Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση βενζινης τωρα το χειμωνα

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση βενζινης τωρα το χειμωνα

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Παρ 19 Δεκ, 2014 06:02

τον αερα στα λαστιχα τον ελεγξα σημερα. Καλα ηταν. 32 αποτι θυμαμαι παιρνει σε ολα τα λαστιχα. ηταν περιπου στο 28. Δεν νομιζω να οφειλεται σε αυτο. :D Παντως κατι δε παει καλα με το αυτοκινητο παλι. Ακομα και με το υγραεριο τωρα τελευταια μου το καιει πολυ πιο γρηγορα. Με 41 λιτρα συνολικα με ενα μικρο συμπληρωμα ενδιαμεσα μου εβγαλε 390 χιλιομετρα. Και υποψιν τα 100 απο αυτα ηταν στην αττικη οδο. Δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να καιει σε αυτοκινητοδρομο οσα καιει στην πολη. Παντως το trip στην αττικη οδο μου εγραφε 7 λιτρα / 100 ενω κανονικα υπο τετοιες συνθηκες γραφει 4 - 4,5. Πρεπει να το κοιταξω μου φαινεται. Και αυτη τη φορα θα αφησω τους δηθεν "μαστορες" στα γαλλικα που το παιζουν οι περισσοτεροι που το εχω παει και θα παω στην αντιπροσωπεια για ελεγχο στα ηλεκτρικα να τελειωνει αυτη η υποθεση. Θα παω να καθαρισω και τα μπεκ να δω. Το επομενο βημα ειναι να το βαψω μπλε :cry: Δεν φανταζεστε ποσο μεχει ταλαιπωρησει αυτο το αυτοκινητο. Εχω δωσει απειρα λεφτα σε ελεγχους χωρις κανενα αποτελεσμα. Ολοι σηκωσανε τα χερια ψηλα, η να το ψαχνουμε σιγα σιγα. Ελα να αλλαξουμε αυτο να δουμε, ελα για το αλλο, ελα να βαλουμε αλλα μπεκ, ελα το ενα ελα το αλλο. Να τα αλλαξω ολα αμα ειναι να ειμαστε σιγουροι. Και κατι αλλο ρε παιδια ! ενα αλλο που ακουσα ειναι οτι μπορει να μην καθετε καλα καποια γειωση στο αυτοκινητο. Πως μπορεις να καταλαβεις οτι συμβαινει κατι τετοιο ;
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Καταναλωση βενζινης τωρα το χειμωνα

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Παρ 19 Δεκ, 2014 10:39

c2 1.1 2006 με το που περασα τα 65,000 ξαφνικα αρχιζε να καει 1,5 λ παραπανω ...χωρις λογο ...κανεις δεν μπορουσε να βρει τι εχει....βαλβιδα ψυχρου αλλαξα ...ρυθμιση βαλβιδων εκανα ...μπουζι αλλαξα ...service εκανα...καυσαερια κανονικοτατα... δεν βρηκα τιποτα...θα ζεις με αυτο..!!!
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Καταναλωση βενζινης τωρα το χειμωνα

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Παρ 19 Δεκ, 2014 20:01

κοιτα η αληθεια ειναι οτι πριν που ειχα βαλει απο φαωνος ( οπως παντα ) ενιωθα οτι το αυτοκινητο ηταν σαν να πνιγοτανε. Τρεμουλα,χαμηλη αποκριση γκαζιου. Τωρα εβαλα απο εναν στη λεωφορο αθηνων ( coral ) διπλα απτο X-PAPAS και με το που εφυγα ειδα μεγαλη διαφορα. Καμια σχεση με πριν. Μου ειχε ξανατυχει παλια με φαωνος αυτο. Ποιος ξερει...
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες