Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Ashaman » Δευτ 30 Ιαν, 2017 21:00

Candlemass έγραψε:Να κλέβει με την έννοια του να μην βάζει καύσιμο είναι σχεδόν απίθανο, απλά βάζει με πολύ μικρότερη ροή (έχει τύχει και σε μένα) και μουγκρίζει η πολυβαλβίδα. Αν έκλεβε μπορεί να συνέχιζε επ' αόριστον να γεμίζει, που δεν το έχω δεί πουθενά. Πάντα θα σταματήσει σε κάποιο σημείο, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση η πολυβαλβίδα.
Οπότε, καλό είναι να σταματάμε το γέμισμα μόλις σκάσει για προστασία της.


Το ιδιο λεμε ρε αδερφε. Εγραψα οτι αφου οντως συνεχιζει και βαζει αν ειχε δικιο αυτος και ειχε σταματησει να βαζει εκλεβε η αντλια. Αν δεν εχει δικιο αυτος αλλα εγω τοτε οντως συνεχισε να βαζει (με μειωμενη ροη φυσικα, αλλα συνεχιζει παρ'αυτα) με κινδυνο να χαλασει η πολυβαλβιδα.
Ashaman
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ, 2012 16:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 31 Ιαν, 2017 00:35

Μπορείτε να κλείνεται το διακόπτη εγώ αυτό κάνω και κανένας δεν μου έκανε παράπονο γιατί πειραζω την αντλία.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 31 Ιαν, 2017 07:02

Επειδή και εγώ από το συγκεκριμένο βάζω έχει και πινακίδα ότι απαγορεύεται ο πελάτης να βάζει χέρι στην αντλία και πιθανώς να
έχει δίκιο.

Και εγώ του είπα ότι θέλω να την κλείνει μόλις κάνει θόρυβο αλλά μερικές φορές που έχει πολύ δουλειά (και συνήθως έχει λόγω
πολιτικής τιμών) του ξεφεύγει γιατί ο υπάλληλος τρέχει.
Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και καλές τιμές και υπάλληλο συνεχώς πάνω από το αυτοκίνητό μας.

Έχω διαπιστώσει όμως πως οι αντλίες του κόβουν τελείως λίγο μετά το θόρυβο.Ποτέ δεν μου έχει βάλει υπερβολικό καύσιμο μετά το κόψιμο όπως
έχει συμβεί αλλού.

ΥΓ.Μετά από τέσσερα χρόνια στο υγραέριο είμαι σίγουρος ότι οι αντλίες μπορούν να ρυθμιστούν ώστε να κόβουν τελείως λίγο μετα το θόρυβο.
Θεωρώ πως είναι θέμα πρατηριούχου να πει στον αρμόδιο που ρυθμίζει τις αντλίες του ότι θέλει να κόβουν τελείως μετά το σχετικό θόρυβο.Απλά κάποιοι
που για μένα είναι όσο περισσότερο υγραέριο βάλουν τόσα περισσότερα θα κερδίσουν λένε στον υπάλληλο και ρυθμίζει με μεγαλίτερη πίεση να συνεχίζει να
βάζει και μετά το κόψιμο όπως μου έχει συμβεί αρκετές φορές.
Εγώ αυτούς φοβάμαι και τους αποφεύγω εκτός και με αναγκάζει η χαμηλή τους τιμή,αλλά αν έχουν χαμηλή τιμή δεν είναι ανάγκη να το κάνουν γιατί
δεν σε χάνουν από πελάτη.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 31 Ιαν, 2017 11:39

Υπαρχει κατι πιο απλό.

Ξεροντας ποσο περνει η δεξαμενή του λες βαλε 10-20-30 ευρω... ετσι δε ζοριζεται κανενας...
ουτε εσεις ουτε η πολυβαλβιδα

και μη μου πειτε ότι φοβαστε μη σας κλεβουν γι αυτό φουλαρετε...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkal » Τετ 01 Φεβ, 2017 09:10

Ή, ακόμη καλύτερα, του λες να σου βάλει πχ 43 λίτρα
KIA RIO - Prins Silverline 2.0
Hyundai Matrix - Europgas Basico
gkal
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Σάβ 25 Αύγ, 2012 12:33

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Ashaman » Πέμ 02 Φεβ, 2017 12:17

