Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τετ 07 Δεκ, 2011 15:30

"ιριδίου lpg" τι σημαίνει αυτό;

Μήπως "μικρότερο διάκενο";

Μπα, δεν μπορεί να είναι τόσο απλό, κάτι άλλο θα είναι, μπορεί ας πούμε να έχει και αυτοκόλλητα μαζί με τα μπουζί και να τα βάζεις στο αμάξι και μετά να πηγαίνει ακόμα καλύτερα, ειδικά αν τα αυτοκόλλητα είναι και φωσφοριζέ τότε παίρνει μπρος και πιο εύκολα.

Λέμε τώρα...

Περί λαδιών, καμιά δεκαετία τώρα που βάζω λάδια από Lidl (επειδή δεν βρήκα τίποτε φθηνότερο), ακόμα δεν χάλασε τίποτε. Ίσως σε καμιά δεκαετία ακόμα, αν έχω το ίδιο αμάξι, να χαλάσει κάτι, αλλά θα φταίνε τα λάδια;

Πώς βγαίνουν τα λάδια; Δεν βγαίνουν, μόνο μπαίνουν, αφού δεν τα αλλάζω. Καίει λίγο λάδι και κάθε ένα δυο χρόνια μπορεί να συμπληρώσω περί το μισό λίτρο ας πούμε. Δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα, αν όμως έκανα, ίσως άλλαζα και λάδια κάθε δυο τρια χρόνια ας πούμε. Όμως η στάθμη λαδιού είναι άλλο πράγμα, αυτή την ελέγχω (τρόπος του λέγειν, την ελέγχει το αυτοκίνητο ηλεκτρονικά).

Αυτά από εμένα, όμως δεν αποτελούν σύσταση προς κανέναν, εσείς αγοράστε ελεύθερα πολλά λάδια και μπουζιά, υπάρχουν πολλά μαγαζιά που πουλάνε λάδια και μπουζιά, άρα χρειάζονται και πελάτες να τα αγοράζουν όλα αυτά.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό nismo6511 » Πέμ 22 Δεκ, 2011 15:24

Είμαι κάτοχος Renault Clio με υγραέριο Tartarini. Είμαι ευχαριστημένος με την λειτουργία. Έχω κάνει περισσότερο από 15.00χλμ. Όταν το είχα βενζίνη άλλαζα λάδια κάθε 10.000 χλμ χωρίς να καίει γραμμάριο. Τώρα με το υγραέριο ο εγκαταστάτης μου είπε να κάνω αλλαγή λαδιών κάθε 15.000 χλμ. Κοίταξα σήμερα τον δείκτη λαδιών και είναι περιπου στην μέση. Για την αλλαγή θέλω ακόμη 3500 χλμ. Το ότι έκαψε λάδια οφείλεται στην χρήση υγραερίου. Να συμβιβαστώ μα την ιδεά δηλαδή. Να αρχίσω να βάζω χοντότερο λάδι ή να ξανααρχίσω τα service ανά 10.000 χλμ?
Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει.

Ευχαριστώ.
nismo6511
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ, 2011 15:12

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό fotisly » Παρ 23 Δεκ, 2011 02:13

περα απο το θεμα απλης αναλογικης δλδ αν εκαιγε 300γρ στα 10.000 στα 15.000 καιει 450 αρα φαινεται στον δεικτη,ενα λαδι οσο δουλευεται τοσο χανει και τις αρχικες του ιδιοτητες,αρα αλλαζει και η ρευστοτητα και ετσι καιγεται πιο ευκολα μετα τις 10.000χλμ.
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 23 Δεκ, 2011 11:32

nismo6511 έγραψε: Το ότι έκαψε λάδια οφείλεται στην χρήση υγραερίου. Να συμβιβαστώ μα την ιδεά δηλαδή. Να αρχίσω να βάζω χοντότερο λάδι ή να ξανααρχίσω τα service ανά 10.000 χλμ?

Να ακολουθεις οτι λεει το manual του ι.χ. σου και οχι οτι σοφιζεται ο καθε εγκαταστατης. Για παραδειγμα, ο εγκαταστατης σου λεει οτι μπορεις να αφήσεις τα λαδια μεσα για 50% παραπανω χλμ απ'οτι προβλεποταν αρχικα ΑΛΛΑ δε νομιζω να σου δινει εγυηση για τον κινητηρα σου σε περιπτωση βλαβης...
Οτι λεει ο καθενας θα πρεπει να μπορει να το στηριζει κι ολας, αν θελεις να τον περνεις στα σοβαρα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 23 Δεκ, 2011 16:34

astragjtg έγραψε:Να ακολουθεις οτι λεει το manual του ι.χ. σου και οχι οτι σοφιζεται ο καθε εγκαταστατης. Για παραδειγμα, ο εγκαταστατης σου λεει οτι μπορεις να αφήσεις τα λαδια μεσα για 50% παραπανω χλμ απ'οτι προβλεποταν αρχικα ΑΛΛΑ δε νομιζω να σου δινει εγυηση για τον κινητηρα σου σε περιπτωση βλαβης...
Οτι λεει ο καθενας θα πρεπει να μπορει να το στηριζει κι ολας, αν θελεις να τον περνεις στα σοβαρα.


