Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τετ 30 Απρ, 2014 00:35

stamkyr έγραψε:Τελικα η αντιπροσωπεία μου λέει πως μπορεί να μου βάλει συμβατικές βαλβίδες υποστηρίζοντας πως θα έχουν δυνατότητα ρυθμισης 2- 3 φορές. Λέει πως "δεν υπάρχουν τιτανίου!! " .Τελοσπάντων. Εγώ προσανατολίζομαι για τιτανίου αφού είναι να κάνω το κόστος να με βγάλει γιατί θα συνεχίσω να κάνω χιλιόμετρα. Απλά αγχώνομαι για την επιτυχία. Υπάρχει περίπτωση να μη μου βγάλουν χιλιόμετρα ή το χειρότερο να γίνει καμμία μεγάλη ζημία? Ρωτάω γιατι δεν τα γνωρίζω καλά. Όλες οι απόψεις δεκτές Ευχαριστώ όλους

ακου τι προτεινω εγω και πως αποφισα για το δικο μου.το οποιο παλι δεν ξερω ποσο θα παει!!
1) βγαζεις το καπακι στο συνεργειο
2) το πας σε δικο σου εμπιστο μηχανουργειο ή σε αυτο που συνεργαζεται το συνεργειο σου αν δεν εχεις εσυ!
3) κανεις ο ιδιος κουβεντα με το μηχανουργειο!!
4) αν δεν εχουν καθισει οι εδρες και εχει φθορα στις βαλβιδες το σκεφτεσαι για ν αλλαξεις βαλβιδες μονο με ενισχυμενες ή βαλβιδες κ εδρες πακετο!
5) αν εχουνε καθισει οι εδρες,τοτε αναγκαστικα θα μπεις στην διαδικασια αλλαγη εδρων(ειναι χειρουργειο) και ενισχυμενες βαλβιδες φυσικα!
6) αν φοβηθεις το ρισκο της αλλαγης εδρων κ.λ ή πιστευεις ειναι πολυ υψιλο το κοστος.τοτε βρες καπακι μεταχειρισμενο και ξεχνα το υγραεριο!!
βαση λογικης,αν αλλαξεις εδρες και βαλβιδες δεν θα εχεις πλεον προβλημα απο το υγραεριο,μπορει να εχεις ομως απο την τοποθετηση των εδρων!η ολη δυσκολια ειναι οι νεες εδρες να προσαρμοστουν και να δεσει το γλυκο με την κεφαλη.
αν αλλαξεις μονο βαλβιδες δεν ξερεις αν μετα απο καποιο διαστημα σου καθισουν οι εδρες που δεν αλλαξες.
οτι κ να κανεις παντως κανενας δεν μπορει να σου πει ποσα χλμ θα παει μετα με σιγουρια,ολοι υποθετικα μιλανε!!
εγω αλλαξα βαλβιδες μ ενισχυμενες για υγραεριο κ οδηγους γιατι το μηχανουργειο ειπε δεν ειχαν καθισει οι εδρες.αλλα σιγουρος δεν ειμαι παλι ποσο θα παει και οτι δεν θα κατσουν οι εδρες μετα!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό crhstos » Τετ 30 Απρ, 2014 13:43

fokion έγραψε:μη το ξηλώσεις - απλά βγαλε την ασφαλεια.
η ψυχική σου υγεια αξιζει πολυ παραπανω απο την οικονομια που θα κανεις....

πια ασφαλεια φιλε? τι ενοεις?
crhstos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ 27 Απρ, 2014 23:57

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό crhstos » Τετ 30 Απρ, 2014 13:48

valsam έγραψε:
crhstos έγραψε:ρε παιδια εχω τρομαξη με ολα αυτα που διαβαζω. και ειδηκα για τα toyota πριν κανα μηνα εβαλα και εγω υγραεριο και ειληκρινα σκεφτομε να το ξηλωσο.

Welcome to the club φιλε!
Και που να περασεις και απο κανα μεγαλο συνεργειο να δεις κρυαδα που θα φας,ετυχε να παω σε συνεργειο toyota με τον γαμπρο μου και'κει μετα και απο την αυτα που ειδα με τα honda της τρελης γινετε με το θεμα vsr, μετα τους πρατηριουχους παρτυ κανουν και τα συνεργεια και τα μηχανουργεια τωρα πια!
Μακαρι λοιπον να εισαι σε περιοχη εκτος καρτελ με χαμηλη τιμη υγραεριου και να σε παει 30-40.000 χλμ το αυτοκινητο πριν και αμα σου βγαλει ζημια για να εχεις εξοικονομισει τα λεφτα της μετατροπης και της ζημιας ,αλλιος αν εισαι σε περιοχη με ακριβο υγραεριο οπως εμεις εδω στο Σαλονικα τοτε ζησε μαη μου να φας τριφυλι!

