Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 00:46

dim63 έγραψε:εγω το εχω σε υψηλο ποσοστο πανω απο τις 5200rpm μεχρι κοφτη γιατι οταν φτανεις τον κινητηρα εκει ψηλα ΜΑΛΛΟΝ θες δυναμη και την θες τωρα.παρα οικονομια.


Ετσι ναι !!!!! Διαφωνησα πιο πανω γιατι ελεγε μεχρι 5000στρ . Αν ειναι να το ''ταΐζω'' απο χαμηλα και στις υψηλές να μην το εχω, τι να το κανω ???
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 11 Μαρ, 2011 00:50

LPGhostWriter έγραψε:Οκ ολα αυτα, χρειαζομαι και εγω 2 απαντησεις:
1) Γιατι ολες οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες συστηματων εχουν βγαλει λιστες αυτοκινητων που ειναι ευπαθεις στις βαλβιδες και προτεινουν διαφορες λυσεις για τον περιορισμο της φθορας?Θα μπορουσαν απλα να σιωπησουν, και ομως ανακοινωνουν τις λιστες και ας μειωνονται οι πωλησεις τους....
2) Εχει μετρησει ο συγκεκριμενος εγκαταστατης διακενα βαλβιδων σε Toyota Aygo, ή Toyota Yaris, μετα απο 50.000χλμ με LPG, να μας πει τι βρηκε?
Δεν χρειαζεται να ανακαλυψουμε τον τροχο για ακομη μια φορα στην Ελλαδα :lol:
Υπαρχουν αλλες χωρες που εχουν κανεις δοκιμες χρονια πριν απο εμας!


γεια,
πιστευω οτι τα διακενα στια βαλβιδες που αναφερεις δεν αναφερεσε στα καπελωτα με τα εκκεντρα των εκκεντροφορων.
το διακενο που λες λες να μπορει να το σωσουν καποιες σταγονες λαδι που ερχονται μαζι με τον αερα και το lpg τρεχοντας με χιλια μεσα στον αυλο εισαγωγης? Εγω πιστευεω οτι το μονο που μπορει να καταφερει το λαδακι ειναι να καει και αυτο αφηνοντας εξτρα καταλοιπα.

το να κατεβαση παντος την θερμοκρασια(που ειναι μεγαλυτερη στο θαλαμο καυσης λογω lpg)της βαλβιδας που παρεπιπτοντος ειναι κλειστη εκεινη την χρονικη στιγμη ενω απο κατω της γινεται κολαση , δεν νομιζω οτι μπορει να την βοηθηση.

καλα χιλιομετρα σε ολους
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 00:54

LPGhostWriter έγραψε:Οκ ολα αυτα, χρειαζομαι και εγω 2 απαντησεις:
1) Γιατι ολες οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες συστηματων εχουν βγαλει λιστες αυτοκινητων που ειναι ευπαθεις στις βαλβιδες και προτεινουν διαφορες λυσεις για τον περιορισμο της φθορας?Θα μπορουσαν απλα να σιωπησουν, και ομως ανακοινωνουν τις λιστες και ας μειωνονται οι πωλησεις τους....
2) Εχει μετρησει ο συγκεκριμενος εγκαταστατης διακενα βαλβιδων σε Toyota Aygo, ή Toyota Yaris, μετα απο 50.000χλμ με LPG, να μας πει τι βρηκε?
Δεν χρειαζεται να ανακαλυψουμε τον τροχο για ακομη μια φορα στην Ελλαδα :lol:
Υπαρχουν αλλες χωρες που εχουν κανεις δοκιμες χρονια πριν απο εμας!


1) Κατα την γνωμη μου, δεν υπηρχε μεθοδολογία στις ερευνες, ουτε αρκετα στοιχεια πως ακριβως εφαρμόστηκαν για να με πείσουν. Ο καθε χρηστης π.χ. : Ειχε γινει σωστη εγκατασταση, τι χρηση εκανε ο κατοχος ? το πηγενε στα κοκκινα γιατι νιμιζε οτι το τουρμπισε ? κτλ... Αλλος ενας λογος που ειμαι δυσπιστος ειναι οτι αρκετα αυτοκινητα που εχουν στις black list εχουν κανει απειρα χλμ με lpg χωρις κανενα προβλημα........ :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό VasiliS3 » Κυρ 13 Μαρ, 2011 17:03

Εγώ πιστεύω ότι το θέμα αυτό υπάρχει σε παλιότερα αυτοκίνητα που καίγανε super η οποία είχε τον μόλυβδο για λίπανση. Αυτά τα αυτοκίνητα όταν καίγανε υγραέριο χαλούσανε τις βαλβίδες τους μετά από κάποια χλμ. Το ίδιο όμως συνέβαινε και αν καίγανε αμόλυβδη η οποία τουλάχιστον θεωρητικά δεν έχει λίπανση (μόλυβδο). Σαφή απόδειξη ειναι τα TSI - FSI άμεσου ψεκασμού που σαφώς δεν παίρνουν κάποιας μορφής λίπανση στην εισαγωγή αφού ρουφάνε σκέτο αέρα! Αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς λιπαίνονται οι βαλβίδες της εξαγωγής αφού περνάει μόνο καυσαέριο 800 βαθμών κελσίου (και μη μου πείτε ότι επιζεί λάδι από την λαδιέρα για να τις λιπάνει...) Όταν λοιπόν ακούω ότι έκανε διαφορά το υγραέριο στις βαλβίδες της εξαγωγής, το μυαλό μου πάει μόνο στη λάθος ρύθμιση που έχει σαν αποτέλεσμα τις υψηλότερες θερμοκρασίες καύσης-εξαγωγής.
Το δικό μου το Xsara έχει αυτή τη στιγμή 275000 χλμ (το πούλησα σε ένα φίλο) και δεν έχει πρόβλημα με τις βαλβίδες του και ούτε υπήρχαν λαδιέρες ή συστήματα 5ης γενιάς όταν το έκανα υγραέριο. Μου είπαν πολοί κατά καιρούς ότι θα κάψει βαλβίδες. Δεν ξέρω άν θα τις κάψει και πότε αλλά έχω να πώ ότι μέχρι στιγμής έχω μια διαφορά γύρω στα 9000 ευρώ από τη διαφορά του καυσίμου που υπερκαλύπτει 100 φορές μια ενδεχόμενη ζημιά στις βαλβίδες... B-)
AUDI S3 600Ηp ICOM
Citroen C4 Picasso 1.6 VTI 110x.x. LOVATO
Jeep Cherokee 4.0 AC Stag
VasiliS3
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 12 Μαρ, 2011 00:25
Τοποθεσία: Σαλονίκ

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 13 Μαρ, 2011 17:09

VasiliS3 έγραψε:.....από τη διαφορά του καυσίμου που υπερκαλύπτει 100 φορές μια ενδεχόμενη ζημιά στις βαλβίδες... B-)


Πες τα !!!!!!!!!!!!!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό sdaoulas » Κυρ 13 Μαρ, 2011 22:59

Το θεμα ειναι να μην ερθει η βλαβη. Γιατι αν ερθει εκεινη την στιγμη θα ηθελα να δω την ψυχολογια μας.
fly...
Άβαταρ μέλους
sdaoulas
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 21:24

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Δευτ 14 Μαρ, 2011 22:02

astragjtg έγραψε:
VasiliS3 έγραψε:.....από τη διαφορά του καυσίμου που υπερκαλύπτει 100 φορές μια ενδεχόμενη ζημιά στις βαλβίδες... B-)


Πες τα !!!!!!!!!!!!!


Σωστος! :D
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό nkaggelis » Παρ 01 Απρ, 2011 20:37

ποσες φορες το εχω ακουσει και ποσες φορες θα ειχα προβλημα...μοτερ Μ50Β20 320.000 χλμ σε γκαζι, σκισιμο και δεν εκανε κιχ...
nkaggelis
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 01 Απρ, 2011 20:05

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 01 Απρ, 2011 21:06

nkaggelis έγραψε:ποσες φορες το εχω ακουσει και ποσες φορες θα ειχα προβλημα...μοτερ Μ50Β20 320.000 χλμ σε γκαζι, σκισιμο και δεν εκανε κιχ...


Λαδιερα ειχες ή τιποτ'αλλο για λιπανση ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό michalistunap » Τρί 05 Απρ, 2011 23:10

Γεια σας, το όνομα μου ειναι Μίχαλης και ειμαι ο αντιπρόσωπος της TUNAP στην βορεια ελλαδα κ στην κρητη. Θα ήθελα να σας δώσω καποιες πληροφορίες σχετικά με τα προιόντα μας για οτι αφορά το υγραέριο l.p.g ... Η νεας τεχνολογίας σειρά μας αυτή αποτελήτε απο δυο προιόντα.. το 163 το οποιο μπαίνει στο ρεζερβουάρ της βενζίνης και το 164 που μπαίνει στο ρεζερβουάρ του υγραερίου. Ο κύριως σκοπός μας ειναι η αποτελεσματική λίπανση ως προστασια των βαλβίδων για τα επόμενα 10000km ( βάση εργαστηριακών τεστ ). Υπάρχει βέβαια και μια καθαριστική δραση για την λειτουργια με βενζίνη που φταίει για της εναποθέσεις πανω στης βαλβιδες και τα μπεκ. Η δουλειά του 163 ειναι να καθαριζει και να λιπαινει το κυκλωμα της βενζινης καθως και να προστατευει το καυσιμο απο το να δημιουργηση μυκητες και βακτηρια απο τον χρονο που ¨καθεται¨στο ρεζερβουαρ οσο ο κινητηρας δουλευει με υγραεριο. Το 164 ειναι μια ισχυρη δοση λιπανσης που δινουμε στο κυκλωμα του υγραεριου. Η δουλεια του ξεκιναει απο την δεξαμενη οπου μπορει να εχουμε σημαδια οξείδωσης απο το υγρης μορφης υγραεριο, και στην συνεχεια μεσα απο το κυκλωμα να φτασει τελικα στις βαλβιδες-εδρες που ειναι και ο τελικος προορισμος.. (για να τοποθετησουμε το 164 χρειαζομαστε δυο ειδικους ανταπτορες καθως πρεπει να δωσουμε εξωτερικο αερα-πιεση ωστε να σπρωξουμε το υλικο μεσα στο ρεζερβουαρ που εχει 6 bar πιεση.. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν βαζουμε αερα στο ρεζερβουαρ απλος πιεζουμε με τον αερα την σακουλα με το προιον που βρίσκεται μες την φιαλη.) Τα προιοντα μας κατασκευαζονται στην γερμανια κατω απο τις αυστηροτερες προδιαγραφες. Θα βρειτε την γκαμα των προιοντων μας σε ολους τους επισημους συνεργατες της TUNAP. ( για επικοινωνια 2310 215400) και στο facebook TUNAP (GR) http://www.facebook.com/pages/Tunap-GR/171167516257076
Άβαταρ μέλους
michalistunap
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 22:46

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 74 επισκέπτες