Ή ακομα καλυτερα δεν ξαναβαζω εκει. Εχω την απαιτηση οταν λεω στον υπαλληλο θελω οταν ακουσεις τον θορυβο να το σταματησεις αμεσα και μαλιστα του λεω οτι βαζει περιπου 44 λιτρα συνολικα, να ειναι εκει εγκαιρα για να το κλεισει. Αν δεν ειναι και μετα επιμενει οτι σταματαει να βαζει τη στιγμη ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΩ να συνεχιζει, σημαινει οτι ή δεν ξερει τι λεει ή με κλεβει η αντλια! Κι επειδη οντως ξερω οτι δεν ειναι το 2ο, μενει το 1ο. Αρα δεν ξαναπανω να βαλω εκει και τελειωνει το θεμα.
Σορρυ αλλα για θεματα ασφαλειας δε σηκωνω κουβεντα απο κανεναν που νομιζει οτι ξερει !
Ashaman
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ, 2012 16:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Πέμ 02 Φεβ, 2017 18:01

Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι σαν καταναλωτές έχουμε τη δύναμη στα χέρια μας. Αν στηρίζουμε τους σωστούς επαγγελματίες με το σωστό προσωπικό τότε θα αναγκαστούν και οι υπόλοιποι να διορθωθουν.
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 02 Φεβ, 2017 18:09

Γιατί πρέπει να τα βάζουμε με έναν υπάλληλο που τρέχει από εδώ και από εκεί και που είναι κακοπληρωμένος. Όταν ακουστεί η βαλβίδα και δεν είναι ο υπάλληλος το κλείνουμε μόνοι μας. Ένα κουμπί είναι. Κανείς δε θα σου πει γιατί το έκανες. Αν και τώρα πια οι περισσότερες αντλίες σταματάνε μόνες τους μετά το θόρυβο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 02 Φεβ, 2017 18:38

Aν διαβάσεις παραπανω γραφει οτι στο συγκεκριμένο πρατήριο έχει πινακίδα που λέει οτι απαγορεύεται στους πελάτες να πειράζουν τις αντλίες. Εγώ βέβαια συμφωνω με αυτό που λες και αυτό κάνω και δεν πα' να έχει πινακίδες και οτι αλλο θέλουν. Δεν θα κάνω ζημιά στο συστημα μου και να θέλω μετα κάνα 50-100αρι για να το φτιαξω. Αν θέλουν να μην πειραζουμε τις αντλίες ας είναι κάποιος συνέχεια εκεί να το παρακολουθεί.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 03 Φεβ, 2017 06:11

Εγώ παιδιά βάζω μόνο από το συγκεκριμένο για τον απλό λόγο ότι πουλάει 6 ολόκληρα λεπτά πιο κάτω από τον Ασμάτογλου που έβαζα
πριν και από τον Πανικίδη που είναι 500 μέτρα πιο πάνω.Εάν οι τιμές του εξισωθούν με τους υπόλλοιπους πιθανώς να πάω και αλλού.
Δεν τον έχω παντρευτεί ούτε του χρωστάω κάτι απεναντίας τάχαμε πει άσχημα την τελευταία φορά που έβαλα πετρέλαιο θέρμανσης
και με είχε στημένο ώρες να περιμένω.
Θεωρώ τον εαυτό μου κορόιδο να πληρώνω 2-2,50 ευρώ παραπάνω σε ένα γέμισμα από τη στιγμή που δεν έχω κανένα παράπονο τόσο από την
ποιότητα όσο και από την ποσότητα.

Ειλικρινά το μοναδικό παράπονο είναι ότι η αντλία του σταματάει σε πολύ λιγότερα λίτρα από αυτά που ήθελα να βάλω και από αυτά που
έβαζαν άλλες αντλίες.Ποτέ μα ποτέ μέχρι τώρα δεν συνέχισε να βάζει πάντα σταματάει μόλις φτάσει στο σημείο πλήρωσης και πολύ πιο
κάτω από πριν.Μάλιστα σκέφτομαι ότι η δεξαμενή μου ήταν πιο μικρή από όσο πίστευα και οι αντλίες των άλλων ήταν πειραγμένες..
Σε αυτό που λέτε ναι συμβαίνει ο υπάλληλος να μην είναι εκεί να τη σταματήσει γιατί τις περισσότερες φορές υπάρχουν 3-4 αυτοκίνητα που
γεμίζουν και άλλα στην ουρά που περιμένουν και οι υπάλληλοι τρέχουν.

Σίγουρα ο καθένας μπορεί να βάζει όπου θέλει.Εγώ κάνω πολλά χιλιόμετρα (περίπου 2000 χιλ το μήνα) και θα βάζω από εκεί γιατί στα 4-5
γεμίσματα απλά κερδίζω πάνω από 10 ευρώ τα οποία δεν μου περισεύουν.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 62 επισκέπτες





cron