Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

(Ράδιο αρβύλα)Έκτακτη εισφορά στην εγκατάσταση υγραερ/ης

Τι ισχύει στο εξωτερικό με τις επιδοτήσεις; Προοπτική για επιδότηση από το Ελληνικό κράτος; Μείωση των τελών κυκλοφορίας; Φορολόγηση βάση των εκπομπών CO2;

(Ράδιο αρβύλα)Έκτακτη εισφορά στην εγκατάσταση υγραερ/ης

Δημοσίευσηαπό NikosS » Παρ 15 Ιούλ, 2011 17:48

Καλό καλοκαίρι, σε όλους και καλές διαδρομές υγραεριοκίνητοι
Ερώτηση ,άκουσε κανείς για την έκτακτη εισφορά ,εφάπαξ καταβολή ,για όσους έχουν κάνει την μετατροπή. ακούω αρκετές συζητήσεις για το θέμα αλλά δεν βρίσκω κάτι.
Honda Civic 1.6cc , Kit-Versus
NikosS
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Δευτ 20 Ιουν, 2011 20:10

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Παρ 15 Ιούλ, 2011 18:32

Χωρις να το αποκλειω,μαλλον κουφο μου φαινεται.Παντως δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό christoi » Παρ 15 Ιούλ, 2011 19:45

thanasis έγραψε:στον αερα που θα καινε τα αυτοκινητα.......


Χμμμ, πολύ καλή ιδέα. Δε'ν'κακό...

<Τηλεφώνημα στο Μαξίμου>
"Έλα, Μινέισκο, σου έχω και άλλα έσοδα!"
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό rogerius » Παρ 15 Ιούλ, 2011 19:56

Προτεινω να σβηστει αυτο το thread, καθος δεν προσφερει κατι θετικο παρα μονο αρνιτικο!
Φιλικα προς τον OP!
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό NikosS » Παρ 15 Ιούλ, 2011 20:06

Ευχάριστώ για τα σχόλια και για τις πληροφορίες σας που όπως βλέπω τείνουν με πρόσιμο - ώς προς την ύπαρξη της φήμης. Και καλά θα κάνει να μείνει εκεί.....! ;)
Honda Civic 1.6cc , Kit-Versus
NikosS
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Δευτ 20 Ιουν, 2011 20:10

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 15 Ιούλ, 2011 21:24

Κι αν μπει τι θα πάρουν; Ελάχιστα, μπροστά σε αυτά που πρόκειται να εισπράξουν το επόμενο διάστημα αν κρατήσουν χαμηλά την τιμή του υγραερίου.
Χώρες με τις οποίες δεν μας αρέσει η σύγκριση (αλλά δυστυχώς είναι πιθανότατα σε πολύ καλύτερη οικονομική θέση από εμάς), όπως η Πολωνία, η Τουρκία, η Βουλγαρία, κλπ. δεν είναι τυχαίο οτι έχουν μερικά εκατομμύρια υγραεριοκίνητα αυτοκίνητα...
Υπάρχει επομένως πάρα πολύ μέλλον στην υγραεριοκίνηση και όσο κι αν δεν λειτουργούν οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί του Κράτους ώστε να εισπράττεται το σύνολο του ΦΠΑ που θα έπρεπε από τις χιλιάδες μετατροπές, πάλι κάτι εισπράττουν κι αυτό αναπληρώνει με ταχύτερο ρυθμό αυτό που θεωρητικά χάνεται από τη διαφορά τιμής βενζίνης-υγραερίου.
Λέω θεωρητικά χάνεται γιατί αν δεν υπήρχε η υγραεριοκίνηση, είναι σίγουρο οτι θα είχαν ακινητοποιηθεί(λόγω υψηλότατου κόστους) χιλιάδες αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού. Ενώ τώρα, εξακολουθούν να κινούνται, να πληρώνουν τέλη, ίσως και ειδική εισφορά και βέβαια συνεχίζουν να έχουν κατανάλωση άλλου καυσίμου (υγραερίου) και μάλιστα αυξημένη.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 15 Ιούλ, 2011 22:42

Έκτακτη εισφορά στην "εγτατάσταση υγραερίοκίνησης" μπορεί να βάλουνε στην εγκατάσταση υγραεριοκίνησης όμως αμφιβάλω πολύ και θα είναι πολύ #@#^%$*$&&^#%^ αν υπάρχει απλά και σαν σκέψη αυτό το σενάριο.


rogerius έγραψε:Προτεινω να σβηστει αυτο το thread, καθος δεν προσφερει κατι θετικο παρα μονο αρνιτικο!
Φιλικα προς τον OP!


:thumbup: Συμφωνώ απόλυτα
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 16 Ιούλ, 2011 15:50

Μετα απο τοσο καιρο ηρθε η ωρα να αποκαλυφθω και να βαλω σε ενεργεια το δολοπλόκο σχεδιο μου... :x :x :x

Ειμαι βαλτός, πρακτορας του ΓΑΠ και των εγκαθετων του ΔΝΤ και εχω σαν αποστολη το αρμεγμα ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΤΩΝ και μονο, αυτου του φορουμ...

Ετοιμαστείτε να σας παρω τα σώβρακα ...αρχιζοντας με την εισφορα... :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μεθαυριο θα φορολογισω οσους κρεμανε στον καθρέφτη τους αρωματικα με αρωμα πευκο... :lol: :lol: :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό strofimios » Τετ 20 Ιούλ, 2011 15:05

astragjtg έγραψε:Μεθαυριο θα φορολογισω οσους κρεμανε στον καθρέφτη τους αρωματικα με αρωμα πευκο... :lol: :lol: :lol:

Δεν μασαμε!!!!Το εχω κατω απο το καθισμα του συνοδηγου και ειναι με αρωμα βανιλια(ή κατι τετοιο)!!!
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: Έκτακτη εισφορά στην εγτατάσταση υγραερίοκίνησης

Δημοσίευσηαπό MERCEDAKIAS » Πέμ 05 Ιούλ, 2012 11:00

Κι εγω το ακουσα τις τελευταιες μερες πως τα υγραεριοκινητα θα φορολογηθουν καθως το κρατος χανει φορους λογω του υγραεριου
MERCEDAKIAS
 
Δημοσιευσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ 05 Ιούλ, 2012 10:47

Επόμενο

Επιστροφή στο Φορολογικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες