Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τρί 09 Φεβ, 2016 21:03

Ξήλωσέ τη φίλε μου. Μόνο έτσι θα ησυχάσεις. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με την JLM. Και για να προλάβω κάποιους, ναι, λάδι της JLM έβαζα.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό lepre20 » Τρί 09 Φεβ, 2016 21:28

Eυχαριστώ για της απαντήσεις σας,

Έχω προσέξει ότι περιστρέφεται όλο το παξιμάδι από τη βάση του και γι αυτό όταν κοπανάει το αυτοκίνητο απορυθμίζεται και αυτή
Θα προσπαθήσω με κάποια ταινία.... κάτι να το κάνω πιο σταθερό τουλάχιστον...είδωμεν
Πάντως όπως το βλέπω και εγώ πλέον δουλειά δεν γίνετε με τη λαδιέρα αυτή εφόσον δεν κάνει ούτε τα βασικά
Suzuki sx4 2010 - Stag QBOX Basic με μηχανική λαδιέρα
lepre20
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Δευτ 01 Φεβ, 2016 16:19

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τρί 09 Φεβ, 2016 23:12

Δοκίμασε να της αλλαξεις σημείο, εγώ με jlm απο το 2013 δεν έχω κανένα πρόβλημα, απόκλιση έχω μονο λόγο θερμοκρασίας στο κρύο στάζει πιο αρεα κ στη ζέστη πιο συχνά!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 17:22

Καλησπέρα συμφορουμίτες. :)

Έχω δημιουργήσει μια δημοσκόπηση εδώ http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=97&t=3569 σχετικά με τα πρόσθετα τύπου Tunap και τι πιστεύετε γι' αυτά και το πόσο βοηθούν. Η δημοσκόπηση όπως επισημαίνω και στο Playbuzz δεν αφορά ηλεκτρονικά συστήματα λίπανσης όπως το valve care ή λαδιέρες υποπίεσης. Αφορά καθαρά μόνο πρόσθετα που μπαίνουν στο καύσιμο είτε στο υγραέριο είτε στη βενζίνη... Τι πιστεύετε λοιπόν; Αξίζουν; Τα χρησιμοποιείτε; Πιστεύετε ότι κάνουν δουλειά ή όχι; Είναι επαρκείς οι μικροψεκασμοί βενζίνης;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 19 Ιούλ, 2016 22:05

referravag έγραψε:Καλησπέρα συμφορουμίτες. :)

Έχω δημιουργήσει μια δημοσκόπηση εδώ http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=97&t=3569 σχετικά με τα πρόσθετα τύπου Tunap και τι πιστεύετε γι' αυτά και το πόσο βοηθούν. Η δημοσκόπηση όπως επισημαίνω και στο Playbuzz δεν αφορά ηλεκτρονικά συστήματα λίπανσης όπως το valve care ή λαδιέρες υποπίεσης. Αφορά καθαρά μόνο πρόσθετα που μπαίνουν στο καύσιμο είτε στο υγραέριο είτε στη βενζίνη... Τι πιστεύετε λοιπόν; Αξίζουν; Τα χρησιμοποιείτε; Πιστεύετε ότι κάνουν δουλειά ή όχι; Είναι επαρκείς οι μικροψεκασμοί βενζίνης;


Πιστεύω πως ότι προσφέρουν είναι για όσο βρίσκονται μέσα στο ρεζερβουάρ δηλαδή δυο με τρια γεμίσματα και αυτό με φθίνουσα πορεία. Τώρα αυτό που υπόσχονται ότι δημιουργείται φίλμ προστασίας που κρατάει 10000χλμ μου ακούγεται σαν τις διαφημίσεις τελεμάρκετινγκ. Κατα συνέπεια θεωρώ πως δεν αξίζουν καθόλου το υψηλό τους κόστος. πιστεύω πως οι μικροψεκασμοί βενζίνης είναι ο καλύτερος τρόπος άμβλυνσης (και όχι λύσης) του φαινομένου της φθοράς των βαλβίδων. Δυστυχώς είναι ο πιο ακριβός. Αμέσως μετά βάζω την λαδιέρα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 20 Ιούλ, 2016 03:33