Έτσι είναι αλλά πιστεύω και το άλλο. Ο κατασκευαστής λέει αλλαγή 10.000 χλμ , ο εδώ εξουσιοδοτημένος συνεργειατζής που ζει πλέον από τα σερβις και όχι από της πωλήσεις σου λέει : Αυτά που λέει ισχύουν για την Γερμανία - Ιαπωνία - Γαλλία - Κορέα που δεν έχουν την σκόνη που έχουμε εδώ τις θερμοκρασίες την κίνηση μπλα μπλα μπλα και ας είναι το βιβλίο στα Ελληνικά από την Ελληνική αντιπροσωπεία , άσε που η ένδειξη αλλαγής σε όσα αυτοκίνητα έχουν είναι αναξιόπιστη τι ξέρει το κομπιούτερ κλπ κλπ συμπέρασμα άλλαζε λάδια στα 5000 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και την τσέπη μου γεμάτη. Άν με το υγραέριο αλλάζεις λάδια στα χιλιόμετρα που προτείνει ο κατασκευαστής τότε είσαι καλυμμένος.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 23 Δεκ, 2011 21:04

Ποσο μαλλον αν βλεπεις με το υγραεριο να αρχιζει να στιμπαει λαδια εκει που δεν εκαιγε με τη βενζινη σταγονα...
Οτι εκανες μεχρι τωρα με τη βενζινη απο σερβις, το συνεχιζεις και με το υγραεριο.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό fotisly » Παρ 23 Δεκ, 2011 22:33

gakost έγραψε:
astragjtg έγραψε:Να ακολουθεις οτι λεει το manual του ι.χ. σου και οχι οτι σοφιζεται ο καθε εγκαταστατης. Για παραδειγμα, ο εγκαταστατης σου λεει οτι μπορεις να αφήσεις τα λαδια μεσα για 50% παραπανω χλμ απ'οτι προβλεποταν αρχικα ΑΛΛΑ δε νομιζω να σου δινει εγυηση για τον κινητηρα σου σε περιπτωση βλαβης...
Οτι λεει ο καθενας θα πρεπει να μπορει να το στηριζει κι ολας, αν θελεις να τον περνεις στα σοβαρα.


Έτσι είναι αλλά πιστεύω και το άλλο. Ο κατασκευαστής λέει αλλαγή 10.000 χλμ , ο εδώ εξουσιοδοτημένος συνεργειατζής που ζει πλέον από τα σερβις και όχι από της πωλήσεις σου λέει : Αυτά που λέει ισχύουν για την Γερμανία - Ιαπωνία - Γαλλία - Κορέα που δεν έχουν την σκόνη που έχουμε εδώ τις θερμοκρασίες την κίνηση μπλα μπλα μπλα και ας είναι το βιβλίο στα Ελληνικά από την Ελληνική αντιπροσωπεία , άσε που η ένδειξη αλλαγής σε όσα αυτοκίνητα έχουν είναι αναξιόπιστη τι ξέρει το κομπιούτερ κλπ κλπ συμπέρασμα άλλαζε λάδια στα 5000 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και την τσέπη μου γεμάτη. Άν με το υγραέριο αλλάζεις λάδια στα χιλιόμετρα που προτείνει ο κατασκευαστής τότε είσαι καλυμμένος.

συμφωνω απολυτα!!!!
σε διαφορετικη περιπτωση θα ελεγε ο κατασκευαστης οτι αλλαγη στην ελλαδα στις 5.000χλμ.
τα αλλαζεις λιγο νωριτερα απ οτι λεει ο κατασκευαστης και εισαι πολυ καλυμενος.εμενα λεει καθε 30.000χλμ και τα αλλαζω σχεδον καθε 15.000 εως 20.000 αναλογα αν εχει η τσεπη μου
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό dim63 » Σάβ 24 Δεκ, 2011 18:09

τα λαδια αλλαζονται συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη του αυτοκινητου. που παντα ειχει δυο μετρα χιλιομετρα και μηνες,ΓΙΑΤΙ? γιατι το ιξωδες του λαδιου αλλιωνεται και με τον χρονο (αυτο τουλαχιστον λεει και η απλη φυσικη) το ιδιο συμβαινει ακομα και στο λαδι του φαγητου μας μετα απο καποιο χρονο ΤΑΓΚΙΑΖΕΙ.

Τωρα το ποτε τα αλλζει ο καθενας επιλογη του

παντως αν ειναι (δεν ειμαι στην τσεπη κανενος) το κοστος των 40-70€ για την αλλαγη λαδιων δισβαστακτο τοτε πιστευω οτι καλλιτερα ειναι να το πουληση και να νοικιαζει αυτοκινητο οποτε το εχει αναγκη συμφερει,δεν εχεις και την εννοια του
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 24 Δεκ, 2011 19:39

dim63 έγραψε:τα λαδια αλλαζονται συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη του αυτοκινητου. που παντα ειχει δυο μετρα χιλιομετρα και μηνες

Στα λόγια μου έρχεσε συμφωνώ απόλυτα ;) να σου συμπληρώσω ίσως και 3ο μέτρο την οδήγηση σε δύσκολες (για το αυτοκίνητο) συνθήκες, οδήγηση μέσα στην πόλη. δούλεμα πολλές ώρες στο ρελαντί κλπ

dim63 έγραψε: το ιδιο συμβαινει ακομα και στο λαδι του φαγητου μας μετα απο καποιο χρονο ΤΑΓΚΙΑΖΕΙ.


Τι σχέση έχει το λάδι του αυτοκινήτου με το λάδι του φαγητού; Το ένα είναι παράγωγο της επεξεργασίας του πετρελαίου και το άλλο γεωργικό προϊόν. :shh:

dim63 έγραψε:παντως αν ειναι (δεν ειμαι στην τσεπη κανενος) το κοστος των 40-70€ για την αλλαγη λαδιων δισβαστακτο τοτε πιστευω οτι καλλιτερα ειναι να το πουληση και να νοικιαζει αυτοκινητο οποτε το εχει αναγκη συμφερει,δεν εχεις και την εννοια του


Φίλε μου δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί αν πέσεις στον τύπο του επαγγελματία που περιέγραψα το πας για λάδια και φεύγεις με μια σελίδα Α4 γεμάτη εργασίες και ανταλλακτικά.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Καταπόνηση λαδιων κινητηρα με χρηση lpg

Δημοσίευσηαπό dim63 » Σάβ 24 Δεκ, 2011 21:03

Τι σχέση έχει το λάδι του αυτοκινήτου με το λάδι του φαγητού; Το ένα είναι παράγωγο της επεξεργασίας του πετρελαίου και το άλλο γεωργικό προϊόν. :shh:

dim63 έγραψε:παντως αν ειναι (δεν ειμαι στην τσεπη κανενος) το κοστος των 40-70€ για την αλλαγη λαδιων δισβαστακτο τοτε πιστευω οτι καλλιτερα ειναι να το πουληση και να νοικιαζει αυτοκινητο οποτε το εχει αναγκη συμφερει,δεν εχεις και την εννοια του


Φίλε μου δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί αν πέσεις στον τύπο του επαγγελματία που περιέγραψα το πας για λάδια και φεύγεις με μια σελίδα Α4 γεμάτη εργασίες και ανταλλακτικά.[/quote]

το θεμα με τα δυο λαδια που ανεφερα ειναι στο οτι ολα τα πραγματα τα επιρεαζει ο χρονος ακομα και αν δεν ταλαιπορουνται πχ παρε ενα αυτοκινητο καινουργιο και κλειδωσετο για 3 χρονια ακινιητο και ενα αλλο ιδιο και κυκλοφορατο κανονικα, αν μετα την παροδο των 3 χρονων τους κανεις ενα γενικο ελεγχο θα δεις οτι το ακινητοποιημενο θα χρειαζετε πολλα περισσοτερα πραγματα να πρεπει να αλλαχτουν.

σχετικα με το θεμα του επαγγελματια με την Α4 υπαρχει λυση και μαλιστα απλη.
για λαδια πας ειτε σε λαδα που πουλαει και αλλαζει ειτε σε βενζιναδικο ΛΑΔΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΜΟΝΟ
για φρενα σε φρενατζη
για λαστιχα σε λαστιχατζη
και παει λεγωντας ΔΕΝ χρειαζετε να πηγαινουμε σε ενα για ολα, αυτο μας δινει πολλαπλασιες επιλογες επιλογης
ελευθερη αγορα ελευθερη επιλογη αλλιως μας πιανουν τον κ#^^ο
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ φιλε μου
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες