Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 13 Σεπ, 2013 10:51

valsam έγραψε:
hlias έγραψε:αυτη ηταν η ενημερωση που ειχα απο την εταιρια, μακαρι να εχεις δικιο εσυ.

Ντεφακτο Ηλια πηρα πριν 20 λεπτα τηλεφωνο και μου το ξαναεπιβεβαιωσαν,αν δεν πιστευεις παρε και'συ,οι SAS oλοι δηλ . οσοι γραφει επανω στον εγκεφαλο μεσα στο πρασινο φυλαρακι SAS (μινι,απλοι και obd αρκει να ειναι sas)παιρνουν το καινουργιο λογισμικο,οι παλαιοτεροι που δεν ειναι SAS oxι.


Το νεο λογισμικό δυστυχώς δεν εχει ψεκασμο βενζίνης αναμένεται νέος εγκέφαλοςπ ου θα μπορει να το κάνει αυτο ,

λογικά προσπαθούν να κάνουν οπως τα ΚΜΕ στους παλιούς SAS οπου όταν υπαρχει μεγάλο φορτίο και δεν φθανει ο ψεκασμος του αεριου να συμπληρώνει βενζίνη ο εγκέφαλος ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 13 Σεπ, 2013 11:34

Qgas έγραψε:
valsam έγραψε:
hlias έγραψε:αυτη ηταν η ενημερωση που ειχα απο την εταιρια, μακαρι να εχεις δικιο εσυ.

Ντεφακτο Ηλια πηρα πριν 20 λεπτα τηλεφωνο και μου το ξαναεπιβεβαιωσαν,αν δεν πιστευεις παρε και'συ,οι SAS oλοι δηλ . οσοι γραφει επανω στον εγκεφαλο μεσα στο πρασινο φυλαρακι SAS (μινι,απλοι και obd αρκει να ειναι sas)παιρνουν το καινουργιο λογισμικο,οι παλαιοτεροι που δεν ειναι SAS oxι.


Το νεο λογισμικό δυστυχώς δεν εχει ψεκασμο βενζίνης αναμένεται νέος εγκέφαλοςπ ου θα μπορει να το κάνει αυτο ,

λογικά προσπαθούν να κάνουν οπως τα ΚΜΕ στους παλιούς SAS οπου όταν υπαρχει μεγάλο φορτίο και δεν φθανει ο ψεκασμος του αεριου να συμπληρώνει βενζίνη ο εγκέφαλος ..

Εγω ενα ξερω και αυτο ειναι οτι μου ειπαν απο την εταιρια,μου ειπαν ξεκαθαρα οτι οι ηδη υπαρχον sas και οχι τιποτα καινουργοι θα δουλευουν παραλληλα με το υγραεριο με ψεκασμους βενζινης "extra petrol injection while working on gas" που σε απλη μεταφραση σημαινει εξτρα ψεκασμους βενζινης καθος θα δουλευει το αυτοκινητο με υγραεριο, μιας και τα κατεχετε καλυτερα εσυ φιλε Qgas και εσυ Ηλια για εξηγησε μου γιατι εγω δεν το καταλαβαινω αυτο το "λογικά προσπαθούν να κάνουν οπως τα ΚΜΕ στους παλιούς SAS οπου όταν υπαρχει μεγάλο φορτίο και δεν φθανει ο ψεκασμος του αεριου να συμπληρώνει βενζίνη ο εγκέφαλος",τι ειναι αυτα τα ΚΜΕ στους παλιους SAS που αναφερεις φιλε Qgas?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Παρ 13 Σεπ, 2013 13:24

Εγώ πάντως καμιά φορά σε κανένα χαλαρό ταξίδι του γυρνάω στην βενζίνη η σε καμιά προσπέραση μεγάλη που θα ανεβάσει πολλές στροφές.. Προχθές γύρισα από Καβάλα στα 3/4 έκαψε βενζίνη.. Έτσι και αλλιώς με 140 καίει 8 λίτρα. Σταμάτησα για αέριο και έβαλα και ένα 15αρι βενζίνη να έρθεις στα ίσια της, βέβαια στα απότομα πατήματα το δικό μου ψεκάζει και βενζίνη αλλά μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα, δόξα τον Θεό

Sent from my Novo7Fire using Tapatalk 4
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή.

