Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό skaftikos » Τρί 02 Φεβ, 2016 23:45

Ερώτηση: Φοράω μπεκ HANA blue, το αυτοκινητο ειναι περιπου 200 αλογα με μπνεύνονα tomasetto artic 240hp και προγραμμα AG centrum,αφου εγινε η δηλωση των μπεκ και το αυτοματο καλιμπραρισμα για τα μπεκ και την σωστη διατομη τους,στις ρυθμισεις των μπεκ εχει ενα σημειο που λεει ποσα ms πρεπει να μεινουν ανοιχτα,απο την μανα του γραφει 1 ms στο προγραμμα,θεωρειται σωστο ή πρεπει να παει στα 2,5ms που ειναι και το μαξιμουμ ανοιγμα τους; Εκανα πορεια στο δρομο για να αντιγραψει τα μπεκ βενζινης και το αμαξι παει μια χαρα,το εχω βαλει στα 2,5ms ανοιγμα και το στανταρ κλείσιμο ειναι 1.2ms ακουω γνωμες γιατι το συγκεκριμενο ειναι δυσκολο και δεν νομιζω να υπαρχει καλος εγκαταστάτης που να ασχολειται με το συγκεκριμενο,αυτος που μου το ειχε τοποθετηση εξ αρχης κανει μονο για γαλιά γι αυτο και επαθα την τεραστια ζημια.Ειχε βαλει μπεκ ηλεκτροβαλβιδας valtek και οταν εκανα σερβις απλα ανοιξε την μπεκιερα καθαρισε με σπρευ και την μονταρισε ξανα ,χωιρς να γινει αντικατασταση των ελατηριων και των εμβόλων και το κυριοτερο χωρις ογκομέτρηση,εβγαλε ενα άλεν γιατι ειδε οτι ρεταριζε στο ρελαντι και πειραξε τον παλμο και μου λεει εισαι ενταξει,πιασε το αυγο και κουρευτο,αλλαξε και φιλτρα υγρηες και αεριας μορφης.
skaftikos
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 25 Ιαν, 2013 19:02

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 03 Φεβ, 2016 12:01

Ποσο long fuel trim εχεις? Αυτα δεν τα ρυθμιζεις στο περιπου, πρεπει να παρακολουθεις συνεχως το short fuel trim και το long. Θελει ουσιαστικα 2 ατομα μεσα ο ενας οδηγαει και ο αλλος ρυθμιζει.
Εχω το ιδιο συστημα χωρις hana. Το ρυθμιζει ο qgas και ο Πανικιδης στο Χαλανδρι.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό lepre20 » Τετ 03 Φεβ, 2016 15:46

Καλησπέρα σας,

Έχω σύστημα stag Q-BOX BASIC με ACW02 μπεκ.
Ειναι αυτά τύπου βενζίνης ή όχι? Θέλουν service ή όχι?

Ευχαριστώ
Suzuki sx4 2010 - Stag QBOX Basic με μηχανική λαδιέρα
lepre20
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Δευτ 01 Φεβ, 2016 16:19

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό skaftikos » Τετ 03 Φεβ, 2016 16:14

φιλε γκαζακια που εκανες τοποθετηση; Στο Ιλιον; τι μοτερ φορας; θα το κοιταξω και θα σου πω,ευχαριστω για την απαντηση σου!!! Εγω εχω ενα ιμπιζακι του 04 1.8Τ με 200 ατια και απ αοτι το εχω φτιαξει μονος μου μεχρι στιγμης παει παρα πολυ καλα!!!
Τελευταία επεξεργασία από skaftikos και Τετ 03 Φεβ, 2016 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
skaftikos
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 25 Ιαν, 2013 19:02

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό skaftikos » Τετ 03 Φεβ, 2016 16:38

Lepre20 απο μια πρωτη ματια σε φωτο τις συγκεκριμενης μπεκιερας,χωρις να ειμαι ειδικος μαλλον ειναι τυπου βενζινης γιατι απ απ οτι φαινεται ειναι γρηγορη,ας μιλησουν οι ειδικοι επι του θεματος.
skaftikos
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 25 Ιαν, 2013 19:02

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 03 Φεβ, 2016 20:42

lepre20 έγραψε:Καλησπέρα σας,

Έχω σύστημα stag Q-BOX BASIC με ACW02 μπεκ.
Ειναι αυτά τύπου βενζίνης ή όχι? Θέλουν service ή όχι?

Ευχαριστώ

ειναι ηλεκτροβαλβίδες, καλης ποιοτητας
οταν χαλασει-παρουσιασει προβλημα τις αντικαθιστας
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 03 Φεβ, 2016 23:11

skaftikos έγραψε:φιλε γκαζακια που εκανες τοποθετηση; Στο Ιλιον; τι μοτερ φορας; θα το κοιταξω και θα σου πω,ευχαριστω για την απαντηση σου!!! Εγω εχω ενα ιμπιζακι του 04 1.8Τ με 200 ατια και απ αοτι το εχω φτιαξει μονος μου μεχρι στιγμης παει παρα πολυ καλα!!!

Την εκανα στον Λογοθετη. Πλεον δεν παω εκει γιατι δεν ασχολειται με λεπτομερη ρυθμιση στον δρομο.
Φοραω το G4GC σε tucson.
Προσεξε τα μιγματα, αν και εχεις αξιοπιστο κινητηρα το γνωστο 20vt , μπορει να παιζεις με κρυφα φτωχο μιγμα χωρις λαμπακι chek. Θελει οπωσδηποτε διαγνωστικο obd να παρακολουθεις τα trims και να το φερεις πολυ κοντα σε αυτα της βενζινης.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό skaftikos » Πέμ 04 Φεβ, 2016 01:00

Δυστυχως εκει εκανα τοποθετηση και για μενα ειναι ασχετος μεχρι αηδίας,να φανταστεις τα νερα για τον πνευμονα αντι να τα παρει απο το καλοριφερ που παει στην καμπινα τα πηρε απο την δευτερη ηλεκτρικη αντλια που ειναι για το τουρμπο,με κρυο καιρο 30 λεπτα για να πιασει θερμοκρασια ο πνευμονας,επαθα μεγαλη ζημια και δεν μπορω να τον κυνηγησω νομικα,δεν περναω ουτε απ εξω,εμενα ειχε συνεχεια πολυ πλουσιο μιγμα και πηγαινα συνεχεια,σχεδον καθε 2 μερες για ρυθμισεις,στο σερβις που μου εκανε στην ουσια δεν εκανε αυτο που επρεπε να κανει στην μπεκιερα,κοινως μονο το 50 ρικο ηθλε να αρπαξει,κριμα και παλι κριμα,αν πας και του πεις οτι εχω τουρμπο κινητηρα σου λεει δεν το αναλαμβανει
skaftikos
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 25 Ιαν, 2013 19:02

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 04 Φεβ, 2016 02:22

skaftikos έγραψε:Δυστυχως εκει εκανα τοποθετηση και για μενα ειναι ασχετος μεχρι αηδίας,να φανταστεις τα νερα για τον πνευμονα αντι να τα παρει απο το καλοριφερ που παει στην καμπινα τα πηρε απο την δευτερη ηλεκτρικη αντλια που ειναι για το τουρμπο,με κρυο καιρο 30 λεπτα για να πιασει θερμοκρασια ο πνευμονας,επαθα μεγαλη ζημια και δεν μπορω να τον κυνηγησω νομικα,δεν περναω ουτε απ εξω,εμενα ειχε συνεχεια πολυ πλουσιο μιγμα και πηγαινα συνεχεια,σχεδον καθε 2 μερες για ρυθμισεις,στο σερβις που μου εκανε στην ουσια δεν εκανε αυτο που επρεπε να κανει στην μπεκιερα,κοινως μονο το 50 ρικο ηθλε να αρπαξει,κριμα και παλι κριμα,αν πας και του πεις οτι εχω τουρμπο κινητηρα σου λεει δεν το αναλαμβανει


Τι εποχη το εβαλες? Εγω 2010, δεν υπηρχαν και πολλοι τοτε, και αυτος ηταν απο τους πιο παλιους και μπορω να πω καλους για τοτε. Επειτα ομως που αποσυρθηκαν οι παλιοι μαστοροι, ειδικα ο Νικος Λογοθετης, το μαγαζι επεσε παρα πολυ, εγινε ξεπετα. Ακομη και σημερα παρολα τα προβληματα που εχουν δει με βαλβιδες και εδρες, δεν ρυθμιζουν με τιποτα σωστα το αμαξι παρα μονο στο προαυλιο του συνεργειου. Με autocalibration το αμαξι ναι μεν λειτουργει αλλα ειναι αρυθμιστο συνηθως με φτωχο μιγμα και ειναι θεμα χρονου να σου φαει τις εδρες.
Σημερα βλεπω νεους εγκαταστατες με μερακι (ειναι ομως πολυ λιγοι αυτοι) με τι προσοχη τοποθετουν το συστημα και ποση προσοχη δινουν στην ρυθμιση στο δρομο και παθαινω πλακα. Επισης οι τιμες εχουν μειωθει παρα πολυ και τα συστηματα υγραεριου εχουν εξελιχθει ραγδαια.
Το AG που φοραμε ειναι πλεον καπως παρωχημενο κιτ παντως δουλευει καλα. Με την πρωτη στραβη ομως θελει αλλαγη και οχι πλεον επισκευη. Ηδη το πρωτο βημα το κανες με τα μπεκ.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μπεκ ή ηλεκτροβαλβίδες;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 04 Φεβ, 2016 18:00

για την εποχη του ηταν καλο κιτ παντως ... αν ειχε και βενζινη να προσθετει και καλυτερα μπεκ θα ηταν τελειο, μην φανταστεις οτι τα νεα πολωνικα κιτ stag agis optima europegas κτλ εχουν μεγαλες διαφορες.. θελει πολυ καλη μελετη στη ρυθμιση..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 68 επισκέπτες