Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ/100χλμ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Μαρ, 2011 20:12

INCTEK έγραψε:
astragjtg έγραψε:Με εβαλες σε σκεψη, μιας και τα υγρου ψεκασμου θεωρητικα δεν χρειαζονται καποια δεδομενη θερμοκρασια για να ξεκινησει η εγχυση. Κανε μια ερωτηση μηπως μας διαφευγει κατι :thumbup: .


Και στο ICOM υπάρχει ένας extra σένσορας που μπορείς να συνδέσεις για να διαβάζει θερμοκρασία ψυκτικού, και να λειτουργεί λίγο παραπάνω με βενζίνη το χειμώνα.


Για ποιον λογο ακριβώς γινεται αυτο ? Για να ''γλυκάνει'' η μηχανη ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ/100χλμ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ LPG

Δημοσίευσηαπό INCTEK » Τρί 08 Μαρ, 2011 20:44

Γιατί υπάρχουν αυτοκίνητα που όταν είναι ακόμη κρύα και γυρίζει σε υγραέριο μπουκώνουν και δεν λειτουργούν στρωτά.
Κινήσου έξυπνα....κινήσου με την IncTek
www.inctek.gr
Άβαταρ μέλους
INCTEK
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Παρ 18 Φεβ, 2011 20:04

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ/100χλμ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Μαρ, 2011 23:54

INCTEK έγραψε:Γιατί υπάρχουν αυτοκίνητα που όταν είναι ακόμη κρύα και γυρίζει σε υγραέριο μπουκώνουν και δεν λειτουργούν στρωτά.


Ευχαριστω :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ/100χλμ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ LPG

Δημοσίευσηαπό gasdino » Παρ 01 Απρ, 2011 22:44

εχω την εντυπωση οτι το υγραεριο δουλευει καλυτερα οταν ειναι ηδη ζεστος ο κινητηρας,υποψιαζομαι οτι ισως λογω
οκτανιων παραπανω σε συνδιασμο με την λιπανση που υπαρχει στην βενζινη για τα κινουμενα μερη(πιστονια ελατηρια
λαδιου, συμπιεσης) οι τριβες ειναι λιγοτερες οσο αυξανει η εντος του κυλινδρου θερμοκρασια. ισως γι αυτο περιμενει
να παρει θερμοκρασια καποιος σενσορας ετσι ωστε να στρωσει εδαφος για την πλουσια σε οκτανια υγραεριο καυση.
και στο δικο μου ειναι αποκλειστικα μονο απο νερα ψυγειου το σημα για χρηση υγραεριου και αυτο το καταλαβαινω
ειδικα με τα χιονια κανει 5-7 λεπτα να παρει εμπρος.
gasdino
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:48

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ/100χλμ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ LPG

Δημοσίευσηαπό dim63 » Πέμ 07 Απρ, 2011 14:27

Καλημέρα,

Στα αερίου ψεκασμού όπως ξέρουμε χρησιμοποιούμε τα νερά του ψυγείου.
Μετά από δικια μου παρατήρηση έχω να αναφέρω για τα πρώτα λεπτά λειτουργίας ότι.
· Ο θερμοστάτης (βαλβίδα) του αυτοκίνητου στην αρχή της λειτουργίας του κινητήρα είναι κλειστός, οπότε ζεσταίνονται τα νερά που βρίσκονται στο κινητήρα μόνο και όχι του ψυγείου που εξακολουθεί να είναι αποκλεισμένο από τον θερμοστάτη.
· Ο πνεύμονας παίρνει συνήθως νερά από το κομμάτι του κινητήρα όποτε παίρνει ζεστό νερό μέσα σε 90-130 sec με αποτέλεσμα να ξεκίνα να δουλεύει το lpg και να κόβει την λειτουργία της βενζίνης.

Το θέμα μας είναι ότι σε λίγο ανοίγει ο θερμοστάτης και στο κύκλωμα πέφτουν και τα ‘ ΚΡΥΑ ΝΕΡΑ’ από το ψυγείο με αποτέλεσμα για λίγο να πέφτει Η ΜΕΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ του κυκλώματος δημιουργώντας κάποια σκαμπανεβάσματα στο ρελαντί , σε πολύ λίγο χρόνο μετά περίπου 70-110 sec όλο το κύκλωμα έχει την ιδία θερμοκρασία 80/90 C ανάλογα με το αυτοκίνητο και όλα διορθώνονται.

Αυτά από δικια μου παρατήρηση στην λειτουργία του αυτοκινήτου μου.
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό ntenis » Τρί 15 Μάιος, 2012 15:07

Οταν ο κινητηρας και τα νερα ειναι ζεστα κανοντας μια σταση μετα απο βολτα, στην εκκινηση μπαινει παλι η βενζινη..?
ntenis
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος, 2012 12:43

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό bebes » Τρί 15 Μάιος, 2012 19:40

ntenis έγραψε:Οταν ο κινητηρας και τα νερα ειναι ζεστα κανοντας μια σταση μετα απο βολτα, στην εκκινηση μπαινει παλι η βενζινη..?

φαντάζομαι οτι παιζει λιγο αναλογα με το συστημα, αλλα το συνηθες ειναι να κανει το "άρπαγμα" στο μιζαρισμα με βενζινη και αμεσως μετα μπαινει το αεριο.

Μια φορα που ειχα πρόβλημα στην εκκινηση (μετα απο 15 μερες ακινησιας), μου ειπε ο εγκαταστατης οτι μπορω να βαλω και αευθειας με αεριο (πατωντας παρατεταμενα το κουμπακι που αλλαζω το καυσιμο την ωρα που μιζαρω).
SUZUKI WagonR 1.3 LPG atiker
bebes
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 09:16

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό ntenis » Παρ 18 Μάιος, 2012 11:28

Eχει μετρησει καποιος ποσοι βενζινη καιει το συστημα με ψεκασμο αεριου.?
ntenis
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος, 2012 12:43

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό christoi » Παρ 18 Μάιος, 2012 15:31

Εξαρτάται πόσο το σπας.
Στο δικό μου που φροντίζω να μην αγγιζω κόκκινα σχεδόν ποτέ, τα 48 λίτρα τα καταπίνει κάθε 6.500-7.000 χμ τον χειμώνα, ενώ τους ζεστούς μήνες του τα συμπληρώνω κάθε 8.000-8.500 χμ.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Κατανάλωση βενζίνης/100χλμ με συστήματα LPG

Δημοσίευσηαπό ntenis » Παρ 18 Μάιος, 2012 16:09

christoi έγραψε:Εξαρτάται πόσο το σπας.
Στο δικό μου που φροντίζω να μην αγγιζω κόκκινα σχεδόν ποτέ, τα 48 λίτρα τα καταπίνει κάθε 6.500-7.000 χμ τον χειμώνα, ενώ τους ζεστούς μήνες του τα συμπληρώνω κάθε 8.000-8.500 χμ.



Φουλ οικονομικο μπραβο! Η βενζινη ποτε ψεκαζεται..? Μετα τις 4000 ας πουμε η πιο ψηλα..?
ntenis
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος, 2012 12:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 58 επισκέπτες