Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Πέμ 11 Ιούλ, 2013 14:14

hlias έγραψε:
antonis132 έγραψε:
manoliss έγραψε:εχει βγει η εκδοση 1.6.5. και η frimware 590

χθες πηγα να κανω αναβαθμιση στον εγκεφαλο με την εκδοση λογισμικου 590 και δεν λειτουργουσε καλα, δεν διαβαζε θερμοκρασια νερου ουτε πιεση υγραεριου με αποτελεσμα να λειτουργει με βενζινη χωρις ενδειξεις υγραεριου(ποσοτητα) και το αποκορυφωμα να χτυπαει και το καμπανακι για σφαλμα του συστηματος, και ολα αυτα με μια απλη αναβαθμιση του softaware :eh:
ετσι περασα παλι την εκδοση λογισμικου 350 που λειτουργει μια χαρα, αμφιβαλω αν θα κανω αλλη αναβαθμιση λογισμικου στον εγκεφαλο.....δεν ειναι για πολλα πολλα ειναι για παρεξηγηση :thumbdown:



μετα την αναβαθμηση πρεπει απο τις σελιδες f1, f2, f3 να γινουν οι καταλληλες ρυθμισεις, για το μπιπερ μπαινεις στην σελιδα f6 πατας επιλογη f3 και σβηνεις τον χρονο λειτουργιας υγραεριου.
το 590 δινει πολλες δυνατοτητες ρυθμισης στον τροπο που θα γινει η αλλαγη σε υγραεριο, πλεον υπαρχει και η 591 και 595 frimware.

το εκανα με τον κινητηρα σβησμενο, συνδεσα το καλωδιο ανοιξα το διακοπτη στη θεση on, συνδεθηκε φορτωνω το λογισμικο 591τελικα επαληθευεται στην κεντρικη οθονη οτι πηρε την εκδοση 591, πηγα στις σελιδες f1,f2,f3 οι ρυθμισεις ηταν ετοιμες-ιδιες με το προηγουμενο, βαζω μπρος βλεπω δεν διαβαζει θερμοκρασια νερου, θερμοκρασια υγραεριου & πιεση υγραεριου, πηρε με βενζινη μπρος πατησα το κουμπι να γυρισει σε υγραεριο και μπαμ μου σβηνει, δοκιμαζω να βαλω μπρος και ειχα τα ιδια αποτελεσματα με πριν μονο που οταν εσβησε παλι χτυπουσε το μπιπερ για σφαλμα του κιτ υγραεριου, πρωτη σκεψη ''τον βραχυκυκλωσαμε τον παρεξηγημενο τον εγκεφαλο και θα χασω χρονο και χρημα να τρεχω να το φτιαξω''
Ηλια με το που περασα το παλιο firmware 350 ολα λειτουργουσαν στην εντελεια σαν να μην ειχε συμβει τιποτα, δεν ξερω δεν θελω να το ξαναδοκιμασω μηπως ο εγκεφαλος στο δικο μου ειναι παλιος και δεν το υποστηριζει η οντως εχει καποιο προβλημα και ξερεις εχω μαλωσει σε αυτον που το τοποθετησα (εξουσιοδοτημενος μηχανικος vag) για να μου καλυψει μεσω εγγυησης καποια ενδεχομενη βλαβη,οταν συνδεσα το κιτ να διαβαζει θερμοκρασια νερου απο ενα αισθητηρα θερμοκρασιας μου ειπε πως δεν γινεται να δουλευει σωστα,το σωστο ειναι να γυρναει με βαση τη θερμοκρασια υγραεριου και θα χασω την εγγυηση, να φανταστεις ειχα παει πριν 2-3μηνες για βλαβη στον πνευμονα του λεω σηκωνει υψηλη πιεση μεχρι να σβησει και μου λεει δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται αυτο και πως ειναι θεμα του αυτοκινητου, την ιδια μερα ανοιγω με δικη μου ευθυνη τον πνευμονα και βρισκω φθαρμενο-λιωμενο σε μια ακρη το o-ring του ρυθμιστη πιεσης, το αντικαθιστω και δουλευει οπως πρεπει, παντως του εχω κανει φοβερη δυσφημιση του ... και εχει χασει πολυ κοσμο με αυτη την αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα του, αν πας απο θεωρια για να σε πεισει ειναι φοβερος ψευτης αλλα στην πραξη :thumbdown:
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 12 Ιούλ, 2013 20:12

απο οτι διαβαζω αντωνη μαλλον στην f6 δεν πηγες....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 12 Ιούλ, 2013 21:47

