Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μπεκ υγραερίου και κύκλωμα ψυκτικού υγρού

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Ερωτηση προς εγκαταστατες ( φανταζομαι )

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 12 Ιούλ, 2012 23:27

η σιγουρη πληροφορία ειναι οτι εκανε μικρες διαδρομες εντός Γερακα που μενει, θα μπορουσε να μην ζεσταθει τοσο ηταν αυτο που λεμε "για χρηση σουπερμαρκετ" ( grossery getter που λενε οι Αμερικανοι)...
το τελευταιο μπορει και να συνεβαινε δε το ξερω....
κρατα στο νου σου οτι εχει γινει μετατροπή απο υδραργυρικό σε ηλεκτρικό ( οπως εχω κανει κι εγω με τα χερακια μου :) ) οποτε ελλειψη παραφλου ναι μπορει να μην ενεργοποιησει το βαντιλατερ...
κατι που συναδει με την λαθος τοποθετηση του πνευμονα...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ερωτηση προς εγκαταστατες ( φανταζομαι )

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 12 Ιούλ, 2012 23:28

tommygun έγραψε:το συμπερασμα ειναι οτι ειναι αδυνατον για εναν απλο οδηγο/καταναλωτη να "προφυλαχτει"


γι αυτο ειπα οτι βοηθουντων των εγκαταστατων εδω μεσα, δειχνοντας εν δυναμη κακες τοποθετησεις μπορουμε να προφυλαχτουμε...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Μπεκ υγραερίου και κύκλωμα ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 12 Ιούλ, 2012 23:34

φωκιωνα στις μ@λ@κιες η μπαλα τους παιρνει ολους και ελα απο το μαγαζι να ακουσεις με τα αυτια σου το τι μου λενε καθε μερα, καποιοι οι οποιοι νομιζουν οτι ολοι τους κοροιδευουν και οτι ολοι ειμαστε να μην το γραψω.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μπεκ υγραερίου και κύκλωμα ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 12 Ιούλ, 2012 23:44

oxi oxi οχι οχi προς Θεου δεν ειμαι της νοοτροπίας του "τσουβαλιασματος"....
κι εγω ελευθερος επαγγελματιας ειμαι και ξερω και καλους συναδελφους και κακους....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μπεκ υγραερίου και κύκλωμα ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 30 Αύγ, 2014 17:59

εχουμε συνδεσει τον πνευμονα παραλληλα με το κύκλωμα νερου και τα Τ από τον πνευμονα είναι περιπου στους 15 ποντους.....σε λειτουργια όμως μεσα σε πολη και σε θερμοκρασίες πνευμονα 70+ και αεριου 65+ παρατητω μια αρρυθμια στο ρελαντί γυρνώντας όμως σε βενζινα σταματάει η αρρυθμια στο ρελαντί....μολις βγω λιγο εξω από την πολη πεσει η θερμοκρασια τοτε όλα καλα....
και ερωταω εγω τωρα:
αν βαλω και ένα δευτερο Τ θα κατεβει η θερμοκρασια του πνευμονα και συναμα του αεριου στις ιδιες συνθηκες? δηλαδή κινηση σε πολη? μιας και δινεις και άλλη διοδο νερου η τουλάχιστον θα κατεβει πιο γρηγορα η θερμοκρασια από τον πνευμονα?
πιθανον από ότι καταλαβαινω θα αργησω το πρωι να γυρισω σε υγραεριο κατά τους χειμερινούς μηνες
τεχνικα το βρίσκετε σωστο αυτό?
το συστημα είναι το lovato fast and easy
η αποσταση στα σωληνάκια για την τροφοδοσια είναι καπου στους 12-13 ποντους όλα όμως το ιδιο +_ 0,5 ποντους
κινητήρας 1600 8ν με κωδικο κινητηρα BFZ
ΤΕΧΝΙΚΑ μπορει να βοηθησει κανενας εγκαταστάτης να μου αν η σκεψη μου εινα λαθος η όχι και αν την εχει εφαρμοσει κανενας?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μπεκ υγραερίου και κύκλωμα ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 20 Οκτ, 2016 09:16

Η μια ερωτηση αν ο πνευμονας τοποθετηθει ψηλα που ειχα απο καιρο κατα νου απαντηθηκε....ηδη απο το πρωτο ποστ...
Αρα τοποθετοντας τον πνευμονα χαμηλα δεν εχουμε θεμα....αν τοποθετηθει ο πνευμονας στο εμπρος μερος στο αυτοκινητο πχ διπλα απο το ψυγειο η κατω απο την μπαταρια στο κενο που εχει ειναι λαθος?...το ρωταω αυτο διοτι αν τοποθετηθει σε σημειο που να εχει αρκετο αερισμο γυρω του και οχι κοντα στο καπω που κλεινει την μηχανη και για να γινω κατανοητος οχι να φυσαει αερας επανω του απο βεντιλατερ απλα να εχει κενο χωρο βοηθαει στην γρηγορη αποθερμανση του πνευμονα σε συνθηκες πολης? η οπου και να τον βαλεις δεν εχει σημασια?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 60 επισκέπτες