Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Τετ 12 Σεπ, 2012 13:00

Διαθέτοντας την έκδοση 3.0.7 λογισμικού για το BRC Plug & Drive, έχω σκαλώσει με τη βαθμονόμηση του ντεπόζιτου LPG.

Ενώ έχει δεχθεί τις δύο βαθμονομήσεις άδειου & πλήρης πλήρωσης του ντεπόζιτου (acquisition empty & full) κανονικά, όταν του ζητώ για παράδειγμα να μειώσει την κλίμακα που σβήνει το 4ο led από τα 63% στο 57%, ενώ το δέχεται και με ρωτά εάν θα το σώσει, όταν βγαίνω με exit από το πρόγραμμα μου πετάει παράθυρο για σώσιμο FPD Files.
Φυσικά εάν ανοίξεις το User Maps που σε παραπέμπει μέσα στο LPG δεν περιέχει καμία εταιρία (στην ουσία ο φάκελος δεν έχει κανένα αρχείο) και δεν μπορείς να σώσεις τίποτα.
Οπότε σε αναγκάζει να βγεις με ΝΟ και χάνει την αλλαγή που είχες δώσει για τη βαθμονόμηση του ντεπόζιτου.

Κάποια βοήθεια;
Συνημμένα
2012-09-12_113908.jpg
2012-09-12_113908.jpg (82.06 KiB) 12355 προβολές
gas level.jpg
gas level.jpg (59.93 KiB) 12355 προβολές
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 12 Σεπ, 2012 13:08

Μηπως πρεπει να δωσεις εσυ ονομα?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό steliosthem » Τετ 12 Σεπ, 2012 13:41

Ασχετο με την ερωτηση σου αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω πως συνδέεσαι με τον εγκεφαλο του αεριου, απο που προμηθευτηκες το καλωδιο, ποσο εκανε κτλ. Εχω το ιδιο συστημα και εκδοση λογισμικου.

Επισης περιμενουμε να μας πεις αν η νεα βαθμονομηση δουλεψε καλυτερα απο την εργοστασιακη. :thumbup:
steliosthem
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2012 21:18

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Τετ 12 Σεπ, 2012 14:07

Δυστυχώς και να δώσεις όνομα αρχείου και τις λοιπές πληροφορίες, δεν σώζει τίποτα.
Ούτε προσπάθεια δεν κάνει!

Για την επικοινωνία του προγράμματος με τον εγκέφαλο του LPG, χρησιμοποιείται ειδικό Interface (usb), το οποίο μπορείς να το αγοράσεις είτε από τη χώρα μας είτε μέσω ebay (δώσε στο ebay, λέξεις κλειδιά brc usb interface και θα βρεις μερικά).
Εάν θέλεις από τη χώρα μας στείλε μου pm να σου δώσω το που.
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 12 Σεπ, 2012 15:59

Υπαρχει καπου το manual του λογισμικου? ετσι να ριξω μια ματια...
γιατι μου κανει πολυ περιεργο.
εχω φτιαξει τουλαχιστον 3 αρχεια για το δικο μου και μαλιστα μπορω και τα φτιαχνω offline τα σωζω και οποτε συνδεθω τα "φορτωνω".

καθ' ολη την διαρκεια εισαι συνδεδεμενος με την ECU?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Τετ 12 Σεπ, 2012 18:11

Τελικά το πρόβλημα βρέθηκε, οφειλόταν στο software (ένα update που είχα βάλει), με επανεγκατάσταση αποθηκεύει κανονικά.

Δίνεις Εταιρία, μοντέλο, τύπο ECU και όνομα αρχείου και το αποθηκεύει παρόλο που λέει ότι κάποιο λάθος υπήρξε κατά τη διαδικασία (errors found in progress...) αλλά συνεχίζει και στέλνει τα δεδομένα στην ECU.

Η δεξαμενή μου είναι μία 61lit της STEP, όταν τη βαθμονομήσω σύμφωνα με τα σημάδια της παρακάτω φώτο, θα σας δώσω τις αντίστοιχες τιμές στα πεδία.

@fokion, εάν θέλεις το pdf του λογισμικού κοίτα στο http://www.remixbg.com/Documentation/Documents/Gazovi%20uredbi/BRC/SEQUENT%20Plug%20&%20Drive/TA01Z038_P%26D_sw_en.pdf
Συνημμένα
gauge.jpg
gauge.jpg (234.96 KiB) 12311 προβολές
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό rogerius » Πέμ 13 Σεπ, 2012 10:18

evxaristoume poly gia tis plirofories.
Ante na ftiaksoume kai emeis ta ledakia tou BRC.
Dose pliroforia sto lao!!! :ymhug:
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 13 Σεπ, 2012 11:44

Κατα την ταπεινη μου γνωμη η βαθμονομιση πρεπει να γινει σε 2 φασεις.