το εκανα με τον κινητηρα σβησμενο, συνδεσα το καλωδιο ανοιξα το διακοπτη στη θεση on, συνδεθηκε φορτωνω το λογισμικο 591τελικα επαληθευεται στην κεντρικη οθονη οτι πηρε την εκδοση 591, πηγα στις σελιδες f1,f2,f3 οι ρυθμισεις ηταν ετοιμες-ιδιες με το προηγουμενο, βαζω μπρος βλεπω δεν διαβαζει θερμοκρασια νερου, θερμοκρασια υγραεριου & πιεση υγραεριου, πηρε με βενζινη μπρος πατησα το κουμπι να γυρισει σε υγραεριο και μπαμ μου σβηνει, δοκιμαζω να βαλω μπρος και ειχα τα ιδια αποτελεσματα με πριν μονο που οταν εσβησε παλι χτυπουσε το μπιπερ για σφαλμα του κιτ υγραεριου, πρωτη σκεψη ''τον βραχυκυκλωσαμε τον παρεξηγημενο τον εγκεφαλο και θα χασω χρονο και χρημα να τρεχω να το φτιαξω''
Ηλια με το που περασα το παλιο firmware 350 ολα λειτουργουσαν στην εντελεια σαν να μην ειχε συμβει τιποτα, δεν ξερω δεν θελω να το ξαναδοκιμασω μηπως ο εγκεφαλος στο δικο μου ειναι παλιος και δεν το υποστηριζει η οντως εχει καποιο προβλημα και ξερεις εχω μαλωσει σε αυτον που το τοποθετησα (εξουσιοδοτημενος μηχανικος vag) για να μου καλυψει μεσω εγγυησης καποια ενδεχομενη βλαβη,οταν συνδεσα το κιτ να διαβαζει θερμοκρασια νερου απο ενα αισθητηρα θερμοκρασιας μου ειπε πως δεν γινεται να δουλευει σωστα,το σωστο ειναι να γυρναει με βαση τη θερμοκρασια υγραεριου και θα χασω την εγγυηση, να φανταστεις ειχα παει πριν 2-3μηνες για βλαβη στον πνευμονα του λεω σηκωνει υψηλη πιεση μεχρι να σβησει και μου λεει δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται αυτο και πως ειναι θεμα του αυτοκινητου, την ιδια μερα ανοιγω με δικη μου ευθυνη τον πνευμονα και βρισκω φθαρμενο-λιωμενο σε μια ακρη το o-ring του ρυθμιστη πιεσης, το αντικαθιστω και δουλευει οπως πρεπει, παντως του εχω κανει φοβερη δυσφημιση του ... και εχει χασει πολυ κοσμο με αυτη την αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα του, αν πας απο θεωρια για να σε πεισει ειναι φοβερος ψευτης αλλα στην πραξη :thumbdown:[/quote]



διακοπτης θεση OFF για να αλλαξεις frimware αλλιως δεν την παιρνει. κανε αλλη μια προσπαθεια και ολα θα πανε καλα, συνδεσε τον αισθητηρα θερμοκρασιας και θα δεις αρκετα ωραια πραγματα, οπου κολλησεις παρε τηλεφωνο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό manousakas » Σάβ 20 Ιούλ, 2013 20:00

Batfalcon έγραψε:
Εικόνα



καλησπερα σε ολους !!!στο σημειο που λεει ''operation at high revs''
μηπως μπορει καποιος να μου πει τι σημαινει αυτο:''petrol addiction once time gas limit is reached''
τι ακριβως κανει το αυτοκινητο οταν το εχουμε σε αυτην την ρυθμιση και τι κανει στις αλλες δυο????
εχω ενα nissan primera p10 και προσφατα εβαλα συστημα αεριου lovato
ευχαριστω εκ των προτερων και συγχαρητηρια για το φορουμ!!!!
manousakas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 25 Ιουν, 2013 15:49

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 21 Ιούλ, 2013 01:00

οταν ο χρονος ψεκασμου αεριου μεγαλωσει πολυ σε σχεση με τον χρονο ψεκασμου βενζινης τοτε ψεκαζει 2ms βενζινης.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό theeo » Πέμ 25 Ιούλ, 2013 00:14

καλησπερα εχει καποιος lovato σε Terios ;
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 27 Ιούλ, 2013 03:01

hlias έγραψε:
antonis132 έγραψε:
manoliss έγραψε:εχει βγει η εκδοση 1.6.5. και η frimware 590

χθες πηγα να κανω αναβαθμιση στον εγκεφαλο με την εκδοση λογισμικου 590 και δεν λειτουργουσε καλα, δεν διαβαζε θερμοκρασια νερου ουτε πιεση υγραεριου με αποτελεσμα να λειτουργει με βενζινη χωρις ενδειξεις υγραεριου(ποσοτητα) και το αποκορυφωμα να χτυπαει και το καμπανακι για σφαλμα του συστηματος, και ολα αυτα με μια απλη αναβαθμιση του softaware :eh:
ετσι περασα παλι την εκδοση λογισμικου 350 που λειτουργει μια χαρα, αμφιβαλω αν θα κανω αλλη αναβαθμιση λογισμικου στον εγκεφαλο.....δεν ειναι για πολλα πολλα ειναι για παρεξηγηση :thumbdown:



μετα την αναβαθμηση πρεπει απο τις σελιδες f1, f2, f3 να γινουν οι καταλληλες ρυθμισεις, για το μπιπερ μπαινεις στην σελιδα f6 πατας επιλογη f3 και σβηνεις τον χρονο λειτουργιας υγραεριου.
το 590 δινει πολλες δυνατοτητες ρυθμισης στον τροπο που θα γινει η αλλαγη σε υγραεριο, πλεον υπαρχει και η 591 και 595 frimware.

