Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απόδειξη Εγκατάστασης

Τι ισχύει στο εξωτερικό με τις επιδοτήσεις; Προοπτική για επιδότηση από το Ελληνικό κράτος; Μείωση των τελών κυκλοφορίας; Φορολόγηση βάση των εκπομπών CO2;

Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό mitsikoulis » Παρ 25 Νοέμ, 2016 11:34

Έχω κάνει εδώ και ένα χρόνο εγκατάσταση συστήματος υγραερίου σε κατάστημα με το οποίο πλέον δεν θέλω να έχω καμία σχέση. Το σύστημα είναι Lovato Easy Fast, και από ότι γνωρίζω η εγγύηση μπορεί να καλυφθεί και από άλλο συνεργείο το οποίο συνεργάζεται με την εν λόγω εταιρεία.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν έχω στα χέρια μου την απόδειξη για την πληρωμή του εγκαταστάτη ώστε να με καλύψει η όποια εγγύηση απομένει, γιατί δεν την είχα πάρει ποτέ. Σε κουβέντα με το δεύτερο συνεργείο που πήγα μου είπαν ότι την απόδειξη τη καταθέτουν μαζί με το φάκελο και έπρεπε να μου την είχαν επιστρέψει από το Μηχανολογικό όταν παρέλαβα την νέα άδεια κάτι το οποίο επίσης δεν έγινε.

Ο μηχανικός που έκανε την εγκατάσταση δεν ασχολείται καθόλου με το ζήτημα, και μου λέει ότι δεν μπορεί να ψάχνει ένα χρόνο πίσω για να μου βρει αντίγραφο (εδώ σημειώνω εγώ αν υπάρχει κιόλας), αλλά μάλλον υποψιάζεται ότι θέλω να την κάνω και δεν βοηθάει επίτηδες τη κατάσταση.

Φταίω και εγώ που δεν την αναζήτησα τόσο καιρό προφανώς, αλλά δεν με είχε ενημερώσει κανείς για τη διαδικασία, πίστευα ότι κάποια στιγμή θα μου την έδινε ο ίδιος αλλά όσες φορές τον είχα ενοχλήσει μου έλεγε ότι μου την είχε δώσει.

Τι θα μπορούσα να κάνω τώρα; :|
mitsikoulis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ, 2016 10:31

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Παρ 25 Νοέμ, 2016 15:29

Βιβλιαράκι service του συστήματος δεν σου είχε δώσει που να σημειώνετε χιλιόμετρα και ημερομηνίες;
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Παρ 25 Νοέμ, 2016 16:25

Φωτοτυπία καταθέτεις οχι το πρωτότυπο


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Παρ 25 Νοέμ, 2016 16:40

Η απόδειξη αγοράς και εγκατάστασης ειναι υποχρέωση του κάθε συνεργείου να δίνετε στον πελάτη όπως γίνετε και σε όλες τις συναλλαγές. Το υπουργείο δεν εχει καμια απαίτηση να δει την πρωτότυπη απόδειξη γιατί πολύ απλά το πρωτότυπο ανήκει στον καταναλωτή. Σκεφτείτε να σας σταμάταγε η εφορία την ωρα που φευγάτε απο το συνεργείο χωρίς απόδειξη. Το πρόστιμο θα πήγαινε σύννεφο και σε εσάς αλλα και στο κατάστημα


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό mitsikoulis » Δευτ 28 Νοέμ, 2016 09:14

Παρ' όλα αυτά η απόδειξη συνεχίζει να αγνοείται...

Το βιβλιαράκι σαφώς και υπάρχει, έχει σημειωμένο τα αντίστοιχα σέρβις στα σωστά χιλιόμετρα από τον απατεώνα και το τελευταίο σέρβις έγινε σε άλλο μάστορα.

Πέρα από το φορολογικό θέμα που προκύπτει, αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει τελικά η απόδειξη, εγώ θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση; Θα πρέπει να συνεχίσω τις αναζητήσεις μου; Με το υπουργείο επικοινώνησα τηλεφωνικά και μου είπαν ότι πρώτη φορά τους τη ζητάει κάποιος και ο υπάλληλος ΒΑΡΙΟΤΑΝ (δηλαδή "δεν ήξερε") να με εξυπηρετήσει. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κανείς δεν πήρε ποτέ απόδειξη στα χέρια του. Και το ερώτημα παραμένει, η απόδειξη τελικά ταξιδεύει ή όχι με το φάκελο του αυτοκινήτου στο μηχανολογικό;
mitsikoulis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ, 2016 10:31

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 28 Νοέμ, 2016 11:18

Απο όσο θυμαμαι , πάνε και κοντα 6 χρόνια, όταν ηταν να περάσω το ΚΤΕΟ τα μόνα χαρτιά που είχα μαζί μου να δώσω ηταν οι υπεύθυνες δηλώσεις σχετικα με ττην εγκατάσταση, την απόδειξη μου την είχε δώσει όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο και δεν θυμάμαι να την χρησιμοποίησα καπου.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό mitsikoulis » Τρί 29 Νοέμ, 2016 08:52

Δηλαδή σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνω χρήση της εγγύησης δεν θα υπάρξει πρόβλημα εάν δεν έχω στα χέρια μου την απόδειξη εγκατάστασης; Αρκεί το βιβλιαράκι σέρβις; :think:
mitsikoulis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ, 2016 10:31

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Τρί 29 Νοέμ, 2016 17:01

Πάνω στον πνεύμονα υπάρχει ενα serial number. Αυτός ειναι ο σειριακούς αριθμός όλου του κιτ. Στέλνεις ενα mail στην lovato και βλέπεις που εχει πωληθεί . Μιλάς με τον αντιπρόσωπο (αν εισαι τυχερός και το εχει πάρει απο έλληνα) και αυτός θα σε βοηθήσει με την εγγύηση σου


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 30 Νοέμ, 2016 01:15

Μιλάς με ενα εκ των Αγγελιδη ( auto strada ) Σούμπαση ( auto soubasis ) Σιμε (Sime ) και μερικούς ακομα εισαγωγείς lovato ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Απόδειξη Εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 16 Οκτ, 2019 11:05

Η απόδειξη κόβεται υποχρεωτικά έστω για κάποιο ποσό, είναι απαραίτητο για την αλλαγή της άδειας κυκλοφορίας σε υγραέριο, πρέπει να μπουν καινούργια εξαρτήματα για τα οποία πρέπει να κοπεί κάποιο τιμολόγιο, κάπου πρέπει να υπήρξε. Σ εμένα είχε βάλει φωτοτυπία της απόδειξης στον φάκελο που δώσαμε στο Υπουργείο ή στο ΚΤΕΟ, δεν θυμάμαι πάνε χρόνια.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25


Επιστροφή στο Φορολογικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες