Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 11 Οκτ, 2016 14:26

anj890 έγραψε:Ξήλωσέ τη φίλε μου. Μόνο έτσι θα ησυχάσεις. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με την JLM. Και για να προλάβω κάποιους, ναι, λάδι της JLM έβαζα.


Δεν ισχρυει σημαντικο ρολο παιζει

Α η υποπιεση του κινητηρα απο που τραβαει
β η κοντρα που εχει στη ρυθμιση \
γ η θερμοκρασια

μπορεις να βαλεις το χταποδι δλδ λιπανση ανα κυλινδρο οποτε το Α δεν παιζει ρολο
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό faster1 » Κυρ 16 Οκτ, 2016 13:54

Η λαδιερα ειναι απο τα πιο αχρηστα εξαρτηματα πανω σε ενα συστημα υγραεριοκινησης.Ψυξη με λαδι ΔΕΝ υπαρχει στον κοσμο ολο.Καποιοι λενε μαλιστα και ψυκτελαιο!1(υπαρχει κατι τετοιο αλλα μονο στα air condition.Οι οδηγοι των βαλβιδων δεν κατασκευαζονται εδω και πολλα χρονια απο μπρουντζο που ειχε αναγκη λιπανσης.Το κλειδι ειναι ο σωστος προγραμματισμος και τιποτα αλλο.Προσεξτε αυτους που σας προτεινουν λαδιερα!!!Για καμμια αλυσιδα.κανενα ρουλεμαν καλο ειναι...σε κινητηρα εσωτερικης καυσης λαδι?Τι αλλο θα ακουσουμε...φιλικα για να αποφευγετε τους εξυπνακηδες :wave:
faster1
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 16 Οκτ, 2016 13:48

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 16 Οκτ, 2016 16:29

+100000 !!! , λαδιέρα = παντελώς άχρηστη :D , πολύ πιο χρήσιμη είναι η ..ψηστιέρα !!! :mrgreen: :ymdevil: :))
Τελευταία επεξεργασία από NickSt και Κυρ 16 Οκτ, 2016 20:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό faster1 » Κυρ 16 Οκτ, 2016 18:19

:)) :clap: Ελα μωρε τωρα...κοροιδευουν τον κοσμο με πραγματα που καταριπτονται με την φυσικη της Β Γυμνασιου.Ελεος..Απο υπερσυγχρονο ενα αυτοκινητο το μετατρεπουν σε διχρονο wartburg της δεκαετιας του 70!! Προσοχη παιδες.Αν σας προτεινουν λαδιερα :shock: ΜΑΚΡΙΑ!
faster1
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 16 Οκτ, 2016 13:48

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 16 Οκτ, 2016 18:49

Δίνουν απαντήσεις οι ειδικοί του χώρου !! Επίσης γνώμη για το αμάξι σας μόνο στο καφενείο ..

Η λαδιερα δεν ψύχει γιατί δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να ψυχθει , τώρα μάστορες και γνώστες πάρτε ένα zetec ford 1.8 χωρίς λίπανση με τέλεια μίγματα και πείτε μου ποσό θα ζήσει με υγραέριο.. όπου δεν υπάρχουν υδραυλικές βαλβίδες η λίπανση είναι απαραίτητη με ψεκασμό βενζίνης ή λαδιερα . Δυστυχώς το κακό όνομα το κάνουν προϊόντα στην άγορα που είναι καθαρά δίχρονα λαδακια και τα πλασάρουν για Lpg πρόσθετα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 16 Οκτ, 2016 19:16

Οι "ειδικοί" του χώρου είσαστε εσείς Qgas .

Εμείς του "καφενείου" απαντάμε με βάση τούς πάμπολους που έχει "καεί η γούνα τους" και η τσέπη τους (και τα μοτέρ τους ??? ) απο τις ξυδο-λαδιέρες και όλα τα συναφή μπλιμπλίκια . Εδώ μέσα γράφονται , εδώ μέσα διαβάζεις και εσύ και δεν μπορείς να τα αμφισβητείς . Προσωπικά γνωρίζω μπόλικους που την πατήσανε ..
Δλδ εγώ που δεν έβαλα και έχω "γράψει" πάνω απο 110000 απο το 2010 και μετά μέχρι σήμερα , φορώντας ένα "ταπεινό" συστηματάκι της Europegas , τί έπαθα ??? . Να σου πώ εγώ που ξέρω καλύτερα : έχω γλιτώσει ένα σκασμό λεφτά , έχω ένα μοτεράκι που δουλεύει τζάμι και συνεχίζει ακάθεκτο . Και όλα αυτά με ένα ταπεινό Fiat Stilo 1,6 . Ούτε λαδοξυδιέρες , ούτε σούπερ ντούπερ μπουζάρες , ούτε λαδάρες για ..υγραέριο !!! , τίποτα απο "ματζούνια" . 4 φορές αλλαγή φίλτρα και 2 φορές επισκευή - καλιμπράρισμα στά μπεκάκια της Rail .
Μόνο το συστηματάκι μου και ότι λέει η "μαμά"

Τέλος σε ότι αφορά τη "σύσταση" σου "για τα αμάξια μας τη γνώμη μας μόνο στο καφενείο" ,
την αφήνω ασχολίαστη , μάλλον έχασες την επαγγελματική ψυχραιμία σου..

Για τα αμάξια μας αγαπητέ ΕΔΩ μέσα θα συζητάμε ,
θα λέμε τη γνώμη μας , θα κρινόμαστε για αυτά που γράφουμε και θα κρίνουμε αυτά που διαβάζουμε..
Τελευταία επεξεργασία από NickSt και Κυρ 16 Οκτ, 2016 20:45, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό faster1 » Κυρ 16 Οκτ, 2016 20:05

;) ;) ;)
faster1
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 16 Οκτ, 2016 13:48

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό black92s » Δευτ 17 Οκτ, 2016 00:53

Μόνο που τα φιατ και γενικά τα ιταλικα υποστηρίζουν αέριο και δεν έχουν απολύτως κανένα θέμα. Κάποια ιαπωνικά όμως όπως χοντα είναι μονόδρομος ή λαδιερα ή έγχυση βενζίνης.


Στάλθηκε από το InFocus M808 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
black92s
 
Δημοσιευσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 18:34

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 17 Οκτ, 2016 00:58

NickSt έγραψε:Οι "ειδικοί" του χώρου είσαστε εσείς Qgas .

Εμείς του "καφενείου" απαντάμε με βάση τούς πάμπολους που έχει "καεί η γούνα τους" και η τσέπη τους (και τα μοτέρ τους ??? ) απο τις ξυδο-λαδιέρες και όλα τα συναφή μπλιμπλίκια . Εδώ μέσα γράφονται , εδώ μέσα διαβάζεις και εσύ και δεν μπορείς να τα αμφισβητείς . Προσωπικά γνωρίζω μπόλικους που την πατήσανε ..
Δλδ εγώ που δεν έβαλα και έχω "γράψει" πάνω απο 110000 απο το 2010 και μετά μέχρι σήμερα , φορώντας ένα "ταπεινό" συστηματάκι της Europegas , τί έπαθα ??? . Να σου πώ εγώ που ξέρω καλύτερα : έχω γλιτώσει ένα σκασμό λεφτά , έχω ένα μοτεράκι που δουλεύει τζάμι και συνεχίζει ακάθεκτο . Και όλα αυτά με ένα ταπεινό Fiat Stilo 1,6 . Ούτε λαδοξυδιέρες , ούτε σούπερ ντούπερ μπουζάρες , ούτε λαδάρες για ..υγραέριο !!! , τίποτα απο "ματζούνια" . 4 φορές αλλαγή φίλτρα και 2 φορές επισκευή - καλιμπράρισμα στά μπεκάκια της Rail .
Μόνο το συστηματάκι μου και ότι λέει η "μαμά"

Τέλος σε ότι αφορά τη "σύσταση" σου "για τα αμάξια μας τη γνώμη μας μόνο στο καφενείο" ,
την αφήνω ασχολίαστη , μάλλον έχασες την επαγγελματική ψυχραιμία σου..

Για τα αμάξια μας αγαπητέ ΕΔΩ μέσα θα συζητάμε ,
θα λέμε τη γνώμη μας , θα κρινόμαστε για αυτά που γράφουμε και θα κρίνουμε αυτά που διαβάζουμε..


Σου απάντησε ο φίλος και υγραέριο θερμοκηπίου να ταΐσεις το stilo για 200.000 χιλ δεν θα πάθει τίποτα που θα έχει σχέση με το υγραέριο .. τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα σχολιάζω.
Υπάρχουν αμάξια με τέλεια μείγματα και τακτικότατα ελέγχους που δε αντέχουν χωρίς λίπανση .. υπάρχουν αλλα που δεν θέλουν τίποτα και πάνε 1 εκ χιλιόμετρα. Και αυτοί που την πατήσανε οπως γράφεις υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι γιατι έγινε αυτο. Οι οποίοι έχουν αναλυθεί πολλές φορες .. μια παλια αγγλική παροιμία λεει ειμαι πολυ φτωχός για να αγοράζω κάτι δυο φορες ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Δευτ 17 Οκτ, 2016 11:31

Γειας το στομα σας και των δυο!!!!

Ερχεται η αναπτυξη
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 58 επισκέπτες