Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 03 Σεπ, 2013 13:07

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό.Αν υπάρχει ας το συγχωνεύσουν οι συντονιστές.

Από όσα διαβάζω γενικά με το lpg ένα σοβαρό πρόβλημα να μείνης στη μέση του πουθενά είναι η τρόμπα βενζίνης.
Στα καλά καθούμενα μπορεί να τα παίξει και πάπαλα που λέμε.Οι βαλβίδες π.χ προειδοποιούν.Αυτή όχι.
Οπότε τι γίνεται άμα δεν έχεις οδική βοήθεια να σε μαζέψει.?
Άστα να πάνε. Θα σου πάει ο κούκος αηδόνι.

Αυτό που θάθελα να ρωτήσω είναι το εξής.Για κάποιον που πιάνουν λίγο τα χέρια του.
Μπορεί αν του δείξει καναδυό πράγματα κάποιος τεχνικός και αν έχει μαζί του μία τρόμπα βενζίνης με τα κατάλληλα
εργαλεία να κάνει την αλλαγή μόνος του.
Πρόκειται για απλή αλλαγή.Βγάζω την παλιά τρόμπα και τοποθετώ την καινούργια.?
Ή θέλει μετά κάποιες ρυθμίσεις με κάποια μηχανήματα η καινούργια.?
Αν ξέρει κάποιος και θέλει ας μας απαντήσει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τρί 03 Σεπ, 2013 13:19

η τρομπα βενζινης παθαινει ζημια λογο του οτι το τεποζιτο βενζινης ειναι συχνα 'η και μονιμα αδειο με αποτελεσμα την μη ψυξη της και την καταστροφη της.

και χωρις lpg αν ισχυουν τα ιδια παλι θα τα παιξει

αρα δεν ειναι βλαβη που ευθυνεται το lpg αλλα το κεφαλι του χρηστη.

πιθανοτητα βλαβης ειτε με lpg ειτε με βενζινη ιδιες.

πριν το lpg δεν νομιζω οτι κυκλοφορουσαμε με μια τρομπα βενζινης στο μπακαζ
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 03 Σεπ, 2013 14:22

Φίλε dim έχης απόλυτο δίκιο και εγώ είμαι από αυτούς που τα τηρούν αυτά που λες.

Από αυτά που διαβαζω η αντλία βενζίνης είναι ευαίσθητη σε όσους βάζουν υγραέριο.Το λέω γιατί χτες ένας γνωστός
μου έμεινε από αντλία στην Εθνική.
Οπότε λέω εγώ αν π.χ. πηγαίνω Θεσσαλονίκη και μείνω στη μέση από αντλίσ και επειδή πιάνουν τα χέρια μου αν έχω
την αντλία, μπορώ να κάνω την αλλαγή από μόνος μου.?
Θα μου πεις ότι περιμένης από μάστορα να σου πει ότι είναι απλό??.Όχι βέβαια. Αλλά φόρουμ είμαστε υπάρχουν και
συμφουρμίτες που κατέχουν ορισμένα πράγματα και μπορεί να πουν τη γνώμη τους.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό rover214 » Τρί 03 Σεπ, 2013 15:37

Αν η τρόμπα είναι εύκολα προσβάσιμη τότε δεν είναι κάτι δύσκολο.(Να φανταστώ ότι μιλάμε γενικά και όχι για τα δικά μας οχήματα, καθώς γι αυτό υπάρχει και η εκκίνηση ανάγκης όπου το αυτοκίνητο παίρνει απευθείας με υγραέριο.)
Σαν βλάβη τώρα, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω αυτό οφείλεται σε ελλειπή ψύξη λόγω λίγης βενζίνης στο ντεπόζιτο ή και σε κακής ποιότητας βενζίνη η οποία θα μείνει μέσα πολύ καιρό.

Υ.Γ. Ξέρω αρκετούς ιδιοκτήτες VW που κυκλοφορούν με καβάτζα πολλαπλασιαστές στο ντουλαπάκι.Αλλά το να έχουμε και ανταλλακτική αντλία μαζί μας.....
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 03 Σεπ, 2013 16:16

Επειδή είμαι πρόσφατα παθών
http://www.lpgforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=2052
και χωρίς να έχω το ντεπόζιτο άδειο (πάντα από τη μέση και πάνω), η ουσία είναι αν σου καεί πάπαλα. Να την ανοίξεις να τη φτιάξεις (αλλάξεις δηλαδή, δε φτιάχεται αν καεί) μόνος σου πολύ δύσκολο γιατί απαιτεί ένα τεράστιο μοχλό-τανάλια διαμέτρου τουλάχιστον 10-15 εκατοστών για να ανοίξεις τη δεξαμενή (το καπάκι της) και τέτοιο δε νομίζω να έχει κανείς, ανάλογα και τη κατασκευή φυσικά αλλά καθώς έβλεπα τον μάστορα, δε μου έμοιαζε καθόλου εύκολο να το κάνεις αυτό χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία. Και το χειρότερο, σε αφήνει απροειδοποίητα η αντλία. Για τους LPGδες δεν είναι τόσο πρόβλημα να καεί από την άποψη ότι μπορούν να βάλουν μπροστά με την έκτακτη εκκίνηση του LPG και να γλυτώσουν την οδική (όπως και έκανα δηλαδή).
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τρί 03 Σεπ, 2013 16:33

apagogeas έγραψε:Επειδή είμαι πρόσφατα παθών
http://www.lpgforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=2052
και χωρίς να έχω το ντεπόζιτο άδειο (πάντα από τη μέση και πάνω), η ουσία είναι αν σου καεί πάπαλα. Να την ανοίξεις να τη φτιάξεις (αλλάξεις δηλαδή, δε φτιάχεται αν καεί) μόνος σου πολύ δύσκολο γιατί απαιτεί ένα τεράστιο μοχλό-τανάλια διαμέτρου τουλάχιστον 10-15 εκατοστών για να ανοίξεις τη δεξαμενή (το καπάκι της) και τέτοιο δε νομίζω να έχει κανείς, ανάλογα και τη κατασκευή φυσικά αλλά καθώς έβλεπα τον μάστορα, δε μου έμοιαζε καθόλου εύκολο να το κάνεις αυτό χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία. Και το χειρότερο, σε αφήνει απροειδοποίητα η αντλία. Για τους LPGδες δεν είναι τόσο πρόβλημα να καεί από την άποψη ότι μπορούν να βάλουν μπροστά με την έκτακτη εκκίνηση του LPG και να γλυτώσουν την οδική (όπως και έκανα δηλαδή).


Δέν έχουν όλα τα συστήματα αερίου εκίνηση εκτάκτου ανάγκης !!!
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 03 Σεπ, 2013 19:15

papoys έγραψε:Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό.Αν υπάρχει ας το συγχωνεύσουν οι συντονιστές.

Από όσα διαβάζω γενικά με το lpg ένα σοβαρό πρόβλημα να μείνης στη μέση του πουθενά είναι η τρόμπα βενζίνης.
Στα καλά καθούμενα μπορεί να τα παίξει και πάπαλα που λέμε.Οι βαλβίδες π.χ προειδοποιούν.Αυτή όχι.
Οπότε τι γίνεται άμα δεν έχεις οδική βοήθεια να σε μαζέψει.?
Άστα να πάνε. Θα σου πάει ο κούκος αηδόνι.

Αυτό που θάθελα να ρωτήσω είναι το εξής.Για κάποιον που πιάνουν λίγο τα χέρια του.
Μπορεί αν του δείξει καναδυό πράγματα κάποιος τεχνικός και αν έχει μαζί του μία τρόμπα βενζίνης με τα κατάλληλα
εργαλεία να κάνει την αλλαγή μόνος του.
Πρόκειται για απλή αλλαγή.Βγάζω την παλιά τρόμπα και τοποθετώ την καινούργια.?
Ή θέλει μετά κάποιες ρυθμίσεις με κάποια μηχανήματα η καινούργια.?
Αν ξέρει κάποιος και θέλει ας μας απαντήσει.

αν εχεις τρομπα ειναι πανευκολο εαν μπορεσεις να ξεβιδωσεις το μεγαλο δακτυλιο δεν εχεις προβλημα.....ξεβιδωνεις το δακτυλιο το βγαζεις προσεχεις μην σου πεσει η τσιμουχα στο ντεποζιτο και οι σωληνες να μην σκαλωσουν πουθενα μεταξυ ντεποζιτου και σασι αυτοκινητου βγαζεις την παλια και βαζεις την αλλη αρκει αφου θα την εχεις λογικα μερες εξω να φροντισεις να εχει καθαρες σιτες
το δακτυλιο με ενα κατσαβιδι πλακε μεγαλο που στην ακρη θα βαλεις ενα πανι για να μην κανεις ζημια και ενα σφυρι χτυπας ελαφρα το κατσαβισι ετσι ωστε να ξεβιδωσει και το αλλαζεις
προσοχη μεχρι να πας να το σφθξεις με κανονικο εργαλειο αποφευγεις να βαλεις βεζνινα πανω απο τα 1/2 η αντε μεχρι τα 3/4 ετσι ωστε εαν εχεις καμμια διαρροη να μην σου μυριζει...απαραιτητο αξεσουαρ ο πυροσβεστηρας...
καμια ρυθμιση βαζεις την κανουργια γυριζεις το κλειδι και καλο ταξιδι
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό dalikerman » Τρί 03 Σεπ, 2013 20:28

Ορισμενα συστηματα υποστηριζουν εκτακτη εκκινηση απευθειας με αεριο, χρησιμο για τετοιες περιπτωσεις. Ρωτηστε τους εγκαταστατες σας.
Τάσος.....Ford Focus ti-vct 1.6 / Brc 24 seq.
dalikerman
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Τρί 09 Ιούλ, 2013 20:45

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 03 Σεπ, 2013 21:12

papoys έγραψε:Φίλε dim έχης απόλυτο δίκιο και εγώ είμαι από αυτούς που τα τηρούν αυτά που λες.

Από αυτά που διαβαζω η αντλία βενζίνης είναι ευαίσθητη σε όσους βάζουν υγραέριο.Το λέω γιατί χτες ένας γνωστός
μου έμεινε από αντλία στην Εθνική.
Οπότε λέω εγώ αν π.χ. πηγαίνω Θεσσαλονίκη και μείνω στη μέση από αντλίσ και επειδή πιάνουν τα χέρια μου αν έχω
την αντλία, μπορώ να κάνω την αλλαγή από μόνος μου.?
Θα μου πεις ότι περιμένης από μάστορα να σου πει ότι είναι απλό??.Όχι βέβαια.
Αλλά φόρουμ είμαστε υπάρχουν και
συμφουρμίτες που κατέχουν ορισμένα πράγματα και μπορεί να πουν τη γνώμη τους.



παππου δεν πρεπει να εχεις παραπονο απο τους τεχνικους που ειναι μελη σε αυτο το φορουμ στην μεταφορα γνωσεων.
υπαρχουν αυτοκινητα που η αλλαγη της αντλιας βενζινης ειναι υποθεση λιγων λεπτων και υπαρχουν αυτοκινητα που χρειαζεται να κατεβει το ρεζερβουαρ της βενζινης για να αλλαχτει η τρομπα, τι να σου πω οποτε οτι ειναι ευκολο ή δυσκολο?
καποιων ανθρωπων τα χερια πιανουν και μπορουν να κανουν πολλες εργασιες πανω στο αυτοκινητο και καποιων αλλων απλα ειναι αχρηστα τα χερια τους ακομα και για να συμπληρωσουν λαδια.
την τελευταια τριετια λογο κρισης αρκετοι εχουν αρχησει να συντηρουν το αυτοκινητο μονοι τους, σε καποιες περιπτωσεις προσπαθησαν να αλλαξουν τακακια μονοι τους (μια πολυ ευκολη διαδικασια) και τελικα κατεληξαν και στο μαγαζι μου να ζητανε απεγνωσμενα βοηθεια ετσι ωστε να παει καποιος τεχνικος σπιτι τους και να βαλει τα καινουρια τακακια γιατι ειχαν βγαλει τα παλια και το αυτοκινητο δεν μπορουσε να κυκλοφορησει, σε καποιον απο αυτους του λες ειναι ευκολη διαδικασα να αλλαξεις αντλια βενζινας μονος σου?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 04 Σεπ, 2013 16:22

Δεν είμαι γνώστης αλλά από όσα κατάλαβα πλέον η αντλία βρίσκεται μέσα στο τεπόζιτο καυσίμων,άρα δύσκολη
διαδικασία και για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του. :lol:

Επείδή όπως βλέπετε και στο άβαταρ είμαι παππούς :lol: :lol: είχα μείνει σε παλιά αυτοκίνητα.Θυμάμαι είχα ένα
fiat 128 (οι παλιότεροι θα τα θυμούνται) το οποίο είχε πρόβλημα με την τρόμπα βενζίνης.Ήταν μπροστά στη μηχανή
και πολύ εύκολα προσβάσιμη για αλλαγή.

Τώρα έχουν αλλάξει τα συστήματα από όσα διαπιστώνω οπότε πάπαλα.Απαραίτητος ο μάστορας.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 53 επισκέπτες