Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

τελη κυκλοφορίας

Τι ισχύει στο εξωτερικό με τις επιδοτήσεις; Προοπτική για επιδότηση από το Ελληνικό κράτος; Μείωση των τελών κυκλοφορίας; Φορολόγηση βάση των εκπομπών CO2;

Re: Απ: τελη κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Κυρ 18 Νοέμ, 2012 19:44

hlias έγραψε:Πρόσφατα, όταν ανακοινώθηκε ο ''πράσινος δακτύλιος'' στην Αττική, δήλωσε η Αρμόδια του όλου εγχειρήματος πως μέσα σε αυτόν, επιτρέπονται υγραεριοκίνητα εργοστασιακά αλλά όχι διασκευασμένα.



Βεβαίως κ υπάρχει αφοπλιστική απάντηση. Το ενδεχόμενο να βάλει κάποιος υγραέριο στο σούπερ ντουπερ τζιπ του των 3ών, 4ων λίτρων μόνο κ μόνο για να έχει φοροελατρύνσεις, αυτό δεν έχει περάσει σε κανενός το μυαλό ? Πρέπει να είστε Αϊνστάιν για να καταλάβετε ότι αν κάποιος πάει στον τελευταίο μάστορα κ βάλει σύστημα με 400-500-600 ευρώ μπορεί μετά να εισέρχεται στον δακτύλιο ελεύθερα κ να πληρώνει χαμηλότερα τέλη κυκλοφορίας ? Η χρήση υγραερίου ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ. Και αυτό μπορεί κάποιος να το εκμεταλλευτεί. Εάν κάποιος δεν επιθυμεί να κινείται με υγραέριο, είτε γιατί φοβάται την μακροχρόνια φθορά του κινητήρα του, είτε γιατί έχει οικονομική άνεση να χρησιμοποιεί βενζίνη, είτε γιατί κάποιος κάπου κάποτε είχε ένα σοβαρό πρόβλημα... τότε αυτός ο "κάποιος" θα το έβαζε χωρίς να το χρησιμοποιεί, κάνοντας απόσβεση με πλάγιο τρόπο. Μειωμένα τέλη, ελεύθερο δακτύλιο κ δε ξέρω γω τι άλλο.
Καταλαβαίνετε τώρα τον λόγο ?

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



1. αυτος με το σουπερ ντουπερ τζιπ μπορει καλλιστα να το εχει παρει με εργοστασιακο υγραεριο.
2. στα πρατηρια ποιο πολλα επαγγελματικα και μετα μεσσαιου και μικρου κυβισμου αυτοκινητα βλεπω, παρα μεγαλα τζιπ. οι πιο πολλοι με τα μεγαλα τζιπ, εχουν καταθεσει πινακιδες αρκετο καιρο τωρα.[/quote]

Δε σου λέω τι γίνεται στην πραγματικότητα, σου λέω τι πρόκειται να γίνει αν θεωρηθούν τα υγραεριοκινητα υβριδικά ή οτιδήποτε άλλο. Αν υπήρχε αυτή η τρύπα πίστεψε με οι περισσότεροι θα το έκαναν. Και δεν θα κατέθεταν πινακίδες.

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Απ: τελη κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 18 Νοέμ, 2012 20:11

Δε σου λέω τι γίνεται στην πραγματικότητα, σου λέω τι πρόκειται να γίνει αν θεωρηθούν τα υγραεριοκινητα υβριδικά ή οτιδήποτε άλλο. Αν υπήρχε αυτή η τρύπα πίστεψε με οι περισσότεροι θα το έκαναν. Και δεν θα κατέθεταν πινακίδες.

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2[/quote]


και που ειναι το κακο?
ειναι δυνατον καποιος που εκανε το σκατο του παξιμαδι για ενα αυτοκινητο, να μην μπορει ουτε να το κυκλοφορησει, ουτε να το πουλησει?
οι εχοντες δεν εχουν καταθεσει πινακιδες, πινακιδες εχουν καταθεσει αυτοι που ηταν οριακα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απ: τελη κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Δευτ 19 Νοέμ, 2012 21:36

Ρε συ Ηλία, ακούς τι λέμε τώρα ? Η κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ? Λέμε ότι όλοι με τις τζιπαρες τους όχι μόνο θα κοροϊδεύουν το κράτος, αλλά κ όλους τους άλλους οδηγούς, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι με 600 ευρώ κ βάζοντας ένα σύστημα της πλάκας θα έχουν φοροελατρύνσεις κ άλλες ευνοϊκές ρυθμίσεις, χωρίς κανείς να μπορεί να ελέγξει αν αυτοί οι τύποι θα κινούνται πράγματι με υγραέριο ή αποκλειστικά με βενζίνη. Αν ήμουν στην θέση τους, εφόσον η όλη κομπίνα γίνεται για τις φοροελατρύνσεις θα κινομουν με βενζίνη. Αν ήθελα να κινηθώ με υγραέριο θα έβαζα ένα σύστημα ανάλογο με την αξία της αυτοκινητάρας μου. Αν είχα Καγιέν θα έβαζα με 2500 χιλιάρικα. Όχι ο,τι χειρότερο κ ψεύτικο υπάρχει..

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Απ: τελη κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 19 Νοέμ, 2012 21:43

MeddlingMageGR έγραψε:Ρε συ Ηλία, ακούς τι λέμε τώρα ? Η κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ? Λέμε ότι όλοι με τις τζιπαρες τους όχι μόνο θα κοροϊδεύουν το κράτος, αλλά κ όλους τους άλλους οδηγούς, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι με 600 ευρώ κ βάζοντας ένα σύστημα της πλάκας θα έχουν φοροελατρύνσεις κ άλλες ευνοϊκές ρυθμίσεις, χωρίς κανείς να μπορεί να ελέγξει αν αυτοί οι τύποι θα κινούνται πράγματι με υγραέριο ή αποκλειστικά με βενζίνη. Αν ήμουν στην θέση τους, εφόσον η όλη κομπίνα γίνεται για τις φοροελατρύνσεις θα κινομουν με βενζίνη. Αν ήθελα να κινηθώ με υγραέριο θα έβαζα ένα σύστημα ανάλογο με την αξία της αυτοκινητάρας μου. Αν είχα Καγιέν θα έβαζα αε 2500 χιλιάρικα. Όχι ο,τι χειρότερο κ ψεύτικο υπάρχει..

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


αυτος με το καγιεν χεστηκε για την βενζινη ή το υγραεριο.
αυτος με το rav του 2002 γιατι να ειναι εγκλωβισμενος και να μη μπορει ουτε να το πουλησει ουτε να το κυκλοφορησει?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απ: τελη κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Δευτ 19 Νοέμ, 2012 22:55

Γιατί να ΜΗΝ μπορεί να κυκλοφορήσει κάποιος με RAV του 2002? Δεν τον οφελεί η υγραεριοκινηση? Ακόμα κ στον δακτύλιο παίζει με μόνα ζυγά.

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Φορολογικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες