Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βουλγαρία, Σκόπια - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό elianna » Τετ 04 Απρ, 2012 18:33

επειδη μιλησα και με την τραπεζα νομιζω οτι οταν οι αγορες ειναι σε ευρω δεν χρεωνεσαι καποια προμηθεια αλλα οταν ειναι σε αλλο νομισμα εχεις 2% προμηθειακαθε φορα επι του συνολικου ποσου αγορας , για μετατροπη συναλλαγματος...μηπως καποιος αλλος φιλος μπορει να το επιβεβαιωσει?..............
elianna
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 18 Δεκ, 2011 11:53

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 04 Απρ, 2012 20:03

άμα στο είπανε στην τράπεζα ποιος να σου το επιβεβαιώσει και τι; :geek: Αυτό που σου είπανε ισχύει. Κάποιες τράπεζες δεν χρεώνουν προμήθεια πάντως.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό glamor » Πέμ 05 Απρ, 2012 00:02

fotis έγραψε:
glamor έγραψε:προσοχή μη χρησιμοποιήστε ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα για συναλλαγές εκτός Ελλάδος υπάρχει προμήθεια!!! ...
Αυτό από πού το συμπεραίνεις; Προμήθεια σε αγορές με χρήση χρεωστικής κάρτας ΔΕΝ υπάρχει (ούτε σε αγορές με χρήση πιστωτικής).


χρόνια χρησιμοποιώ πιστωτικές κάρτες αλλά η χρήση τους προοριζόταν στο εξωτερικό και στο internet ενώ για την ελλάδα χρησιμοποιώ χρεωστική άσχετα που τα περισσότερα καταστήματα δεν ξέρουν τι πα να πει χρεωστική κάρτα (τώρα αρχίζει εκστρατεία για χρεωστικές κάρτες.) πάντως αντικατέστησα με νέα χρεωστική κάρτα Dedit MasterCard μου είπαν τα παλικάρια στην τράπεζα να μη το χρησιμοποιήσω στο εξωτερικό λόγο προμήθειας και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την visa. όσο αφορά προμήθεια την visa
παλιότερα που είχα visa από την citibank άρχισε να με χρεώνει τις συναλλαγές εξωτερικού,πήγα στο κατάστημα για διευκρίνηση και μου ανέφεραν ότι είναι αγορές εκτός EU =)) βέβαια όταν είδαν τις συναλλαγές έγιναν στην τσεχία και στην βουλγαρία μου μασάγανε και λέγανε ότι είναι εκτός euro και έχει προμήθεια ανάλογα το ύψος συναλλαγής. από τα νευρά μου μπροστά τους έσπασα την κάρτα σε κομμάτια απαιτώντας να μου το ακυρώσουν άμεσα....
καλό είναι πριν κάνετε αγορές να μάθετε από την τράπεζα μη προ εκπλήξεως
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό christoi » Πέμ 05 Απρ, 2012 02:37

Τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ χρεωστική μέσω ίντερνετ, αλλά και σε καταστήματα (και του εξωτερικού). ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
Η ΜΟΝΗ διαφορά της πιστωτικής και της χρεωστικής, είναι ότι η πρώτη μπορεί να σου δανείσει χρήματα. Η χρεωστική, είναι σαν πλαστικό πορτοφόλι. Μπορεί να πάει μέχρι τα 0€. ΔΕΝ μπορεί να τραβήξει περισσότερα από τα € που έχει ήδη διαθέσιμα σε αυτήν.
Σε αγορές μέσω ίντερνετ, ποτέ δεν είδα να κρατάει προμήθεια.

Btw, η χρεωστική μου είναι visa.

Σε ένα θα συμφωνήσω με τον από πάνω. Ρωτήστε στην τράπεζα για κάθε κάρτα. Μπορεί η Χ να μην χρεώνει και η Υ να χρεώνει (της ίδιας τράπεζας).
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό panorano » Σάβ 07 Απρ, 2012 18:05

christoi έγραψε:Τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ χρεωστική μέσω ίντερνετ, αλλά και σε καταστήματα (και του εξωτερικού). ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
Η ΜΟΝΗ διαφορά της πιστωτικής και της χρεωστικής, είναι ότι η πρώτη μπορεί να σου δανείσει χρήματα. Η χρεωστική, είναι σαν πλαστικό πορτοφόλι. Μπορεί να πάει μέχρι τα 0€. ΔΕΝ μπορεί να τραβήξει περισσότερα από τα € που έχει ήδη διαθέσιμα σε αυτήν.
Σε αγορές μέσω ίντερνετ, ποτέ δεν είδα να κρατάει προμήθεια.

Btw, η χρεωστική μου είναι visa.

Σε ένα θα συμφωνήσω με τον από πάνω. Ρωτήστε στην τράπεζα για κάθε κάρτα. Μπορεί η Χ να μην χρεώνει και η Υ να χρεώνει (της ίδιας τράπεζας).



Δεν ειναι η μονη διαφορα αυτη και σιγουρα δεν ειναι και η πιο ουσιαστικη.οταν χρησιμοποιεις οποιαδηποτε καρτα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η εξασφαλιση της χρεωσης και η εξασφαλισης της παραλαβης του προιοντος(για οσους την χρησιμοποιουν για συναλλαγες στο διαδικτυο).η πιστωτικη καρτα σου δινει το μεγαλο ατου να διαμαρτυρηθεις και να διεκδικησεις επιστροφη των χρηματων σου ακομα και εξι μηνες μετα την συναλλαγη (αν κατι δεν παει καλα με την συναλλαγη).
Πηγαινεις στην τραπεζα σου κανεις ενα εγγραφο διαμαρτυριας συναλλαγης και η τραπεζα κανει τις απαραιτητες διαδικασιες για την τηρηση των ορων της συναλλαγης η την ακυρωση αυτης.
Ενω με την χρεωστικη απαξ και εκανες την συναλλαγη δεν μπορεις να κανεις τιποτα για τυχον ακυρωση.
panorano
 
Δημοσιευσεις: 291
Εγγραφή: Κυρ 25 Δεκ, 2011 22:29

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό stargazer » Πέμ 19 Απρ, 2012 23:13

Παιδιά εχθές 1.32 σε λέβα απο lycoil :thumbup:
Δείτε τις μετατροπές μου για οικονομία:
http://ecomodder.com/forum/em-fuel-log. ... cleid=6595
stargazer
 
Δημοσιευσεις: 121
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιαν, 2012 21:09

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό panorano » Παρ 20 Απρ, 2012 15:56

stargazer έγραψε:Παιδιά εχθές 1.32 σε λέβα απο lycoil :thumbup:

δεν μας εκανε το χατηρι η lucoil πριν 2-3 χρονια να εξαγορασει την θυγατρικη της shell στην ελλαδα!θα εσπαγε το μονοπωλιο των δυιλιστηριων καθως ειναι γνωστο οτι ειναι ιδιοκτητρια του παρατημενου πετρελαιοαγωγου μπουργκας-αλεξ/πολη και με την αποκτηση του δικτυου της shell θα ηταν πολυ ευκολο για αυτους να στησουν νεο διυλιστηριο!για αυτο μπηκε σφηνα στην αγορα η μοτοροιλ της οικογενειας βαρδινογιανεων και εδωσε οσα οσα για την αποκτηση των πρατηριων!διευρυνε το δικτυο της οικογενειας με 800 πρατηρια,απεκτησε των ελεγχο τριων εταιρειων(coral,coral gas,avin,cyclon) και πανω απο ολα διατηρησε το μονοπωλιο των διυλιστηριων
panorano
 
Δημοσιευσεις: 291
Εγγραφή: Κυρ 25 Δεκ, 2011 22:29

Re: βουλγαρια

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 20 Απρ, 2012 21:18

απο μια αποψη ( τη δικη τους.... ) λογικό δεν ειναι???
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βουλγαρία - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό stargazer » Τρί 22 Μάιος, 2012 18:48

Σεισμός χθες και 0.64 σχεδόν στην lukoil...
Δείτε τις μετατροπές μου για οικονομία:
http://ecomodder.com/forum/em-fuel-log. ... cleid=6595
stargazer
 
Δημοσιευσεις: 121
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιαν, 2012 21:09

Πρατήρια υγραερίου Βουλγαρία -Εβρο

Δημοσίευσηαπό Smet » Κυρ 30 Σεπ, 2012 04:29

Καλησπέρα επειδή η σύζυγος μου ειναι καθηγήτρια στην Ορεστιάδα έβαλα. Υγραεριο αφού για. Να πηγαίνω Ορεστιάδα θέλω κάθε εβδομάδα 1000 χλμ. Ξέρετε αν υπάρχουν πρατήρια υγραεριου μετά τα σύνορα απο Ορμενιο ? ή απο Κυπρίνο; Τιμές ξέρουμε αερίου κ βενζίνης;

Σας ευχαριστω
Smet
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ, 2012 04:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 81 επισκέπτες