α φαση
τελειως αδειοι παμε σε.... φιλικό γκαζαδικο ( θα καταλαβετε το γιατι ) και με συνδεδεμενο το λαπτοπ σημειωνουμε τις ενδειξεις της αντιστασης ανα λιτρα που βαζουμε.
πχ σε 40αλιτρη πραγματικη χωριτικότητα δεξαμενης και 4 λαμπακια περνουμε ενδειξεις ανα 10 λιτρα ή οπως αλλιως μας βολευει, πχ περνουμε πρωτη ενδειξη στα 8 κι αυτη ειναι η "ρεζερβα" μας. και ειπα φιλικό γιατι ο γκαζας θα πρεπει να σταματαει την κανουλα σε αυτες τις ποσοτητες που θελουμε για να περνουμε τις ενδειξεις.

β φαση
τις "φτιαχνουμε" αναλλογα και τις φορτωνουμε στον Εγκεφαλο.

Μονο ετσι εχουμε αντιστοιχιση με πραγματικά λιτρα ανα λαμπακι. ( ναι προφανως και με την αιρεση οτι η αντλια δεν κλεβει...)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Πέμ 13 Σεπ, 2012 13:57

fokion, αυτή η προσέγγιση μόνο σε φίλο μπορεί να γίνει.
Εδώ μας έχουν τρελλάνει συνεχώς με την αύξηση της τιμής, εμείς γκρινιάζουμε, θα κάτσουν να περιμένουν να βαθμονομήσουμε τη δεξαμενή;
Στην περιοχή της Ελευσίνας που βρίσκομαι, από Ελευσίνα μέχρι Ασπρόπυργο, η τιμή σκαρφάλωσε στα 0,90 ευρώ (Petrogas) το λίτρο και μόνο λίγο παρακάτω στο σχιστό πέφτει στα 0,865 (Petrogas) - για τιμή ακόμη πιο χαμηλά μόνο στη Φάενως, αλλά από την περιοχή μου δε συμφέρει.

Επί του θέματος, πιστεύω ότι η πιο πρακτική μέθοδος χωρίς φίλο με πρατήριο, είναι να αδειάσεις εντελώς και να κάνεις μια μέτρηση "άδειου ντεπόζιτου". Ακολούθως πηγαίνεις σε ένα πρατήριο φουλάρεις, έχοντας συνδεδεμένο ήδη το φορητό και ανοιχτό το πρόγραμμα και μέχρι ο πρατηριούχος να σου φέρει απόδειξη ή ρέστα πατάς και ένα κλικ στο "γεμάτο ντεπόζιτο" (αυτό έχω κάνει μέχρι στιγμής).

Μετέπειτα, έχοντας οριοθετήσει τμήματα στο όργανο ένδειξης, όπως αυτό που ανέβασα, κοιτάς όποτε ο δείκτης φθάσει σε αυτήν την περιοχή και βάζεις στο αντίστοιχο πεδίο τιμές % μέχρι να ανάψει το led (και γράφω ανάψει γιατί βλέπω ότι τα πρώτα 3 λαμπάκια σβήνουν πριν την ώρα τους).
Για παράδειγμα το 4o led μου έσβησε με μόλις 38Km διαδρομής (ήταν στο 64% η τιμή στο πεδίο), ενώ ο δείκτης πίσω ήθελε πολύ ακόμη για να προσεγγίσει το σημείο που έχω βάλει το βέλος. Το κατέβασα σε πρώτη φάση στο 60% (το 4ο led άναψε και πάλι) και θα συνεχίσω και πάλι τη διαδικασία μέχρι να δω που θα ταιριάξει. Το ίδιο θα κάνω και για τα λοιπά led.
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: BRC Plug & Drive Software, (βαθμονόμηση ντεπόζιτου)

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 13 Σεπ, 2012 15:11

κρατα στα υποψη σου για λογους που ειχαν αναλυθει παλιοτερα οτι η κινηση του φλοτερ δεν ειναι "ευθυγραμμη" αλλα καμπυλη. Επεισεις αν εχεις θερμοσιφωνα κι οχι ντονατ επειρεαζεται και απο την γεωμετρια αυτης.

Δες στο showroom στο αυτοκινητο μου εκει ο dakancho το ειχε αναλυσει διεξοδικά. εδω

viewtopic.php?f=20&t=753&start=30 ( απο την μεση περιπου και μετά)


Αν δεν εχει αλλο αυτοκινητο ( ή εχει ελευθερη αντλια εκεινη τη στιγμη και δε περιμενει και κανενας ) και εισαι τακτικός πελατης δε νομιζω να μην σου κανει τη χαρη.

Εγω το εχω ρυθμισει με "χιλιομετρα" με το 4ο αναμενω κανω καπου 250+ και μετα τα αλλα σβηνουν σε συνθηκες Αθηνας ανα 50χλμ. Ετσι ξερω οτι μολις σβησει οριστικά το 4ο εχω 150 χλμ τουλαχιστον.

Οπως βολευεται ο καθενας βεβαια ή ( οπως εγω ) οπως εχει συνηθισει...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες