Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό karaap » Παρ 19 Ιαν, 2018 08:00

Καλημέρα

Αφού έχει καπελωτά πως έχει ρυθμιζόμενες;

Η εικόνα γενικά στο εσωτερικό βελτιώθηκε ,δουλεύει πιό στρωτά και ήρεμα. Οταν ανοίγω το καπώ και πιάνω την μηχανή καταλαβαίνεις περισσότερη δόνηση . Αυτό το εξήγησε "επειδή άνοιξα περισσότερο τις βαλβίδες".

Όμως δεν τελειώσαμε εδώ.

Όσπου να πάω σπίτι ξανά άναψε το λαμπακι. Επιστρέφω στο μάστορα το βάζει στο PC ,βγάζει "βλάβη αισθητήρα κραδασμών" . Το σβήνει και μου λέει να κάνω καμμιά βόλτα . Στη βόλτα δεν άναψε . Πάω στο σπίτι ,το παρκάρω. Το απόγευμα πάω να φύγω νάτο πάλι το λαμπάκι. Άρα δεν ήταν από βαλβίδες

Συμπερασμα α) ανάβει με το υγραέριο και με την βενζίνα β) ανάβει και με ρυθμισμένες τις βαλβίδες γ) ανάβει και μετά το service στο υγραέριο

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι οτι μπορεί να κάνω σήμερα 120 χιλ και να μην ανάψει και μετά αύριο να θυμιθεί να ανάψει.

Έκλεισα ραντεβού με μάστορα .

Ευχαριστώ
karaap
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 14 Ιαν, 2018 20:32

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 19 Ιαν, 2018 09:59

Το ιδιο λαμπακι αναβει σε καθε βλαβη που μπορουν να πιασουν οι διαφοροι ελεγκτικοι αισθητηρες, αρα καθε φορα που αναβει δε σημαινει οτι εχεις την ιδια βλαβη.
Αφου εφυγε το τρεμουλο κατι εκανε με τα διακενα των βαλβιδων εστω και αν το εκανε και με μη "αποδεκτο" τροπο, λογο των μεγαλυτερων διακενων που σου εφτιαξε (δεν υπαρχει περιπτωση με αυτη τη διαδικασια να τα πετυχεις ακριβως, απλα σε γλυτωσε απο αρκετα χρηματα) η νεα σου βλαβη ειναι οτι πιανει ο αισθητηρας κρουση απο τα μεγαλυτερα διακενα των βαλβιδων, ζημια δεν παθαινεις και με τα χιλιομετρα θα κλεισουν οι βαβιδες και θα σταματησει να αναβει και το λαμπακι.
Η διαδικασια για να αναψει το λαμπακι εχει να κανει με καποιους κυκλους λειτουργιας που εχει ορισει ο κατασκευαστης, τωρα αυτο δεν ειναι δυνατο να εξηγηθει απο το πληκτρολογιο μεσα σε 3-4 παραγραφους.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 19 Ιαν, 2018 10:07

karaap έγραψε:To Yaris έχει καπελωτά δεν έχει δυνατότητα ρύθμισης με με το κατσαβίδι και το κλειδί.

Όταν τον ρώτησα άλλαξες καπελωτά .
Μου απάντησε : όχι έκοψα τις βαλβίδες .
Επειδή δεν καταλάβαινα μου εξήγησε οτι εκοψε λίγο μέταλλο από το πόδι της βαλβίδας για να έλθει το διακενο στο κανονικό και δεν χρειάστηκε να αλλάξει καπελωτά ( μου έκανε οικονομία ).

Τι έχετε να πείτε για την τεχνική αυτή;
Έχει κάποια βάση ;
Πάντως το αυτοκίνητο πάει τώρα καλά και δεν τρέμει .

"Τρώει" τα καπελώτα λίγο....
https://youtu.be/h5Pm9EFarVA
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Παρ 19 Ιαν, 2018 10:20

sso έγραψε:
karaap έγραψε:To Yaris έχει καπελωτά δεν έχει δυνατότητα ρύθμισης με με το κατσαβίδι και το κλειδί.

Όταν τον ρώτησα άλλαξες καπελωτά .
Μου απάντησε : όχι έκοψα τις βαλβίδες .
Επειδή δεν καταλάβαινα μου εξήγησε οτι εκοψε λίγο μέταλλο από το πόδι της βαλβίδας για να έλθει το διακενο στο κανονικό και δεν χρειάστηκε να αλλάξει καπελωτά ( μου έκανε οικονομία ).

Τι έχετε να πείτε για την τεχνική αυτή;
Έχει κάποια βάση ;
Πάντως το αυτοκίνητο πάει τώρα καλά και δεν τρέμει .

"Τρώει" τα καπελώτα λίγο....
https://youtu.be/h5Pm9EFarVA
Καλησπερα και από εμενα.
Το corolla φοραει τον ιδιο κινητήρα με μενα avensis.
Οι βαλβιδες ρυθμιζονται με πλακακια τα οποια ειναι συλλογη και εχουν αναλογο παχος.Ολα αυτα περιγραφονται στο service book της τουοτα που ομως ειναι αγγλικα.Αρα το ποιο πιθανον ειναι κανεις μαστορας να μην το εχει διαβασει.
Το παραπανο τρεμουλο του κινητηρα δεν δικαιολογειται.Μετα απο ρυθμιση βαλβιδων ο κινητηρας δουλευει αψογα.
Μην αγχωνεσαι ολα αυτα τα εψαξα απο μονος και τα βρηκα.Εμενα μαστορας μου ειπε οτι δεν ρυθμιζονται οι βαλβιδες του αβενσις

Sent from my P1m using Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 20 Ιαν, 2018 19:38

δηλαδη να καταλαβω κατι ... "εφαγε" την επιφανειακή σκληρηνση στο κεφαλι της βαλβιδας η οποια υπαρχει για να αντεχει το στελεχος το "ξυλο" που τρωει απο τον εκκεντροφόρο???

Αντι να βαλει πχ λεπτοτερες "παστιλιες"???

WOW που λενε και στο χωρίο μου.......
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 20 Ιαν, 2018 21:02

Δεν εχουν καπελωτα, ολοκληρο το ποτηρι αλλαζει ή γινετε κατεργασια στο εσωτερικο του μερος με υδροβολη ή τρως το στελεχος της βαλβιδας.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 20 Ιαν, 2018 21:39

Αυτος ομως Ηλια οπως λεγεται εφαγε το στελεχος της βαλβιδας.......
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 20 Ιαν, 2018 21:43

Ετσι πιστευω γιατι συνεργειο που να εχει τορνο για να φαει το ποτηρι δεν εχω δει ακομα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 01 Ιουν, 2018 03:22

Έγινε προχθές έλεγχος στο Accord στίς βαλβίδες. Βρέθηκαν μια χαρα οι εξαγωγής που φοβόμαστε.
Θα αποκατασταθεί και η βλάβη με το λάμδα και θα γίνει εκ νέου ρύθμιση στο δρόμο.
Έχω συμπληρώσει 92.000 χλμ και το έχω 2.5 χρόνια.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Έλεγχος διάκενων βαλβίδων

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 02 Ιουν, 2018 08:23

meletis έγραψε:Έγινε προχθές έλεγχος στο Accord στίς βαλβίδες. Βρέθηκαν μια χαρα οι εξαγωγής που φοβόμαστε.
Θα αποκατασταθεί και η βλάβη με το λάμδα και θα γίνει εκ νέου ρύθμιση στο δρόμο.
Έχω συμπληρώσει 92.000 χλμ και το έχω 2.5 χρόνια.

Μπράβο αυτά είναι πραγματικά καλά νέα.. Συνέχισε έτσι
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες