 14:11

Παιδια δεν ειναι δυνατον σε μαγαζι και εργαλεια αλλουνου να βαζετε χερι, αυτο ειναι στανταρ, τωρα αν δε σας κανει η εξυπηρετηση απλα αλλαζετε πρατηριο, υπαρχουν πλεον πολλα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Παρ 03 Φεβ, 2017 14:35

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Δεν είναι δα και "πυρηνική φυσική" ο χειρισμός μιας αντλίας καυσίμου, αλώστε σε πολλές χώρες η πλήρωση καυσίμων γίνεται από τους οδηγούς και όχι απ'το προσωπικό που είναι στο βενζινάδικο. Πάντως με βρίσκει σύμφωνο ότι ο καταναλωτής μπορεί να επιλέξει άλλο πρατήριο αν δε συμφωνεί με την πολιτική του εκάστοτε ιδιοκτήτη.
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 03 Φεβ, 2017 14:49

ειναι ευκολη διαδικασια αλλα δε μπορει να επεμβαινει ο οποιοσδηποτε, αυτα στη χωρα μας.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 03 Φεβ, 2017 15:45

Αν αυτό συνδέεται με την ασφάλεια την δική μου και της περιουσίας μου φυσικά και έχω καθε δικαίωμα να επεμβω για να τα διαφυλαξω καθώς ο υπεύθυνος ενεργεί πλημμελως. Δηλαδή αμα δω κάποιον να πνίγεται στη θάλλασα να μην βουτηξω να τον σώσω αλλά να κάτσω στην άκρη και να περιμένω το λιμενικό και τους ναυγασωστες, που ειναι οι αρμοδιοι, να έρθουν να τον σώσουν. Εγώ απλα να τους καλεσω και στο μεταξυ βλεπω μονο και να τραβάω βίντεο για να το ανεβασω στο youtube.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 03 Φεβ, 2017 15:49

Ωραία, να μην πειραξω τον διακόπτη της αντλίας αλλά αν πάθει ζημία η πολύβαλβίδα θα καλυψει κοστος της ζημιάς το πρατήριο; όχι βεβαια! Σίγουρα με μια φορά ζημιά δεν γίνεται αλλά αν αυτό γίνεται επανελειμενα κάποια στιγμη θα γίνει η ζημιά.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 03 Φεβ, 2017 17:16

tedd έγραψε:Αν αυτό συνδέεται με την ασφάλεια την δική μου και της περιουσίας μου φυσικά και έχω καθε δικαίωμα να επεμβω για να τα διαφυλαξω καθώς ο υπεύθυνος ενεργεί πλημμελως. Δηλαδή αμα δω κάποιον να πνίγεται στη θάλλασα να μην βουτηξω να τον σώσω αλλά να κάτσω στην άκρη και να περιμένω το λιμενικό και τους ναυγασωστες, που ειναι οι αρμοδιοι, να έρθουν να τον σώσουν. Εγώ απλα να τους καλεσω και στο μεταξυ βλεπω μονο και να τραβάω βίντεο για να το ανεβασω στο youtube.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


tedd έγραψε:Ωραία, να μην πειραξω τον διακόπτη της αντλίας αλλά αν πάθει ζημία η πολύβαλβίδα θα καλυψει κοστος της ζημιάς το πρατήριο; όχι βεβαια! Σίγουρα με μια φορά ζημιά δεν γίνεται αλλά αν αυτό γίνεται επανελειμενα κάποια στιγμη θα γίνει η ζημιά.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ απόλυτα. :clap:
Εντάξει δεν έχουμε δικαίωμα να πειράζουμε εργαλεία και εγκαταστάσεις αλλουνού, ο άλλος όμως έχει δικαίωμα να μην σέβεται την περιουσία του πελάτη;;;Και μάλιστα όταν προκαταβολικά του λες τι θέλεις; Εάν δεν συμφωνεί με αυτό που θέλει ο πελάτης ας του το πει από την αρχή κι ας πάει αλλού ο πελάτης!!! :roll:
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 03 Φεβ, 2017 17:48

Σε καμια περιπτωση δε μπορεις να επεμβεις χωρις την εγκριση του καταστηματος, οι ψευτομαγκιες αλλου. Αν θα προκαλεσουν βλαβη στο αυτοκινητο σου (η οποια δεν προκαλειται με αυτο τον τροπο) υπαρχουν οι αρμοδιοι για να επιληφθουν, σε ζουγκλα δε ζουμε οσο και αν το θελετε καποιοι, τουλαχιστον οχι ακομα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 03 Φεβ, 2017 18:00

Τι παραλήρημα είναι αυτό τώρα;;;

"ψευτομαγκιές"...."ζούγκλα που θέλουν κάποιοι".....
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 03 Φεβ, 2017 18:31

Το να κλείσεις το κουμπί της αντλία δεν είναι ούτε μαγκιά ούτε νταβατζιλίκι. Αν ο υπάλληλος είναι εκεί το κλείνει αυτός. Αν δεν είναι γιατί τρέχει από εδώ και από εκεί του δίνεις ένα χέρι βοήθειας και το κλείνεις εσύ. Ούτε φασαρία ούτε μαγκιές. Εμένα πάντως ποτέ κανείς στα πέντε χρόνια που είμαι υγραεριοκίνητος δε μου είπε γιατί πάτησα το κουμπί, όσες φορές το πάτησα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 202 επισκέπτες