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 13 Σεπ, 2013 13:28

Επειδη ξεφυγαμε εντελος απο το παρον θεμα Τρόμπα βενζίνης - Αλλαγή (Σορρυ!)οποιος γνωριζει το πως γινετε ας τα μεταφερει τα τελευταια μυνηματα στο αναλογο θεμα δηλ. στο Συγκρίσεις συστημάτων-Europe Gas-BRC.
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Αλλαγή αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό mhtsos34 » Τετ 20 Μάιος, 2015 23:40

Καλησπέρα σε όλους τούς υγραεριοκίνητους φίλους!Στο δικό μου mazda 3 2006' 1600cc συνολικά εχω 170000χλμ τα 30000χλμ με υγραέριο σύστημα zavoli.'Εμεινα ξαφνικά από αντλία βενζίνης δίχως κάποια συμπτώματα στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου!Να προσθέσω ότι πάντα το τεπόζιτο έχει βενζίνη ως τη μέση,σε μεγάλα ταξίδια τα τελευταία 20χλμ το γυρίζω σε βενζίνη,υπάρχει ψεκασμός παράλληλος και με βενζίνη σε χρόνο 10ms 2ms ένχυση βενζίνης και πάλι καλά που έχει την λειτουργία εκτακτης εκίνησης μόνο με υγραέριο και δεν έμεινα στον δρόμο!Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας σε δύο ερωτήματα:1ον φταίει ότι το αμάξι δουλεύει συνεχώς με υγραέριο και δε ψύχεται η τρόμπα παρόλο που υπάρχει μέσα βενζίνη μέχρι την μέση?2ον τι μπορώ να κάνω προληπτικά να μην την ξανακάψει?Αλλαγή αντλίας με κατέβασμα του ρεζερβουάρ 50ευρώ κόστος μοτέρ αντλίας μάρκας Hoffer της ford μου είπανε 40ευρώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
mhtsos34
 
Δημοσιευσεις: 69
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2013 18:09

Re: Αλλαγή αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 20 Μάιος, 2015 23:43

με 170.000km δεν την θεωρεις μια απο τις φυσιολογικες βλαβες?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αλλαγή αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό pipagas » Τετ 20 Μάιος, 2015 23:52

Δημητρη, οπως λεει και ο Ηλιας ειναι πολλα τα χιλιομετρα για να μην θεωρηθει φυσιολογικη βλαβη. Και βαση των λεγομενων σου, κάνεις "οτι πρεπει να κάνει καποιος" για την σωστη λειτουργια αυτης!

Επισης ειμαστε ολοι πολυ τυχεροι που την σημερον πλεον, υπαρχουν οικονομικοτατα ανταλλακτικα για την αντλια βενζινης, την οποια σε αλλες εποχες πληρωνες 400 + ευρω. Και μιλαω για μικρομεσαια αυτοκινητα παντα! :roll:
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Αλλαγή αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό mhtsos34 » Πέμ 21 Μάιος, 2015 16:13

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας κύριοι!Προσπαθώ να το προσέχω το αυτοκίνητο όσο μπορώ,αλλά πλέων θα το δουλεύω πιο πολύ με βενζίνη από ότι το δούλευα πριν την βλάβη.Επίσης έχω πάρει και καλώδιο και μπαίνω με το λαπτοπ και βλέπω πώς δουλεύει το σύστημα.Να είστε καλά και πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!
mhtsos34
 
Δημοσιευσεις: 69
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2013 18:09

Re: Αλλαγή αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό yannisnm » Τετ 27 Μάιος, 2015 15:34

Μου είπαν ότι μπορείς να την απομονωνεις όσο δουλεύει με υγραέριο
yannisnm
 
Δημοσιευσεις: 53
Εγγραφή: Δευτ 20 Οκτ, 2014 15:52

Re: Αλλαγή αντλίας βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 27 Μάιος, 2015 22:14

yannisnm έγραψε:Μου είπαν ότι μπορείς να την απομονωνεις όσο δουλεύει με υγραέριο


Μπορείς αλλά μη το κάνεις , είναι πολύ επικίνδυνο !!!!... :D :D :D
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 16 επισκέπτες