μαλιστα.καταλαβα. εδω στην περιοχη μου βαζω με 81.3 τι λιτρο.
crhstos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ 27 Απρ, 2014 23:57

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 30 Απρ, 2014 13:48

Αν το συστημα δεν ενεργοποιηται και απλά "υπαρχει" δεν προκαλει καμια ζημια στο μοτερ - αν το φοβασαι.
απλά βγαζεις την - ηλεκτρικη - ασφαλεια που εχει...

μη γινει και ζημια βγαζοντας το να ταπωνεις εισαγωγες κ.λ.π......

αν φοβασαι μην παθεις ζημια με αυτα που διαβαζεις οπως λες, απλά καντο να μην ενεργοποιηται....
αυτο εννοω...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό crhstos » Τετ 30 Απρ, 2014 13:54

fokion έγραψε:Αν το συστημα δεν ενεργοποιηται και απλά "υπαρχει" δεν προκαλει καμια ζημια στο μοτερ - αν το φοβασαι.
απλά βγαζεις την - ηλεκτρικη - ασφαλεια που εχει...

μη γινει και ζημια βγαζοντας το να ταπωνεις εισαγωγες κ.λ.π......

αν φοβασαι μην παθεις ζημια με αυτα που διαβαζεις οπως λες, απλά καντο να μην ενεργοποιηται....
αυτο εννοω...

οχι τωρα μπηκε.οτι ειναι να γινη θα γινη.το μονο που κανω ειναι της κοντινες αποστασεις να τις κανω με βενζινη. το συστημα που εβαλα ειναι euro 6 romano antonio. me map. το γραφω αν καποιος εχει το ιδιο να πει την γνωμη του.
crhstos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ 27 Απρ, 2014 23:57

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 30 Απρ, 2014 15:01

υποστηριζει obd θυρα;
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τετ 30 Απρ, 2014 15:20

crhstos έγραψε:
fokion έγραψε:Αν το συστημα δεν ενεργοποιηται και απλά "υπαρχει" δεν προκαλει καμια ζημια στο μοτερ - αν το φοβασαι.
απλά βγαζεις την - ηλεκτρικη - ασφαλεια που εχει...

μη γινει και ζημια βγαζοντας το να ταπωνεις εισαγωγες κ.λ.π......

αν φοβασαι μην παθεις ζημια με αυτα που διαβαζεις οπως λες, απλά καντο να μην ενεργοποιηται....
αυτο εννοω...

οχι τωρα μπηκε.οτι ειναι να γινη θα γινη.το μονο που κανω ειναι της κοντινες αποστασεις να τις κανω με βενζινη. το συστημα που εβαλα ειναι euro 6 romano antonio. me map. το γραφω αν καποιος εχει το ιδιο να πει την γνωμη του.

εγω θα ελεγα οτι ισως οι κοντινες αποστασεις να μην δημιουργουνε τοσο θεμα.βεβαια καλυτερα ας μιλησει καποιος ειδικος
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 30 Απρ, 2014 16:04

crhstos έγραψε:
valsam έγραψε:
crhstos έγραψε:ρε παιδια εχω τρομαξη με ολα αυτα που διαβαζω. και ειδηκα για τα toyota πριν κανα μηνα εβαλα και εγω υγραεριο και ειληκρινα σκεφτομε να το ξηλωσο.

Welcome to the club φιλε!
Και που να περασεις και απο κανα μεγαλο συνεργειο να δεις κρυαδα που θα φας,ετυχε να παω σε συνεργειο toyota με τον γαμπρο μου και'κει μετα και απο την αυτα που ειδα με τα honda της τρελης γινετε με το θεμα vsr, μετα τους πρατηριουχους παρτυ κανουν και τα συνεργεια και τα μηχανουργεια τωρα πια!
Μακαρι λοιπον να εισαι σε περιοχη εκτος καρτελ με χαμηλη τιμη υγραεριου και να σε παει 30-40.000 χλμ το αυτοκινητο πριν και αμα σου βγαλει ζημια για να εχεις εξοικονομισει τα λεφτα της μετατροπης και της ζημιας ,αλλιος αν εισαι σε περιοχη με ακριβο υγραεριο οπως εμεις εδω στο Σαλονικα τοτε ζησε μαη μου να φας τριφυλι!

μαλιστα.καταλαβα. εδω στην περιοχη μου βαζω με 81.3 τι λιτρο.

Να στο κανω λιγο μπακαλιστικα για να καταλαβεις ,αν ειχες 10 λιτρα μ.ο καταναλωση με βενζινη και τωρα με υγραεριο εχεις ενα 20% παραπανω και με 81,3 που βαζεις τωρα σου βγαινει 1 ευρω αντι για 1,60 που εχει η αμολυβδη,δηλ. ειναι σαν να βαζεις βενζινη με 1 ευρω το λιτρο,αν λοιπον κανεις 30.000 χλμ πριν σου βγαλει την ζημια τοτε εχεις κανει αποσβεση και το συστημα και την ζημια,αν λοιπον ειχες μικροτερη καταναλωση απο τα 10 λιτρα π.χ που εβαλα τοτε παρατεινετε ο χρονος και τα διανυθεντα χλμ που θα χρειαστουν για να γινει η αποσβεση!
Εγω με 30% αυξηση καταναλωσης και 90 λεπτα το λιτρο που εχει εδω στο Σαλονικα νταβατζιδοcity εξοικονομω 40 λεπτα στο λιτρο(εσυ 60 λεπτα!) ετσι θελω 40.000 χλμ για να κανω αποσβεση και του συστηματος και της ζημιας ,ψεματα,50,000 ηθελα να πω γιατι με 0,90 ειναι και στα χαμηλα του του τωρα το υγραεριο,για μηνες το ειχαμε στα 97-98 και εχουμε και τα εκτακτα τσεκ απ των βαλβιδων και τα σερβισακια του κιτ υγραεριου!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό crhstos » Τετ 30 Απρ, 2014 19:45

valsam έγραψε:
crhstos έγραψε:
valsam έγραψε:
crhstos έγραψε:ρε παιδια εχω τρομαξη με ολα αυτα που διαβαζω. και ειδηκα για τα toyota πριν κανα μηνα εβαλα και εγω υγραεριο και ειληκρινα σκεφτομε να το ξηλωσο.

Welcome to the club φιλε!
Και που να περασεις και απο κανα μεγαλο συνεργειο να δεις κρυαδα που θα φας,ετυχε να παω σε συνεργειο toyota με τον γαμπρο μου και'κει μετα και απο την αυτα που ειδα με τα honda της τρελης γινετε με το θεμα vsr, μετα τους πρατηριουχους παρτυ κανουν και τα συνεργεια και τα μηχανουργεια τωρα πια!
Μακαρι λοιπον να εισαι σε περιοχη εκτος καρτελ με χαμηλη τιμη υγραεριου και να σε παει 30-40.000 χλμ το αυτοκινητο πριν και αμα σου βγαλει ζημια για να εχεις εξοικονομισει τα λεφτα της μετατροπης και της ζημιας ,αλλιος αν εισαι σε περιοχη με ακριβο υγραεριο οπως εμεις εδω στο Σαλονικα τοτε ζησε μαη μου να φας τριφυλι!

μαλιστα.καταλαβα. εδω στην περιοχη μου βαζω με 81.3 τι λιτρο.

Να στο κανω λιγο μπακαλιστικα για να καταλαβεις ,αν ειχες 10 λιτρα μ.ο καταναλωση με βενζινη και τωρα με υγραεριο εχεις ενα 20% παραπανω και με 81,3 που βαζεις τωρα σου βγαινει 1 ευρω αντι για 1,60 που εχει η αμολυβδη,δηλ. ειναι σαν να βαζεις βενζινη με 1 ευρω το λιτρο,αν λοιπον κανεις 30.000 χλμ πριν σου βγαλει την ζημια τοτε εχεις κανει αποσβεση και το συστημα και την ζημια,αν λοιπον ειχες μικροτερη καταναλωση απο τα 10 λιτρα π.χ που εβαλα τοτε παρατεινετε ο χρονος και τα διανυθεντα χλμ που θα χρειαστουν για να γινει η αποσβεση!
Εγω με 30% αυξηση καταναλωσης και 90 λεπτα το λιτρο που εχει εδω στο Σαλονικα νταβατζιδοcity εξοικονομω 40 λεπτα στο λιτρο(εσυ 60 λεπτα!) ετσι θελω 40.000 χλμ για να κανω αποσβεση και του συστηματος και της ζημιας ,ψεματα,50,000 ηθελα να πω γιατι με 0,90 ειναι και στα χαμηλα του του τωρα το υγραεριο,για μηνες το ειχαμε στα 97-98 και εχουμε και τα εκτακτα τσεκ απ των βαλβιδων και τα σερβισακια του κιτ υγραεριου!

ναι ετσι ακριβως. 7 λιτρα καιει βενζινη στα 100km και 8 με το lpg.
crhstos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ 27 Απρ, 2014 23:57

Re: Βαλβιδες Toyota

Δημοσίευσηαπό crhstos » Τετ 30 Απρ, 2014 19:47

antonis132 έγραψε:υποστηριζει obd θυρα;
Τελευταία επεξεργασία από crhstos και Τετ 30 Απρ, 2014 23:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
crhstos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ 27 Απρ, 2014 23:57

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες