Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελευσίνα, Ασπρόπυργος - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό chrisd » Δευτ 14 Μάιος, 2012 15:59

Tι λετε ρε παιδια τωρα?εχουνε καταντησει την αγορα υγραεριου δικη τους,πουλωντας οσο αυτοι γουσταρουν αλλα κατα τα αλλα φταινε οι εταιριες.Δεν παμε καλα μου φαινεται.Δυλαδη με 709 ευρω ο τονος πουλανε σημερα 89.9 οταν θα παει ο τονος 870 που ηταν πριν μερες ποσο θα πουλανε 1,20?
Ολη η βορεια Ελλαδα ειναι κατω απο 0,85 που αγοραζουνε απο Θεσσαλονικη που ειναι και πιο ακριβο το αεριο.αλλα εδω ειπαμε τιμη κομενη και ραμενη 0.89.
ολοι ιδια τιμη θα τρελαθουμε τωρα?
Oσο για τα παπουτσια που ενεφερες εκει υπαρχει ελευθερη αγορα και διαλεγεις και περνεις.οι γκαζαδες ομως το εχουνε δει μονωπολιο βγαζοντας στη πλατη μας τρελα λεφτα.
Εγω ειπα μονο μια κουβεντα οποιος γκαζας εχει τα κοτσια να βγει δημοσια και να πει ποσα βγαζει στην πλατη μας ανα λιτρο.
Τεσπα αυτη η συζητηση δεν θα οδηγησει πουθενα.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:17

Υπαρχουν κατα τον panorano που δεν εχω λογους να αμφιβαλω 4 σταδια

ΔΥιλιστηριο - εταιρεία - εμπορος - πρατηριουχος.

Ποιος απο τους 4 κερδοσκοπει?

το Δηιλιστηριο??? ας πουμε οχι καθοτι ξερουμε ποσο πουλαει στις εταιρίες... ασχετα αν ο εχων το δυηλιστιριο πουλαει στον..... ευατο του ( εταιρεια ) και ξανα στον εαυτο του ( χοντρεμπορια ) και μετα ΞΑΝΑ στον εαυτο του ( λεγεμε πρατηρια που του ανοικουν...)

ο ανθρωπος τα εγραψε....

( στο παραδειγμα θελω να δειξω την εμπορική πρακτική - οτι ΚΑΝΕΙΣ εμπορος δε σου λεει ΠΟΣΟ αγοραζει απο τον προμηθευτη του... μονοπολιο ξεμονοπολιο ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετο με το να ζητας απο πρατηριουχο να σου πει ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ, η εταιρία θα τον πεταξει εξω πριν πει κιμηνο και βεβαια θα πεσει συρμα και δε προκειτε ουτε τρσιεγγονο του να ξανα-ανοιξει βενζιναδικο....)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό chrisd » Δευτ 14 Μάιος, 2012 19:47

Εχεις απολυτο δικιο.τα κακομοιρα τα παιδια να τα αφησουμε να πουλανε οσο αυτοι θελουνε.
Μπορει να ειναι 4 η 14 τα σταδια αλλα δεν μπορει στην ημαθια να πουλανε 0,79 στην μεταμορφωση 0.85 και να υπαρχουνε πρατηριουχοι που πουλανε 92 και 93 λεπτα.ειναι απλα ξεφτιλα.
Οσο για το τι θα του κανει η εταιρια αν πει τιμη αγορας θα του κλαση μια μαντρα αυτο θα του κανει.
ο κοσμος δεν αντεχει αλλα μονοπωλια πλεον.απο εκει και περα αν καποιοι εισαστε συμφωνοι με αυτο το χαλι παω πασο.εγω ομως δεν συμφωνω και οπως εχω ξαναπει θα τους γυρισει μπουμερανγκ οτι κανουνε.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 14 Μάιος, 2012 20:31

chrisd έγραψε:Εχεις απολυτο δικιο.τα κακομοιρα τα παιδια να τα αφησουμε να πουλανε οσο αυτοι θελουνε.
Μπορει να ειναι 4 η 14 τα σταδια αλλα δεν μπορει στην ημαθια να πουλανε 0,79 στην μεταμορφωση 0.85 και να υπαρχουνε πρατηριουχοι που πουλανε 92 και 93 λεπτα.ειναι απλα ξεφτιλα.
Οσο για το τι θα του κανει η εταιρια αν πει τιμη αγορας θα του κλαση μια μαντρα αυτο θα του κανει.
ο κοσμος δεν αντεχει αλλα μονοπωλια πλεον.απο εκει και περα αν καποιοι εισαστε συμφωνοι με αυτο το χαλι παω πασο.εγω ομως δεν συμφωνω και οπως εχω ξαναπει θα τους γυρισει μπουμερανγκ οτι κανουνε.


Αν αυτο καταλαβες οκ παω πασο....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Δευτ 14 Μάιος, 2012 21:10

Εδω σταυρο θεσσαλονικης επειδη ειναι μονος πουλαει 91,4ακομα και σημερα ο παπ@ρας.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 14 Μάιος, 2012 22:49

AutoGasExodos1 έγραψε:Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια . Η βασική στρατηγική του πρατηρίου είναι χαμηλές τιμές με σταθερή ποιότητα υγραερίου καθώς και συνέπεια και επαγγελματισμό απέναντι στους πελάτες.
Όσον αφορά την τιμολογιακή πολιτική του κάθε πρατηρίου είναι μεγάλη συζήτηση και σίγουρα δεν είμαι ο αρμόδιος να ξέρω πόσο είναι η τιμή αγοράς και ποιο είναι το κέρδος του κάθε πρατηρίου .Φαντάζομαι όμως πως σε αυτόν τον κλάδο υπάρχουν επαγγελματίες που λειτουργούν βάσει τών κανόνων της αγοράς και του εμπορίου με σεβασμό στον πελάτη και στις ανάγκες του (ειδικά τέτοια εποχή).
Είμαστε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση .


Οι εγκαταστάσεις σου χρηματοδοτήθηκαν απο ποιον ; petrogas coral ΕΚΟ ; Αν τις πλήρωσες μόνος σου θα έπρεπε να πουλάς 85 λεπτα εκει που είσαι με αγορα 0.70 σήμερα τελικη τιμη !! 15 λεπτα το λίτρο ! Σε συνάδελφο σου σημερινό τιμολόγιο παραλαβής ( ήταν σε κιλα με 1750 λίτρα ανά κιλό ) ι
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό AutoGasExodos1 » Τετ 16 Μάιος, 2012 11:56

ΝΕΑ Τιμή 16/05/2012 0,877Ευρώ/Λίτρο .

Είμαστε στην διάθεσή σας !
AutoGasExodos1
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος, 2012 12:37

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό chrisd » Τετ 16 Μάιος, 2012 16:47

Ριξε την τιμη σου φιλε μου κατω απο 85 που πρεπει να ειναι.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 16 Μάιος, 2012 19:02

Στα 82 λεπτά θα έπρεπε να είναι το πολύ, σύμφωνα με τα περυσινά δεδομένα (τιμή διυλιστηρίου στις 6 Αυγούστου 2011 ίδια με τη σημερινή και εφοδιασμός στη REVOIL στο Ίλιον).
Βέβαια αν σκεφθεί κανείς πόσα επιπλέον πρατήρια έχουν ανοίξει από τότε, θα έπρεπε οι τιμές να είναι ακόμη πιο κάτω σε σχέση με πέρυσι. Και πάλι το κέρδος τους θα ήταν υπεραρκετό (αφού το κόστος τους είναι γύρω στα 66 λεπτά/λίτρο).
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Νέο πρατήριο υγραερίου στην έξοδο 1 της Αττικής Οδού

Δημοσίευσηαπό AutoGasExodos1 » Πέμ 17 Μάιος, 2012 10:30

ΝΕΑ ΤΙΜΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΚΙΝΗΣΗΣ 0,855 ΕΥΡΩ/ΛΙΤΡΟ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ !
AutoGasExodos1
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος, 2012 12:37

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 57 επισκέπτες