κατεβασα και την 596 εκδοση....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 16 Αύγ, 2013 15:44

hlias έγραψε:διακοπτης θεση OFF για να αλλαξεις frimware αλλιως δεν την παιρνει. κανε αλλη μια προσπαθεια και ολα θα πανε καλα, συνδεσε τον αισθητηρα θερμοκρασιας και θα δεις αρκετα ωραια πραγματα, οπου κολλησεις παρε τηλεφωνο.

Ηλια ειχες δικιο ακολουθησα τις οδηγιες οπως γραφεις και το πηρε κανονικα :)
βρηκα την εκδοση 1.6.6 και σε firmware εβαλα το 00730 πιστευω θα δουλευει μια χαρα :wave:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
βρηκα και ενα ενδιαφερον κειμενο για το νουμερο διατομης των μπεκ για καλιμπραρισμα που προτεινεται απο τη lovato σε θεωρητικο ενδιαφερον παντα επειδη και το δικο μου φοραει τα Α(ο χαρτης ξεκιναει απο τα 100-101 πολυ χαμηλα με πιεση υγραεριου στα 1.28) αλλα πρεπει να βαλω τα Α1 με πιεση στα 1.37(επειδη ειναι 2ζευγαρια των 2μπεκ σε στυλ full group αλλα επιλεγμενο sequential στις ρυθμισεις) για να δουλευει ομαλοτερα
Εικόνα
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 16 Αύγ, 2013 19:13

antonis132 έγραψε:
hlias έγραψε:διακοπτης θεση OFF για να αλλαξεις frimware αλλιως δεν την παιρνει. κανε αλλη μια προσπαθεια και ολα θα πανε καλα, συνδεσε τον αισθητηρα θερμοκρασιας και θα δεις αρκετα ωραια πραγματα, οπου κολλησεις παρε τηλεφωνο.

Ηλια ειχες δικιο ακολουθησα τις οδηγιες οπως γραφεις και το πηρε κανονικα :)
βρηκα την εκδοση 1.6.6 και σε firmware εβαλα το 00730 πιστευω θα δουλευει μια χαρα :wave:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
βρηκα και ενα ενδιαφερον κειμενο για το νουμερο διατομης των μπεκ για καλιμπραρισμα που προτεινεται απο τη lovato σε θεωρητικο ενδιαφερον παντα επειδη και το δικο μου φοραει τα Α(ο χαρτης ξεκιναει απο τα 100-101 πολυ χαμηλα με πιεση υγραεριου στα 1.28) αλλα πρεπει να βαλω τα Α1 με πιεση στα 1.37(επειδη ειναι 2ζευγαρια των 2μπεκ σε στυλ full group αλλα επιλεγμενο sequential στις ρυθμισεις) για να δουλευει ομαλοτερα
Εικόνα




φτιαξε πιεση αεριου στο ρελαντι 1,37, για τα μπεκ αν στο ρελαντι ο χρονος ψεκασμου των μπεκ υγραεριου ειναι πανω απο 3,5ms μην τα αλλαξεις με μικροτερα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Lovato Easy Fast Παράμετροι Λειτουργίας

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 19 Αύγ, 2013 16:32

εχω μια απορια εχω το συστημα lovato fast and easy στις παραμετρους για την επιλογη των μπεκ
εχει τα εξης: σε παλαιοτερα προγραματα π.χ. 1,6,0 lovato, lovato k, & lovato J εχω τις μαυρες ηλεκτροβανες
τις τετραγωνες μπορει λοιπον να μου πει καποιος αυτες οι ηλεκτροβανες μια παραμετρο θελουν και τις διαφορες μεταξυ τους?Δηλαδη οι τετραγωνε ςηλεκτροβανες με πια παραμετρο ειναι πιο σωστη?
Σε προσωπικο επιπεδο σε lovato ειδα ενα χαρτη με καπιοιες Χ παραμετρους, με το lovato k ειδα το χαρτη Χ που ειδα και ενωριτερα αλλα με περιπου 10-15% ανεβασμενα νουμερα στο χαρτη, στο lovato J απλα μου εβγαλε οτι τα μπεκ ειναι πολυ μεγαλα κατα τον αυτοπρογραμματισμο
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες