Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό pangeo » Σάβ 15 Νοέμ, 2014 21:23

Καλησπέρα, έχω ένα αυτοκίνητο μάρκας Ssangyong Rexton με μοτέρ το 2.3 της CLS Mercedes, έχω υγραεριοκίνηση εδώ και 3 χρόνια και 70000 χιλ. με αυτήν περίπου, το σύστημα δούλευε άψογα μέχρι που κάηκε ο εγκέφαλος λίγο πρίν ο εγκέφαλος που είχα ήταν "no name" και τα μαστορια όλα μου είπαν να μην το πολυψαξω και να βάλω ένα επώνυμο σύστημα...με έπεισαν έβαλα ένα "lovato" όλα σχεδόν καλά (ο δείκτης καυσίμου δείχνη άλλα νταλλον σε σχέση με αυτό που είχα πριν, όπως και φαίνονται ελάχιστα τα φωτάκια όταν ανάβουν, αυτό που είχα πριν ασύγκριτα καλύτερο...), το ερώτημα μου που θέλω τα φώτα σας, ίσως και των τεχνικών,ποιά η ελάχιστη απόσταση του πνεύμονα από την εξάτμιση του μοτέρ?
Το λέω γιατί ο πνεύμονας στο αμάξι μου ήταν τοποθετημένος πάνω και αριστερά από τη πολλαπλή περίπου 7 εκατοστά, ένας τεχνικός που το είδε εφριξε και μου λέει αυτό δε περνά με τίποτα από ΚΤΕΟ, πρέπει να πας στο μάστορα σου να σου αλλάξει θέση.... :o
Πάω στο μάστορά μου λοιπόν και όπως καταλαβαίνετε X( :ymdevil: X( :twisted: μου λέει λοιπόν ποιος είναι αυτός και ότι ο νόμος λέει 5 εκατοστά φτάνουν να απέχει ο πνεύμονας από την εξάτμιση...τον έπεισα και τον μετέφερε πιο πέρα σε απόσταση περίπου 12 εκ., πείτε μου οι τεχνικοί και οι εμπειρότεροι τι παιζη, υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας μα και ΚΤΕΟ????
Περιμένω με αγωνία!!!! :) [color=#0000BF][/color]
pangeo
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 06 Νοέμ, 2014 21:32

Re: Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Σάβ 15 Νοέμ, 2014 21:59

Οι κανόνες ασφαλείας για τα εξαρτήματα LPG λένε 10 εκατοστά απο μη καλυμμένο τμήμα εξάτμισης και 5 απο προστατευόμενο με θερμό ασπίδα τμήμα της.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 15 Νοέμ, 2014 23:27

Εστω και στα 5 εκατοστά δε "ταλαιπωρει" τη λαστιχενια μεμβρανη??

γιατι εκ πτοσωπικής πειρας, χταποδι "ελιωσε" τα λαστιχακια του εμβολου της τρομπας των φρενων.
Ναι δεν ειχε προστατευτικη λαμαρινα μεν αλλα ηταν πιο μακρυα απο 10 εκατοστα δε....
( Ντυθηκε με θερμοταινια το χταποδι μετά)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Κυρ 16 Νοέμ, 2014 00:29

Οι κανόνες ασφαλείας ορίζονται για να μην θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια των επιβατών οχι την μακροζωία των εξαρτημάτων. Για τους λόγους που ανέφερες καλό ειναι ειδικά απο το χταπόδι τα πάντα να απέχουν πάνω 15 εκατοστά.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό pangeo » Κυρ 16 Νοέμ, 2014 21:33

LPGas έγραψε:Οι κανόνες ασφαλείας ορίζονται για να μην θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια των επιβατών οχι την μακροζωία των εξαρτημάτων. Για τους λόγους που ανέφερες καλό ειναι ειδικά απο το χταπόδι τα πάντα να απέχουν πάνω 15 εκατοστά.

Χταπόδι λέτε την πολλαπλή????, αν ναι εχει καλυψη εμενα απο πάνω και ο πνευμονας το πιο κοντινο του σημειο(πανω και αριστερα) απέχει 13 εκατ., αρα μάλλον ειμαι καλα, τι λέτε???
pangeo
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 06 Νοέμ, 2014 21:32

Re: Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Κυρ 16 Νοέμ, 2014 23:15

Ναι χταπόδι ειναι η πολλαπλή! Ειναι συνηθισμένος χαρακτηρισμός στον κύκλο των συνεργείων και κυρίως των εξατμισαδων. Η απόσταση του πνεύμονα σου ειναι απόλυτα σωστή.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό pangeo » Δευτ 17 Νοέμ, 2014 00:23

LPGas έγραψε:Ναι χταπόδι ειναι η πολλαπλή! Ειναι συνηθισμένος χαρακτηρισμός στον κύκλο των συνεργείων και κυρίως των εξατμισαδων. Η απόσταση του πνεύμονα σου ειναι απόλυτα σωστή.

Ok σε ευχαριστώ... :)
pangeo
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 06 Νοέμ, 2014 21:32

Re: Απόσταση πνεύμονα από εξάτμιση μοτέρ

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 17 Νοέμ, 2014 10:39

Χταπωδι ονομαζεται μια "βελτιωτική" πολλαπλή οπου ει σωλήνες ειναι "μεμονομενοι" ( οχι ακριβως αλλα οκ) εχουν "συνονισμενο" μηκος και κυριως ειναι απο σωλήνα κι οχι απο μαντεμι

Εικόνα

εν αντιθεση με

Εικόνα
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 73 επισκέπτες