Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 06 Νοέμ, 2017 03:50

1,449€ τιμή βενζίνης που βάζει το αυτοκίνητο, 0,815€ τιμή υγραερίου. Και στην Αθήνα στην Λ.Αθηνών στην Shell στην έξοδο του Κηφισού για Κόρινθο ίδιες τιμές έχουν τα Coral...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 08 Νοέμ, 2017 06:49

Γιατί Β/Α να βάλεις 0,815 υγραέριο όταν υπάρχουν ακόμη πρατήρια που πουλάνε με 0,710.

Τόσο μπρούκλης είσαι;;;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 10 Νοέμ, 2017 03:02

Στην Λ.Αθηνών στο ρεύμα για Κόρινθο (φουλάρει πάντα στην επιστροφή) δεν υπάρχει πρατήριο με τέτοια τιμή που λες... Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεις τέτοια τιμή όπως και τι μάρκα είναι το μείγμα. Το μόνο που υπάρχει με τιμή 0,725 είναι το Revoil στον Σχιστό.. στο οποίο όσες φορές έχουμε βάλει βενζίνη την έχει πιει νεράκι... Δεν χρειάζεται άλλα πειράματα εκεί... Κατά δεύτερον στο αυτοκίνητο μπαίνει μόνο Coral. Οτιδήποτε άλλο είναι εμφανώς υποδεέστερο κυρίως σε απόδοση αλλά και σε χιλιόμετρα... Λέω κυρίως σε απόδοση (η ροπή είναι αισθητά μεγαλύτερη με Coral) γιατί ενώ σε όλα τα πρατήρια που έχουμε βάλει Coral το αυτοκίνητο φαίνεται το ίδιο δυνατό, έχουμε παρατηρήσει αποκλείσεις μέχρι και 80χλμ λιγότερα από πρατήριο σε πρατήριο... Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει και με ποιον τρόπο κλέβουν... Αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσει κάποια φορά είναι το FGas αλλά απ' όσο γνωρίζω υπάρχει μόνο στην Ήπειρο αυτή η φίρμα (ή κάπου εκεί) και κάπου είχα δει ότι είχε ανοίξει και ένα πρατήριο όλο κι όλο κάπου στην Αθήνα... Όταν δεν είναι στον δρόμο σου όμως και θες να επιστρέψεις πίσω γιατί έχεις κουραστεί και έχεις ταξίδι μπροστά σου δεν μπαίνεις στην διαδικασία να πηγαίνεις σε αντίθετες περιοχές και να ταλαιπωρείσαι... Η Shell στην έξοδο του Κηφισού βολεύει αρχικά γιατί είναι στον δρόμο της επιστροφής και κατά δεύτερον γιατί είναι 24ωρο αν θυμάμαι καλά... Δηλ φουλάρεις άνετα και 4 το πρωί...

Anyway... 0,825 έχει αυτή τη στιγμή το Coral στο πρατήριο που φουλάρει το αυτοκίνητο και στην Αθήνα 2 λεπτά φθηνότερα... πρακτικά καμία διαφορά...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 10 Νοέμ, 2017 20:55

Σίγουρα ο καθένας έχεις τις προτιμήσεις και τις απόψεις του οι οποίες είναι σεβαστές.

Είμαι σχεδόν 5 χρόνια υγραεριοκίνητος και έχω περάσει από όλα τα μίγματα στα 109.000 χιλ που έχω κάνει με lpg.
Τρομερές διαφορές δεν είδα πουθενά.Διαφορές των 20-30 χιλιομέτρων δεν μπορώ να τις ρίξω στα μίγματα αλλά στις συνθήκες οδήγησης
εντός ή εκτός πόλης.
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο βάζω από τα δύο Silk στην περιοχή μου (Γέρακα - Παλλήνη) που σήμερα είναι στο 0,719.Δεν έχουν κάποιο
συγκεκριμένο μίγμα αλλά γεμίζουν με δικά τους βυτία,όπως κάνουν πλέον πολλά πρατήρια, από την ίδια μάνικα που γεμίζουν και οι
υπόλοιποι.

Τις διαφορές τών 70-80 και 100 χιλιομέτρων που λένε μερικοί ότι είδαν από μίγμα σε μίγμα εγώ ειλικρινά δεν τις έχω δει ποτέ μου ούτε
διαπίστωσα με κάποιο μίγμα αισθητή διαφορά στην απόδοση του κινητήρα,οπότε προσωπικά εγώ θα συνεχίζω να χρησιμοποιώ τα ίδια
πρατήρια από τη στιγμή που και η τιμή τους είναι πολύ καλίτερη από κάποιων άλλων.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Τρί 21 Νοέμ, 2017 01:01

Λοιπόν,

Στα τελευταία 2 γεμίσματα από Ζέζα (ΕΚΟ στην Εθν. Αντιστάσεως στο Χαλάνδρι) έβγαλα ~80km λιγότερα! Δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι στην πίεση της αντλίας, αλλά πρέπει να πήρε λιγότερο καύσιμο (έσβησαν πιο γρήγορα τα πρώτα λαμπάκια), ενώ τα λίτρα ήταν τα συνηθισμένα (~33l) :evil:
Το παρατήρησα έντονα γιατί ενδιάμεσα γέμισα από τα άλλα 2 πρατήρια σε Πάτρα και Λαμία που γεμίζω συνήθως, και έβγαλα τα προβλεπόμενα χιλιόμετρα. Γυρίζω Αθήνα, γεμίζω Ζέζα για επανέλεγχο και ξαναφεύγω και πάλι βγάζει 80km λιγότερα. Μιλάμε για ίδιες διαδρομές και παρόμοιο τρόπο οδήγησης με cruise control.

Κρίμα, γιατί τα 40.000χλμ από τα 50.000 τα έχω κάνει με δικά του καύσιμα και δεν είχα θέμα μέχρι τώρα, αν ξεκίνησε να κλέβει η αντλία θα φάει μαύρο!
Τελευταία επεξεργασία από Candlemass και Παρ 01 Δεκ, 2017 13:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 22 Νοέμ, 2017 19:41

Δεν έχω βάλει από το συγκεκριμένο βάζω από το Silk στο Γέρακα με 72 λεπτά πάντα.

Στα δύο τελευταία γεμίσματα παρατήρηση και εγώ ότι έβγαλα λιγότερα χιλιόμετρα.'Οχι τόσο πολλά αλλά 40 - 50 χιλιόμετρα.
Το δικαιολογώ όμως γιατί κινήθηκα αρκετά στο κέντρο το οποίο τελευταία είναι πολύ δράμα από κίνηση.Χτες συγκεκριμένα για 200-300
μέτρα στη Σοφοκλέους έκανα τρία τέταρτα και γενικότερα για λίγα χιλιόμετρα να πάω Αθήνα και να γυρίσω Γέρακα έκανα σχεδόν 2 ώρες.
Επίσης έκανα πολλές διαδρομές προς Πεντέλη που έχει πολύ ανηφόρα άρα και μεγαλίτερη κατανάλωση.

Σήμερα φουλάρισα στο ίδιο πάντα με 43 λίτρα.Θα το αφήσω να σφυρίξει να δω που θα πάω και θα ενημερώσω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 04 Δεκ, 2017 21:58

Λ.Μαραθώνος 150 στο Γέρακα το παλαιό BP που ήταν από τα πρώτα 2-3 με υγραέριο στην Αθήνα σήμερα από το πρωί είναι κλειστό.
Τελευταία έβλεπα ότι δεν διέθετε και πετρέλαιο και απορούσα.

Μετά το ΕΚΟ στη Σπατών που και αυτό εδώ και κανένα μήνα δεν διαθέτει υγραέριο και μάλλον πάει για κλείσιμο θα έχουμε και νέο κρούσμα;;;
Ξέρει κανείς τι συμβαίνει;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 05 Δεκ, 2017 09:36

Πολλά μπορουν να σθνβαινουν...

Απο προστιμο για κατι μεχρι να αλλαξει σηματα....
ή ιδιοκτησία και να πρεπει να γυρισουν λογαριασμοι κ.λ.π.

Ιδωμεν...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 05 Δεκ, 2017 21:40

Κάτι είχε ακουστεί πριν 5-6 μήνες για κάποιο νοθευμένο καύσιμο αλλά δεν το πίστεψα.
Δε νομίζω να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα γιατί από όσα ξέρω ανήκε σε κάποιο μεγαλογιατρό (πρατήριο και μοικόπεδο) με μεγάλη οικονομική επιφάνεια και το δούλευαν δύο συνεταιρικά και με ποσοστά επί των κερδών.
Ας ελπίσουμε ότι είναι κάτι απλό και θα ξανανοίξει σύντομα γιατί είναι από τα πιο παλιά και τα πιο αξιόπιστα πρατήρια της περιοχής.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 19 Δεκ, 2017 22:36

ξανα-ανοιξε για οποιον ενδιαφερεται..
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 81 επισκέπτες





cron