Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μειωση σταθμης ψυκτικου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 23 Ιούλ, 2017 17:58

Και εγώ έχανα.
Μετά την αλλαγή στα ταυ για τον πνεύμονα από πλαστικά σε ειδικά μεταλλικά με δακττύλιο το πρόβλημα εξαφανίσθηκε.Τα έχανε από εκεί.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Τρί 25 Ιούλ, 2017 17:58

Τα ταφ τα αλλαξα και εγω,οπως και μερικα κολαρα και βελτιωθηκε αρκετα.Τωρα εχανε λιγο απο ενα κολαρο που παει στον πνευμωνα,τωρα φενεται οκ μετα απο σφιξιμο.
Αλλα επειδη περνα πολυ κοντα απο τον κινητηρα και ζεστενεται πολυ ψαχνω να βρω λυση
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 25 Ιούλ, 2017 20:42

Εάν το κολάρο είναι μεταλλικό δεν νομίζω να υφίσταται θέμα γιατί το νερό εσωτερικά κινείται συνεχώς οπότε η θερμοκρασία διατηρείται στον
ίδιο βαθμό.
Εάν όμως είναι πλαστικό με τον καιρό και τις υψηλές θερμοκρασίες πιθανώς θα βγάλει προβλήματα οπότε καλό είναι να μπει μεταλλικό στο οποίο
υπάρχουν περισσότερα περιθώρια για σύσφιξη,χωρίς να αλλοιωθεί στο παραμικρό η κυκλική του δομή σε αντίθεση με ένα πλαστικό.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Τετ 04 Οκτ, 2017 13:20

Λοιπον παιδια,ανακαλυψα και κατι αλλο,εχανε νετο απο τη λαστιχενια φλαντζα του θερμοστατη,ηταν λαθος τοποθετημενη και διαλυθηκε,την αλλαξα και πλεον δεν χανει Απο εκει,θα το παρακολουθησω.
Εχω την εντυπωση οτι λογω της φλαντζας εμπαινε αερας στο κυκλωμα και ανεβαζε την πιεση στο κυκλωμα και για αυτο πιεζε τα κολαρσ και οπου ηταν πιο χαλαρα εχανε.Τι λετε μπορει να συνεβει κατι τετοιο;
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 05 Οκτ, 2017 02:00

Τι γίνεται βρε παιδιά; Είναι η εποχή και προκύπτουν προβλήματα με το ψυκτικό υγρό γενικότερα; το δικό μας είχε Άγιο 2 φορές μέσα στην τελευταία βδομάδα ... Αλλάχτηκε δοχείο διαστολής + το κολάρο που φεύγει από το δοχείο και πηγαίνει στο ψυγείο μετά από βόλτα στα Τρίκαλα όπου έβγαλε μήνυμα engine temp και stop. Ενοείται σταματήσαμε επιτόπου. Ψυκτικό δεν έλλειπε καθόλου. Εντοπίστηκαν ρίγματα στο δοχείο διαστολής και άλατα στο κολάρο που ενώνει το δοχείο μετο ψυγείο οπότε μάλλον είχε πάρει αέρα το κύκλωμα. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήθελε πιο συχνά συμπλήρωμα το ψυκτικό. Αλλάζονται τα δυο εξαρτήματα με ιμιτασιόν ( χωρίς να μας ρωτήσει ο μάστορας τι να βάλουμε). αποτέλεσμα; σε χαλαρή βόλτα 10χιλιομέτρων ακούστηκε κάτι σαν μπαμ... Σταματάμε στην άκρη και βλέπουμε να βγαίνουν ατμοί από το καπό... Ανοίγουμε καπό και βλέπουμε άδειο το δοχείο και μια πλημύρα... Θερμοκρασία δεν είχε ανεβάσει... Δεύτερη φορά οδική και πίσω στο συνεργείο... με το που ανοίγουμε καπό βλέπω ότι το κολάρο έχει βγει τελείως από το μαρκούτσι που κουμπώνει στο δοχείο διαστολής...

Το κουμπώνει ο μάστορας πάλι, δοκιμάζει να το τραβήξει προς τα έξω και ξεκούμπωνε με χαρακτηριστική ευκολία... Δοκιμάζει να κουμπώσει το παλιό το οποίο είχε πιο καλή ασφάλεια στο κούμπωμά του, δοκιμάζει να το τραβήξει μετά και τίποτα. Δεν έφευγε από τη θέση του...

Του είπαμε να τα πάει πίσω και τα δύο και να παραγγείλει γνήσια στην Peugeot. Τα περιμένουμε αύριο μιας και σήμερα που πήγε να τα πάρει είχαν φέρει λάθος εξαρτήματα... :wtf: Είχαν κάνει λάθος στην παραγγελία. Άντε να δούμε πότε θα λήξει το μαρτύριο!

Θα μας καιγόταν το αυτοκίνητο τζάμπα... Προσοχή με τα κολάρα... Μόνο γνήσια!!
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Σάβ 07 Οκτ, 2017 12:05

για τη λαστιχενια φλαντζα ( o ring) τελικα τι λετε παιδια,μπορει να ειναι η αιτια αυξημένης πιεσης στο κυκλωμα?
επισης σημερα μετα απο πολυ καιρο μου αναψε check engine με βλαβη p303 cylinder 3 missfire,μου το εβγαζε παλιοτερα πολυ συχνα αλλα μετα απο καθαρισμο αισθητηρων λαμδα ολα καλα,πιθανον να ειναι το ιδιο παλι και να χρειαζεται καθαρισμος αισθητηρων.
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 10 Οκτ, 2017 18:13

Μήπως έχει πρόβλημα το μπεκ στον 3ο κύλινδρο;;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Τρί 10 Οκτ, 2017 19:42

Δεν νομιζω,αν και τωρα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω ακομη μαχι του.Πριν αρξετο καιτο που μου εκανε το ιδιο αν θυμαμαι καλσ το εκανε καε σε βενζινη και σε αεριο.Επισης στο obd μου βγαζει και τωρα οπως παλιοτερα O2 incomplete.Ειχσ κανει ενα καθαρισμο τοτ λαμδσ και εξαφανιστηκαν βλαβες και προβληματα.
Με την πρωτη ευκαιρια θα τους καθαρισω και βλεπουμε....
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 10 Οκτ, 2017 23:11

To θέμα είναι ότι αν έχει κάποιο πρόβλημα ο λ τζάμπα λεφτά δίνεις για καθαρισμούς... Απλά καθαρίζεις ένα ελαττωματικό εξάρτημα... Γιατί δεν τον αλλάζεις να ησυχάσεις μια και καλή;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Τετ 11 Οκτ, 2017 08:05

μονος μου τους καθαριζω προς το παρον.Θα κανω μια προσπαθεια ακομη και αναλογως θα δω μετα αν θα παω σε αντικατασταση.
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες





cron