Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nick_grande » Δευτ 09 Μάιος, 2011 20:39

Στο prins το φιλτρο ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενο, πρωτη αλλαγη στα 25.000 χλμ και μετα καθε 75.000 χλμ με κοστος γυρο στα 75 ευρω. :thumbdown:
nick_grande
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Παρ 01 Απρ, 2011 23:40

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 09 Μάιος, 2011 20:58

nick_grande έγραψε:Στο prins το φιλτρο ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενο, πρωτη αλλαγη στα 25.000 χλμ και μετα καθε 75.000 χλμ με κοστος γυρο στα 75 ευρω. :thumbdown:


Το οτι ειναι ομως ηλετρ. ελεγχομενο, ειναι μεγαλη ''μαγκια'' γιατι μπορεις να ξερεις αμεσως αν κατι δεν παει καλα με το φιλτρο σου :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 09 Μάιος, 2011 21:12

nick_grande έγραψε:Στο prins το φιλτρο ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενο,


Υπάρχει δηλαδή κάποια ένδειξη, λαμπάκι, τι;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 09 Μάιος, 2011 22:12

dti έγραψε:
nick_grande έγραψε:Στο prins το φιλτρο ειναι ηλεκτρονικα ελεγχομενο,


Υπάρχει δηλαδή κάποια ένδειξη, λαμπάκι, τι;


http://prins-fgas.eu/prins-lpg-system/c ... ilter-unit O αισθητηρας πιεσης(και θερμοκρασιας) που εχει, μαλλον σου δινει ενδηξη αν αλλαξει κατι. Π.χ. αν μαζεψει πολυ σαβουρα και αλλαξει η πιεση στο φιλτρο(καπου το διαβασα αλλα δεν το βρησκω...)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό KATERINA » Τετ 28 Σεπ, 2011 22:07

καλησπέρα! τον μαιο τοποθέτησα στο αυτοκίνητο μάρκας (polo cross-volks wagen) υγραέριο .Το σύστημα είναι versus 4ης γενιάς από υγρό σε αέριο. Την Δευτέρα μετά από 6000 χλμ μου είπε να το πάω για σέρβις. Έβαλε ένα υγρό στην αντλία βενζίνης και στην αντλία υγραερίου και έκανε έναν έλεγχο μπροστά να δει πως δουλεύει. Στο τέλος πλήρωσα 25 ευρώ για το λάδι- σπρέι που έβαλε και άλλα 25 ευρώ για το φίλτρο που είπε πώς άλλαξε. Επίσης μου είπε πως για να μην δίνω κάθε φορά τόσα λεφτά να τοποθετήσω μια λαδιέρα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο το κόστος ωστόσο είναι 180 ευρώ.
Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, μήπως με κοροϊδεύει? Εγώ δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις και ότι μου λέει κάνω αναγκαστικά γιατί το αυτοκίνητο το έχω 3 χρόνια και φοβάμαι μην πα8ει οτιδήποτε...κοινώς είμαι εύκολο στόχος για θύμα..έχετε κάτι να μου προτείνεται? τι να κάνω? είναι καλή η μάρκα που μου έβαλε ή θα μου κάψει κανένα κινητήρα? με έχει πιάσει άγχος, να προσθέσω πως μένω επαρχία. εσείς οι άντρες βοηθήστεεεε!!!!
KATERINA
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 28 Σεπ, 2011 20:57

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 28 Σεπ, 2011 23:01

KATERINA έγραψε:καλησπέρα! τον μαιο τοποθέτησα στο αυτοκίνητο μάρκας (polo cross-volks wagen) υγραέριο .Το σύστημα είναι versus 4ης γενιάς από υγρό σε αέριο. Την Δευτέρα μετά από 6000 χλμ μου είπε να το πάω για σέρβις. Έβαλε ένα υγρό στην αντλία βενζίνης και στην αντλία υγραερίου και έκανε έναν έλεγχο μπροστά να δει πως δουλεύει. Στο τέλος πλήρωσα 25 ευρώ για το λάδι- σπρέι που έβαλε και άλλα 25 ευρώ για το φίλτρο που είπε πώς άλλαξε. Επίσης μου είπε πως για να μην δίνω κάθε φορά τόσα λεφτά να τοποθετήσω μια λαδιέρα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο το κόστος ωστόσο είναι 180 ευρώ.
Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, μήπως με κοροϊδεύει? Εγώ δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις και ότι μου λέει κάνω αναγκαστικά γιατί το αυτοκίνητο το έχω 3 χρόνια και φοβάμαι μην πα8ει οτιδήποτε...κοινώς είμαι εύκολο στόχος για θύμα..έχετε κάτι να μου προτείνεται? τι να κάνω? είναι καλή η μάρκα που μου έβαλε ή θα μου κάψει κανένα κινητήρα? με έχει πιάσει άγχος, να προσθέσω πως μένω επαρχία. εσείς οι άντρες βοηθήστεεεε!!!!


Καλως ηλθες στην παρεα...φιλεναδα :thumbup:

Το συστημα σου καλο ειναι αρκει να στο τοποθετησε σωστα. Το υγρο που μας λες οτι σου εβαλε, δεν το εβαλε στην ''αντλια'' οπως λες αλλα φανταζομαι στο ντεποζιτο της βενζινης(απο το πορτακι που ανοιγει πισω στο πλαι...) και αλλο 1 στο ντεποζιτο του υγραεριου(απο το σημειο που βαζεις υγραεριο), τα οποια ηταν λιπαντικα για υποτιθεμενη προστασια του κινητηρα. Θα σου προτεινα αν το αμαξι σου λειτουργει καλα, να εμπειστευεσαι τον μαστορα σου και να μην σκας.
Απο την αλλη αν θες να βαλεις λαδιερα, βάλτη αλλα κατι μου λεει οτι επειδη δεν τα εχεις καλα με τα μηχανολογικα μονο μπελαδες θα βαλεις στο κεφαλι σου...
Αστα τα πραγματα απλα οπως ειναι τωρα(προσωπικη, φιλικη συμβουλη)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 29 Σεπ, 2011 00:09

KATERINA έγραψε:καλησπέρα! τον μαιο τοποθέτησα στο αυτοκίνητο μάρκας (polo cross-volks wagen) υγραέριο .Το σύστημα είναι versus 4ης γενιάς από υγρό σε αέριο. Την Δευτέρα μετά από 6000 χλμ μου είπε να το πάω για σέρβις. Έβαλε ένα υγρό στην αντλία βενζίνης και στην αντλία υγραερίου και έκανε έναν έλεγχο μπροστά να δει πως δουλεύει. Στο τέλος πλήρωσα 25 ευρώ για το λάδι- σπρέι που έβαλε και άλλα 25 ευρώ για το φίλτρο που είπε πώς άλλαξε. Επίσης μου είπε πως για να μην δίνω κάθε φορά τόσα λεφτά να τοποθετήσω μια λαδιέρα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο το κόστος ωστόσο είναι 180 ευρώ.
Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει, μήπως με κοροϊδεύει? Εγώ δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις και ότι μου λέει κάνω αναγκαστικά γιατί το αυτοκίνητο το έχω 3 χρόνια και φοβάμαι μην πα8ει οτιδήποτε...κοινώς είμαι εύκολο στόχος για θύμα..έχετε κάτι να μου προτείνεται? τι να κάνω? είναι καλή η μάρκα που μου έβαλε ή θα μου κάψει κανένα κινητήρα? με έχει πιάσει άγχος, να προσθέσω πως μένω επαρχία. εσείς οι άντρες βοηθήστεεεε!!!!


Αν το αυτοκινητο παει καλα αστο οπως ειναι. Λαδιερα καλο ειναι να μην βαλεις(δεν χρειαζεται) και να οδηγας συνετα με μεσαιες στροφες στον κινητηρα. Ουτε το αλλο λαδι που σου βαλε χρειαζεται(οχι οτι κανει κακο, απλα δεν χρειαζεται). Απλα να τηρεις σωστα τα χρονοδιαγραμματα των σερβις και του φιλτρου υγραεριου.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 29 Σεπ, 2011 14:15

αλλαγη φιλτρου στις 6.000 ?

σαν πολυ συντομα δεν ειναι?
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό KATERINA » Σάβ 01 Οκτ, 2011 23:40

και εγώ έτσι πιστεύω..πως είναι νωρίς στα 6000 χλμ για αλλαγή φίλτρου. και αυτό το φίλτρο πώς είναι? εγώ ένα πλακέ σιδεράκι είδα να βγάζει που ήταν στηριγμένο με βίδες... μπροστά από τη μηχανή. ααα και να μην ξεχάσω να αναφέρω πως μέσα στο καλοκαίρι μου είπε να αλλάξουμε τον πνεύμονα γιατί ήρθε οδηγία απο το εργοστάσιο λόγω ζέστης..και μετά μου το αναίρεσε. (συγνώμη αν σας ζάλισα, απλώς δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ και το αυτοκίνητο το πληρώνω μόνη μου-και θέλω το καλύτερο.. καταλαβαίνετε!) Σασ ευχαριστώ όλους...@
KATERINA
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 28 Σεπ, 2011 20:57

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό christoi » Κυρ 02 Οκτ, 2011 03:01

Όλοι το καλύτερο θέλουμε για τα αυτοκίνητά μας!
Οδηγία για τον πνεύμονα λόγω ζέστης; Πάθανε ηλίαση και έδιναν ότι να ναι εντολές;
Τι κουλό κι αυτό! Δεν σου είπε παραπάνω πληροφορίες;

Το λάδι - σπρέι που σου έβαλε, μήπως είχε ένα τεράστιο "S" πάνω;
Γιατί θα είναι το SuperLadi. Σου δίνει +25 άλογα και μηδενίζει τους ρύπους.
Αν σου έβαλε και το "SP" (SuperLadiPetrol) τότε κερδίζεις άλλους 10 ίππους! Αλλά φρόντισε να φυσάς από την εξάτμιση κάθε 2.000 km για να απλώνεται καλύτερα το υλικό.

Ρε τι άλλο θα σκαρφιστούν οι τύποι για να πουλήσουν, θα τρελαθούμε τελείως ρεεεεεε...

SuperLadi info
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 91 επισκέπτες