Κι εγώ Λάμπρο διαβάζοντας όλα όσα έχουν γραφτεί στο παρόν θέμα αρκετές φορές ξανά και ξανά, για κάποιον λόγο δεν πείθομαι... Το θέμα είναι ότι ενώ σε άλλα πρόσθετα πχ η Tunap δίνει κάποιες παραπάνω πληροφορίες, τώρα δεν λέει κάτι. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως δημιουργείται φιλμ προστασίας στις βαλβίδες εξαγωγής... Δεν καίγεται το πρόσθετο μαζί με το υγραέριο;;

Επίσης για έναν κινητήρα ο οποίος από κατασκευής του καταναλώνει αρκετό λάδι 2l/5000xlm όπως ο VTi της Peugeot (που να δείτε κάτι άλλες περιπτώσεις VTi με κατανάλωση 1l/1000χλμ) χωρίς μπλε καπνό όμως, έχει νόημα ένα τέτοιο πρόσθετο; Ειδικά ο VTi που μας έχει πει ο μάστοράς μας ότι χάνει λάδι και από τους οδηγούς των βαλβίδων νομίζω ότι θα έχει μπόλικο φιλμ λαδιού πάνω στις βαλβίδες του...

Τέλος εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αυτά τα πρόσθετα, διασπούν την καρβουνίλα που έχουν πιάσει οι βαλβίδες. Διάβασα εδώ όμως απόψεις που υποστηρίζουν ότι αυτή η καρβουνίλα προστατεύει από την επαφή μέταλλο με μέταλλο βαλβίδα/έδρα με αποτέλεσμα να εμποδίζει το microwelding... Οπότε αν ρίξουμε τέτοιο πρόσθετο, απαξ και σπάσει η καρβουνίλα μετά δύσκολα ξανά γίνεται καθώς το υγραέριο έχει λιγότερα κατάλοιπα στα καυσαέριά του από την βενζίνη. Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να ρίχνουμε συνέχεια αυτό το πρόσθετο μετά για να δημιουργείται το προστατευτικό φιλμ από την στιγμή που αποφασίσουμε ότι το χρησιμοποιούμε καθώς δεν θα μπορεί να σχηματιστεί η καρβουνίλα...

Από θέμα τιμής, τα Tunap είναι γενικά ακριβά... Είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα και στο diesel μου και ήταν ακριβό σε σχέση με τα Liqui Moly που χρησιμοποιώ πλέον. Υπάρχουν όμως και άλλες εταιρείες όπως της Protec που έχουν 14 + 9€ περίπου για τα δύο ρεζερβουάρ και μάλιστα του υγραερίου δεν θέλει εξωτερική παροχή πεπιεσμένου αέρα...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό panagiotis32 » Τρί 26 Ιούλ, 2016 19:34

ρε παιδια τα εργοστασιακα αυτοκινητα ολων των εταιριων που εχουν lpg fiat scoda alfa romeo κτλ φορανε αεριου ψεκασμου;;;η υγρου ψεκσμου;;;;επισης υπαρχει διαφορα στα μεταλικα σημεια του κινητηρα;;;
panagiotis32
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 19 Μαρ, 2014 10:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό hamurabi » Κυρ 18 Σεπ, 2016 14:04

Τελικά με το Vialle lpdi που έχω υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω στη λίπανση των βαλβίδων; Δεδομένου ότι κάει μόνο αεριο
hamurabi
 
Δημοσιευσεις: 129
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 11:33

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 18 Σεπ, 2016 17:01

hamurabi έγραψε:Τελικά με το Vialle lpdi που έχω υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω στη λίπανση των βαλβίδων; Δεδομένου ότι κάει μόνο αεριο

Όχι δεν έχει κανένα θέμα. Οι βαλβίδες καίγονται απο κακή ρύθμιση.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 11 Οκτ, 2016 10:39

Σε αμάξι φίλου πολυ παλιό Μάζντα 323 καρμπυρατέρ έχει βάλει αέριο και έχει κανει 30.000χλμ απροβληματιστα. Στον έλεγχο των διαμένων των βαλβίδων τις βρίσκει οκ και μάλιστα ελαφρώς πιο ανοικτές (αντί για κλειστές που συμβαίνει σε όλα τα υγραεριοκινητα). Οι πιο ανοικτές βαλβίδες λοιπον είναι κάποιο πρόβλημα όπως οι κλειστές?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 25 επισκέπτες





cron